Reklama

úterý 5. listopadu 2019

Jsme sví, Zbyňku, velmi sví…

Jiří Vyvadil
Jiří Vyvadil
5.11.2019 VašeVěc
Zbyněk Fiala je brilantní ekonom (a tak trochu … ne příliš tolerantní ekoalarmista, o čemž ovšem v této souvislosti diskutovat nepořebuji). Ve své glose „Může za to EU?“ dovozuje negativní vztah české populace k EU podle toho, jak reálně je či není pro nás EU výhodná.
Nejsem ekonom, ale každý národ je svůj a markantně to vidíme například i na zemích V4. Poláci by zítra nejraději bombardovali Moskvu, u nás Putin je o 3% sympatičtější než Merkelová či Macron, což se zas tak moc nezdá, ale Kalousek musel potom vypít půl lahve Johny Walkera… (toto je od pana doktora Vyvadila nepřesnost, protože pan poslanec Kalousek  prý pije whisky zn. Tullamor, proto také získal přezdívku 'Tulamor z Bechyně' - pozn.red. NR-vd)

Zcela nesporně Západní Evropa je absolutně jiná, než jsme my. Miluje příliv migrantů a není to hra, nenávidí Rusko a není to většinou hra…, miluje muslimy více než Poláky či Čechy, miluje 75 různých sexuálních anomálií povýšených na nová pohlaví. Miluje rodinu, podle vzoru i naší ministryně sociálních věcí, jako členství dvou subjektů, nadaných láskou a dětmi (přirozeně bez určeného pohlaví).

Nejméně prvních pět zemí EU miluje Merkelovou a Macrona. U nás, jak jsem již naznačil, je na prvním místě Putin – 33% a na dalším Orbán, Macron, 30 % a ještě hůře Merkelová – 25%. To vše dle nezávislé Peach Research Center.

Možná Zbyňkovi udělám radost.

Asi to souvisí s ekonomikou. Ale s tou už nic neuděláme.

Čína má už 40 let nejméně 6% růst HDP, 500 milionů Číňanů tvoří střední třídu, která je vesměs bohatší než ta naše a cestování nemusí být absolutně problém, ano, pokud dodržují jejich monitoring chování. Proč ne. Alespoň se Číňani nechovají, jako totálně sjetí Angličané, kteří Prahu milují a pozvracejí vše, co mohou…

Možná i pro vás, i pro Zbyňka, mluvím moc difúzně.

No zkrátka. Před třiceti lety, to tak nevypadalo, ale vybrali jsme si západní kapitalismus, který už jen skomírá.

Hysterčíme radostí, když máme 2,5 % HDP.

No to by čínského prezidenta jeho spolusoudruzi sežrali za živa.

Čínu jistě mentálně nemusíme. Ovšem to, že je to ekonomicky Říše středu víme…

A potom je tu ten náš Putin, Putin, kterého svou idiocií odstartoval majdan a jeho tvůrci: Obama, Merkelová, EU…

Dnes je Putinovo Rusko jasným geopolitickým vítězem světa.

Trump díky chorobnému politickému systému USA nemůže pomalu udělat trvale krok ani doprava, ano doleva, ani dopředu, ani dozadu. A tak jsou jeho kroky chaotické. Ale jiný už by se na jeho místě dávno zastřelil.

USA dneška jsou totálně nemocnou zemí…

A člověk už jen čeká, kdy někdo někoho odstřelí…

Řešit dnešní EU, promiň, Zbyňku, je zbytečné. Pohybovat se mezi 1-1,5 % HDP je bolestivé. Přemýšlej, zda je možné náš systém převést na nejdokonalejší model čínského kapitalismu se silnou podporou sociálna.

A nezdržuj se pravidly EU.

Dříve či později už fakt nebudou nic platit.


47 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. :D taky jenom hlesám: Bingo!

