Reklama

sobota 2. listopadu 2019

Globální finanční systém se vyčerpal


Jurij Kondratěv
2. 11. 2019    pravda
Z poměrně vysokého stupínku Mezinárodního měnového fondu zaznělo prohlášení nejen o dalších finančních nesnázích a neshodách, ale přímo o celé finanční apokalypse. Co je to za nové objevy? Nemusíte být prorokem, je třeba být pouze specialistou na ekonomii, abyste mohli jasně říci, že současnému finančnímu systému došla pára. Proto bude jeho finanční složka brzy odstraněna nikoli něčími zlomyslnými činy, ale jednoduše na základě současných reálií. A existuje pro to nejméně několik desítek různých důvodů.


S šéfredaktorkou Pravdy.Ru Innou Novikovou o tom hovořil ekonom, historik, ředitel Ústavu pro studium národních krizí Nikolaj Sorokin.

Nikolaji, protože se zabýváte krizemi, začneme hned s nimi. Minulý týden navíc bývalý šéf Banky Velké Británie baron Mervyn King oznámil, když hovořil na sympoziu MMF, že USA a s nimi celý svět čeká finanční apokalypsa. Do jaké míry to je reálné? Jak můžete komentovat toto tvrzení?

Je těžké mluvit o apokalypse. Je to přece jenom příliš nadnesené prohlášení. Apokalypsa je, kdo to neví, zánik světa jako takového a jeho nahrazení nějakým jiným světem, který s sebou přinese Ježíš Kristus. Proto je obtížné mluvit o apokalypse, i když pouze finanční. I když, samozřejmě, v této oblasti již dlouho není všechno v pořádku.

Můžeme však jednoznačně říci, že tomu finančnímu systému, který byl vytvořen svého času na základě dohod z Bretton Woods, byl poté prodloužen s významnými změnami na Jamajce v roce 1971, poté prošel mohutnou korekcí díky zavedení tzv. reaganomiky, tj. stimulace poptávky a vytvoření takzvané spotřebitelské společnosti, opravdu došla pára.

Tento ekonomický systém se rozhodně vyčerpal a jeho finanční složka bude brzy odstraněna nikoli něčími zlomyslnými činy, ale jednoduše na základě současných reálií. Nemůže již existovat, protože další umělá stimulace poptávky pomocí běžného tiskařského stroje na peníze již není možná.

Existuje pro to nejméně několik desítek různých důvodů. Nyní se jimi nebudeme zabývat. Svět a světový kapitalismus se však samozřejmě musí vrátit k normální ekonomice, kdy si lidé vydělávají peníze prací, kdy se hlavní část hrubého domácího produktu vyrábí v reálném sektoru, kdy finanční kapitál slouží jako pomocný kapitál, nikolinení hlavním a určujícím kapitálem, kdy jeho podíl na celkovém produktu tvoří pět, maximálně sedm procent, a ne 70-80 procent jako nyní. A samozřejmě, tento systém již není životaschopný.

Mluvíte o socialistickém, komunistickém systému, o nějakém samostatném systému, nějaké jeho sféře nebo o celém globálním systému?

Ne. Mluvím teď jen o tom, jak bude kapitalismus v nejbližší době reformován. Nemluvím teď vůbec o socialismu, ani o komunismu, ani o nějakých alternativních, dokonce jenom možných způsobech výroby. Mluvím výhradně o kapitalistickém systému, a dokonce nikoli pouze o kapitalistickém systému, ale právě o metropoli - o USA, o ekonomice USA a jí relativně blízkých metropolitních zemích na úrovni Kanady a Velké Británie.

A co Německo?

Ne. Německo v této struktuře není metropolí, Německo je v této struktuře v lepším případě poloperiferií, protože je od počátku podřízeným územím ...

Německo je ve skutečnosti nejsilnějším evropským státem ve všech ohledech. A v Evropě je 500 milionů lidí.

To nic neznamená. Pro finančníky je Německo kolonií. Za prvé, po druhé světové válce byla kolonií prvotně, zcela a beze zbytku v každém smyslu. Podle výsledků druhé světové války je byť hlavní, byť zvláštní, byť globální, ale nicméně americkou kolonií.

Nachází se tam několik desítek vojenských základen, jsou tam umístěné vojenské kontingenty, nacházejí se tam i americké jaderné zbraně. Ale nejdůležitější není ani toto. Nejdůležitější je, že finanční a ekonomický systém Německa, mimochodem, stejně jako Japonska, je řízen a regulován metropolí.

