Reklama

úterý 5. listopadu 2019

Něco o té „děsivě“ nebezpečné nenávisti

Stanislav A. Hošek
5. 11. 2019
Předznamenávám, že slova, termíny, či pojmy jako pravda, lež, láska, nenávist, zlo, dobro a jim podobné, mně v politických textech připadají natolik nepatřičné, že je považuji za politický kýč. Když pak s nimi šermují známí politici, ústavní činitelé, či nejvyšší úředníci státu, tak za tím cítím nějaké to čertovo kopýtko.


Nenávist přece ani historicky není zas tak hrozným společnostním jevem, že by se jejím potíráním musely zabývat dokonce orgány činné v trestním řízení. V naší kultuře, založené mimo jiné na křesťanské tradici, dokonce ani katolická církev nezařadila nenávist mezi sedm hříchů hlavních, nesprávně řečeno smrtelných, ale zcela oprávněně považovaných za kardinální, neboť každý z nich je pramenem celé plejády jiných hříchů. Při tom, alespoň v mých očích, je nenávist pro naše společenství více nebezpečná, než hněv, či pýcha, nebo v poslední době než kupříkladu smilstvo.

Připomeňme si ale, že církev zmíněných sedm hříchů deklarovala už před jedním a půl tisícem let, kdy byla součástí veškeré moci. Její nejvyšší pastýři v jasně červených dresech, kteří zmíněnou sedmičku uzákonili, ze zkušeností víc jak dobře věděli, že v mocenských střetech se projevům nenávisti nelze vyhnout. Příkladem jim konec konců byly posvátné knihy Starého zákona, v nichž jediný Bůh byl plný nenávisti vůči každému, kdo i jen zapochyboval o jeho moci.

Z předešlého odstavce ale také plyne, že ne každá nenávist je odsouzeníhodná. Tehdy, ale i dneska. Podle čehož se chovají i naši současní rytíři antinenávisti. Pokud sleduji jejich činnost, či spíše nečinnost, tak vidím, že nenávidět třeba Rusko, Putina nebo ČLR je pro ně normální. Nejvyšší vojevůdci NATO přece nejlíp ví, kdože je našim úhlavním nepřítelem a nepřítele přece nelze milovat, naopak musí být nenáviděn. Nenávidět Babiše či Zemana je rovněž vítané, to oni totiž boří bábovičky polistopadových snů a utopií všech samozvaně opravdových demokratů a vyznavačů svobody, čti fanatických, demagogických a dogmatických Havlových pohrobků. A konečně nenávidět vše levicové, komunisty a celý minulý režim je povinností, neboť jde o dobu zločinnou, jak zní zákon sametové revoluce. O dvojím metru přístupu státu k nenávisti docela dobře poslouží jen jeden příklad. Řeporyjský rychtář si dovoluje z otvoru k přijímání potravy udělat anální otvor, z něhož proudí ta nejvulgárnější lejna nenávist a…nic. Jedno veliké nic.

Nějaký čas jsem již přesvědčen, že šiřiteli nenávisti u nás jsou nejaktivnější z demagogů svobody a demokracie, v nichž se Havlovo motto o lásce zákonitě zvrtlo na svůj protiklad. Jenže znalci politické atmosféry i v jiných zemích světa dokladují, že nenávist roste i v mnoha jiných státech, ba snad v celém světě. Přináší ji podle nich sama podstata celosvětově dominujícího kapitalismu. Prvotní základ vytváří již jeho individualisticky sobecká ideologie životního stylu, měnící pozvolna celé lidské společenství v predátorské. Nejviditelnějším důvodem růstu nenávisti je s velkou pravděpodobností stále se zvyšující diferenciace mezi lidmi vytvářející, mimo jiné, rostoucí počet lidí upadajících do bezvýchodné situace. Vysoce produktivní pro nenávist je rovněž současná nestabilita, až chaos.

Dnešní mocní nedovedou odstranit uvedené příčiny nenávisti, tak se ji snaží zakazovat, až kriminalizovat. Na počátku šlo jen o zanícené nadšence coby prospektory nenávisti, ale postupem času vznikají celé kohorty profesionálních fízlů, donašečů a v konečném pak cenzorů a šerifů vykonávajících i mimosoudní potírání „nenávisti“, čti všeho, co neodpovídá jejich vnitřnímu přesvědčení. To všechno není v prostředí nelítostného politického soupeření nic nového. Teprve moc, která ztrácí sebejistotu a víru v nezbytnou podporu davů, začíná si vymýšlet nové formy mocenského boje.

