Reklama

úterý 19. listopadu 2019

Propaganda a post-pravda

Thierry Meyssan
19.11.2019  VoltairenetOrg, překlad Messin
Již 18 let diskutujeme o podivném vývoji médií, která, jak se zdá, kladou čím dál menší důraz na fakta. Tento jev připisujeme jejich demokratizaci prostřednictvím sociálních sítí. Je to prý proto, že se dnes každá osoba může stát novinářem, což snížilo kvalitu informací. Právo hovořit by tedy mělo být vyhrazeno elitám.

Co když je tomu přesně naopak? Co když zvažovaná cenzura není žádnou odpovědí na tento jev, ale pouze svým vlastním pokračováním?


Propaganda


V politických systémech, kde moc potřebuje účast lidí, je účelem propagandy co nejvíce lidí přimět, aby se drželi určité ideologie a mobilizovat je, aby ji uplatňovali.

Metody použité k přesvědčování jsou stejné, ať už člověk jedná v dobré, či špatné víře. Ve 20. století však používání lží a jejich opakování, odstraňování jiných názorů a nábor do masových organizací poprvé teoretizovali britský poslanec Charles Masterman, americký novinář George Creel a zejména německý ministr propagandy Joseph Goebbels, jak víme s ničivými následky. (1) Proto po konci dvou světových válek Valné shromáždění OSN přijalo tři usnesení, která odsuzují použití úmyslných lží ve sdělovacích prostředcích k vyprovokování války, a přimělo členské státy, aby zajistily volný tok myšlenek, jedinou prevenci intoxikace. (2)

Zatímco propagandistické techniky byly za posledních 75 let zdokonaleny a jsou systematicky používány ve všech mezinárodních konfliktech, postupně ustupují novým technikám vlivu v zemích míru: již není otázkou jak veřejnost udržet u ideologie a donutit jí jednat ve službě moci, ale naopak jí odradit od zasahování do dění, paralyzovat jí.

Tato strategie odpovídá takzvaně „demokratické“ organizaci společnosti, ve které má veřejnost schopnost postihovat moc, což bylo dříve zřídka.

Za posledních 18 let se rozšířila s „válkou proti terorismu“. Mnoho intelektuálů zdůraznilo absurditu tohoto výrazu: terorismus není nepřítel, je to vojenská technika. Nemůžeme však vést válku proti válce. I když jsme tomu tehdy nerozuměli, účelem tohoto paradoxního výrazu bylo zavést éru post-pravdy.


Post-pravda


Vezměme si příklad nedávné popravy Abú Bakr Bagdádího. Všichni víme, že skupina helikoptér nemůže letět nízko napříč Sýrií, aniž by nebyla spatřena obyvateli, či lokalizována ruskými systémy protivzdušné obrany. Příběh, který nám byl vyprávěn, je zjevně nemožný. Přesto zdaleka nezpochybňujeme to, co považujeme za propagandu, diskutujeme o tom, zda se kalif, zahnaný do úzkých zvláštními silami USA, vyhodil do vzduchu se dvěma, či třemi dětmi.

V jiných časech bychom se shodli na tom, že základní část tohoto příběhu je nemožná, nemohli bychom tedy brát vážně ani další části, které jsou před námi, počínaje smrtí kalifa. Teď myslíme jinak. Přijímáme, že tato faktická část byla zfalšována, a priori z důvodů bezpečnosti, a zbytek příběhu považujeme za autentický. Z dlouhodobého hlediska zapomeneme na naše problémy s touto, nebo jinými částmi a zveřejníme encyklopedie, které budou vyprávět tento krásný příběh s jeho velmi netypickými prvky.

Jinými slovy instinktivně chápeme, že tento příběh neříká fakta, ale přináší zprávu. Proto se nestavíme tváří tvář faktům, ale tváří tvář poselství, jak jsme mu rozuměli: jak Usáma bin Ládin, tak Abú Bakr Bagdádí byli popraveni; moc nadále přetrvává ve Spojených státech.