To, co dělají, dělají omezeným způsobem. Je to jen část toho, co dnes Spojené státy dovolují pro zdání jejich hospodářské samostatnosti, nezávislosti, obecně abilities, tj. možnosti jakéhosi samostatného rozhodování. Je však také třeba jasně pochopit, že v každém případě jde o sekundární ekonomiky. S metropolí to nemá nic společného, s výjimkou osobních vazeb některých zástupců Německa na establishment USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Právě jsem četl, že zhroucení finančního systému nezačne tam, kde je centrála světových vyžírků a četníků (= v USA), ale že už začalo v Číně, kde kleká jedna banka za druhou, protože nemá cash na výplaty střadatelům, a kde jsou v tichosti padající banky zestátňovány jedna za druhou. Došlo to tak daleko, že když si někdo postěžuje třeba na sociální síti na to, že mu banka nebyla schopná vyplatit vklad, tak je označen za rozvraceče, který rozsévá paniku, a potrestán!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. když se před lety ptali jednoho ekonoma, co odstartuje krach dolaru, tak odpověděl, že těsně před tím padne čínský juan, protože Čína má finanční systém vybudovaný naprosto přesně podle Ponziho schématu :-)

   Smazat
  2. https://www.nasdaq.com/articles/china-police-detain-woman-for-spreading-rumours-on-rural-banks-bankruptcy-2019-10-30

   Smazat
  3. 18:16 to vaše asi psali sami Číňani, aby uklidnili situaci, já zase četl páteční (1.11.2019) článek o runu na banky v Číně: https://hnewswire.com/chinese-banks-on-verge-of-collapse-after-sudden-bank-run-birth-pains/

   Smazat
  4. 8:26 zda se ze mate pravdu, reuters clanek upravili https://www.reuters.com/article/china-banks-idUSL3N27F16D
   navic o tom pise i zerohedge:
   https://www.zerohedge.com/markets/chinese-bank-verge-collapse-after-sudden-bank-run

   Smazat
 2. https://beforeitsnews.com/v3/police-state/2019/5383.html
  Poté, co byla americká expanzivní vojenská říše kooptována chamtivými dodavateli obrany, zkorumpovanými politiky a nekompetentními vládními činiteli, krvácí ze země suchou rychlostí více než 15 miliard dolarů měsíčně (nebo 20 milionů dolarů za hodinu) - a to je přesně to, co vláda utrácí za zahraniční války. Odhodlání americké vojenské říše hlídat zbytek světa vedlo k tomu, že více než 1,3 milionu amerických jednotek bylo umístěno na zhruba 1000 vojenských základnách ve více než 150 zemích po celém světě. To nezahrnuje počet soukromých dodavatelů, kteří tahají statné platy na náklady daňových poplatníků.Nechali jsme vládní zlo, jeho zneužívání, mocenské drapáky, brutalitu, zlost, nelidskosti, nemorálnost, chamtivost, korupci, zhýrání a tyranii příliš dlouho. Blížíme se k zúčtování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak! Oni mají hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké sloty! Máme právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 3. Jo dal jsem níže odkaz dluhy usa trhají rekordy až padnou tak splaskne bublina úspěšného západu.

  OdpovědětSmazat
 4. Globální finanční systém je základem současného "Globálního Světového pořádku", který se postupně přeformátovává na Multipolaritu.
  Rozhodující v tomto procesu bude, jak nově vznikající
  Multipolární Světová centra se dokáží vymanit z parazitování rozpadajícího se globálního finančního systému.
  Naše spojená Evropa není připravena na uvedený globální rozkladný proces a svého vlastního z globalizace pozůstalého parazitního finančního systému se těžko zbaví, protože je paralizována ideologickou blbostí ..

  OdpovědětSmazat
 5. Mnozí lidé se domnívají, že současná Evropa kopíruje dějiny starého Říma.
  Nejprve rozkvět, pak rozežranost, hedonismus a cynismus
  a nakonec pád. Na internetu se šíří 20 bodů, které ukazují,
  jak skončil Řím a jak skončí asi i Evropa. (ale i USA)
  Zde je nabízíme.
  1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.
  2. Množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.
  3. Senioři jsou zanedbáváni. Lidé pečují o domácí mazlíčky více
  než o svoje staré rodiče.
  4. Literatura a umění se stávají bezduchými. Vytváří se planá
  zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá,
  nevkusná, nicneříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní
  sumy.
  5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována,
  vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní
  žoldnéři.
  6. Lidé pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní
  pokrytci, spekulanti, populisté, pochybní umělci a takzvané
  celebrity.
  7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje
  neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože
  stát se o ně vždy nějak postará.
  8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.
  9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.
  10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc
  drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.
  11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou
  tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.
  12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí
  stále méně.
  13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky,
  náhle selhávají.
  14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.
  15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost,
  zájem pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.
  16. Šíří se cynismus.
  17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovedností
  a poctivé práce.
  18. Do země přichází velké množství cizinců.
  19. Politikové nadbíhají i "lůze", která si vynucuje zábavu a státní
  podpory (chléb a hry)
  20. Občané stále na všechno nadávají.
  Text napsal britský historik Edward Gibbon, autor knihy
  "Úpadek a pád římské říše", která vyšla v roce 1776

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:15...Jako přes kopírák.
   A nevidí to akorát euroatlantická civilizace.
   Naopak se považuje za světového leadra.
   Helanov

   Smazat
 6. Káží vodu, pijí víno. Vyspělé západní země, naše vzory, nastolili "úspěšnou" deficitní ekonomickou politiku. Proč ne, když se zjistilo, že zráty bank, (jako za totáče,) uhradí státy a ty to potom doberou formou daní od obyčobčanů. To se to hospodaříčkuje bez rizika. Já se ani nedivím a bankéřídí bědují a tloustnou a tloustnou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.