Reklama

středa 13. listopadu 2019

Independent: Válka v Sýrii byla od samého začátku na Západě zkreslena!

Sýrie - všude trosky
-kou-
13.11.2019 Independent.co.uk a PrvníZprávy
Mnozí na Západě si ani nedovedli představit, co se skutečně děje v Sýrii, když velvyslanci západních zemí v Damašku povzbuzovali protestující a naléhali na ně, aby nezahájili žádná jednání s vládou Asada.

V pozoruhodném materiálu The Independent osvětluje, co se vlastně v Sýrii odehrává a co je zakryto mediálním balastem propagandy.

Nyní, s podporou Ruska, se Sýrii postupně vrací do role, kterou hrála před vypuknutím ozbrojeného konfliktu. A mnoho věcí, které se zdají být pro pozorovatele paradoxní, by měly být přehodnoceny s přihlédnutím ke všem novým informacím, uvádí článek.

Historie nás už dávno učí, že války nekončí úplně tak, jak se je snaží uhodnout nebo plánovat, poznamenává Robert Fisk v článku pro The Independent. Vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce vůbec nezaručilo, že by Američané měli určitě vyhrát ve Vietnamu nebo že by Francie porazila své nepřátele v Alžírsku, objasňuje autor: "Ale vždy, jakmile se začneme přesvědčovat, kdo je tím dobrým chlapíkem, a kdo tím špatným, monstrem, které musí být zničeno, opět začneme dělat staré chyby."Podle jeho názoru lze za stejnou chybu považovat i předpovědi a kalkulace západních politiků a odborníků na Blízký východ, které si pospíšily podporovat média. Realita však ukazuje, že situace v Sýrii a v celém regionu se vyvíjí úplně jinak, než si představovali, a Západ to musí pochopit a uznat, zdůrazňuje článek.

„A protože nenávidíme, proklínáme a démonizujeme Saddáma, Kaddáfího nebo Asada, jsme si jisti - naprosto jisti - že budou svrženi a že modrá obloha svobody osvětlí jejich zničené země. Jedná se o dětinský, nezralý a infantilní přístup,“ upozorňuje autor. I když to již není nijak zvlášť překvapivé, vzhledem k veškerému informačnímu „odpadu“, kterým západní média „krmí“ veřejnosti o brexitu, konstatuje ironicky. Historická zkušenost však ukázala, že po smrti Saddáma Husajna a atentátu na Muammara Kaddáfího byl Irák a Libye pohlcen chaosem a obyvatelé těchto zemí stále trpí.

Pokud jde o Bašára Asada, nejen si udržel svoji funkci, ale také se stal „největším vítězem syrské války“, i když Západ nadále trvá na tom, že „musí odejít“, píše The Independent. Syrský režim nejenže přežil tento krutý a krvavý konflikt, který se táhl mnoho let, ale také získal spojence v podobě Ruska, které lze považovat za „nejspolehlivější supervelmoc pro jakýkoliv stát na Středním východě“, uvádí článek. A to je do značné míry způsobeno tím, že ti lidé, kteří „dohlíželi“ na západní verzi událostí války v Sýrii, od samého začátku udělali všechno špatně, je si jistý autor materiálu.

Podle verze, která byla na Západě široce rozšířena, měla „Svobodná syrská armáda“, údajně sestávající se z desítek tisíc dezertérů, kteří uprchli ze syrské armády, spolu s„neozbrojenými demonstranty“ z opozice, donutit Bašára Asada, aby se vzdal moci, a poté se v Sýrii musí nevyhnutelně zavést demokracie v západním stylu. „Prozatím necháme stranou skutečné důvody Západu pro podporu tohoto povstání, konkrétně snahu zničit jediného spojence Íránu mezi Araby," poznamenává autor.

„Nebyli jsme však schopni předvídat objevení al-Káidy. Nedokázali jsme si představit, že noční můra v podobě „Islámského státu“ se ve východních pouštích objeví jako gin z láhve. Navíc jsme nechápali - a nikdo nám to nevysvětlil -, jak všechny tyto islámské kulty nakonec pohltí ty populární revoluce, ve které jsme uvěřili,“ zdůrazňuje článek.Teprve nyní se na Západě začínají objevovat informace o tom, jak se „umírněná vzpoura“ v Sýrii proměnila v „apokalyptický stroj na zabíjení“ v podobě „Islámského státu“, píše The Independent.