Nebývalé zostření veškerého politického a mocenského soupeření naprosto samozřejmě přinesla existence internetu. Ta prokletá tribuna, kde každý „syčák“, podle příslušníků panské vrstvy, může rozdávat rozumy, kritizovat kdeco a dokonce napadat každého ze současných mocipánů, ba až celou vládnoucí vrstvu. Nejrizikovější pro každou moc pak je, že se pomocí sociálních sítí může nesouhlas s mocí nejen šířením posilovat, ale navíc organizovat. Tedy nebývale zesílit každý odpor vůči moci. Proto je výsostným zájmem moci v době internetové, umět zajistit indikaci každého zrnko nenávisti vůči sobě v samotných počátcích, včas ji znemožňovat a tím zajistit její nešíření. Na tak obrovský rozsah činnosti nestačí amatérské občanské nadšení. Tady musí nastoupit vysoce specializované a zkušené instituce státu.

Není proto divu, že přímo v budově Ústavního soudu se konala konference pracovníků justice, státního zastupitelství a dalších pečovatelů o správné chování občanů v naší společnosti. Téma bylo úzké, „O nenávisti na internetu“. Důležitost konference byla podtržena účastí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a vrchní ombudsmanky Anny Šabatové. Najít metodiku jak hledat, mazat, jinak postihovat až trestat projevy a především šíření nenávisti na internetu, to bylo hlavním úkolem nejvyšších úředníků státní moci. Cíl je nasnadě. Postupně formulovat všechny činnosti související s projevy a s šířením nenávisti, které budou postiženy trestním právem.

Od počátku celého tažení proti nenávisti jsem měl podezření, že mocným vůbec nejde o současně se rozmáhající projevy nenávisti, ba ani o její šíření. Pravý důvod veškerého mocenského snažení proti nenávisti se provalil teprve pokusem o definování nového trestného skutku, jímž má být „předsudečná nenávist“. Tehdy se dokonale odhalilo ono čertovo kopýtku celé protinenávistní aktivity.

Základním jejím smyslem je navyknout veřejnost na to, že mocní začnou regulovat právo na dosud bezmeznou svobodu slova. Lidé by si postupně měli zvykat na to, že některé jejich projevy budou cenzurovány, ba až trestně postihovány. Je to příprava na drsnou budoucnost, v níž mocní budou opět bojovat o svou nadvládu. Proto víc jak samotné projevy nenávisti, hodlají co nejúčinněji znemožňovat její šíření, které nebývale zvýšil internet. Projevy nenávisti budou sice mocní mazat, ale sami pro sebe vnímat jako zpětnou vazbu, z níž se poučí. Aniž dají šanci veřejnosti si to vůbec uvědomit.

47 komentářů :

 1. Pravda a láska hlásána Havlem byla jenom zástěrka k dosažení odevzdání veškerého majetku nahospodařeného před rokem 1989 západním firmám. Nic jiného to nebylo. Nalítli jsme velebnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro současné protestující miliony chvilek, proti lži, za nezávislou soudní moc a svolávající na Letnou nespokojence (opět se snaží zneužít sociálně slabé, aby je pak zase hodili přes palubu) mám jedinou otázku: "Kde byli na přelomu tisíciletí, kdy se rozkrádal státní majetek, organizovaly se objednané vraždy?"
   bv

   Smazat
 2. 17:48
  Držku měl plnou lásky,ale protiprávně si UKRADL ZPÁTKY MAJETEK fašoteplostrejdy Miloše Havla a soudy ani necekli!
  Za omluvu Lansdsmanschaftu měl dostat kulku do čela a byl dávno klid.....To by totiž dodržel ono jedno funkční období jako prezident!

  OdpovědětSmazat
 3. Soudy ... necekly (tomu se říká ´shoda´, opakem je gramatická chyba)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:06
   Mělo být soudci necekli....spokojen?

   Smazat
  2. 18:06...Pošlete ho klečet,pane učiteli.
   A ať to napíše nejmíň 50 x ;-)
   Helanov

   Smazat
  3. 18:33
   Tudle nudle,žádný 50x opsat,budu si na Vás stěžovat Gretě i Miliónům demožumpochcanek☺

   Smazat
  4. Opiste i tu vetu o kulce do čela,ta byla gramaticky i obsahove spravne.

   Smazat
  5. 19;37
   Věřím,že tahle věta o u udavači VODKOVIČI HAVLOVI stačí jednou....jsme ti totiž normální Češi a ne havloidioti jako jindy.

