Reklama

neděle 10. listopadu 2019

Kam zmizeli ti dělníci z ČKD ?


Přemysl Votava
10. 11. 2019
Televize již měsíc do nás buší, abychom nezapomněli… Slavíme listopadové výročí, hudba hraje na náměstích měst, přijdou studenti, herci i politici. Zvykáme si, že bývalý hrdina revoluce, či listopadový miláček davu, může být provolán jako zemský škůdce. Však také není věnec jako věnec, není svíčka jako svíčka. Věnec může být vyhozen, svíčka zadupána.


Náš Listopad 1989 se zrodil až dlouho po Polsku, později než v Maďarsku, Německu, Bulharsku, za námi bylo jen Rumunsko, ten starý režim se samovolně sypal a STB do něj ještě kopla. Jako první na tvrdý zásah policie proti studentům reagovala svým prohlášením Československá strana socialistická, vydala k tomu své odsuzující prohlášení. Její deník Svobodné Slovo a balkon Melantrich se tak staly tribunou lidu. Svobodné Slovo, to bylo denně až 400.000 výtisků ! Četlo se po celé republice.

Třicáté výročí 17.listopadu 1989 vede k otázce, kam zmizely ideály sametové revoluce ? Kam zmizela ta revoluční atmosféra, kam zmizeli ti dělníci z ČKD, kteří na čele se slavným kovářem Petrem Millerem, pozdějším ministrem, svým pochodem na Václavské náměstí rozhodli o pádu komunismu. Kdo si na ně dnes vzpomene ? Bude slavit i ten slavný kovář ?

Po vítězném Listopadu jsme si užívali chvilky opojení. Svět nás plácal po ramenech, ve Washingtonu prezidentovi tleskali ve stoje. Politici hovořili o světovém míru, o zániku vojenských paktů, o rozpuštění Varšavské smlouvy i NATO. Představitel SSSR Gorbačev dostal za sjednocení Německa Nobelovu cenu míru, rozpustil i Varšavskou smlouvu. Mohl nastat konečně mír, nebylo kolem nás nepřítele. Svět zářil štěstím.

My občané jsme se dočkali těch vytoužených banánů, pomerančů, mohli jsme vyrazit za nákupem do Vídně, Paříže, nebo do Bavorska na pivo, nebo si tam koupit západní ojeté auto.

Ze zahraničí přijížděli poradci, nebo zvědavci, kteří se porozhlédli po východním, ještě nezmapovaném teritoriu. Stali jsme se zemí netušených možností, vše bylo za babku…. A tak se stalo, že ti šikovnější, se vrhli do podnikání, rodili se Kožení, Bakalové a další podnikavci.

V tom samém opojení ze svobody se nám rozpadlo Československo. Přesto nám ve světě tleskali, jací jsme to pašáci, kteří se rozešli bez výstřelu. Suverenita státu, po které jsme tak toužili se stala jen iluzí. Dnes bojujeme v Bruselu o suverenitu našeho státu, můžeme se stát pro EU jen pouhým východním teritoriem s lacinou pracovní silou…,

Po dálnicích se prohání tisíce kamionů, místo cukrovky, obilí, řepy, rostou na orné půdě velkosklady. Vesnice skomírají, lidé tam bojují o svou školu, prodejnu potravin, autobus i o svého lékaře. Hospodu už také zavřeli. Do republiky dovážíme i brambory, maso vepřové i kuřecí, vajíčka i jogurty. Naopak jsme obohaceni o nové pojmy, jako je exekuce, osobní bankrot, státní dluh, charita, bezdomovci, podpory, sociální dávky, noclehárny, sbírky na vše…

Doba se změnila, máme se lépe než před 30lety. Můžeme cestovat, studovat či pracovat v zahraničí, můžeme říci svůj názor, sice nemáme všichni stejný mediální prostor, jako ti vyvolení, přesto nejsme za něj zavíráni. Máme svobodné volby, ještě se musíme naučit respektovat výsledek těchto svobodných voleb !

Přemysl Votava, mpř. Národní socialisté

25 komentářů :

 1. Moc pěkný článek není co slavit na to jsou jiní co zbohatli za pakatel a dnes si hrají na „šlechtu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když to tak porovnám, 30 let po převratu(předání á na moci), to je jako v roce 1978 30 let po únoru, že. Nepamatuju se, že by v roce 1978 byla v únoru taková hysterie vzpomínání na vítězný únor, jako letos se vzpomíná na vítězný listopad. Nepamatuju se, že by se 30 let po únoru všechny obtíže sváděly na první republiku. Dnes víme, že hrůzovláda čtyřiceti let komunistů může za všechno ještě po třiceti letech po jejich krachu. Ještě, že víme, na koho to svést.