   Tento článeček by snad mohl vyhovovat i těm, kteří tady občas skuhrají, že některé články jsou na ně příliš dlouhé..,
   ale je to nejen krátké, ale hlavně vtipné a výstižné, každá jedna kratičká věta.

   Smazat
  2. Pánové, radostně připodepisuji!
   Hlavně to vyhodnocení Trumpova postavení bylo MOC trefné!
   Helanov

   Smazat
  3. Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace “Open Play” zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů docházet ke zneužívání. Německá veřejnoprávní televize ARD ve spolupráci s rakouskou veřejnoprávní ORF natočily společně reportáž, ve které odkryly praktiky odehrávájící se za zdmi mateřských škol. Česká televize, přestože stejná nadace působí i v českých školních zařízeních, nepřinesla jako veřejnoprávní médium jedinou zprávu.

   https://www.youtube.com/watch?v=I7aaF4_R6ds&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2wcqJhAstqUZJrxg1G-_sGKOHVbeJe3bL7sc-i15H99wKmjswGcRNy-Pg

   https://echo24.cz/a/SHd4p/cizi-lide-chodi-do-skolek-objimat-deti-berlin-i-postupim-kontroverzni-hru-zakazaly?fbclid=IwAR2eW4cYM68gRPJm3WZ3yICE3Q0zqj6rMCEmKI-5YAlI49PadOnAtWdvbro

   Smazat
  4. Šetřívám pochvalami, ale tentokrát chválím. Přesto si myslím, že Putinovo Rusko, není geopolitikým vítězem, podle mne je to Čína. Zatím se tiše usmívá a skupuje, naleziště surovin, přístavy a záměrně si podhodnocuje svou měnu, bude realizovat Hedvábnou cestu a dobře ví proč. Nechává světu a jeho mediím prostor na klasická témata s pozorností na bývalé mocnosti a zatím sama ve stínu pracuje na své hegemonii a možná ji už má.

   Smazat
 2. Skvěla pane Vyvadile moje řeč je třeba se na nemocný západ vykašlat než naši zem zničí.

  OdpovědětSmazat
 3. Frau Merkel nějak přestali prezentovat v médiích. Asi jede na konečnou. Co si počne Amerika, vždyť takovou kolaborantku jim v EU nikdo nenahradí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „Začátek legalizace pedofilie?“ V německých školkách zakázali kontroverzní hru. Neziskovka, stojící za ní, působí i v ČR:

   https://cz.sputniknews.com/svet/2019110410917254-zacatek-legalizace-pedofilie-v-nemeckych-skolkach-zakazali-kontroverzni-hru-neziskovka-stojici-za/

   Smazat
  2. 9,20
   Mýlíte se, Merkelovou má EU kým nahradit. A myslím, že ještě většími šílenci, než je Angela. Možná, že nebude z Německa, ale o to bude proamerický, rektální alpinista.

   Smazat
 4. 9:20 slušně řečeno, v Evropě se to již sere na všech frontách, daří se snad jenom Sorosovi a jeho odchovancům

  OdpovědětSmazat
 5. "Policisté a záchranáři v pondělí večer zasahovali před divadlem v Pardubicích, kde se zapálil muž. Kolemjdoucím se ho podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů." Už to bylo v našich slavných masmédiích?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píše se jenom o těch předrevolučních následovnících Jana Palacha, ti porevoluční nejsou žádoucí, protože narušují pověst českého kapitalistického ráje. Jinak se den před výročím upálení Jana Palacha dne 18. ledna v horní části Václavského náměstí zapálil 54letý muž. Inspiroval se právě Palachovým skutkem a svému bratrovi předtím poslal zprávu, kde mu píše, že chce odejít v duchu Jana Palacha. Následný den, se o to jisté pokusil u Národního muzea další 46letý muž.

   Smazat
  2. ????? ????? ....

