Reklama

pondělí 4. listopadu 2019

Po S-400 přijde do Bulharska a Srbska Turecký proud


Dmitrij Sikorský
4. 11. 2019    rueconomics
Případ s kritikou Bulharska Západem za průlet ruských letadel s S-400 na palubě do Srbska je příznačný, soudí Konstantin Voronov, vedoucí odboru regionálních problémů oddělení evropských studií IMEMO RAN. "... dnes je poněkud jiná doba, takže NATO nemůže prostřednictvím Černé Hory zablokovat Srbsko před Ruskem, jak by to aliance chtěla. Žijeme v 21. století, takže i proti takovým geopolitickým omezením lze nějak čelit..."


Rusko, Bulharsko a Srbsko si zůstávají blízcí

Jde o to, že srbský list Večernije novosti uvádí, že povolení bulharského prezidenta na průlet ruských letadel s protiraketovými systémy S-400 na palubě do Srbska vyvolalo vážné připomínky NATO vůči bulharskému politickému vedení.

Předpokládá se, že Borisov toto povolení osobně podepsal, což svědčí o tom, že tato událost byla dohodnuta na nejvyšší úrovni. To však nepřekvapuje, protože bulharský prezident byl nedávno v Rusku a hovořil s prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem.

Připomeňme, že S-400 a baterie protiletadlových komplexů krátkého doletu Pancir-S byly zapojeny do cvičení Slovanský štít 2019 v Srbsku, což je první precedens použití těchto systémů při cvičení v zahraničí.

Toto je samozřejmě důležitá politická událost, která ukazuje, že Rusko má vliv na Srbsko i Bulharsko, což je logické.

Zaprvé, jedná se o slovanské a pravoslavné státy. Zadruhé, naše země pomohla Sofii a Bělehradu získat suverenitu od Osmanské říše v 19. století, a zatřetí, nelze ignorovat fakt naší spolupráce v socialistickém bloku.

Borisov například začal svou kariéru v 80. letech jako důstojník v ozbrojených silách členského státu Varšavské smlouvy. Z tohoto důvodu byla Moskva schopna najít s ním společný jazyk, i když ruské možnosti v Bulharsku jsou omezeny členstvím této země v NATO.

"Rusko zůstává faktorem pro balkánské země, přičemž pozitivním faktorem, který hraje ve prospěch jejich národních zájmů. A v rámci tohoto námětu si můžeme vzpomenout na situaci, kdy se Bulhaři podrobili euroatlantickým partnerům a zcela zařízli projekt Jižní proud, který měl vést do Bulharska nejméně ve dvou větvích", uzavírá Voronov.

Na podzim 2014, aby se tomuto projektu zabránilo, přibyl do Bulharska tým amerických senátorů pod vedením Johna McCaina, načež se Sofie zřekla Jižního proudu, a ten se rychle proměnil na Turecký proud.

Poté bulharské vedení, vedené Borisovem, obnovilo účast Sofie na tomto projektu, ale ve zkrácené verzi, protože touto zemí projde pouze druhá větev, která bude dodávat plyn nejprve do Srbska a poté do Maďarska a rakouského centra Baumgarten.

Tento projekt je pro Bulhary nesmírně důležitý, protože do bulharského státního rozpočtu přinese stabilní zisky, což je nesmírně důležité pro tuto zemi, která je v obtížné hospodářské situaci.

"I tento námět svědčí o tom, že zájem Ruska a Bulharska je vzájemný. Z tohoto důvodu je pro balkánské státy Rusko i nadále důležitým kulturním, existenciálním a psychologickým faktorem. A mimochodem, naopak také, s přihlédnutím k Cyrilovi a Metodějovi a dalším objektivním momentům, sjednocujícím naše země", konstatoval Voronov.

Politika Ruska na Balkáně je výzvou pro NATO
Zde nesmíme zapomínat, že Bulharsko, stejně jako ostatní balkánské země, nehledě na členství v NATO a EU, není dostatečně integrováno do západních struktur. To lze vidět jak na nízké životní úrovni, tak také na západní politice ve vztahu k těmto státům.

