Reklama

středa 6. listopadu 2019

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Proč chtějí v USA zařadit ukrajinský prapor Azov na seznam teroristů?

Tereza Spencerová
6.11.2019  iPrima
Ultrapravicoví extremisté z celého světa používají Ukrajinu k tomu, aby se podělili o taktiku, metody a procedury, k upevnění nadnárodních vazeb nebo ji mají jako cvičný polygon, shrnuje americká analýza.

Americká prokuratura letos v září vydala zatykač na bývalého vojáka Craiga Langa, který byl posléze v říjnu zatčen na Ukrajině. Bojoval tam v řadách neonacistického Pravého sektoru a podle prokuratury organizoval přesuny amerických bělošských radikálů na Ukrajinu, konkrétně k sesterské“ jednotce, „dobrovolnickému“ praporu Azov. K tomu mu obžaloba klade za vinu, že ještě v USA oloupil a zavraždil postarší pár, kterému předtím slíbil prodat zbraně.

Od Langa, který čeká na vydání do USA, zase vede nitka k dalšímu bývalému americkému vojákovi, Jarrettu Smithovi, který má být jedním z těch, kdo si s Langem po sociálních sítích domlouval vstup do řad Azova. FBI prý přitom zjistila, že ještě předtím plánoval pumový útok na sídlo televize CNN, sérii vražd amerických antifašistů a navrch i atentát na (dnes už bývalého) demokratického prezidentského kandidáta Beto O´Rourka. „Můžeme na Ukrajině vyrábět výbušná zařízení v afghánském stylu,“ psal podle obžaloby Smith Langovi. „Naučím tě to.“ FBI Smithe zatkla na konci září, načež se přiznal, že po internetu zájemcům radil, jak vyrábět bomby.

Právě na konci září byla navíc zveřejněna analýza Soufanova centra, think-tanku dodnes respektovaného bývalého agenta FBI, který se specializuje na mezinárodní terorismus. Právě experti od Aliho Soufana při rozboru globálného rozkvětu bělošského extremismu dospěli k závěru, že ukrajinský Azov dnes pro neonacisty celého světa hraje „překvapivě podobnou“ roli, jakou ve své době sehrála džihádistická Maktáb al Hidamát, která prostřednictvím buněk po celém světě rekrutovala bojovníky pro Al Kajdu. „Stejně jako v případě džihádistů, i mnozí tito lidé mají v plánu vrátit se do svých domovských zemí a páchat násilné útoky a současně verbovat nové členy k dosažení svých cílů,“ konstatuje analýza o zahraničních zájemcích o členství v Azovu. „Na Ukrajině se dnes nachází nové epicentrum ultrapravicového extremismu. (…) Ultrapravicoví extremisté ji, stejně jako džihádisté v Afghánistánu, Čečensku, na Balkáně, v Iráku a Sýrii, využívají k tomu, aby se podělili o taktiku, metody a procedury, a rovněž pro upevnění nadnárodních vazeb nebo využívají Ukrajinu jako cvičný polygon.“ Takovým výcvikem v ostrých bojích v řadách Azova prošel bezpočet cizinců, přičemž analýza Aliho Soufana obecně mluví o 17 tisících lidech z 50 zemí světa. 
 

Kyjev to vidí jinak


Konkrétní případy Craiga Langa, Jarretta Smithe i analýza bývalého špičkového experta FBI, s níž se členové amerického Kongresu seznámili jako jedni z prvních, nejspíš tvoří základ současné snahy asi čtyř desítek amerických zákonodárců zařadit ukrajinské neonacisty z Azova na americký seznam teroristických skupin.

Není zatím jasné, zda nakonec uspějí, ale už jen sama možnost, že by mohli, vyvolává u politických elit v Kyjevě husí kůži. Azov totiž není jen tak ledasjakým „dobrovolnickým“ praporem, ale už nějakou dobu je i řádnou součástí oficiální ukrajinské Národní gardy. Pokud by byl v USA uznán teroristickou organizací, v důsledku by to znamenalo, že Kyjev oficiálně platí a vyzbrojuje teroristy. A to by následně mohlo (nebo vlastně muselo) zastavit americkou vojenskou pomoc Ukrajině, protože takto otevřeně podporovat vládu, která podporuje terorismus, by už bylo nejen zásadním překročením vlastních amerických zákonů, ale navíc přece jen i přespříliš „na pováženou“. Azov lze přece prokazatelně spojit s vrahy, kteří zabíjejí v USA…

I proto se americkým kongresmanům jako první vzepřel ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, oligarcha a korupčními skandály opředená figura, která nikoli náhodou v Zelenského vládě „přežila“ ještě z Porošenkových časů. Národní garda spadá do působnosti jeho ministerstva a sám Avakov je v ukrajinských médiích často označován za muže, který nad Azovem drží ochrannou ruku, neboť v něm má ideální nástroj k prosazování svých politických cílů. Není proto divu, že si Avakov povolal zastupující šéfku americké ambasády a vysvětlil jí, že snaha nazvat Azov pravým jménem je „diskreditací praporu a současně znakem kvality jeho boje o územní celistvost Ukrajiny“.

