Reklama

pátek 8. listopadu 2019

Čtó dělať aneb Co chystá Labour Party

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn
Zbyněk Fiala
8.11.2019  VašeVěc
Lidé mají pravdu, když jim nestačí kritika minulých chyb a chtějí vědět, jak dál. Ostatně na začátku jednoho velkého impéria byla správně položená otázka – Co dělat? Levicovou inspiraci hledejme v radikálním programu britských labouristů.


Britské volební průzkumy zatím vypadají jednoznačně – 4. listopadu měli konzervativci v průměru 38 procent preferencí a labouristi 26 procent. Zdálo by se proto, že předčasné volby, které mají proběhnout 12. prosince, budou jen formálním demokratickým cvičením. Tomu ale neodpovídá neochota bezpočtu velikánů vyslovit nějakou předpověď (s výjimkou těch, kdo jsou povinni tvrdit, že „vyhrajeme my“). Chystaný volební program labouristů bude opravdu hodně radikální, což je podle jedněch jeho slabina, podle jiných naopak přednost. Doba Tonyho Blaira, kdy snahou Labour Party bylo moc se nelišit, je pryč, lidé chtějí zásadní změnu.

Stojí zato nahlédnout do kuchyně strany, která překvapivě uspěla už v předchozích mimořádných volbách, a to měli konzervativci na začátku přes 40 procent. Je tu také fakt, že Konzervativní strana je nyní jednoúčelovou stranou pro Brexit, takže ztrácí koaliční potenciál. Labour Party se tak může dostat k vládní moci i bez volebního vítězství, stačí slušný výsledek.

Něco na těch obavách z vládního střídání bude, když Financial Times věnovaly celý týden svých zásadních analýz „Corbynově revoluci“. Proto by i česká levice měla zpozornět, kam se ten svět sune. Tohle jsme se dozvěděli z úvodního představení reformního celku, který by už na začátku příštího roku mohl být prudce aktuální.

https://www.ft.com/content/e1028dda-ca49-11e9-a1f4-3669401ba76f

Dříve se považovaly navrhované reformy labouristů za divočinu, píší FT, ale tu překonala vyhlídka Brexitu bez dohody. Varování, že labouristi si zahrávají s budoucností Británie, tak ztratilo na své údernosti.

Architekt reforem, stínový ministr financí John McDonell navrhuje znárodnění železnic, vody, pošty a elektrické distribuční sítě, dále výrazné zdanění bohatých, povinný převod desetiprocentního podílu zaměstnancům velkých společností, radikální reformy nájemního bydlení a rozsáhlé půjčky na veřejné investice. V další etapě uvažuje o čtyřdenním pracovním týdnu, zastropování odměn pro vrcholové manažery, zrušení bonusů pro bankéře City, zavedení předkupního práva pro nájemníky a změně pozemkové daně, která dolehne na největší vlastníky.

Velký vliv na orientaci strany má odborový svaz Unite a občanské hnutí Momentum. Jeho zakladatel Jon Lansman říká, že je třeba dosáhnout výrazného přerozdělování, takže velké skupiny obyvatelstva budou mít zájem na pokračování labouristické vlády. McDonell to přerozdělování konkretizuje: Jde o to přesunout těžiště moci od kapitálu k práci. Sebrat kontrolu akcionářům, velkým pozemkovým vlastníkům a zájmovým skupinám a předat ji zaměstnancům, spotřebitelům a nájemcům. Znamená to přepsat základní ekonomická pravidla.

Část plánů už byla zveřejněna. Pokud jde o financování reformního programu, počítá s posílením daňových příjmů o 49 miliard liber ročně a vytvořením Národní investiční banky, pro kterou by se získalo z trhu 250 miliard liber. Levicový program dále zdobí znárodnění řady veřejných služeb, posílení odborářských práv, výstavba jednoho milionu sociálních bytů nebo prudký nárůst minimální mzdy.

Labouristická vláda chce odborům zjednodušit podmínky pro vyhlášení stávky. Nový přístup čeká platformy pro sdílení, jako je třeba Uber (gig economy), kde by měli mít všichni řidiči práva zaměstnanců s nemocenským pojištěním, rodičovskou dovolenou a ochranou proti nespravedlivému propuštění. Zaměstnanci velkých firem by měli mít zastoupení ve správních radách a někde by měli být volení zástupci součástí vedení. Společnosti, které se ucházejí o vládní zakázky, budou muset zastropovat nejvyšší mzdy v poměru 20:1 (k té nejnižší).