Každopádně vzniká dojem, že Bulharsko bylo začleněno do NATO za účelem kontroly tohoto území. Přibližně stejná situace nastala s Černou Horou, která byla v podstatě integrována do NATO proto, aby Rusko nemělo na Jadranu ani v celém západním Středomoří varianty a aby nemělo možnost přímého přístupu na území Srbska.

Jedna věc je přece cvičení, ale druhá je skutečná vojenská pomoc, která je nemožná kvůli členství Bulharska a Černé Hory v alianci.

"Přesto je dnes poněkud jiná doba, takže NATO nemůže prostřednictvím Černé Hory zablokovat Srbsko před Ruskem, jak by to aliance chtěla. Žijeme v 21. století, takže i takovým geopolitickým omezením lze nějak čelit", shrnuje Voronov.

Na druhé straně, Srbsko jde do Evropské unie a používá faktor Ruska jako argument zahraniční politiky, vždyť Bělehrad má problémy s Kosovem. Srbové se nechystají uznat svrchovanost regionu a mají obavy o tamní přítomnosti své etnické enklávy.

"I když dokonce Srbsko vstoupí do EU, velkou otázkou je, jaká bude EU dále. Bude euroatlantická nebo eurocentrická, proto zde jsou varianty, a není možné počítat s tím, že co si usmyslel Brusel, tak to bude", uzavírá Voronov.

Podle vyjádření Konstantina Valentinoviče máme v rukou mnoho trumfů - stačí si připomenout surovinové, obchodní, hospodářské a zahraničněpolitické argumenty, které lze použít k prosazení vlivu Ruské federace na země Balkánského poloostrova.

V důsledku tohoto není ostrá reakce NATO a kolektivního Západu na tuto událost překvapující.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

41 komentářů :

 1. Bulhar už ani nepěstuje zeleninu a dováží z Holandska a Španělska. A to by měl platit 2% HDP na zbrojení, které ho asi před Turkem moc neuchrání.
  Turek má přislíben vstup do EU, pak je příslib odvolán.
  A Turek je v NATO. Když Turek odvolá členství v NATO, pak se budou dít podobné věci revoltě pro "odvolání Erdogana za pomoci vojska a základen NATO".
  No jo, ale ten Turek má sakra armádu a hlavu umí řezat i bez nábojů. Až Erdogan požádá emigranty o podporu kandidáta s Tureckými kořeny na Německého prezidenta, to se budou dít věci. Pak už jde jen o to spojit území pro odloučené Turecko-Německé rodiny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusko doviezlo do Srbska cez Bulharsko S 400.
   No a co ? Kde je problem ? Ze sa kolonia menom Bulharsko nepytalo hlavneho teroristu USA ?
   Bulharsko je hadam svojpravne, nebude sa pytat USA.
   Skor ide o to, ze ak system S 400 ostane v Srbsku, nebudu moct teroristi z USA lietat tak, ako sa im bude chciet.
   A dalsi problem je v tom, ze ak S 400 v Srbsku zachyti tie ich slavne, neviditelne lietadla, Srbsko si to nenecha pre seba, a pravda o neviditelnych lietadlach vyjde na povrch.
   A to bude hanba pre USA, ze klamali svet.A nezabudajme, ze aj turek ma S 400, a ten asi tiez nebude ticho, bude USA vydierat, ze povie pravdu.
   A pravda je taka, ze S 300, ktore vlastni slovenska armada, to lietadlo zachytil.
   A S 400 ju urcite kvalitnejsi system ako S 300

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 19;19
   Vytříbená slovní zásoba zrcadelnice!

   Smazat
  4. "Neviditelná" letadla zachytí všechny radary, jenom ta vzdálenost na kterou to dokáží je trošičku jiná.
   V Srbsku to dokázala Něva, modernější Slovenský S300 to samozřejmě také dokáže a na mnohem lepší úrovni.
   No a český protiletadlový systém Čučanda 2019, kdo ví. Ale nic jiného nemáme.
   P.S. S těmi S300 s námi Slováci opět netradičně vyjebali. Tímto pozdravuji mého někdejšího velitele v Kačicích.

   Smazat
  5. 19:53 Vyskřekl nekrofilní zřízenec z teplický prosektůry, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se přitom probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, a kterej mu chodí potajmu upíjet!