   Smazat
  2. 8:04 Máte pravdu v tom směru jsou fanatici z ods kteří neustále bojují proti komunistům. Pravá komunistická strana dávno neexistuje levicový volič je nucen volit pravici aby nebylo hůř.

   Smazat
  3. 8:04 Nebylo co slavit. Kdo by to slavil?

   Smazat
  4. 12:46 A hlavně nebylo co na koho svádět, vždyť jsme přeci "úspěšně" realizovali závěry XV. sjezdu KSČ a plnili na 100% úkoly 6. pětiletky!

   Smazat
  5. Právě je co slavit,..slavit tu bídu a zmar....ty trosky socialismu,vše nahradilo to nové budování,jen pohlédni-vše je nově vybudované,staré je pryč,..z Prahy se stalo nejkrásnější město světa,z Ostravy jeden skanzen,který se stále vylepšuje,peníze šly do projektú a zvelebování ptačích budek,do soudců,učitelů,úředníků,policie,armády a hasičů,kdyby už moc hořelo.....zato nám narostly dluhy,o jakých se nepíše ani v pohádkách,Kalousci mají huby,jak autobus a pupky,jako prázdný sud.......miliónové chvilky,rozglábené chlebárny a duté makovice...jsem zvědav,co budou na té letné s těma pastelkama dělat až do nich dostanou lopaty a krumpáče ?

   Smazat
 2. Jeden delnik -jesterkar co podporoval s Kapka a jine soudruhy zije v ilegalite na Floride.Predtim zaucil mnoho cernochu v Africe jak ovladat slozitou techniku rizeni stroje- jesterku.Pomohl tim Africe a s Merkele jez dostava jiz kvalifikovane pracovniky do Deutchlandu

  OdpovědětSmazat
 3. S těmi deníky Svobodné slovo, Lidová demokracie a Práce to bylo v převratových dnech jinak. Z rychlíku, který je vezl z pražské tiskárny, je v průběhu jízdy vyházeli lidoví milicionáři. V Plzni již vykládali jen Rudé právo. (viděl jsem na vlastní oči) Všechny uvedené deníky pak reformátoři zprovodili ze světa.

  OdpovědětSmazat
 4. Navenek to vypadá nenápadně, ale... Publicista varuje rodiče, aby nedávali své děti do zařízení realizujících genderovou teorii. Důvody jsou vážné:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Navenek-to-vypada-nenapadne-ale-Publicista-varuje-rodice-aby-nedavali-sve-deti-do-zarizeni-realizujicich-genderovou-teorii-Duvody-jsou-vazne-601107

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Votavo!Považuji Vaše příspěvky na NR za pravdivé a realistické.Tento jste ovšem znehodnotil ve druhém odstavci vyjádřením,že" dělníci z ČKD rozhodli o pádu komunismu".To přece nemůžete myslet vážně.Možná jste to jen zapoměl dát do uvozovek jako já.Vy přece musíte vědět,že o mocenském a majetkovém převratu rozhodli již dávno před 17.listopadem jiné figury než nějaký dělník či student na Letné.A to ,že u nás byl socialismus a ne komunismus(ten nebyl,není a nebude nikde ve světě,jelikož je to utopie),musíte přece také vědět.Rád bych věřil,že jste měl jen trochu špatný den.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I Venca Flaška několikrát připustil, že dokud na Václavák nedorazili ti pověstní "dělníci z ČKD", tak mělo ústředí OF "sevřené zadky". I kdy šlo jenom o to, zda převrat půjde cestou "sametovou" nebo "rumunskou". O předchozí dohodě o případném zásahu Střední skupiny vojsk neutralizujícím ČSLA či milice nic v OF nevěděli.

   Smazat
  2. Pro 6,38: Venca potřeboval dělníky přesvědčit, jak moc byli důležití. Pokud by se ten převrat nepovedl v listopadu, snažili by se dál. Nebuďte naivní, v té době hráli hlavní roli jiní...

   Smazat
 6. těm dělníkům dnes je třeba říkat "lopaty" a vědět, že jsou hrozně hloupí, proto zvolili Zwemana a ANO....to ještě nevíte?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. neboj, trubku jako ty nezvolí nikdy nikdo :-)

   Smazat
 7. 6:38
  Takhle se chodí do práce? To asi nebudou premie.

