Reklama

sobota 2. listopadu 2019

Nekončící příběh stíhání Aleny Vitáskové

Zdeněk Jemelík
2. 11. 2019    chamurappi
Za velkého zájmu novinářů vyhlásil dne 1. listopadu 2019 Zdeněk Chalupa, předseda senátu Okresního soudu v Jihlavě, rozsudek v trestní věci Aleny Vitáskové, bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), stíhané za obsazení funkce místopředsedy ERÚ Renatou Veseckou, bývalou nejvyšší státní zástupkyní. Je to již druhý rozsudek, když ten první zrušil pro četné vady odvolací senát Krajského soudu v Brně předsedkyně Haliny Černé.


Rozsudek z 1. listopadu 2019 není převratný: v podstatě se shoduje s původním. Soud nedokázal překročit svůj stín a setrval na formalistickém hodnocení jednání paní odsouzené. Trest odnětí svobody v délce 24 měsíců s podmíněným odkladem na 30 měsíců a vykázání ERÚ s nárokem na náhradu škody do civilního řízení ji ale bezprostředně neohrožuje. Nevyhovuje ovšem požadavkům státního zástupce Kamila Špeldy.

Soud setrval na odsouzení za porušení energetického zákona nedbáním kvalifikačních nároků funkce místopředsedkyně ERÚ, kladl paní obviněné za vinu, že Renatě Vesecké opatřila požitky, jež nepožívali běžní zaměstnanci, a upozornil na společenskou nebezpečnost takového počínání, jehož beztrestnost by z něj udělala vzor, svádějící k následování. Opakovaně ale odmítl názor žalobce, že práce Renaty Vesecké jako „nekvalifikované“ síly je nulitní, a proto její odměna je škodou, způsobenou státu. Soud ale také dospěl k rozsudku za cenu opomenutí některých výtek odvolacího soudu, ba šel ve svých úvahách přímo proti jeho právnímu názoru. Pochybuji, že při vyhodnocování subjektivní stránky žalovaného jednání Aleny Vitáskové si její karatelé uvědomili tíhu její odpovědnosti za svěřený úřad.

Obhájkyně paní obžalované se na místě odvolala do všech výroků rozsudku. Odvolal se i státní zástupce, který není spokojen s uloženým trestem a nechce se vzdát své představy, že plat Renaty Vesecké je škodou, způsobenou státu. Jeho tvrdošíjnost je pozoruhodná: na nesmyslnosti jeho názoru se dvakrát shodl senát nalézacího soudu, a také odvolací senát, složený ze tří soudců z povolání, ale jemu to nestačí. Asi věří, že co se nepodařilo poprvé, podaří se podruhé, že tedy odvolací senát se skloní před sílou jeho intelektu.

Předpokládám, že paní odsouzená jednou dosáhne zproštění, i když cesta k tomu možná bude dlouhá a složitá. Úsilí soudců a státního zástupce za každou cenu ji trestat za způsob, jakým řešila reálné potřeby svěřeného úřadu, mi připadá nepatřičné mimo jiné i proto, že „společenská“ poptávka jejích odpůrců, kteří toto řízení účelově vyvolali s cílem vypudit ji z funkce předsedkyně ERÚ, již vyprchala. Kdyby soud dospěl k pravomocnému rozsudku v době, kdy stála v čele úřadu, uspokojil by přání jejích nepřátel. Dnes ji ale o důchod nepřipraví a žádnou moc jí nevezme, protože žádnou nemá. Její další pronásledování je již pouze samoúčelné a proto nemá smysl je protahovat.

Rozsudek okresního soudu a zarputilost státního zástupce jsou kuriozní i tím, že pronásledují nositelku státního vyznamenání. Souzený skutek je součástí úkonů, jež činila v zájmu dosažení výsledků svého úřadu, za které ji prezident vyznamenal. Je to příběh hodný Járy da Cimrmana.

19 komentářů :

 1. Psal jsem to vedle, kde někdo vytáhl tuto kauzu, takže zopakuji svůj názor, že se bývalí kolegové v talárech snaží jakýmikoliv prostředky revanšovat bývalé státní zástupkyni Renatě Vesecké za svá minulá příkoří z její strany a Alena Vitásková je jenom takový prostředek, jak toho dosáhnout. Mimochodem, ten trest za angažování Vesecké v ERÚ je naprostý výsměch oproti jednání a nečinnosti "talárů" v daleko závažnějších (o několik řádů) kauzách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a jak prokazuje i fotografie u článku, tak se jedná o přímý útok "talárů" i na Zemana, odvěkého nepřítele solárních baronů