Die Zeit: Kvůli Sýrii se musí zajet ne do USA či Evropy, ale do Ruska!

NATO s křížkem po funuse v Sýrii, aneb jak se aliance probudila

Samozřejmě to byla obtížná transformace. Je však třeba uznat, že některé radikální islamistické skupiny byly v Sýrii od samého začátku konfliktu - například v Homsu existovaly již v roce 2012, poukazuje článek. „To neznamená, že syrští rebelové nebyli odvážnými a demokraticky smýšlejícími lidmi. Nicméně byli na Západě velmi přeceňováni,“ vysvětluje autor. Zatímco britský premiér David Cameron byl potěšen „70 000 umírněnými bojovníky“ Svobodné syrské armády, kteří údajně bojovali proti Asadově režimu (přičemý jich zřejmě nikdy nebylo více než 7 tisíc), syrská vláda již vedla aktivní vyjednávání s těmito dezertéry, někdy přímo pomocí mobilních telefonů, aby je přesvědčila vrátit ke svým bývalým armádním jednotkám, aby opustili okupovaná města bez boje nebo vyměnili těla vojáků, které zabili za jídlo. Syrští důstojníci uvedli, že vždy raději bojovali s jednotkami Syrské svobodné armády, protože pokaždé uprchly z bojiště - což militanti „Islámského státu“ a dalších teroristických skupin nikdy neučinili, zdůrazňuje článek.

Ale nyní, když média na Západě hlásí výsledky turecké invaze do severní Sýrie, používají velmi podivný výraz a označují představitele arabské milice a spojence Turecka „Syrskou národní armádou“ v protikladu k asadově vládní armádě a dalších vojenských formací. Hovoříme však o troskách bývalé, dnes důkladně zdiskreditované „Svobodné syrské armády“, i když o této nesmírně důležité skutečnosti hovoří jen velmi málo západních novinářů. Mezitím videa jasně ukazují, že turecké milice mávají starými zeleno-bílo-černými vlajkami „Svobodné syrské armády“. Článek poukazuje: „Byly to stejné bandy z bývalé Svobodné syrské armády, kdy tito lidé v loňském roce vstoupili na území kurdské enklávy Afrin a pomáhali svým „kolegům“ teroristům okrádat Kurdy a jejich firmy. Turci nazvali tuto násilnou okupaci „Operace olivová ratolest“," píše znechuceně The Independent.

Název jejich nedávné invaze se ukázal být ještě směšnější - tato operace byla vyhlášena jako„Zdroj míru“ a přitom takový nesmysl nikoho nepřekvapil. „Byly chvíle, kdy takové činy vyvolávaly prudký odpor a pohrdání. Ale všechno se změnilo - média dnes s těmito názvy jednají s určitým respektem,“ uvádí autor. Podobné triky již byly provedeny s americkými syrskými demokratickými silami, které jsou téměř úplně složeny z Kurdů. Ve skutečnosti není v těchto milicích nic „demokratického“ - nikdo si je nevybral a nezískal demokraticky a jejich „síla“ existuje pouze za předpokladu, že jsou podporovány americkým letectvem, uvádí článek.

Přesto si „Syrské demokratické síly“ zachovaly své jméno, což mezi zástupci sdělovacích prostředků na Západě nevyvolávalo žádné otázky. Ale když Turci vtrhli na území Sýrie, aby je vytlačili od syrsko-tureckých hranic, pak se v očích západních médií okamžitě proměnili v kurdské síly (což ve skutečnosti byly od samého začátku), které Američané zradili - a o tom taky není pochyb, uvádí The Independent. Paradoxem je, že na začátku bojů v Aleppu v roce 2012 sami Kurdi pomohli Syrské svobodné armádě obsadit několik oblastí tohoto města - ale když Turci vtrhli do „svobodného“ kurdského pohraničního území o sedm let později, obě skupiny začaly bojovat proti sobě. Nikdo o tom se však nic neříká západní veřejnosti, poukazuje autor - stejně jako skutečnost, že postup tureckých sil umožnil tisícům obyvatel syrských vesnic vrátit se do svých domovů, které dříve obsadili Kurdové.

