Reklama

čtvrtek 28. listopadu 2019

NATO má ďalší problém, Turecko sabotuje protiruskú kampaň aliancie v Pobaltí

Ruské rakety S400 dodané Turecku
Gabriel Gačko
28.11.2019  HlavnéSprávy
V centrále NATO musia riešiť ďalší problém, ktorý seriózne poškodzuje už aj tak silne naštrbenú reputáciu celého paktu. Podľa informácií, ktoré presiakli na verejnosť, Ankara totiž odmieta podporiť plány NATO ohľadne obrany Pobaltia a Poľska pred údajnou ruskou vojenskou hrozbou. Informáciu potvrdili agentúre Reuters štyria vysoko postavení činitelia severo-atlantického paktu

Podľa ich svedectva je Turecko odhodlané blokovať iniciatívy NATO v Pobaltí do tej doby, pokým NATO nezmení svoj negatívny postoj k tureckej vojenskej operácii „Prameň mieru“ na severe Sýrie. Ankara odmieta podpísať plány smerujúce k ďalšej militarizácii pobaltských republík a Poľska pod zámienkou ich údajnej obrany v prípade konfliktu s Ruskom. Naopak, Ankara dôrazne požaduje, aby NATO podporilo jej vlastné vojenské aktivity na severe Sýrie a uznalo kurdské milície YPG za teroristickú organizáciu.

Spor Turecka s ostatnými členmi NATO kulminuje v najmenej vhodnom čase, keď tento vojenský pakt musí čeliť kritike zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa a francúzskej hlavy štátu Emmanuela Macrona, podľa ktorého je NATO v stave „mozgovej mŕtvice“. Bez tureckého súhlasu nie je možné dosiahnuť konsenzus 29 členských štátov v otázke ďalšieho vojenského zastrašovania Ruska prostredníctvom zvyšovania vojenského arzenálu NATO na území pobaltských republík a Poľska.

Stúpenci protiruskej agendy v centrále NATO obviňujú Turecko z toho, že blokovaním vojenského plánovania v Pobaltí a Poľsku tak Ankara degradovala východných Európanov na svojich rukojemníkov, ktorých zneužíva na presadenie vlastných cieľov a získanie ústupkov zo strany ostatných členov NATO.

Nesúlad medzi prioritami Ankary a jej partnerov v NATO s veľkou pravdepodobnosťou negatívne poznamená aj nadchádzajúci summit NATO v Londýne (3. – 4. decembra), ktorý mal byť oslavou 70.-tého výročia založenia vojenského paktu.

Vzhľadom na pretrvávajúce rozpory v hodnotení aktivít Turecka v Sýrii už francúzsky prezident Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a britský premiér Boris Johnson avizovali, že počas summitu sa chcú osobitne stretnúť s tureckým prezidentom Tayyip Erdogan, aby s nim prediskutovali vzniknutú situáciu a pokúsili sa nájsť nejaké riešenie.


12 komentářů :

 1. Na tom je pozitivní jedno: Již několik století se snaží sionističtí vládci USA získat úplnou kontrolu nad světem, ale stále se jim to nedaří. Sotva do čela nějakého neposlušného státu pomocí peněz, teroru a vražd dosadí svou loutkovou vládu, jinde se zpod jejich chomoutu někdo jiný vysmekne. A to je ta pravá příčina nepřátelství k Rusku a k Číně. Ti dva jsou příliš silní, aby je sionistická mafie dokázala silou dostat do jejího houfu.

  OdpovědětSmazat
 2. Prakticky všichni světoví politici se shodují, že Ruská federace nemá v úmyslu vojensky napadat sousední země. Dokonce už mnozí dospěli k názoru, že podpora protonacistických sil na Ukrajině byla chybou, která vzdálila Západ od Ruska, poškodila Evropskou unii a vedla k nevratnému odtržení Krymu od Ukrajiny. To vše přímo souvisí s omezováním militarizace sousedů Ruska. Nač zbrojit, když můžeme obchodovat? Rusko by to nepochybně přivítalo. Karty však rozdáváme my, kteří jsme se dopustili řady špatných kroků a teď je na nás, jak své chyby odstraníme. Prvním krokem by mohly být nějaké dohody s Ruskem o demilitarizaci sousedů Ruska. Proč nenabídnout Rusku například odzbrojení Pobaltí včetně nějakého pásma podél ruské hranice? Stejně všichni ví, že pokud by Rusko na tuto oblast zaútočilo, smetlo by vojenské síly v oblasti během několika dní a NATO by nestihlo reagovat. Jenže to by museli politici toužit po míru a ne po válkách, kterých od rozpadu SSSR bylo více než dost. Malou jistřičku naděje zažehl Macron. Budou další evropští politici následovat?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Líp se to nedá říct!!!
   Prakticky skoro každý cítí,že Rusko má svých starostí plné brýle a rozhodně nemá úmysl expandovat.
   Všichni ale držej ústa a krok,což považuji za neomluvitelné.
   Na rozdíl od dob minulých má každý přístup k informacím,tak V ČEM JE PROBLÉM???
   Věrchuška potřebuje "nepřítele", aby se lid radoval že ho chrání... Hahahahahahahaha
   Helanov

   Smazat
 3. Já sem rad že nejsou jednotní čím dřív se ten spolek rozpadne tím líp. Nechci chcípnout pro světovládu usa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Buď máte dobrý materiál, nebo špatného lékaře

   Smazat
  2. Tohle přesně ti ty podřadnej,poblbanej arijskej untermensch zanechala tvoje familie A52,F73,F808,F600,F602,F845!!!!!

   Smazat
 4. Hergot, ta umělá inteligence jednou nahradí celou diskusi...

  OdpovědětSmazat
 5. Spoluprace Ruska a Turecka sama o sobe "sabotuje" protiruskou kampan NATA

  OdpovědětSmazat
 6. Turecko rozhodně není vzor ctností, ale nekompromisně hájí vlastní zájmy. I my bychom se měli začít chovat svéprávně.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.