Nicméně, Andrij Bilecký, zakladatel, donedávna i vrchní velitel Azova a dodnes „šedá eminence“ celé scény, před pár lety stihl na platformě praporu vytvořit i tzv. Národní korpusy, formálně nevojenské hnutí, které pod prapory Stepana Bandery „nebojově“ organizuje nejrůznější protesty, demonstrace a další nátlakové akce. Naposledy vedli minulý týden „majdan proti kapitulaci“ před prezidentským palácem v Kyjevě, kde hrozili vojenským pučem, pokud nový prezident Vladimir Zelenský opravdu začne plnit minské dohody o urovnání konfliktu na Donbase. V nefunkčním ukrajinském státě samozřejmě nelze vyloučit, že by se moc v Kyjevě mohla pod tlakem neonacistů „otřást“, a tak se proti americkým kongresmanům pro jistotu postavili také poslanci Zelenského strany Sluha národa. Podepsali dopis americkým kolegům, v němž žádají, aby nácky z Azova za teroristy neoznačovali. „Důvody, které se staly podnětem k tomu, že se v USA objevily takové tendence, považujeme za naprostou hloupost,“ konstatují v něm mimo jiné. Reagovali tím na zprávy o údajných (a nepotvrzených) vazbách Azova na Brentona Tarranta, který letos v březnu v mešitě v novozélandském Christchurchi povraždil přes padesát lidí. O Langovi, Smithovi a dalších konkrétních příkladech Zelenského poslanci ale pomlčeli.

Bude zajímavé sledovat, jak celá kauza nakonec dopadne. Tím spíš v době, kdy o tom, zda je někdo terorista nebo ne, nerozhodují vesměs ani tak konkrétní činy, jako jen „vysoká politika“…55 komentářů :

 1. Když byla kdysi slušná společnost byla propagace nacismu trestným činem. Pro liberální fašisty to jsou spojenci proti Rusku. Jediné správné je označit banderovce za nácky což je holá pravda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://cz.sputniknews.com/nazory/2019110610926090-to-si-cesko-odskace-mohli-nas-syrsti-sirotci-zachranit-pred-trestem-bruselu/

   Aby porad brachum nekdo zachranoval neco...:)

   Smazat
 2. Kdo seje vítr, sklízí bouři.

  OdpovědětSmazat
 3. Jelikož spolupráce mezi Evropou a Ruskem se úspěšně rozvíjela, Američani museli tuto spolupráci rozeštvat a k tomu jim slouží Ukrajina a celkovým cílem je mezi Evropu a Rusko od Baltu k Černému moři, vytvořit pás států, které znemožní Rusku a Evropě vzájemný obchod. Americkým cílem je, aby Evropské státy vše nakupovaly za třikrát vyšší ceny od Američanů. Amerika okupuje celý svět a přesto toto vykořisťování nestačí živit darmožrouty z Ameriky a Americký dluh roste a roste.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A já myslel, že nevládnou státy, ale jakési "nadnárodní megakorporace. No a teď zase čtu, že "Amerika něco chce udělat Evropě".
   Měli byste se vy, antiameričtí, rudí pitomečci, konečně aspoň domluvit na jednotné verzi vašich bludů.

   Smazat
  2. BLBEČEK 12:01,už je jasné že si nepamatuješ obsah vět cos četl před minutou,trochu si to v tý makovici srovnej,a přestan si myslet že všichni jsou tak blbý jak ty si chytrý.