Corbyn prý zatím stáhl návrh „lidového kvantitativního uvolňování“, že by si vláda „tiskla“ peníze na výstavbu domácí infrastruktury, tedy peníze kryté budoucími výnosy, jak to hlásá „moderní monetární ekonomie“. Chystá však zvyšování daní, zejména pro nejvyšší příjmy nad 80 tisíc liber ročně (nad 200 tisíc korun měsíčně), dále daň z finančních transakcí a zvýšení korporátní daně z 19 na 26 procent. Z dalších dokumentů prosvítají úvahy o zrušení daňových výjimek pro miliony vlastníků nemovitostí, konkrétně daně z kapitálového zisku, který vzniká růstem cen na realitním trhu. Fakticky se jedná o důsledky desetiletí nízké úrokové míry, které vyhnalo spekulativní peníze z neplodných bankovních účtů a nafouklo jimi nemovitostní bublinu.

Největší pozornost však přitáhl návrh, že v každé velké společnosti, ať soukromé, veřejné nebo zahraniční, která působí na britském území, by mělo být během deseti let převedeno zaměstnancům 10 procent vlastnického podílu. Bude s tím spojeno právo na spolurozhodování i na dividendu, ale ta bude zastropována 500 librami ročně. Zaměstnanecký podíl bude nepřímý, přes Fond inkluzívního vlastnictví (IOF), který pak bude hospodařit s výnosy nad zmíněný strop. Zajímavý je rovněž návrh, aby krátkodobí akcionáři (podle nějakého časového testu) naopak rozhodovací práva ztratili. Zvažuje se také, aby společnosti, které neplní environmentální kritéria, byly vyloučeny z Londýnské akciové burzy.

Další součástí programu je univerzální základní příjem, ale zatím jen jako místně omezený pokus. Problém ubývající práce, kterou nám seberou roboti, má řešit také čtyřdenní pracovní týden. Do mezinárodních obchodních ujednání mají proniknout pravidla spravedlivého obchodu (fair trade).

Znárodňování veřejných služeb, jako je voda, by nebylo za tržní cenu, ale za vykazovaný nominál kapitálu. Je možné, že by do toho spadly i vadnoucí ocelárny, což by bylo po Brexitu snazší než při zachování členství v EU. To patří k důvodům, proč Corbyn v té věci lavíroval. Teď už přistoupil na to, že by souhlasil s dalším referendem, ale ne hned, podobně jako s referendem o skotské nezávislosti. Spousta politických závazků může být tedy svazujících, ale i kdyby myšlenky padaly pod stůl, stálo za to je prozkoumat a zařadit do ideové výbavy opravdové levice.22 komentářů :

 1. V Británii předvedl parlament největší pohrdání vůli lidu, jaké nemá nikde obdoby. Lid si odhlasoval vystoupení z EU a parlament tuto vůli lidu ignoruje a ve výsledku může toto přáni lidu i zhatit. U nás proběhlo něco podobného když parlament schválil zdanění církevních restitucí a nikým nevolený ústavní soud prohlásil, že zdanit zločinné církevní restituce nelze protože smlouvy již byly uzavřené. Ústavní soud si protiřečí v tom, že když Kalousek dodatečně zdanil smlouvy o stavebním spoření, ústavní soud sdělil, že to je v pořádku. Je zbytečné chodit k parlamentním volbám protože námi volený parlament nemá žádnou moc. Tu má nikým nevolený ústavní soud který je obsazen těmi nejbohatšími lidmi u nás s platem k půl milionů korun měsíčně, který hájí zájem cizí moci na našem území. Je to všude podobné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12.28 - To je ta svoboda a demokracie v kterou jsme tolik doufali. Bohatí si budou pořád dělat co chtějí a žádný soud je neomezí.

   Smazat
  2. Včera si Zeman pochvaloval, že máme svobodné volby. Hovno máme. Ať volíme jak chceme, nic se nezmění. Je něco zločinného v organizování tzv. demokratických voleb, lid něco vybere a pro vládnoucí třídu to nic neznamená. Sere na lid. Před převratem si komunistická vláda nedovolila tolik podrazů jako nyní. Když milion a půl komunistů začalo remcat, raději své nápady stáhli. Všechno tehdy neprošlo, neměli takovou totální moc jako nyní.

   Smazat
  3. 12.28 ýlíte se. K volbám je proto NEZBYTNÉ chodit a není-li koho volit, je vždy NĚKDO - PROTI KOMU JE NEZBYTNÉ VOLIT... protože volby jsou jedinou legální možností občanů i ovčanů DEMONSTROVAT SVOJI VŮLI být platnými příslušníky svého NÁRODA, hrdými občany své OTČINY!

   Smazat
  4. Svoboda a demokracie:

   Johan Wolfgang von Goethe: „Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní.“

   J.V. Stalin: „ Myslel jsem si, že demokracie je vláda lidu. Americký prezident Franklin D. Roosevelt mi vysvětlil, že demokracie je vláda amerického lidu.“

   Smazat
 2. V Britanii neni znarodneni sproste slovo?