Verze událostí této války je dále zkreslena odmítnutím kriticky analyzovat novou roli Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru při syrské katastrofě. Pokud byly tyto země zpočátku kategoricky proti Asadovi, jejich přístup se dnes mění, i když na Západě to proběhlo téměř bez povšimnutí: „Nyní Saudové zjevně diskutují o možnosti posílení své spolupráce s Ruskem prostřednictvím financování - společně s SAE a případně s Kuvajtem - obnovení Sýrie." Katar také tiše navazuje stále vřelejší vztah s Damaškem, aby rozšířil svůj vliv v regionu. Zástupci SAE se mohou dokonce účastnit jednání mezi Saúdy a Syřany, poukazuje autor: „Státy Perského zálivu již začaly hovořit o skutečnosti, že dočasné ukončení členství Sýrie v Lize arabských států bylo chybou.“

Syřané nyní pravidelně diskutují se zeměmi Perského zálivu o vyhlídkách na budoucí vývoj v oblasti. Jinými slovy, Sýrie - s podporou Ruska - se postupně vrací k roli, kterou hrála před začátkem konfliktu v roce 2011, zdůrazňuje článek. „My na Západě jsme prezentovali všechno jinak v okamžiku, kdy naši velvyslanci v Damašku povzbuzovali demonstranty v syrských ulicích a podporovali je v boji proti syrskému režimu," uvádí autor. Západní diplomaté pak aktivně přesvědčili demonstranty, že by neměli zahájit žádná jednání s vládou Bašára Asada. Všechno se to však stalo předtím, než se na obzoru objevil Donald Trump a „Islámský stát“ - tyto dva „šílené prvky“ nakonec rozbily všechny předchozí představy a předpovědi, a zasely „strach a zkázu na Středním východě“, uzavírá The Independent.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)

18 komentářů :

 1. Islamsky stat vznikl v Iraku...a "Zapadaci" jsou bohuzel nepoucitelni...A hlavne vzdy chteji neco urvat pro sebe...To uz je neprehlednutelne

  OdpovědětSmazat
 2. Strategické postavení tehdy velmi krásné a spořádané Sýrie vadilo Amíkům. Proto byl rozjet MAJDAN a zavádění demokracie na am. způsob. Výsledky vždy stejné rozvrácená a zničená země.

  OdpovědětSmazat
 3. "Sýrie-Všude trosky"-Tak všichni vy plácači těch romanticky-kapitálistických hovniválich kuliček dobře se podívejte, co z nich budete po masivním příchodu milionů mohamedánských imigrantů mít, když se s nimi o ně nepodělíte po dobrém...Už brzy přijde doba, kdy namísto bazénů k máchání si těch svých měkkých tlustých prdelí budete kopat bunkry a okopy, abyste vůbec přežili.
  To, co je na tom obrázku, není na "druhém konci světa", to je už všude okolo naší střední Evropy a ta smyčka se stále utahuje. S imigranty přikvačí i jejich modus vivendi a operandi, jejich problémy a vzájemná agresivní nesnesitelnost, znásobená ještě antagonismem mezi naší evropskou kulturou a náboženstvím kontra jejich...
  A to, že ta nekonečná řada válek USA/sionistů vznikla není žádná náhoda, nebo chyba, nýbrž plán, jak uvolnit miliony nájezdníků, kteří se jako termiti proženou Evropou a změní ji k obrazu svých manipulátorů...Jediní, komu jde o klid v Evropě jste jen vy, prostí občané, nadnárodním strukturám, ani místním politikům na tom nezáleží, jinak by vás nezrazovali...

  OdpovědětSmazat
 4. a taková to byla krásná země, než přišli a přiletěli barbaři.