   Smazat
 2. Bulhar bude zas jen Bulharem. Kašpárkem v americké hře přišel o plynovod. Teď bude platit Turkovi. Stejně je Bulhar poturčenec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:22 V čem je Bulhar horší?

   Čech bude zas jen Čechem. Kašpárkem v americké hře přijdeme o plynovod. Teď budeme platit Němcovi. Stejně je Čech poněmčenec.

   Smazat
  2. O beda , Putin obloudil tentokrat zase pro zmenu bulhary.. Nikomu neni pomoci ..
   Tady uz muze pomoc jenom Cerna magie ,voodoo a sbirat ty koreny Mandragory pod sibenicnim vrchem vo pulnoci.
   Ani to neni jisty , kdo zejtra bude dalsi obeti..
   Dyt von je schopen ukrast zejtra cely Bulharsko..
   Navic sou ty bulahari porad historicky vdecny...

   Smazat
 3. 19:19 tak nám řekni ty něco chytrýho a kvalitního a nepoštěkávej jako ratlík u boudy. Hej hou

  OdpovědětSmazat
 4. Svědci demokracie, svědci Palachovi.

  Den před výročím upálení Jana Palacha se 18. ledna v horní části Václavského náměstí zapálil 54letý muž. Inspiroval se právě Palachovým skutkem a svému bratrovi předtím poslal zprávu, kde mu píše, že chce odejít v duchu Jana Palacha. Následný den, se o to jisté pokusil u Národního muzea další 46letý muž.

  Policisté a záchranáři v pondělí večer zasahovali před divadlem v Pardubicích, kde se zapálil muž. Kolemjdoucím se ho podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů.
  Podle informací TV Nova se muž v centru Pardubic pokusil o sebevraždu upálením.

  Demokracie vítězí. Je to vidět v přímé úměrnosti s upálenými lidmi.
  V Praze 6 se ještě nikdo neupálil. Tam demokracie s pravdou a láskou ještě nedorazila. Tam ještě žijí ze socialistických zásob.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi se mu nepodařilo odpálit, tak alespoň podpálit.
   Ještě že nám ty USA brání syrská ropná pole, abychom měli dost benzínu.

   Smazat
  2. Další prý bude nějaký Bartuška.

   Smazat
  3. Bláznům se nemá odporovat.
   Václav

   Smazat
  4. k 20:11
   Dpplňuji - "k tak zavaným politickým bláznům!"

   Smazat
 5. Proboha, proč by Bulharsko nemnělo dělat to co dělají Germáni. Kteří by si vlastně zajistili příjem od všech euro vazalu. Tím že by transportovali plyn z Ruska severním proudem do debilních vazalských států.
  Václav
  Díky prodeji plynovodů a plynárenských společností západu jsme přišli o miliardy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je moje odpověď

   Smazat
  2. ... ale kádrově jsme v očích Washingtonu čistí. Sice s holou prdelí, ale čistí! A to za to přece stojí, že Pochepetříčku, ČT, Šafře a další ideoví úderníci!!!

   Smazat
 6. Slovany nikdo nerozděli.
  Živjela Srbija !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slovani se rozdělí sami . Napomůžou tomu zrádci a kolaboranti žijící mezi nimi . U nás jsou to takoví jako je Hamáček , Štětina , Piráti a spol.....

   Smazat
  2. Chorvati proti Srbům, Poláci proti Rusům, občas i Slováci proti Čechům... fajn jednota

   Smazat
  3. 9:16 Nejen Slovani, ale obecně populace východní Evropy vykazuje znaky masivní degenerace. To budeme muset využít a poslat tyhle divoké kmeny proti sobě, aby se vyničili navzájem. Potenciál vzájemné nenávisti k tomu naštěstí maj. Jejich stávající státy se následně samozřejmě rozpadnou a území se připraví pro nové, nejlépe právě ty muslimské kolonisty. O tom přeci hovořili a psali všichni proroci včetně Marxe už celé věky, že je třeba vyměnit zdegenerovanou populaci primitivní východní Evropy a když se tento prostor uvolní pro kvalitnější genofond, nastane i tam prosperita! - https://blisty.cz/art/93823-vychodoevropane-povazuji-svou-kulturu-za-nadrazenejsi-jinym.html

   Radili stále to samé: zbavte se zbabělé a domýšlivé chátry na východě, která odjakživa rozvracela a zaplevelovala kontinent svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk pro Západní civilizaci!