  OdpovědětSmazat
 8. přesně tak slavit budou jen tunelaři a dozorci nad pruběhem tunelovani zbytek bude jen placena klaka zadarmo dneska v kapitalismu těžko někoho nachytate a když tak jen duševně zaostale

  OdpovědětSmazat
 9. Doba,kdy se rozpustila Varšavská smlouva a den,kdy jsme vlezli do NATO,....to nás bránil kdo?
  Silvestrovský Bohouš,co mu nešmakoval chleba?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:34
   Aby to nebylo tak neveselé: On Bohouš v reálu ten chleba sežral, a tak, aby to natočili podle scénáře,někoho napadlo mu jej napřed namočit do benzínu. Teprve pak jej odmítl. Možná taky jednou počneme z kapitalismu cítit benzín...

   Smazat
 10. Prosím, prosím, já si tady na ty čékáďáky před nedávnem vzpomenul! A ptal jsem se na to, zda by tam ti dělníci na ten Václavák šli, kdyby dopředu věděli, ne že je pouze vyhodí z práce ale že jim za dva roky(!) přímo zbourají v Libni továrny...a to např. lokomotivku, což byl odtud náš nejvyváženější artikl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:02
   Lokomotivy ČKD je dobře zpracované heslo ve wikipedii.
   Například lokomotiv ČME3 bylo vyrobeno 6000. Srovnejte se současnou firmou LOKO.CZ

   Smazat
 11. "Jako první na tvrdý zásah policie proti studentům reagovala svým prohlášením Československá strana socialistická, vydala k tomu své odsuzující prohlášení. Její deník Svobodné Slovo a balkon Melantrich se tak staly tribunou lidu."

  Kde je dnes Československá strana socialistická, kde je její Svobodné slovo, kde je Melantrich?
  Jak píše v jiném článku pan Sak, nejlepší herci jsou ti kteří nevědí, že jsou herci. A takových komparzistů - užitečných idiotů, opájejících se svou chvilkovou slávou, tenkrát bylo. Nejen na tribunách, dělníky ČKD nevyjímaje. Musí to být dost skličující pocit uvědomit si zpětně, k jaké ubohé frašce byl člověk použit a zahozen. Možná to vyvolává až takový pocit trapnosti, že se jej raději pokusí vytěsnit z mysli.

  OdpovědětSmazat
 12. Slavit 30 let svobody? No to si z nás zase někdo dělá srandu. Svobodu jsme neměli před hadrákem a nemáme ji ani po něm. Máme tu, a to zcela jistě na jedné straně svévoli jedněch a na straně opačné nesvobodu jiných. Jsme staronovým společenským systémem - kapitalismem neslučitelně rozděleni.

  OdpovědětSmazat
 13. "Třicet let svobody". Zrovna jsem si přečetl na Hovinkách,
  jak počítačoví šmejdi obírají klienty "české" spořitelny.
  Takže zase jeden z tisíce střípků oné svobody.
  Bohužel také o tom, jak jsou už mnozí potřebně zpracováni,
  že v reakcích píšou kde co, jen ne o té naší "svobodě".

  OdpovědětSmazat
 14. Vidím ten pysk toho hajzla Millera, kapří rty a rychlý jazyk hada.
  Typický "odborář" a la Štěch. Kde je mu asi konec.

  OdpovědětSmazat
 15. Tedy slavíme 30 let obnovení diktatury kapitálu u nás. Takže zřejmě ta demonstrace je na podporu té diktatury, velebenou pražskou kavárnou. Tedy jeden se v tom nevyzná. Takže já tomu rozumím tak, že bude lid demonstrovat proti Babišovi, který tu diktaturu zradil a chce nasadit kapitalismu lidskou tvář? Ale i takové srandy, jak by řekl Werich, se konají. Lidé se rádi účastní davových šílenství, vidíme je dnes po celém Světe a že by zrovna Praha měla zaostávat? Babiši, Babiši, tam, kde peníze a korupce mají navrch, nehledej lidskou tvář, je to marné, marné a marné. K těm zkorumpovaným se už pro ten kravál rádi přidají ti, kdož zadupali u nás pravdu hluboko do země a kdo lidskou tvář nenávidí, neb sami mají tvář zkřivenou nenávistí i závistí ke všemu dobrému, pozitivnímu. Jo to jsou mentální teroristé naší doby pod taktovkou politruckých loutek kapitálu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.