Reklama

neděle 24. listopadu 2019

Asistovaná energetická sebevražda Arménie odmítnuta

Ljuba Stěpušová
24. 11. 2019      pravda
Arménie odmítla plán rozvoje energetiky od USA
Washington je zvyklý na to, že postsovětské země jsou připraveny "střelit se do nohy", jen aby nespolupracovaly s Ruskem. Jerevan se však zřekl plánu USA na modernizaci jeho energetického systému. "Plán rozvoje arménského energetického systému na období 2020 - 2036 s minimálními náklady", připravený v rámci programu USAID "Liberalizace trhu a obchod s elektřinou", není pro arménskou vládu povinný a může sloužit pouze jako vodítko, ale nic víc".


Jaderné technologie pro Arménii nejsou?
V rámci programu USAID USA připravily pro Arménii "Plán rozvoje energetického systému Arménie na období 2020 - 2036 s minimálními náklady". Požaduje zvýšení cen plynu a uzavření Arménské jaderné elektrárny. Plán je založen na předpokladu, že v roce 2020 se růst HDP předpokládá ve výši 4,65% a od roku 2022 ve výši 4,5%. "Současně bude růst poptávky po elektřině narůstat v průměru o 1,7% ročně a úroveň dovozu a vývozu elektřiny za rok 2018 bude zachována až do roku 2036", uvádí se v plánu.

Američané předpokládají, že do roku 2027 vzrostou ceny plynu na 299 dolarů za 1 000 metrů krychlových, a poté "bude růst pokračovat stejným tempem". "Arménská jaderná elektrárna bude vyřazena z provozu v roce 2027 a Razdanská tepelná elektrárna v roce 2021. Předpokládá se také, že v roce 2022 bude uvedena do energetického systému Arménie solární elektrárna Masrik-1 a elektrárna s plynovou turbínou kombinovaného cyklu Renko", je uvedeno v plánu.

Neberte plyn za 165 - vezměte za 299. Není to nestydatost?
Co vy, čtenáři, říkáte takovému plánu "s minimálními náklady"? To s přihlédnutím k tomu, že Arménie se právě dohodla s Ruskem, že ceny plynu se nezvýší alespoň do jara 2020 se vstupním tarifem 165 dolarů za 1 000 kubíků. Zároveň společnost Gazprom přistoupila na kompenzaci růstu cen plynu na vnitřním trhu díky vnitřní optimalizaci nákladů své 100%-ní dceřiné společnosti Gazprom Arménie.

Pokud mluvíme o Arménské jaderné elektrárně, ta dnes dodává asi třetinu elektřiny v zemi a její odpojení by bylo "střelením se do nohy". Spravedlivě musím říci, že autoři plánu připouštějí variantu zachování jaderné elektrárny do roku 2037, avšak s investicemi 600 milionů dolarů, pravděpodobně také americkými.

Poznamenejme, že na elektrárně pracuje reaktor VVER-440. Mnoho států, využívajících analogické reaktory, jde cestou prodloužení doby jejich použitelnosti. Například na Kolské jaderné elektrárně bylo toto období prodlouženo na 60 let. Na základě skutečnosti, že v roce 2026 to bude 40 let provozu bloku, a také s ohledem na šestiletý prostoj druhého energetického bloku, je teoreticky možné připustit prodloužení nejen do roku 2040, ale i do roku 2046.

Podle logiky Američanů má uzavření Razdanské tepelné elektrárny (z roku 1966) proběhnout čím dříve, tím lépe, protože také odpracovala svou životnost. V polovině července byla v Jerevanu zahájena výstavba nové Razdanské tepelné elektrárny s kapacitou 250 MW a cenou více než 250 milionů dolarů, která má nahradit starou elektrárnu. Dokončení zařízení je plánováno do dvou let. Používá se tam stejná zmíněná plynová turbína Renko s kombinovaným cyklem, ale společně se solární elektrárnou nezaplní nová tepelná elektrárna ztráty, které vzniknou uzavřením jaderné elektrárny a staré tepelné elektrárny o kapacitě 760 MW.

Nyní podíl obnovitelné energie (bez ohledu na malé vodní elektrány) v Arménii nedosahuje 1%, je plánováno zvýšení na 10%.