   Smazat
  4. Budte v klidu
   Cela dlouha staleti je pokus slovany zotrocit a slovani vzdy zvitezily
   Banditi na zapade jsou nepouciteli
   Jiz tolikrat dostaly pres svoje huby a dostanou znovu
   Je tady nekdo kdo se bude podilet na tazeni proti slovanum po boku nemcu a anglosasu..??
   Mozna ano ale ti si naserou do trenyrek jako prvni az uvidi nasranyho rusa
   Budte v klidu
   Vzdy slovan zvitezil a dnesni doba je pouze historicka mala épisoda i kdyz docela k nasrani
   5 kolona sili ale jsou to nuly
   Tak ze budte opravdu v klidu ale ve strehu

   Smazat
  5. O jakých Slovanech tady melet? O těch 15 - 18%, zbytku DNA? V našem genofondu je zastoupena podstatně více jiná stopa než po Slovanech. Něco si zjistěte, než budete plácat ty vaše hovadiny.
   Ani ten zdivočelý Rus nemá mnoho společného se slovanem, podivejte se na Putina, jasné znaky asiatmongola.

   Smazat
  6. A vy mate DNA blba
   Souhlasite...???

   Smazat
  7. 10:47 To má drtivá většina východoevropské zdegenerované populace. Podle zásady - čím víc na východ, tím větší je jejich koncentrace a končí to u 100% zde - https://www.youtube.com/watch?v=LhXXiVgILKQ

   Smazat
 7. Tak fakt je,že Bulhaři mají velkou náklonnost k Rusům.
  Přesvědčila jsem se o tom někdy v sedmdesátých v Burgasu.
  Nadávala jsem na 68 a místní Bulhaři žasli.
  Smáli se,říkali že jsou Rusové strašně hodní,že je zachránili před Osmanama ;-)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brouk Pytlik
   Historicky Bulhari meli na Rusko velky vliv, nebo pravoslavne nabozenstvi prislo do Ruska z Bulharska, a jestli se nepletu obe zeme byli casti Byzantie a tak maji spolecne kulturni koreny.

   Ovsem Turecko a Rusko maji spolu jistou tradici, ktera byla spise taky zajimava , neb Rusti Tatari docela maji radi Turky a Cecenci taky.

   Ovsem jak jsem cetl kde si , ze Rusko ziska zpet sve vychodo-Evropske "drzavy" ++ a vice nezli pred meli a uz se na tom pracuje jak to vypada.
   Zda se mi ze Pjatkinova neviditelna ruka Prozretelnosi !!pracuje pomalu ale jiste.

   Zatim ziskava vse v Syrii a vliv v Evrope a zcela bez velke namahy. Po te co se zadluzilo po usi , Ruka Prozretelnosi ma pro ne praci .

   Cesi by meli zacit hodne rychle myslet.!!!

   A napiste mi jak jsem strasne hloupy a co si mam precist.

   Brouk Pytlik

   Smazat
  2. Brouku P., nejdřív si něco o historii pravoslaví přečti, než začneš psát a ztrapňovat se. Taky by stálo za to si zopakovat pravidla spisovné češtiny. Jsou volně na internetu.

   Smazat
  3. Prvni episkopie v evrope...34.po kristu v Sirminiumu, dnesni Sremska Mitrovica, srbsko, kde pusobil sv. Andronik
   Bydlel jsem vedle Eufrazieve baziliky ze 6. Stoleti...Istrie
   Jeskyne kde pobyval sv. Pavel je na Losinju...chorvatsko
   345. Blasfemie Sirminiuma
   V teto dobe Bulhary byly jeste nekde v stepach nebo na Volze))
   Sorry za cestinu
   Ps. Srbove prisli z karpat...jasne...karpaty zacinaji 30 km od Belehradu))))

   Smazat
  4. Jenom dodatek. Bulhary jsou nekolik tisic valecniku na konich kteri byly pozvani ze strany konstantinopole aby vladly nad uzemim ktere by se jinak sjednotilo se Srbskem pod vedenim gothske dinastie Svevladu. A tak bulhari..spolu se zemi..dostali na uzivani i narod kterej tam bydlel. To sama madarsko. Nebylo zadne stehovani narodu...jen valecnych elit ktere si rikaly vselijak.