   Smazat
  3. 11:53 Oni by chtěli aby to za ně celý svět zatáhnul aby mohli dále parazitovat na celém světě. 12:01 Můj táta říkával myslet znamená hovno vědět, vypadá to že mluvil, o vás. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  4. Vy dva rudí debílci 12:15 a 12:18,
   jistě mi budete schopni vysvětlit, proč by nadnárodní korporace, které jsou nadnárodní proto, že vlastní jak USA tak Evropu a ovládají je, měly chtít zničit nebo oslabit Evropu, tzn polovinu svého vlastního majetku.
   Vážně jsem zvědavý na výplody vašich chorých, rudých minimozečků :-D

   Smazat
  5. Proč by měly chtít chtít zničit, či oslabit Evropu, stačí tam nacpat mu slimáky, vytvořit nahnědlou rasu, která bude mít IQ 80, tudíž bude dost chytrá aby makala v továrnách a dost blbá aby se dala ovládat, nejdříve ale zlikvidovat původní státy s jejich kulturou historií a tradicemi, no a pak dále neomezeně vládnout. Jestli jseš bílej, tak by se ti to ale nemuselo líbit. Jim bys asi těžko mohl beztrestně nadávat. Hej hou

   Smazat
  6. 13,01
   Ó jak jsi moudrý...
   Proč chtějí zničit Evropu nevím, ale že se tak děje už dochází mnohým. Už jenom import milionů arabů a černochů bude znamenat pro Evropu konečnou. Alespoň takovou, jakou jí dnes známe. Včetně dostupné zdravotní péče, školství a sociálního zabezpečení. Stejně tak nekonečné zadlužování nevěstí nic dobrého. K tomu si můžeme připočítat skrytou podporu fašismu a ekologické šílenství a máme celý řetěz událostí, které povedou k zániku celé západní civilizace.
   Jenom důvod je zatím utajený. I když se dá spekulovat o redukci populace a nadvládu nad zbytkem lidstva.

   Smazat
  7. 12:01... Megakorporace,deep state, washingtonská bažina,říkejme tomu jakkoli, ale to je ten kdo vládne v Americe.
   I když se zdá,že Trump se kapku cuká.
   Jinak by ho asi neimpíčovali,že?
   Helanov

   Smazat
  8. 13:01...Proč rovnou zničit!?!?!?
   Stačí ochromit,ne?
   Ze chcíplé kozy nic nevydojíš,to dá rozum.
   Důležité je poštvat Evropu proti Rusku.
   Hegemonie USA MUSÍ být zachována!!!
   To by tak hrálo,nějaké kamarádíčkování bez svolení světového drába.
   Co je na tom složitýho?
   Helanov

   Smazat
  9. 13:17...Skoro to tak vypadá!!!
   Jinak si neumím vysvětlit,proč se úporně snažej zlikvidovat národy a udělat z Evropy bramboračku.
   Helanov

   Smazat
  10. DEBIL 13,01.Sleduji ty tvoje rozumy,nejsi ani jasnovidec ale jasnej blbec,placas a placas a nevis o cem.a tak vypatlanou makovici je uz jsem dlouho nevidel.

   Smazat
  11. @13:17
   Hej dedulo, i Ty jim zvedas zluc:)?

   No vidis a certi se na troliky, kteri je pouze zapracuji do diskuze. Proste sociologie v praxi.

   Jeden vzkaz pro ty "od vedle", Do 18.11, nebudete mit klid, rypadla, Neeee? Ano.
   A to ne pouze ode mne... Jen abyste na "trubkach" nevideli - NO SIGNAL.

   Opet pouze bububu, jak i vy. To nebyl muj puvodni recept, vy si jednoduse osobnite naroky "na pravdu".

   Jenomze jste tak egocentricky, ze vam muze byt i full signal, k nicemu.

   Smazat
  12. A ohledne, konkretne, citlivy bod - Ukrajina.
   Ty jsi nikdy nevidel mapu?????

   Litva, Estonsko, Lotysko, Belorusko (Lukasenko, magor, ktery by i s oligarchickym brachou prodal i vlastni babicku, zabalenou v krabici a odeslal pres DHL).

   Takze se dostavame k citlivym bodum.
   Ukrajina, hmmmm fasim on a place on the any screens of the world...
   A opet vse OK.
   Jednoduse si vzalo Rusko Krym, zpet.
   Dale, Bulharsko (nyni opet v cajku), Rumunsko, vecne na palici, aha....
   Jaky pas pro betonove zdi byl pripraven???

   Naco? NATO. A nemam moc v lasce, kdyz se opakuji.
   Nemluve o tom osmanskem sasuluvi z Turecka, et cetera.

   A to staci pouze mapa.

   Smazat
 4. Z hlediska USA.
  Pokud mám v Sýrii "protiteroristické síly" (ví se proti komu a s kým bojovaly), které se mají stáhnout, tak je snazší je přesunout 1 300km na sever do Ukrajiny, než 10 000km do USA.
  Jak toho dosáhnu? Najdu teroristy na Ukrajině, a USáci mohou bojovat Rusům na zápraží.
  To Rus nevymyslel dobře, že cizí vojska bez pozvání mají opustit Sýrii.