Rovněž je třeba vzít v úvahu, že je pro Arménii výhodné, aby prodávala svou elektřinu Gruzii a Íránu, a ona to dělá, ale čas od času by ji bylo možné prodávat i Rusku, i Ázerbájdžánu, ale za tímto účelem je nutné vybudovat nová vedení a zapojit je do systému Ázerbájdžán - Gruzie - Rusko. Tímto se v Arménii nikdo nezabývá. Realizace projektu elektrického koridoru Sever - Jih, schváleného v roce 2015, který má zajistit vzájemné toky na trase Írán - Arménie - Gruzie - Rusko, se tak nemůže pohnout z mrtvého bodu. O tomto není v plánu USAani řádku, jeho hlavním účelem je prodat Arménii jejich LNG.

Arménská reakce na návrh spáchat sebevraždu

Náměstek ministra územní správy a infrastruktury Arménie Akob Vardaňan na plán zdvořile zareagoval. "Plán rozvoje arménského energetického systému na období 2020 - 2036 s minimálními náklady", připravený v rámci programu USAID "Liberalizace trhu a obchod s elektřinou", není pro arménskou vládu povinný a může sloužit pouze jako vodítko, ale nic víc", uvedl Vardaňan.

Připomněl, že vláda vyvíjí strategii rozvoje do roku 2040, která zohledňuje výpočty, provedené v tomto plánu. "Není však vyloučeno, že základní údaje, které odborníci USAID vzali v úvahu, nejsou v souladu s těmi, kterými se řídí Arménie. Arménie například provádí politiku, v souladu s níž zůstaneme zemí s jadernou energetikou a jaderné elektrárny budeme mít", vysvětlil Vardaňan.

K ceně plynu, na nějž již Američané uvedli ceník, se Vardaňan vyjádřil takto: "Cena plynu v Arménii byla vždy určována na základě jednání mezi arménskými a ruskými vládami". "V tomto případě se uvádí, že ceny mohou odpovídat evropským, ale to neznamená, že to tak bude", dodal.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

46 komentářů :

 1. Arménie udělala dobře že to odmítla už banderovcům vozí usa svůj předražený plyn.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem jenom zvědav, kdo ten americký LNG dodaný Ukrajině zaplatí.

   Smazat
  2. 11:25...Já jsem myslela že o něj žadoněj jenom Poláci :-)))
   Helanov

   Smazat
  3. Amici ho pro polaky nakupujou v rusku a polakum ho jako kamosi prodavaji asi s 60% prirazkou
   Preci jenom jsou to pratele...
   Tak to ma byt mezi kamosi

   Smazat
  4. Arménie momentálně dostává plyn z Ruska transkavkazským plynovodem přez Gruzii a může i čerpat íránský plyn, nebo ruský přez Ázerbájdžán. Může čerpat i ázerbájdžánský, ale nevím, jak jsou na tom politicky.

   Co se týká LNG, to jak by to mělo fungovat? V roce 2010 se připravoval projekt AGRI, který zemřel na souchotě, podobně jako mnohem slibnější Nabucco. A ani zde Arménie nefigurovala. Takže si to shrňme. USA by dopravili do terminálu Gruzie nějaký LNG a odsud by ho Arménie čerpala nějakým novým potrubím... USA by dopravovali plyn do oblasti Ázerbájdžán - Írán, to jakože vážně? :D

   Smazat
 2. Stejně by to byl Ruský plyn,ale USák potřebuje vydělat,velice dobře to předvedli Bidenové na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ze to byl ale rabat, neskutecne. Nakoupili v Rusku, dvazeli do Ukrajiny - made in USA.

   Smazat
 3. Arméni nejsou tupečkové jako Poláci...
  Amíky pošlou s jejich "lákavými" návrhy mezi půlky.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se ještě uvidí. Slyšel jsem, že tam jsou hodně nespokojení obyvatelé s vedením země a chystají nějakou demokratickou revoluci

   Smazat
  2. @14:34

   No jooo, nejaka zbloudila duse Ti z mainstreamu rikala "slysel si?".

   Tak jsi slysel, svuj hlas. Nebo podklady.

   Smazat
  3. Anonymní24. listopadu 2019 14:34
   To se dá očekávat. Po takovém odmítnutí plnit americké kapsy, by tam Soroš mohl něco vydupat ze země. P.K.