   Smazat
 6. Řekl bych, že celý svět je nemocný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bych neřekla.
   Nemocná je asi jenom euroatlantická civilizace.
   Zbytek zeměkoule je docela zdravý.
   Smutné je,že my,ve své poťapané aroganci,se jim tam pokoušíme vnutit naše pravidla.
   Oni z toho mají prču a třeba invazisté nás mlátěj po hřbetě našimi VLASTNÍMI pravidly,která jsme vtělili do těch různých chart.
   Helanov

   Smazat
  2. Sileni jsou jen ti,co ridi nas blok...Kazdemu vnucuji svuj zpusob zivota a jeste se tvari,ze je to moralni

   Smazat
 7. Mně tento článek vyhovuje i tím, že trpké problémy naše a EU dovede podat s vtipem.
  A že v oblibě zahraničních politiků u nás vede Putin? Ukazuje to jenm že pražská kavárna, která si pěstuje nenávist ke všemu pozitivnímu, současně tak orientuje ale správně nejméně 30 % občanů u nás. Stejné číslo dosahuje ANO, Babiš, prezident a vše ostatní pak už jsou jen "čučkaři" z desorientace jinak rozumného českého národa. Putin, pro západní diktaturu kapitálu odporný obhájce světového míru, sociálního a právního státu a humanity je sympatický více než post/neonacističtí politici Německa, post/neogolističtí Francie, post/neošpanělští frankisté... Že by přece jen byla naděje, až půjde do nejhoršího a Západ bude toužit realizovat rozbombardování poloviny světa a vyhubení lidstva, že se lidé vzepřou a vymůžou si život pro lidi!?
  Jinak se včera pokusil upálit v Pardubicích na námkěstí před divadlem muž, dovolával se Boha. Že není originál? Ale to nebyl ani Palach, ta "tradice" k nám přišla, jak se dnes pražská kavárna pohrdavě vyjadřuje, od šikmookých, z Vietnamu, kde byl motivem prostest proti dobyvačné vále USA. O tom se jaksi mlčí i mlží.

  OdpovědětSmazat
 8. Dneska prý uzavřeli horní polovinu Václaváku,našli tam KUFR.
  Po napínavém finále robot zjistil,že byl prázdný...
  Dovede si někdo představit,že by se něco podobného odehrálo před hadrákem!?!?!?
  Já ani v nejbujnějším snu!!!
  Holt nás dneska mají VŠUDE RÁDI.
  A tak máme bobky,nó...
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Před revolucí byl v obchodech nedostatek zboží a nedalo se koupit ani nic, co by bouchalo, proto by ten kufr jakýkoliv kolemjdoucí bez obav uchopil a odnesl. Dnešní režim úspěšně lidi převychoval, dnes ten kufr nikdo neodnese - má totiž obavu nejenom z možného výbuchu, ale i z toho, že ho natáčí skrytá kamera :-)

   Smazat
  2. 10:38 domnívám se, že to byl standardní test připravenosti ozbrojených složek před neopakovatelně velkolepými oslavami Vítězného listopadu, byl to signál, že novodobí štváči a sebeupalovači neprojdou :-)

   Smazat
  3. Nejsem sice posera a neztahuji kalhoty, když brod je ještě daleko. Ale je to signál, že společnost je nemocná.

   Smazat
  4. 11:38 se velmi mýlí. Před plyšákem byly drogérie plné materiálů, vhodných pro výrobu výbušnin. Peroxyd, dusičnany, síra, kyseliny na nitraci, glycerin, toluen atd. atd. To byste se hodně divili, jak lehce se za totáče prováděla zajímavá lučba. I patrony, hnací náplně od dělostřelců a podobný materiál se dal lehce sehnat.

   Smazat
 9. 9:38 Počítá se pouze předrevoluční sebeupálení, které jde svést na tehdejší nelidský režim. V dnešním režimu pravdy a lásky přece nikdo nestrádá.