   Smazat
 8. Ať počítám, jak počítám, byl ten ruský řetěz o poznání delší, než ten současný bruselsko - americký.
  Malé země musely vždycky poslouchat. Zatímco Rus nás ale potřeboval mít co možná nejsilnější, a to jak ekonomicky, tak vojensky, západ z nás udělal žebráky. Navenek obalené mýdlovou bublinou vyšší životní úrovně, ve skutečnosti bezbranné a obtěžkané astronomickým dluhem. A myslím, že se velmi rychle blíží doba, kdy ona mýdlová bublina praskne. A drtivá většina z nás pocítí dopad na úroveň, která nám náleží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Zhnusený krátký ale perfektní obraz i pro nás nedouky. Tak to bylo vždy a bude na věky. Jde o to co je pro nás lidštější. Pán nemá být tyran a vrah. Proto se v Rusku říká chazjajin teda hospodář.

   Smazat
  2. 4:34 Opravdu jsem zhnusen tvojim komentem. Co je za žvást - rus nás potřeboval mít nejsilnější ekonomicky ?- jako v čem se projevovala ta " silná " ekonomická síla? Asi v tom, že nám vyraboval bez zaplacení uran co.Pokud jseš ty ŽEBRÁK, potom jenom dobře, naprostá většina lidí nejsou žebráci jako ty, včetně mě.Jo a poznámka na konec, soudruhu, a v čem je ten ruský řetěz delší? Ač přemýšlím , tak nevím, pouč mě! Zhnusený a ještě hloupý, to máš blbý, co.

   Smazat
 9. To je dobře že budou mít S-400 jen ať je má co nejvíc státu dobrá ochrana před piráty z usa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové ochrání každého na světě, podobně jako tenhle novodobej bohatýr se svým sněžným kvérem (tu na 1 minutě a 12 sekundě) - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   To je úplný Ilja Muromec 2! Ovšem bohužel jen do okamžiku kdy mu dojde Bojaryšnik!*):-)))

   Ale to nic, pak nastoupí další hrdinové, např tito ruští Postradatelní!- http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/11081266_102060_c11.jpg

   *) sibiřská pěna do koupele

   Smazat
 10. Spojenci ukázali Srbovi, kdo že je tady pánem a Srb pochopil. Pokud bude zase srbská garnitura chtivá války, tak dostane znovu po držce a rusáček? ten bude sedět tiše v koutku a na nic se nezmuže, tak jako při akci spojencu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to uvidite jak rus bude sedet v tom vasem koutku
   Tak ze bal plnou a hura na Stalingrad hrdino
   Vzdyt jsi uplne smesny valecniku

   Smazat
  2. Jeste dotaz...
   Ci spojenci..???
   Vasi..???
   Ti tvoji spojenci ti zakrouti krkem jak huse jouzo

   Smazat
 11. Ja bych to rad poopravil
  Bulhar ve sve prostate svou puvodni identitu nezna
  Podle historickych pramenu se bulhar..mozna bulgar jmenovala jedna malinka oblast euroasie ale dodnes neni jasno kdo jsou a odkud prisli
  Sami nemaji uplne jasno
  Nic mene proc by mel byt bulhar menecenejsi nez cech slovak a jine narody
  Je pravda ze bulhar ma jinou gestikulaci a jako slovan nevypada i z hlediska antroplogie ale presto se hlasi ke skupine slovanu
  Proc ne..??

  OdpovědětSmazat
 12. Jenom drobná technická:Bojko Borisov není bulhraským prezidentem,nýbrž premiérem(za pravicově liberální stranu GERB v koalici s vlasteneckými/nacionalistickými stranami).
  Prezidentem Bulharska je Rumen Radev,kandidát navržený Bulharskou socialistickou stranou(BSP),který ve 2.kole drtivě porazil kandidátku Borisovovy partaje Cecku Cačevovou.

  Jiří

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.