   Smazat
  6. To je tak pěkné, když si tady lidi občas takhle notujou...

   Smazat
  7. 19:48 To si zas pleteš s tím tvým udavačským fotrem v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách, co se krom chlastáním laciný vodky zahříval i přízní velkejch rudejch soudruhů!

   Smazat
  8. Proč se štajfujete 9:03 × 19:48 vždyť jste z jednoho hloupého těsta.

   Smazat
 4. Pavel Zeman, Pavel Rychetský, Anna Šabatová. No to jsou ti praví pravdoláskoví kádři.
  Již teď jsou infikováni předsudečným svinstvem a ani o tom neví. Vůbec neznají příčiny svých skutků. Jsou to jen loutky v moci osudu a těch ne/mocnějších.

  OdpovědětSmazat
 5. Byla to chazarská lest a parazitečci na ní naletěly.

  OdpovědětSmazat
 6. Přesně tak!!!
  "Nesouhlasím s tím co říkáte,ale budu bojovat za to,abyste to směl říkat."
  Voltaire
  Do basy s ním!S fašounským náckem!!!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. osobo jste mi sympaticka nabizim pratelstvi vidim ze jako ja jste Trumetista a budeme spolu vychazet a delit se o radosti a strasti hhihihihahaha

   Smazat
  2. 20;22
   Gott mit uns,Dumkopf číslo dvě!

   Smazat
  3. 20:29 Vyskřekl špatným jidiš nekrofilní zřízenec z teplický prosektůry, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se přitom probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, a kterej mu chodí potajmu upíjet!

   Smazat
  4. Prosím admine ukliď 9:04, zapáchá.

   Smazat
  5. oprava času: 20:29 samozřejmě ... však je to známý jidišem skřkající putlerpšouk! Shluk dvojmolekulového otravného plynu vypouštěného pravidlně z lejnolíhně této škaredé židočekistické poloopice! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Smazat
 7. 18:38
  ZMLKNI amihovne!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. oprava: a mý (rozuměj: putleroffský) hovne ...

   Smazat
 8. 18.38 - Když už jsme u těch soudruhů, Ti jsou dnes oblíbeni u ambasády USA. Bývalí komouši jsou největšími lokaji. Podívejte se na generála Pavla, bývalý komouš a oni ho chtějí snad nominovat na prezidenta. A parta okolo Konráda Henlaina z milionu chvilek je to samé. Kde je demokracie a námi zvolení politici. Já volil pana prezidenta Zemana a byla nás většina. Tak ho vy hovada nechte na pokoji, nebo vám to jednou spočítáme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten operetní generálek by se měl ucházet o místo velitele hradní stráže! Tam by se ve své světle modré uniformičce se stříbrnými šňúrkami opravdu hodil! Hou hej, rudá babička

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. chudi duchem budiz jim kralovstvi nebeske Amen
   Blb vylez ze spinaveho apartmentu a kvaka a kvaka Ubohy muzik

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. achtung achtung -silenec uprchl z ustavu - je nebezpecny eventuelne ma zbran hlaste okamzite 911 a mista kde byl spatren
  Nazyva se honolulu a casto i cisarem rimskym nekdy take napoleonem. Poznate dle znacne velke sisate hlavy ,prasecich usi silhavych oci pajda jako Wenstein -prcackar a hlavne pozor -casto byl viden malymi detmi bez spodnich casti odevu i spodku -uplne obnazen- hlaste ho nejblizsi policii Stari 74 ,vypada vsak na 124 ,znacne sesly vekem a sexuelnim zvrhlictvim Dekujeme

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty smrade z kremelský zengrúny ucejtil - na kilák - dva, tak tě vysprejuje svým antu-putler respirantem značky SKUNK APE*)!

   *) Jedná se o vysoce účinný speciální deodorant proti putlerpšoukům a jinýmu odolnýmu svinstvu ...