  OdpovědětSmazat
 10. Před 89: Komunisti všech zemí spojte se. Po 89: Paraziti všech zemí spojte se. Každý kdo čekal od kapitalizmu lidskost je idiot, protože v jeho genech je logicky parazitizmus. Přes to že jsem v 50 letech měl problémy se svým původem jsem na základě výchovy bral socializmus jako pokrok v etapě lidského vývoje a komunizmus jak ideál lidského soužití. Křesťanství byl a je také ideál a nikdo i když žehnaly zbraním a byly tam jiná zvěrstva křesťany nezatracuje. Věřím že pokud zdegenerovaný zvrhlý parazité nevyvolají atomovou katastrofu, lidstvo půjde dál za ideály lidství. Nejsem žádný rovnostář ale jsem přesvědčen že člověk je nadán rozumem a chápe že slabším je potřeba pomáhat aby se staly silnějšími a plnohodnotnějšími. Jedinou cestu z tohoto podvodu co je parlamentní demokracie vidím ve spolupráci pro národních stran za účelem schválení zákona o adresné volební povinnosti a proveditelného zákona o referendu. Není to vše lék ale základ možných změn.

  OdpovědětSmazat
 11. noviczech
  ...pane Vyvadil, jsme sví... a nejsme sví. Zatím sedíme na dvou židlích! Těžíme z jednoho a proděláváme z druhého a naopak! A nejsme zajedno, jako národ, ale nikdy jsme nebyli, jen je otázka, kolik moci mají ti, kteří dělí! Velmi hezký jste to napsal, jen hlupák si může chválit západ, hlupák, který tam nejezdí a nemá tam co do činění. Ale, buďme sví... a staňme se poctivými výrobci a producenty v prvé řadě potravin! Tam vidím Alfu a Omegu všeho. Když je člověk zdravý z jídla, může přemýšlet dobře a může i tělesně pracovat! A je to samozřejmě i otázka peněz! Je zajímavé, že velká většina ví, kde tlačí bota a žádná náprava od slavných i neslavných politiků nejde!!!
  ...počkáme a uvidíme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:29
   ...a staňme se poctivými výrobci a producenty v prvé řadě potravin !...
   To už jsme byli a není tomu zas tak dávno ,pouhých 30 let . Kam se to všechno podělo ? Vrátit to už asi nelze . Kdosi se totiž důsledně postaral o to aby to nešlo . Tam vidím tu Alfu a Omegu zase já .

   Smazat
 12. Všimli jste si, že tu dnes zcela chybí komentáře agentů provokatérů? Asi mají bezpečnostní akci, vyhnali je do ulic a musejí šlapat chodník na Václaváku :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. právě se secvičují s Miliónem úchylek a s angažovanými umělci - na Letné budou sborově zpívat: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Tolik-umelcu-Sednete-si-na-zadek-Milion-chvilek-nahral-pisen-S-vyhruzkou-Zemanovi-s-Babisem-602150

   Smazat
 13. 12,35
  Jen se nebojte,Hovnolulan tady je je,zrcadelnicce bez diakritiky dorazí večer,milovník fašistů taky a obdivovatele amiokupantů a udavače Havla zřejmě ještě nepusili ze záchytky!.-D

  OdpovědětSmazat
 14. "Čínu mentálně nemusíme"? Je to nejstarší stále existující civilizace světa! To co dnes tzv. civilizovaný svět prožívá už dokázali důkladně analyzovat před naším letopočtem. Dokladem jsou např. aforismy Konfucia:

  "Ušlechtilý člověk nesoudí nikoho jen podle jeho slov. Neboť v kulturním světě kvetou činy, v nekulturním světě kvetou slova."

  Když je stát spořádaný, pak je hanba být chudým a obyčejným člověkem. Když je stát ve zmatku, je hanba být bohatým a úředníkem.

  Na Čínu současné kapitalistické režimy nemají nejen mentálně, ale ani kulturně.