  OdpovědětSmazat
 3. To by byla skvělá věc protože to jsou pozitivní věci pro celý národ a ne jen pár boháčů.

  OdpovědětSmazat
 4. Corbina považuji za fantastu, naštěstí Labour nemaj-podle mne- šanci.
  Předpokládám,že tolik socek a barevných se v GB nenajde,aby Corbinovy revoluční myšlénky měly šanci.
  To referendum asi přineslo víc škody než užitku.
  Ať už ten Brexit/nebrexit dopadne jak chce,národ bude beznadějně roztržený a obě půlky si budou vzájemně mydlit schody.
  Spokojený nebude asi nikdo!
  Jestli jsou teďka zabořeni v americké pe®deli,tak po případném odchodu z EU budou už jenom závisláci a Amíci je budou bezostyšně dojit.(Amerika first)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mam pocit ze Helanov nevi o cem mluvi. Muse zadat o maximum, aby dostal po boji co chce. V Cechach by se mel studovat jeho ekonomicky program co se z nej necha pouzit pro Cechy. Ten konflict mezi kapitalem a produkci se musi resit, jinak to pripese tragicke dusledky pro pracujici lidi.
   Brouk Pytlik

   Smazat
  2. 19:39...No,to nevím...Třeba to předkupní právo na nemovitost mi přijde poněkud šílené.
   Ale nejsem ekonom,nebudu se hádat.
   A že je Corbin jako každej správnej socan vítač vám nevadí?
   Helanov

   Smazat
  3. Brouk Pytlik ,

   neni mi znamy ten clanek na predkupni pravo , mohla by jste mne ukazat na internetu , kde si to muzu precist.

   Ja se na to divam,ze : jak B. Johnson , tak Trump urcujici politiku jsou POSTMODERNISTI a logicky , vse je lepsi pro mne!!! nez POST-MODERNISM v politice.

   Amerika First

   ( je mysleno ::: vezmeme nejdrive starost za prve o Ameriku
   a pak svetove problemy!!!) casto je to zneuzivano ve smyslu Amerika je nejlepsi za kazdou cenu.

   Tak to neni mysleno.
   Ono je nutne pochopit co je politicky postmodernism !! Pak vse je jasne!!! viz Zizek!!

   Brouk Pytlik

   Smazat
 5. S něčím takovým kdyby přišli naši komunisté, tak by je snad hned druhý den zakázali a spustili by takovou masírku, že by po nich ani bioroboti z otrokáren neštěkli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co vám připadá špatné na znárodnění vody,nebo zdanění nejbohatších.

   Smazat
  2. 15:57

   Mně nic, ale naše milá, naprosto nezávislá a nestranná, vlastenecká, svobodná a demokratická pravdaláskamasmédia jsou trošinku háklivá na takové věci.

   Smazat
 6. Nerozumím tomu , proč premiér Johnson odmítl nabídku Farage na spojení se při volbách . Oba přece chtějí z EU odejít . Zřejmě bude pravda to co už dlouho říká politolog V.V.Pjakin , že Mayová a Johnson tam byli dosazeni aby Brexit zmařili .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:20...Ó Johnsonovi se Netanjahu vyjádřil,že" vášnivějšího přítele v Evropě Izrael nemá" .
   Helanov

   Smazat
 7. mám hrôzu z toho že raz téma brexit skončí o čom sa bude písať, túto tému treba živiť aspoň miliardu rokov, potom tu už nik nebude..

  OdpovědětSmazat
 8. Otázka k postupu uvnitř Británie je podle mne jen jedna. Kolik jim toho dovolí nadnárodní struktury. Mám pocit, že to referendum od samého počátku bylo zamýšlené například tak jako referendum v SSSR o rozpadu či nerozpadu. Jak to tam dopadlo, je známo. Tři se sešli "na lovu" v Bělověžském lese a ulovili rozklad ... a moc podle svých představ. Takže podle mne jde pořád o to jedno - o moc. A samozřejmě britské utahování opasků k tomu bude patřit jako uzel k provazu. A to v jakémkoli případě.

  OdpovědětSmazat
 9. Tleskám té odvaze, té ekonomické vizi! Kdyby k tomu ale skutečně mělo dojít, síly nenažranosti, chamtivosti a egoismu klidně rozpoutají občanskou válku, aby tomu zamezily.

  OdpovědětSmazat
 10. Socialismus je cesta do pekel. To všechno už tady bylo a nefungovalo to. Corbyn je šílenec a antisemita Levice vede svoje země do zkázy, zabalte to Lidé vás nechtějí. Zradili jste svoje národy a chcete je zničit dovozem imigrantů z Afrik

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.