   Smazat
 12. Tak už tu zase máme trolly, sami sprostě napadaj někoho kdo má jiný názor a sami si na to odpovídaj, co nejsprostěji aby Hamajda, který je asi platí, mohl kvůli nenávisti zakázat diskuse na podobných webech. Honolulu ten není placenej, ten je jenom osmělej, s Ušáky si moc nepopovídá, vzpoměňte co o Američanech řekl Jožo Ráž, ty tak zajímá cola, hamburger a automaty na ně jinak jsou většinově úplně tupí. Tak si chce jenom trochu popovídat, trochu se pochlubit a jelikož zamrznul v té době kdy emigroval, nemůže pochopit dnešní situaci. Ono biblické "ať ten kdo je bez viny hodí první kamenem" by asi bylo asi na místě, tak ho nechte ať se vypovídá a bude mu lépe a vy na útok kamenem odpovíte chlebem, nejsme přeci stejní jako Trollové. Hej hou, rudý dědeček


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On spise zamrzl v te dobe 4 tridy kdy provadel maturitu s uspechem ,pouze 4 petky

   Smazat
  2. Chápu, že jako křesťan, mám chudým duchem pomáhat a politovat jejich úděl, ale u Honolula mi to nejde.

   Smazat
  3. Honolul se jen baví a vyzdvihuje sám sobě své ego, neb je ve svém okolí zbytečný a nerespektovaný. On jako v Americe bezvýznamný potřebuje pohladit a polaskat. A to mu ti všichni, co na něho reagují, dělají.

   Smazat
 13. Jen ať si zkusí cenzurovat bude je nenávidět ještě víc lidí je třeba u voleb skoncovat s pravdoláskaři.

  OdpovědětSmazat
 14. Já mám všechny lidi rád, akorát mě někteří ßerou, ale to není předsudečná nenávist,tu si vymysleli úlistní soudci. Kdyby to vymysleli doktoři, tak to bude asi nenávist precoks. U nás se umíme i bez soudců jenom naßrat a dát si pár facek a druhý den už je vše vyřešeno a jede se dál. Tak ať si tak hrajou soudci mezi sebou a ať nám už nevnucují takové své hovadiny. Nazdar.

  OdpovědětSmazat
 15. Přátelé, nepodceňujte nenávist. Četl jsem koncem roku 1989
  udání na téma ohrožení státního zřízení mojí osobou, a navzdory tomu, že to byly nesmysly (teoreticky jsem mohl šířit strojem psané letáky k 21. srpnu, například) adresátem byl můj šéf, současně ve funkci jakéhosi občanského výboru.
  Plynula léta a umřel brácha. Na udání policii mne jeden z dědiců udal jako vraha (já nic nedědil, motiv jsem neměl) a putoval jsem rychlostí
  170 kilometrů v hodině do vazební cely. Sice se zjistilo, že jsem byl týden pryč u různých známých (všechny vyslechli) a že jsem v tom nevinně, ale když mne na druhý den propustili (domů jsem musel za své) ,našel jsem příbuzenstvem vykradenou dílnu a odbornou knihovnu vyhozenou ve sběru. Mysleli, že už se nevrátím, že přece nějakých pár let dostanu. Policie si vzala na přezkum počítač a foťák, které odeslala na odborné centrum, odkud se po týdenním zkoumání vrátily. Stačilo si koupit nové a hledět vstříc rozvíjející se demokracii...
  Představte si, že váš dnešní kapitalistický zaměstnavatel dostane (anonymní) dopis o vaší nebezpečnosti či šíření firemních informací. Zahodí jej a bude se zabývat podstatnějšími věcmi? Zvítězí pravda, nebo ...strach?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hardware je OK, ale software plní lidi a ti nejsou OK.