Abychom posunuli naše vědomí od faktů ke zprávám, musí autorská mluva podat nekonzistentní příběh. Opakování není nešťastnou chybou, ale technickým požadavkem jejich práce.

V klasické propagandě bylo cílem vyprávět souvislé příběhy, v případě potřeby skrývat určitá fakta nebo falšovat. Teď už ne. Protože se už nesnažíme přesvědčit o krásných příbězích, pokud nutně nezapadají do reality. Řešíme však přechodný stav vědomí, jehož prostřednictvím přenášíme zprávy. Jsme si vědomi, že ta záležitost s helikoptérami je nemožná, ale můžeme se přesvědčit tím, že ji odstraníme z pole našeho vědomí. Část z našeho intelektu byla potlačena.


Lžeme si sami sobě.


V posledních letech můžeme najít velké množství případů použití této balící techniky. Vše, co bych mohl zmínit, většinu mých čtenářů znervózní, protože každý příklad vyžaduje, abychom si uvědomili, že jsme byli oklamáni naší vlastní spoluúčastí. Nesnášíme, když na nás poukazují naše vlastní chyby.

Alespoň malý příklad. Je starodávný, ale zásadní. Dodnes hraje důležitou roli. Během útoků 11. září letecké společnosti okamžitě zveřejnily kompletní palubní seznamy cestujících a personálu, kteří zemřeli. O dva dny později ředitel FBI představil svůj popis 19 únosců, kteří podle jeho názoru útoky provedli. Podle údajů z první ruky leteckých společností však žádný z nich nenastoupil do čtyř letadel. Jeho verze je proto nemožná. O osmnáct let později však pokračujeme v diskusi o povahách těchto jednotlivců.


Protijed


Za posledních 18 let nám bylo řečeno, že technologickým pokrokem, který nabízí všem možnost vyjádření na blogu, či sociálních sítích, došlo ke znehodnocení veřejného projevu. Kdokoliv může říkat cokoliv. V minulosti měli příležitost vyjádřit se pouze politici a profesionální novináři. Zaručili kvalitu svých intervencí a textů. Dnes vulgum pecus – dav ignorantů, hodí pytle na lucerny a šíří fake news.

Je to však přesně naopak. Přední politici, počínaje prezidentem George Bushem mladším, a premiérem Tony Blairem nasadili nekonzistentní projevy ke ztlumení reakce veřejnosti obecně a zejména jejich voličů. Tato technika nahrazuje pravdu absurditou, stejně jako ostatní lžemi. Tohle zničilo fungování demokratických systémů, které se obyčejní lidé snaží vlastními prostředky obnovit.

Televizory CRT zobrazují obraz o 625 řádcích. Stačí, když jeden z nich bude rozmazán a budete ho hned vnímat jako samostatný obraz. Na stejném principu stačí slyšet jediný odlišný pohled, aby se lži všudypřítomné propagandy staly evidentními. Proto propaganda, když lže, potřebuje vytrvalou cenzuru. Pokud však lži dojdou do diskurzu nekonzistence, aby se tato nekonzistence stala nedobrovolně zřejmou, neměly by se již cenzurovat alternativní úhly pohledu. Naopak, musíme je nechat vyjádřit a vystavit některé z nich veřejnému odsouzení a onačení za fake news.

Protijed na post-pravdu není ověřování faktů, to bylo vždy základem práce novinářů a historiků, je to obnovení logiky. Proto je dnes zapotřebí nová forma cenzury. Většina uživatelů Facebooku byla někdy nahlášena. V nesčetných případech nemohou uživatelé Facebooku pochopit, proč byli cenzurováni. Marně hledají, která zakázaná slova byla detekována počítačem, či který ne-občanský postoj byl zakázán dohlížitelem. Ve skutečnosti tím, za co jsou často obviněni a svévolně sankcionováni, je obnovená logika jejich uvažování.