  OdpovědětSmazat
 5. Ukrajinci zesileli
  Ostatne to neni poprve ze..??
  Co se tyka rezniciny na narodnostnich mensinach tak na to oni byli vzdy experti
  Nerad bych zapomel na lotise a litevce nicmne ukrainci delali takovy prasarny ze se obracel kufr i zdatnym vrahounum z SS
  A to uz o necem svedci..

  OdpovědětSmazat
 6. Jalové diskuze bez východisek = nesmyslně promarněný čas. Toť současný produkt NR.
  Diskutovat, aby to mělo smysl, se má o tom, jak zbavit privátní kapitál moci a z ní plynoucího diktátu, jinými slovy, jak se politicky osvobodit a demokratizovat společnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus má jeden problém a to jsou sami kapitalisti, kteří jsou neúměrně nenažrání a pořád mají málo. Za co nejmenší náklady vyrobit co nejdražší výrobky, které si lidé nemůžou koupit a musí si na ně půjčit, zadlužit se a následují exekuce. Těch přibývá a máme se jak v ráji.

   Smazat
  2. 13:17 Ak si si nevšimol, tak na portáloch sa diskutuje k téme, o ktorej píše článok.

   Smazat
 7. Každé imérium padne.Ameriku spasí okupace a řízení světa

  OdpovědětSmazat
 8. 13:17 souhlasím, jenže není tady síla která by něco takového mohla uskutečnit. Jediná naděje je Rusko, jestliže se jim zadaří zrealizovat jak oni říkají Ruský svět. Pokud se to nezadaří, oni to možná ustojí, ale Evropa a to jsme i my bychom odkráčeli do řiti. Hej hou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jasně, ty rudý idiote. V Rusku nemá kapitál moc a společnost je svobodná a demokratizovaná :-D A teď ru o karkulce.
   Rusko je "naděje" leda pro idioty tvého typu.

   Smazat
  2. 13:45 Kapitál má, zatím, moc skoro všude, společnost v Rusku je možná svobodnější a demokratičtější než u nás a hlavně mají Putina, který je nejuznávanějším lídrem na celém světě. A i ta rudá, tedy červená Karkulka nad tím hloupým a vulgárním vlkem vyhrála a všechno dobře dopadlo. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 13:45 Vidíš, jak jsi blbý? Sám říkáš, že v Rusku má moc kapitál a ty pořád používáš nadávky na Rusko a "rudé", jako kdyby tam vládli komunisté. Ale co čekat od hňupa, který je spokojený se stavem u nás. Taková spokojenost je znakem sociopata, stejně jako tvůj způsob vyjadřování.

   Smazat
  4. 13:45 - Souhlasim s vami !
   Rudy dedecek upada mentalne !

   Smazat
  5. Blbeček trolíček 16:56 Ty si tiež rudý dědeček?

   Smazat
  6. Mýlíte se. V Rusku má moc Putin a to se kapitálu moc nelíbí.

   Smazat
  7. 7:07 Kapitálu to je fuk, páč je mrtvej a nic si myslet nemůže, zato týhle bandě chazarskejch zmrdů co nemalej kapitál vlastní - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%A8%D0%93%D0%9D%D0%A8%D0%93%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B52.jpg

   se tenhle kremlovor naopak náramně zamlouvá!

   Smazat
  8. Ty vole 7:07, jsi snad retardovaný, že nechápeš psaný text? Rusko je dnes více kapitalistické než většina západních států ty totální blbe. Kde žiješ, na samotě bez informací nebo jsi zachráněný potrat a podle toho se tak debilně vyjadřuješ? Bez se vzdělávat, jsi úplný trotl.

   Smazat
 9. Sumá sumárum, dnes tu nenaberu nic nového, jenom nadávky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je tím, že se tu objevují trollové, kteří místo diskuze k tématu jen jak na kolovrátku opakují dokola, že Rusko je zaostalé a podobné pitchoviny. Přitom tam nikdy nebyli, nic nezažili a myslí si, že jim k jejich informacím stačí lživá bakalovize, studenská Wikipedie, nekonečné seriály a YouTube. Přitom tento blb byl maximálně v okresním městě.