  OdpovědětSmazat
 5. Aby si nakonec autor nekopl do Trumpa.
  Kdo byl prezident USA v roce 2011 - 2016? Mírový neNobelista Obama.
  Trump se naopak v této "demokratické" zděděné válce chová velmi uvážlivě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebuďte naivní a nedělejte si iluze. Trumpeta nijak nevybočuje z řady us-p-residentů v agresivitě a službě zlodějskému systému, stačí se podívat co dělá a hlavně neposrat z blbých řečiček jeho fanklubu...kdyby opravdu dělal nějaké jiné věci, než pokračování v politice svých předchůdců, už dávno by ho vezli na lafetě, jak jsem kdysi jako kluk viděl JFK v přímém přenosu v televizi...

   Smazat
  2. Pro 18:21. Promiňte, ale nevím jak to říci jinak. Co to plácáte?
   USA je na pokraji občanské války na jedné straně stojí Trump a na druhé straně stojí bažina. Trump chce učinit Ameriku znovu velkou, ale tím, že z ní udělá lokální mocnost. To jest snaží se znovu vybudovat průmysl v USA a udělat tak USA
   soběstačné a nezávislé na drancování celého světa.
   No a bažina chce nedalé bezpracný nezodpovědný život na úkor neobnovitelných zdrojů celé planety a krve a životů všech lidi na zemi.
   Přeci není možné nevidět boj mezi Trupem a bažinou. S tím, že můžete vyměnit nálepky pokud fandíte druhé straně a prezentovat to jako boj Trumpovi bažiny s demokratickými svobodnými silami.
   Ale nemůžete ten boj popřít a že je vše jako dřív. V USA došlo k rozkolu mezi vládnoucími elitami. Klintonů už mají všichni po krk (není skoro nikdo v určitých skupinách učastnících se řízení země, komu by nezavraždili nějakého příbuzného).

   Smazat
  3. 7:07-to, co plácáte je pouze a jen pohled dovnitř USA, ale z pohledu na vztah USA, jako hegemona na svět, má ten Trumpeta naprosto ve shodě s tou Vaší "bažinou" a každý den to dokazuje..., jinak by byl už dávno vzhůru bradou...

   Smazat
 6. Kdo nejde s námi,je proti nám. Kdo nepije Colu a necpe se hamburgery,není demokrat. Kdo nechce naše zbraně,je nepřítel.Kam strčí Amíci pracky,tam po nich zůstávají statisíce mrtvých a zmrzačených a rozvrácená ekonomika, kterou pak pomáhají obnovit.Vše v zájmu zisku pro SVOJI ZEM.Amerika first! Bůh nám žehnej.A hlupáci ať nám věří, že nám jde o lepší svět, když nám vyhovuje tento.

  OdpovědětSmazat
 7. Včera jsem se na ČT zase pobavil. Američané v Syrii hlídají a střeží ropná pole!!! To jim bude asi Asad moc vděčný až je od nich převezme. Jen dodám, že Irák za své osvobození od Sadáma ještě dnes platí Američanům naftou zdarma!

  OdpovědětSmazat
 8. Zmíněné země měli smůlu že nají ropu a Kaddáfí se provinil tím že vládl skvěle pro svůj lid. A usa tu agresi ničím neokecá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lid možná, ale problém byl, že lidi mu na to hodili boban a zabodli mu kinžál hluboko do prdele!☺

   Smazat
  2. Leda tobě ty negroazijskej Greténe,od ty doby máš prdel na dvě půlky!!!!

   Smazat
  3. Vyskřekl v 13:25 ne(g)krofilní zřízenec z teplický prosektůry, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se přitom probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, a kterej mu chodí potajmu upíjet!☺

   Smazat
  4. P.S.: Ještě vječně zlitej demente napiš, že to nebyl kinžál, ale brčko z Coca-Coly!☺

   Smazat
 9. 18:45-46
  Tohle přesně ti ty podřadnej poblbanej arijskej untermensch zanechala tvoje incestní familie A52,F73,F200 F808,F600,F602!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O famílii na tvým místě bych radši pomlčel, kdybys tušil co netušíš, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války její komoušskou famílii navštívili ukrajinští vlastenci z UPA, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.