Překlad Messin

30 komentářů :

 1. Hmmm, no to že dnes píše na net mnohdy naprosté hlouposti každý kdo má díru do prdele je faktem. Že existuje spoustu jedinců kteří těmto bludům věří je také faktem. Viz bláboly o Americkém falešném přistání na Měsíci.
  Co s tím? Pokud je takových hlupáků zanedbatelná minorita tak to netřeba řešit. Pokud jich ale začíná být hodně? Tak to sám nevím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemíchejte fakt, že Amíci přistáli na měsíci s podvody okolo zabití bin Ládina a Bagdádího!

   Leo

   Smazat
  2. V 2011 kdy konecne podplaceni teroristi ve stovkach milionu /to je neuveritelny /od 2006 pod vedenim Baghdadi /Zargawi se nehodil,vrazdil Usaky a hodne/. To vse 10 let od zacatku svetove valky proti teroru a kdyz Obama prohlasil ze Islamskej fanatickej teror skoncil. Proc? Od 2006 platili Usaci /a dalsi naftovy zeme jako Sarabia, Emiraty atd./,Baghdadi obrovsky miliony /na spoluobcany a jine lidi penez nezbyva/,,az se teror rozsiril do 40 zemi sveta ve valce proti teroru ,zmocnili se tak velkeho uzemi Iraku,ropy atd.,protoze usaci odesli,aby ISIL udelali misto a mohli svrhnout legalni vladu v Iraku, ktera byla Spatne Zvolena vetsinou naroda..
   Jak je nejaka vlada zvolene vetsinou tak je teroristicka a pravicova jako napr.v Syrii a v CR.
   Z EU a USA pribehli velke pocty teroristu vytvorili si Islamsky Fanaticky Stat - Chaliphat, /10 let po valce proti teroru/, se taky zucastnit a vrhli se na Syrii..To jsou ty co jsou v EU velmi vitani a Merkel je jejich MAMA !!Ted se chteji tito obcane /a samozrejme jejich spoluteororisti, ktery se boji odplaty/ do EU a USA zase vratit domu , ale taky se musi teror rozsirovat tam kde neni. Proto ty demonstrace na Letne..Ponevadz nynejsi vlada je udajne strasne pravicova /to krici jejich media/ a musi se svrhnout..
   Merkel je nechce zivit vsecky a porad , musi se vetsina odsunout do stredni Evropy a Vychodni..
   Zajimavy fakta ze po rozpraseni iracke armady /skoro neozbrojene pro ty ucely/ Chalifatem v 20006/, kdyz potom udajne Usaci prej porazili ISIL taky v Syrii /vsude vitezi/,a potom hned s pomoci, nekolika Usa instruktoru iracka armada, /ta rozprasena/ zase najednou rychle rozdrtila ISIL a vsude na Strednim Vychode../Assad a rusove naopak delali tam co nejhorsiho mohli a dle propagandy Assad se snazi vyhubit vsecky sve obcany a volice aby nezbyl zadnej..Tak je spatnej..

   Smazat
  3. Pokud autorovi neni jasno a kaze, aby jinym bylo ale jasno. Tak : Postpravdy neexistujou.
   Jsou to zase jenom lzi !!
   Jako pseudopravdy, skoropravdy, atd.
   Dale skutecnost /nikolipostskutecnost,postblblost atd./ a pravda se deli na subjektivni a objektivni. Subjektivni je pravda,individualni a objektivni je pravda tak jak ji vidi Velka Vetsina.. Proto pod velenim Sieg Heil Mama Merkel se ujala vlady subjektivni ,ale o to vice korektnejsi a dulezitejsi mensina napr. vlada teroristu, pseudosexualu a pseudointeligentu snekonecnym vzdelanim !! A dost.
   Nebo snad taky PostDost ?