   Smazat
  4. 17:07, to nedokážu odhadnout, jelikož nevím, jak moc je Arménie pro USA důležitá. Řekl bych že dost, je to přilehlé území k jižnímu koridoru. Ten severní nebude ani zdaleka tak frekventovaný, pokud vůbec.

   Smazat
  5. Arménští kupci byli stejně vyhlášenými jako židovští. Proto je Osmané "milovali". Majitelé a skuteční vládci USA chtějí navěky rabovat tento svět a nesnášejí konkurenci ani mezi svými... My už jsme vyrabovaná stáj plná ovcí a oslů...

   Smazat
  6. 18:14, například Rusové mají pořekadlo: "jeden Armén ošidí tři Židy". Přesto s nimi měli vždy celkem pozitivní vztahy. Památeční je "Rádio Jerevan" za komárů.

   Smazat
 4. noviczech
  ...ani bych se nedivil, kdyby náměstek ministra, pan Vardaňan měl autonehodu a přišel o život! Oni "přátelé" z USA mají prostředky, ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas.Nutí poslouchat i své prezidenty.Pokud odmítnou všechny "nabídky" tak ..
   Všichni Američané se musí připravit na další pokusy o atentát na prezidenta Trumpa nebo ho násilím zbavit moci. Koordinované spiknutí svrhnout Spojené státy americké a kriminalizovat konzervativce se nyní rozšířilo napříč Big Techem, levicovými médii, prvky Pentagonu a soudnictví. Občanská válka se zdá bezprostřední a zdá se, že neexistují žádné hranice ani hranice zoufalství hlubokého státu. Mezitím je Trump neustále napadán (nejen) médii a Demsem, ale jeho život visí na niti každý den, kdy se probudí. Tlak a duševní úzkost by sta čily k tomu, aby Trump hodil ručník a řekl: „peklo s tím, nestojí to za to“, ale [HE] ví, že je poslední nadějí pro Ameriku, ne-li svět, umístit satana a [HIS] následovníky na pekelné místo (našich), kteří se zde vyráběli na Zemi. Pokud Trump neuspěje …… bude to naše pekelná díra.
   https://www.narodninoviny.cz/fakta-miliony-americanu-neumeji-cist-a-psat-negramotnost-nici-cele-generace/

   Smazat
  2. 12:14, no to je sice zajímavé, ale přitom mají 8 universit v první desítce. V první stovce jich je 48. Ti nejlepší od nás se na takové školy ani nedostanou, nežto aby tam udělali nějaký průlom. Takže můžete psát co chcete, ale situace je poněkud jiná.

   Smazat
 5. Česko je na tom podstatně hůře než Arménie. Především proto, že bude muset koupit dostavbu JE Dukovany od Westinghouse bez ohledu na divadlo kolem tzv. tendru. Drábová konečně pochopí, proč ji cpali do politiky. Už Drahoš nám ukázal, že i vědec může být naivní blbec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:29 Možná máte pravdu, ale snad to nebude tak horké, asi by bylo dobré nespěchat, hrát trochu na držáka a ono se to nějak vyvrbí a možná v náš prospěch. Takže jak se říká, to chce klid a nohy v teple. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 6. Liberalizace v ekonomice? Toť značí pouze a jedině zrušení zákonů jež do té doby bránily bezuzdnému drancování ve jménu zlatého telete. Jedno jestli nadnárodními korporacemi a nebo klany bezskrupulózních individuí spadajících pod psychiatrické diagnózy. Kdo nechce být kontaminován ideologií této importované choroby musí z kola ven.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ano, prodat lze všechno. Klidně i armádu a ministerstvo zahraničí. Celá vláda může být out source, Ukrajina ukázala, že je to možné. Koneckonců, značná část školství, zdravotnictví a sociálních věcí byla privatizována. Pokud ne, brzo bude, podívejte na Slovensko.

   Smazat
 7. Arménie je daleko a je mi buřt, co dělá. Jsem Čech

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OVLÁDNUTÍ - ZOTROČENÍ všech národů probíhá dle podobných scénářů po celém světě. Pokud lidé budou pasivně přihlížet, tak se to globalistům bude dařit.