  OdpovědětSmazat
 15. Souhlasím s kritikou EU, ale hledat vzor v Číně, mi nepřijde jako východisko pro demokracii. Čína se rychle (a hodně nerovnoměrně) rozvíjí ze své zaostalosti, přebíráním nejnovějších technologií. Roste HDP, což je dobrá zpráva pro investory. Kvalita života je taková, že se do ní promítá pokračování liberalismu. Tj. volné pole pro kapitál, méně demokracie pro občany. Mají krásné rychlovlaky, ale také mají systém, který může kterémukoliv občanu zablokovat vstup do nich. Ten jejich systém je nejspíš ještě méně demokratický, než v EU. To pro současnou levici není problém, tak jako pro ni nejsou problémem návozy cizích etnik do Evropy. Viz vyjádření jejich předsedkyně EUfrakce Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL):
  „Potřebujeme bezpečné a legální trasy pro uprchlíky a migranty, kteří směřují do Evropské unie. Třídění podle etnické příslušnosti i uzavírání hranic musí okamžitě skončit. Nemáme právo zastavovat lidi, kteří utíkají z válečných zón a před extrémní chudobou. EU musí vzít vážně naše závazky dodržování lidských práv a nalézt celoevropské řešení, založené na solidaritě a sdílené odpovědnosti.“
  P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 14:36 Především by mělo přestat vyvolávání nenávisti státy NATO/EU mezi státy a národy Afriky, mezi křesťanstvím a islámem, měla by přestat válečná i obchodní devastace států Afriky státy EU a USA, jejich drancování, podpora pirátství a terorismu. Mělo by přestat obchodování USA a států EU s bílým masem, obchodovatelné vraždění lidí a genocida. Nemělo by NATO vést války k obohacení západního kapitálu a naopak by mělo nejen řečněním NATO přispět k humanismu. Když se nám podaří tyto "neduhy" NATO/EU vymýtit, nebudou žádné problémy s migrací. Ale dokáže se EU/NATO polidštit?

   Smazat
  2. Anonymní5. listopadu 2019 17:08
   Já považuji za hlavní otázku naši českou suverenitu. Dále suverenitu střední Evropy, potom takové uspořádání evropského společenství, které dovolí evropským státům suverénní a mírový rozvoj.
   Pouze suverénní státy, můžou usilovat o nápravu světových nešvarů. P.K.

   Smazat
  3. 17:24
   Pardon,ale o jaký suverenitě po 30letech Protektorátu Bōhmen und Māhren pod dozorem amiokupantů mluvíte?

   Smazat
  4. Anonymní5. listopadu 2019 17:42
   O té, kterou nemáme, což považuji za hlavní problém. P.K.

   Smazat
  5. 17:45
   To je průser ne problém!
   A průserony se šíří rychlostí světla už pěknou řádku let.....v Čechách konkrétně třicet!:-/

   Smazat
  6. Anonymní5. listopadu 2019 17:47
   To Vaše zásadní chyba. Nepovažujte to za průser, ale za výzvu. P.K.

   Smazat
  7. 18:11
   Pravda,vyzývám k defenestraci těch podporovatelů amiokupantů a milionů demožumpochcanek!

   Smazat
  8. 17:08 NATO = civilizace. Chujlostan bude zničen! Blbečkům spikleneckejm se nakecalo že se jako plní coudnhovnistický projekt rasové výměny v Evropě, ale houno houno! Jde o nordickou lest! Barbarossa II. bude bezbolestná pro naši rasu! Paní Merkel a an Macron spolus s panem Trumpem naoko provádí plán hraběte. Ale v reálu je to jen chytrá záminka! Ti čmoudi budou posláni právě na Východ jako odminovači, sebevraždední atentátníci (živá torpéda) a odstřelovači. Mnozí z nich totiž prodělali výcvik již ve svých zemích původu a navíc znaj putleroffce a jejich způsob boje! Nenávidí je a budou mstít za Kábul,Groznyj, Allepo a další místa zničená bolševickou a putleroffsku soldateskou! Sami většinou padnou v boji a vezmou sebou putlerské vrahy. A naši poté již jen obsadí tuto barbarskou zem, aby ji pozvedli k civilizaci ....