   Smazat
 16. V dopbách tzv. třídního boje nebylo tolik nenávisti, jako je nyní, kdy se vrátil rasismus a nacismus v europodobě. Vždyť projevem těchto neduhů je vysilující "boj" opozice (lepšolidí) v parlamentu proti zvyšování daní z alkoholu, cigaret a hazardu a tím je ti i bojem za vymírání národa - tedy sedření politruci ODS, TOP 09 i starostů a j. přece nejsou u koryt proto, aby národ se rozrůstal, ale vymíral. Neb jinak je užíráno z bydla kapitálu, jichž jsou opoziční politici v lepším případě loutkami, ale spíše podbízivými sluhy. A tak maminky a děti si musí počkat, až se i zbytek voliců probojuje ke svému rozumu a rozvraceče národa a občanské společnosti nebude volit. Ti, kdož nebyli oslněni a podplaceni mamonem samozřejmě vítají zvyšování daní za zboží ničící zdraví a podporují vše, co zlepšuje zdraví české populace a její početní růst. Tedy pokud jsou opozici milejší migranti, tak nám jsou milejší české děti.
  A ad 2:13 Udavačství v naší společnosti k získání vlastního prospěchu známe už z dob Rakouska-Uherska a táhne se naší historií jako červená niť. Po 2. světové válce jsme se dozvěděli jména konfidentů Gestapa, pom převratu 1989 jména udavačů STB a jistě se jednboiu národ dozví v cibulkových seznamech II. po čase i jména soudobých konfidentů BIS a policie. A budeme zase překvapeni tou "mravností" mnohých dnes ctihodných občanů.
  A soudcovské stolice nebudou také prudce zavánět jen na Slovensku, je to infekce, která nezná hranice, jen to klubání se pravdy a práva jde vždy z tuha, vždyť jde o bratrstvo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenávist se zde uměle udržuje, protože je vždy na koho svádět neúspěchy. Je ideální stavět skupiny obyvatel proti sobě a přitom obě ze zálohy okrádat. Nevšimli jste si, že 30 miliard z vašich kapes věnovaných solárbaronům, je neřešitelný problém, který se zametl pod koberec. Zato zvýšení důchodů, nebo přidání učitelům, jde na "vrub" dávek na ďěti. Doufám, že tuto hru už většina lidí dnes pochopila. Horší je kudy ven, obecná rada nevolit profláknuté politiky,je sice fajn, ale noví kandidáti (i nové strany) bývají stejní a nejsou-li, tak se brzy infekcí lobiků nakazí. Navíc začíná fungovat metoda zpracování mas a ovlivňovaní jejich názorů v celé škále (od šamanského zaříkávání, přes pseudomodernu "to be in", po podprahovou reklamu). Ubránit se je čím dál složitější.
   Ale přesto, Tony braň se, říká matka.

   Smazat
 17. Něco kecneš a už tě mají. Komančové v roce 89 netušili jaké měli legislativní rezervy. Ta předsudečná nenávist je Hamáčkův majstrštyk. Akorát by mě zajímalo, jak mi dokážou, že jsem něco psal já, když můj telefon má k dispozici celá rodina. To nás zašijou všechny ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1228
   Nezašijou, jenom zastraší, donutí k mlčení,popřípadě přimějou k odstoupení z kandidatury. Metody popisuje např. aktér webu VODALIDEM ve svém životopisu.

   Smazat
  2. 1228
   www.pravdaovode.cz/muj-pribeh/

   Smazat
 18. Plané diskuze bez východisek = nesmyslně promarněný čas. Toť současný produkt NR.
  Diskutovat, aby to mělo smysl, se má o tom, jak zbavit privátní kapitál moci a z ní plynoucího diktátu, jinými slovy jak demokratizovat společnost.

  OdpovědětSmazat
 19. Moc = peníze, peníze = kapitál. Nelze zbavit kapitál moci, lze se jen zbavit kapitalismu a na to měl recept Marx. Ale marxismus rozmělňují záměrně neonacisté, kteří si říkají neomarxisté, aby zakryli své sluhovství kapitálu a vyvolali zdání, že myslí také nejen na své pány a vlastní kapsu, ale také občas na obecný lid. Ale pomyšlení pro kapitál nelze nikdy sloučit s pomyšlením na lidi.

  OdpovědětSmazat
 20. Jak bude to ministerstvo pravdy posuzovat nenávist v prvním
  stupni, to je nenávist v rodině, mezi manžely a dětmi co by
  rukojmí ve sporu. Taky jako předsudečnou ?
  Přitom tento druh nenávist v posledních létech neustále sílí.
  Čím více je tady té demokracie a kapitalismu, tím více nenávisti jak v rodinách i ve společnosti.

  OdpovědětSmazat
 21. 18:12
  Zatím netuším kudy, ale náprava musí existovat. Logika totiž říká, my obyčlidi, můžeme existovat bez korporací, naopak korporace bez nás ne. My jsme trh a bez toho nemohou korporace realizovat zisk. My jsme výrobní síla a bez nás, nevyrobí produkty pro trh. Oni nás ovládají pomocí peněz. Rozhodují o cenách, platech a díky tomu, že si korporace koupily i stát, tak rozhodují i o daních ve svůj prospěch. Původně stát měl vyrovnávat tlaky na své občany, ale tuto základní funkci už nemá. Tak problém je snad jasný, teď potřebujeme neúplatného inteligenta, ne historika, ale praktika, který dokáže vrátit státu jeho pravou funkci.

  OdpovědětSmazat
 22. židi se mydlej mezi sebou, kdo bude mít moc na planetě Nechápu k čemu jim to šmejdům culíkatejm bude, když na ně nikdo už nebude pracovat, protože všechny lidi vymlátěj z povrchu zemského. Tak snad to zase někdo zarazí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.