   Smazat
  2. 13:41 Všechno souvisí se vším a vy jste v první řadě blbec a možná i Čech.

   Smazat
  3. @13:41

   Nazor za vsechny "drobne".

   Bude Ti jedno, kdyz Ti soused z dolniho konce vesnice, bude v noci, kdyz spis, sazet misto brambor, granaty na pole?
   Pri sklizni dej bacha.

   Rekneme ze jo. TIP-TOP - Jsi z mesta - jeste liiip, molotovovy koktaily primo do dveri a oken a pachatele uz vubec nedohledas. Ani sam sebe.

   Tak silne kratkozrake mysleni - mas.

   Smazat
  4. @13:41

   Je mi lito tech burtu, budou v obou pripadech na uhel a aniTy, ani ja je nezbastime:)

   Skoda "burtu".

   Smazat
 8. 15:13 No, to zotročení jsem tady pociťoval od Rusa celých 40 let, do 89 roku.. Dnes se cítím naprosto svobodný a hlavně NEZOTROČENÝ. A jak vy?

  12:29 Vy už víte, že stavba připadne Amíkum? Tak to potom napište na vládu a nějaké řízení je potom zbytečné. Jste pouze velký HLUPÁK, co vám USA provedlo zaslepenče?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:39
   Se divím,že jsi to ty poblbanej podřadnej prvoku z havlogreténa přežil.....jaká to Škoda,že jsi hrdinně neudával jako tvůj vzor VODKOVIČ HAVEL!!!!☺

   Smazat
  2. 15:39 Když tak se zeptejte Nečase, proč šel i s Janinkou od válu. O tom kdo tady je HLUPÁK a ještě k tomu NEJVĚTŠÍ, je zřejmě každému, kromě vás, jasné. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 15:39 a) podle textu vy sám už zotročený jste, proto nechápete obsah napsaného, b) armáda si také zahrála divadlo o tendru na vrtulníky, pak stejně musela koupit US šrot. P.S.: dovoluji si připomenout, že Nečas byl politicky zničen přes Janiny kabelky pouhý den poté, co slíbil v Kremlu Putinovi regulérní tendr na výstavbu dalších jaderných bloků. V tom by bankrotující Westinghouse (od kterého dala ruce pryč i japonská Toshiba) neměl žádnou šanci :-)

   Smazat
  4. No nevím, kdo tady je velký hlupák a zaslepenec. Kdo má mozek v hlavě, tak vidí co provádějí USA po celém světě a i u nás. Mají na svědomí více mrtvých jak za celou druhou světovou válku a to po celém světě. Jestli se cítíte svobodný, tak už nejste jen hlupákem. Dnes kdy jste špiclován přes počítače, mobily, kamery na ulicích a už mnozí mladí blbečci se nechávají čipovat se cítit svobodný? Kam se hrabou Stb. Už máme i cenzuru a daleko horší. A nezotročený? Stačí být nemocný, stačí se zadlužit hypotékou a okamžitě jste rukojmí nejen banky ale i zaměstnavatele. Můžete si cokoliv říkat? Ano a je to stejné jako tehdy. Letíte z práce, dá se zařídit, že jinou neseženete a skončíte pod mostem. I za komančů ti nepohodlní dělat museli, a jejich plat jim stačil na obživu i udržení bydlení a i oni neumřeli hladem a most od spodu neviděli. A jak je to dnes hlupáku?

   Smazat
  5. 16:30 a 16:35 neztrácejte s ním čas, je to evidentně (bez)mozek v barvě khaki :-)

   Smazat
  6. Ještě před kauzou Nečas a Nagyová soudružka Drábová nesměle trousila při svých vystoupeních na tétma dostavby jaderných bloků, že z hlediska jaderné bezpečnosti by na jedné lokalitě (Dukovany a Temelín) měla být použita stejná technologie (jednotné systémy řízení). Dnes už to neříká, byla "vyškolena" :-)

   Smazat
  7. 16:35 Nastrčený rudý konfident mě nemuže urazit. Ty jseš dědku doslova zdegenerovaná ruská vymytá palice. Tvojí náplní života je pouze čmárání tvých demagogických zvratku sem.
   Tady vidíš co jseš za nesvéprávného vola, hoax, který si opsal někde z nějakého prolhaného sputniku nebo aronetu. Jen je dojímavé jak se ty, rudý parchant zastává pravičáka a "gaunera" Nečase a jeho konkubíny, opravdu k smíchu paciente.