   Smazat
 16. Neví zda nedochází k sebereflexi těch grázlů a nedostali neskutečnej strach, já bych se tedy na jejich místě určitě strachy podělal. Jenže voni maj ještě prachy a moc a nepodělaj se tak snadno jako komouši v 89 roce, takže bacha na ně, ještě to asi bude hustý. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 17. 14:19 Po shlédnutí videa jsem pochopil, proč se mezi lidmi vžil termín Milión úchylek. Jsou to opravdu úchylové, protože nám vlastně vnucují uchýlení od standardních demokratických procesů a principů, které chtějí nahradit svojí volbou bez voleb!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ve všech školách, kde se sice báli stávkovat, se určitě nebudou bát na hodinách hudební výchovy připravovat žáky a studenty na pěvecké vystoupení na Letné se všemi špičkovými umělci z videa :-)

   Smazat
 18. Čínská cesta je pochopitelně nepřenositelná na jiné kultury a jiné civilizace., do jiných zemí. Ale nesouhlasím s tím, aby ji někdo odsuzoval slovy, že ji "mentálně nemusíme".

  Tím "východiskem pro demokracii" je podle mne jedině likvidace kapitalismu a jakýchkoli dalších forem vykořisťování člověka i celých států nebo národů. Jak toho docílit je sporná otázka, ale v současné době je nejdůležitější, aby tuto otázku vůbec měl kdo řešit, čili aby lidstvo nezaniklo, nebo aby významná část lidstva neskončila v koncentračních táborech - např. v Evropě se jako reakce na odmítání obludných plánů za Evropskou Unii se skrývajících nejreakčnějších živlů opět dychtících po válce, po nových výbojích na Východ, znovu podporují fašisté. U nás se zatím soustřeďují na přepisování dějin a na hanobení pomníků, ale za čas?
  Proto je důležité i pro nás, že Čína drží krok s novými technologiemi, protože tak zajišťuje znovu bipolaritu světa po pádu SSSR. A krátká doba, kdy tyto technologie jen přebírala, je již ta tam. Dnes je sama vyvíjí. Ano, je to volné pole pro kapitál, nevím, zda se na něm také tak jako u nás pěstuje korupce, lichva, podvody na spotřebitelích, prodej nekvalitních výrobků, potravin, nevím, zda kapitál také lobuje u poslanců a tedy zda jako u nás ti, které lidé zvolí, běžně jednají v zájmu lobistů proti zájmu svých voličů. Pokud by tam byla demokracie, pak by tomu tak jistě bylo. Doufám proto, že tam demokracie v nám z domova známé podobě není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní5. listopadu 2019 15:30
   Čínská, či asijská mentalita je nám opravdu cizí. Vždyť jak tam jenom zacházejí se zvířaty. Konfucius, nekonfucius.
   V Číně bych nehledal garanta demokracie. Naopak, stává se lídrem liberalismu. Toho liberalismu, který máme zde v EU a který považujete za demokracii. P.K.

   Smazat
 19. Jenže čínskou cestu nám nikdo nevnucuje, zatím co cestu západního imperialismu, cestu válek, terorismu, pirátství a nenávisti ke všemu lidskému nám nadiktovali po převratu 1989 Západ, tedy jeho nenasytitelná diktatura kapitálu.

  OdpovědětSmazat
 20. No v Íránu už vaří ťěžkou vodu, vlastně už uvařili, teď odstsřeďují, kdy budou prostírat se zatím neví. Erdogan chystá dárek pro Evropu 4 miliony migrantů, EU vybírá radostné hostitele. Čekají nás samé radosti, matko Ubu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.