   Smazat
  2. Někdo někde napsal článek s podtitulem "Josef Urválek, zakladatel "moderních" tradic justice tohoto státu. Bingo přátelé! Kdo s tím nemá zkušenosti, neuvěří. Podle pravidla, že chránit se musí pouze malá tajemství, ta velká se ochrání sama pro svojí neuvěřitelnost. Justice tohoto státu (nejspíš ale nejen jeho, spíše tedy obecně) je deep state, vnořený do těla skutečného státu. V něm a na něm parazituje (je státem živena). Odměnou jej pak rozkládá zevnitř. Je to zřejmě nereformovatelná mafie, která by měla být rozprášena. A pak teprve by bylo možné budovat justici pro spravedlnost podle zákonů (ty by musely být rovněž zcela nové - viz trestní řád z roku 1963, o.s.ř. z roku 1961). Každý jednotlivec justice by musel za svá rozhodnutí nést odpovědnost, atd., atd.a ne jako dnes bezskrupulózně a beztrestně zneužívat pravomocí úřední osoby přesně tak, jak popisuje trestní zákon. Žiji v té žumpě hodně dlouho a sleduji "vývoj" od fašismu, přes komunismus znovu do fašismu. Je to horší myslím, než to vypadá.

   Smazat
 2. Tak mám dojem, že největší škody vznikají vyplácením platů soudcům za jejich nulitní výkony ve funkcích soudců. Za ty své zkorumpované patlanice by měli platit vysoké pokuty a ne ještě dostávat plat.

  OdpovědětSmazat
 3. Málokdo má tak špatnou pověst ve veřejnosti jako Vesecká. Že ji Vitásková v rozporu se zákonem dohodila koryto, je hanebnost non plus ultra a měla by nejen skončit v kriminále, ale i zaplatit státu vzniklou škodu. Snad na to dojde!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O žádné koryto nešlo, byl tam zoufalý nedostatek právníků, ty troubo.

   Smazat
  2. Jenže to je až ta druhá, cinknutou policií a justicí inscenovaná čast, toho příběhu o dotacích na fotovoltaiku milý Watsone! Ta první je o ODS, KDU-ČSL a TOP09 (a.s.), jejich poslancích a šikovných úřednících ERU, předchůdcích paní Vitáskové.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyjadřuj se slušně. Prezident s tebou krávy nepásl. Nulo.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Ty jsi normální zrůda hajzle 15.41 - jak se opovažuješ vyjadřovat se o pětasedmdesátiletém pánovi? Hajzle nevychovanej. Protože máš demokracii, musíš tady ukazovat, že jsi sprostej, ubohej, nevychovanej čůrák?

   Smazat
  4. Blb 15:41 nám ukazuje, jak vypadá nenávistná nula v praxi. Doporučujeme nehladit, dotýkat se jen klackem, krmit střídmě a nezkoušet cvičit. Nemá inteligenci ani na jednoduché povely. Děkujeme.

   Smazat
  5. 16:27 Je hezké, že se zastáváte toho šupáka z hradu, vy asi taky bude něco takového vožralého, prolhaného, proruské hovado.
   Dvořáku a to, že smázneš mé dva komenty na Vitáskovou, nic nemění na tom, že patří do kriminálu.

   Smazat
 5. Anonyme z 15:41, ty jsi opravdu tak nekonečně hloupý, nebo jsi za ty ubohé provokace dobře placený?!
  Paní Vitásková na Hrad!!

  OdpovědětSmazat
 6. 14:47 to víš že jó, má špatnou pověst, tak ji zavřeme až zčerná. Jenom nevím jestli ta špatná pověst je nějak blíže specifikovaná v zákonech. Ale já ti rozumím tu solární farmičku je třeba hájit, jenom by se měla jména největších solárních baronů zveřejnit, jestli tam náhodou nejsou současní nebo bývalí poslanci a senátoři. Není to náhodou střet zájmů? Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 7. Před soud by měli být pohnáni ti, kteří zaplevelili krásnou českou krajinu fláky solárních panelů. Sedněte do vlaku a pozorujte z okna, kde všude jsou - bez ohledu na ornou půdu, dokonce uprostřed města ap. A majitelé? Hodně poslanců i senátorů, ze všech politických stran.Žraloci všeho druhu. Jak je možné, že kandidatura senátora není časově omezena? I prezident může kandidovat jen dvakrát.

  OdpovědětSmazat
 8. Placaté mozky, mají dva stavy kádrování druhých, buď adorace s řádem nebo trest smrti.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč si žádná politická strana nedá do programu zrušení ekologické daně ve prospěch solárbaronů ? Nemají v tom nakonec prsty ?

  OdpovědětSmazat
 10. Nevím, co si myslet o soudech obecně, o slovenských jsme se dozvěděli z posledních dnů hodně, jak "fungují". A ty desítky miliard, které národ klopí solárním baronům, že by se nepromítly do výroků soudu? Ostatně dávno platí rčení: u soudu nehledej spravedlnost, ale jen výrok soudu. A tak to brali lidé za soudruhů a tak to prostě musí lidé brát i dnes, za vlády pánů. Paní Vitásková i paní Vesecká mohou zůstat při dobré mysly, přes soudní nesmysly, národ je na jejich straně. A vlastně proč nebyla souzena i paní Vesecká, že přijla funkci pro kterou podle soudních neználků nebyla kvalifikována. Kdyby byla solární baronkou to by byla kvalifikace, že páni od slepé a sváhami?!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.