   Smazat
  8. Blýská se na lepší časy, Westinghouse už na ukrajinských jaderkách testuje svoje nové palivové tyče. Snad se jim nakonec dílo podaří a žádný reaktor tam nebouchne, i když ukrajinští operátoři z těch elektráren berou roha v obavách o své zdraví :-)

   Smazat
  9. 16:54 copak, copak, tak ono se nám to durdí, asi je to klon novináře z Bakalova Deníku N-enávisti, který nikdo nečte :-)

   Smazat
  10. 15:39, ano my už víme, že výstavba nových bloků připadne Westinghouse.

   Zaujalo mě to, že vy, se cítíte svobodně. Opravdu? Vždyť je tady Babišova vláda a Zeman na Hradě. To přece nemůže být tak! Dokud se nezavedou voličské průkazy pro ty správné voliče, dotud nebude svoboda. To až potom, až budete vy volit ty správné politiky.

   Smazat
  11. 16:54
   Přechozený syfilis,lobotomie a haldy chlastu z tebe dělá dokonalého havlogreténa!☺

   Smazat
  12. 16:30 To si zas pleteš s tím tvým udavačským otčímem v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách, co se krom chlastáním laciný vodky zahříval i přízní velkejch rudejch soudruhů!☺

   Smazat
 9. Už jenom jednání s USA o čemkoliv je nebezpečné. Jestli Arménie neudělá co USA požaduje, bude provedena barevná revoluce. Barevné revoluce nyní probíhají ve Venezuele, Bolívii, Kolumbii, Iráku a všude organizované USA. Arménie bude v pořadí. Nečas nesouhlasil s Westinghausem na dostavbu jaderných bloků a jak dopadl?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Permanentní revoluce a převraty budou nejenom v Bolívii, ale i v Chile, protože obě tyto země mají obroské zásoby lithia, které si chtějí koupit USA za pět prstů. P.S.: u nás už převrat nemusely USA organizovat, stačilo pár prodejných českých loutek a už jsme bez lithia z Cínovce :-)

   Smazat
  2. 16:51 Arménie má jednu výhodu, je to velmi hornatá, tektonicky neklidná země, odkud Amerika prakticky nemá co odvézt, maximálně si tam zaplatí nějakého místního Porošenka, aby "bojoval" s Ruskem, které tuto zemi zatím udržuje při životě.

   Smazat
  3. Anonymní24. listopadu 2019 17:06
   Každého je možno zadlužit. A dalších pár desetiletí inkasovat úroky. To se děje i s námi. Ačkoliv každý ekonom jásá, jak prosperujeme, tak vláda zemi permanentně zadlužuje. Abychom pár dalších desetiletí naše ekonomické zisky nedávali do nějakých investic, školství, nebo sociálního a zdravotního zabezpečení občanů, nýbrž odevzdávali věřitelům. Ti je opět liberálně využijí, k dalšímu korumpování politiků, ke škodě národa. P.K.

   Smazat
  4. 17:06, Arménie je především jedna ze zemí jižního Kavkazu, kde je výhodné vystavět bariéru hraničící s jižním Ruskem. Navíc je na východě Ázerbájdžán, a zde jak víme, se nachází hojně ropy a plynu. Arménie hraničí i s Íránem, kde je také hojnost ropy a plynu. Jižní Kavkaz je prostě důležitý region. Z toho samého důvodu jsou Američané i v Gruzii.

   Smazat
 10. Nepřečetl jsme všechny ty blbosti, které vyplodili idioti, kteří vůbec nepochopili článek. Pravdou je, že Armeni se asi poučili od skutků, které opravdu tvoří USA politiku a couvli. No pro nás se asi ne pozdě, ale za malou chvíli dvanáct. Než spadneme do pasti. Snad se ještě národ vzpamatuje.

  OdpovědětSmazat
 11. No to se přece už stalo že se v reaktorech VVR palivové tyče z Westinghausu zdeformovaly a byl problém to zastavit a vyndat je.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.