   Smazat
 10. To i u nás jsou ze strany zdejší havlérky viděni a s porozuměním tolerováni fašisti (či nacisti) dvojího druhu.
  A sice ti dobří, co bojují proti Rusku, Srbsku aj., a potom ti méně dobří. Záložníci těch prvních, co (ještě) nebojují.
  Říkají jim vlastenci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych poopravil , že trojího druhu . A to jsou ti tzv. štětinatí pod vedením s. Štětiny - Plavce.

   Smazat
  2. 14:57...Dědek se čapnul koryta v Bruseli a už o něm není tak slyšet.
   Jestlipak si v jasné chvilce uvědomí co pomáhal na Majdanu rozpumpovat ;-(
   Helanov

   Smazat
  3. Omyl. Dědek Štětina - Plavec už není v Bruseli, ale v pr..li.

   Smazat
 11. A když Američani uznají Azov za teroristickou organizaci, bude Štětina a spol., aktivní podporovatel této organizace uznán také teroristou? Tedy od komunisty, po agenta STB a KGB, protikomunistického bijce až k teroristovi? Pestrý to život jednoho zmetka...No a ještě dodám na jeho adresu, nevděk světem vládne! M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě může všeho litovat a začít řeholit v klášteře

   Smazat
  2. 17:14...Tvl,v klášteře asi nejsou prebendy jako v EP :-)))
   Tak blbej nebude,aby přestal na starý kolena sosat.
   Helanov

   Smazat
  3. 15,18
   Štětina zmizí na hnojišti dějin. Zatím to vypadá, že po příštích volbách po té jejich vypráskané partaji neštěkne ani pes. Pokud se ovšem nestane další "zázrak" v podobě korespondenčních hlasů.

   Smazat
  4. 18;23
   Dobrá připomínka, chystají další kulišárnu.

   Smazat
 12. On Štětináč to je takovej Ferda mravenec a brouk Pytlík v jednom, takže i ten terorista by taky mohl být. Zajímavá představa je, jak by se na něm bratři Romové asi vyřádili, kdyby ho zabásli. Hej hou

  OdpovědětSmazat
 13. Samozřejmě že zvrhlým zdegenerovaným parazitům jde o redukci lidstva. Blbců až kreténů je nadbytek. Nadchází období robotizace neuvěřitelného rozsahu a likvidace debilů je v zájmu zachování existence planety. Stejně by jenom žraly a smrděly tak co s nimi. Kolik lidí dneska skutečně je potřeba pro elitu? Ostatní jen ničí planetu. Východisko neexistuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:45
   Kdyby jim šlo jen o snížení početních stavů lidstva, tak se do dá dělat jinak a naprosto humanitárně. Ale jim jde o snížení inteligence.

   Smazat
  2. 15:45
   Východisko musí existovat, roboti mohou vyrábět, ale nebudou na trhu kupovat výrobky, tak by byl narušen kolotoč peněz a zmizel by zisk a s ním by zahynul i kapitalizmus. Snad tak blbí nejsou a nepodřezají si vlastní větev.

   Smazat
  3. 16:31 a 20:15 Ano dalo by se to udělat humanitárně ale na to už není čas a neni kam odletět. Na co budou vyrábět když nebudou lidi a ty papírky stejně už nemají žádnou cenu roboti je obslouží a drahé kovy jím zůstanou. V roce 1950 bylo odhadem na světě do 2,5 miliardy lidí a dnes už 9. Moc spotřebováváme a cinkači také chtěly ještě víc. Kdo chce moc nebude mít nic. Nebo jste si myslely že americký život je pro všechny? Jak by to planeta Země vydržela? Vzdělaný nemusí být moudrý. Moudrý člověk hledí omezovat své potřeby a hlupák nemá nikdy dost.

   Smazat
 14. Uz jste o tom slyseli !
  Kdo byl v KSC a ma "akademicky titul", tak mu bude zrusen !
  Rad bych prozradil kdo se toho domaha, ale bylo by to
  smazano !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. polib nam prdel debile z krabice

   Smazat
  2. A co takle University of PLzeň ?

   Smazat
  3. Tobě by měla být odebrána svéprávnost, blbe.

   Smazat
 15. Co proamerican to debil na desatou .. jiz velice brzo poznate pravdu vy vrazi z Washingtonu
  Proletari vsech zemi spojte se voj.Jasanek

  OdpovědětSmazat
 16. pokud s tak stane a bude tato organizace prohlášena za teroristickou organizaci,měli bychom v první řadě postavit Štětinu ke zdi.Štětino pro každé prase se vaří voda.

  OdpovědětSmazat
 17. Tak tak, o tom, kdo je terorista nerozhoduje tolik nějaká obecná formulace, jako spíše politické rozhodnutí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.