   Smazat
 2. Kazdy normalni clovek, ktery ma mozek, potrebuje pro svuj nazor informace z kazde strany !
  V pripade, ze ty informace nema, tak je jeho nazor bezcenny !
  A take se z nho stava zmanipulovany otrok !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas-zde jsou skutečné informace
   Americká ekonomika klesá a těžce klesá ... Pondělí 18. listopadu 2019
   https://beforeitsnews.com/alternative/2019/11/brace-for-impact-the-u-s-economy-is-going-down-and-it-is-going-down-hard-3705374.html
   V USA je nyní zhruba 105 milionů pracovních a nesouvislých pracovních míst. To je 83 procent všech pracovních míst v soukromém sektoru. A více než polovina z nich - 58 milionů - platí méně než průměrná týdenní mzda v USA 793 USD. Mnoho z těchto pracovních míst nenabízí zdravotní péči ani jiné výhody. A mnoho lidí věří, že to, co jsme dosud viděli, je jen špičkou ledovce. Ve skutečnosti je trendový předchůdce Gerald Celente přesvědčen, že směřujeme k „největší depresi“ …Ale všechny tyto výpomoci nezabránily bankrotu farmy v rychlém střílení. Americký zemědělský úřad ve skutečnosti říká, že úpadky zemědělských podniků v USA vzrostly za posledních 12 měsíců o neuvěřitelných 24 procent …Pokud tomu můžete věřit, ministerstvo zemědělství USA předpokládá, že americký dluh farmy brzy dosáhne celkem 416 miliard dolarů …

   Smazat
  2. 17;19
   Takovouhle zadluženou a zbytečnou demokracii ať si.amiokupanti nechají za velkou louži!!!!

   Smazat
  3. oprava: a mý (rozuměj: putleroffský) okupanti ...

   Smazat
  4. Vyvoj k Nano technologii ted vetsinu hlav a jejich nano mozky nejsou videt pouze se specialnim microskopem. Nacisti a barbari predtim to umeli a delali si sbirky ale delsim procesem smrsknuti hlav vysusenim..Protoze.
   Hlavy ani lidske nejsou vhodna jako potravina ale co neni muze bejt..

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přičemž nejhnusnější prase jsi ty přezdívko - trapná přezdívko Jiřího Večerka - Florida na serveru Novinky zablokovaného. Denně lezeš na NR sprostě útočit a nadávat, urážet Čechy a my si to musíme od štěnice jako jsi ty nechat líbit. Proč nadáváš "cenzorovi"? Že maže a odstraňuje ty tvoje hnusný, trapný, a oplzlý dementní nadávky? To jako - podle tebe - si to prostě musíme nechat líbit, protože bývalý Čech, dnes přiblblý, drzý a sprostý Američan leze denně Čechům nadávat? Jakým právem? Taky tě v Americe občané na internetu sprostě nadávají a uráží? Přestaň lézt mezi nás, slušné a normální lidi, kteří nikam neutekli, aby si z nějaké cizí země hráli na proroky, jako to děláš ty každý den. Přestaň lézt na diskuze NR, přestaň nadávat, přestaň urážet. Nikdo tě nebude smazávat. Budeš zkrátka pryč a hotovo. Už abys pošel. Jinak se tě nezbavíme, ty budeš psát svoje sračky a sprostý nadávky i na smrtelný posteli.

   Smazat
  2. Neser se ty štěnice emigrantská tam,KDE TĚ NIKDY NIKDO NECHTĚL!!!!!

   Smazat
  3. 17:58
   Křik vám nepomůže, opomíjíte fakt, že "pán ze 17.13" se se chodí ukájet na NR neustálými urážkami Čechů, a ČR, a jeho nepříčetnost je zaměřena na skutečnost, že ty jeho prasácké výlevy cenzor oprávněně netrpí. V úvodu webu jsou pravidla diskuze, které ten utečenec nehodlá dodržovat. V té jeho nové domovině by ho vymetli z každé diskuze kdyby se tak choval k jeho novým spoluobčanům. Ten zloduch si žádnou obhajobu nezaslouží.

   Smazat
  4. 17:58
   Založ si s Hovnolulan pod hlavičkou NSA kuratorium pro AMIPRAVDU,tam se vy dva můžete navzájem radostně povzbuzovat v psaní ko@otin!

   Smazat
  5. 17:23 Večerek je liberál, volič globalistů! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty smrade z kremelský zengrúny ucejtil - na kilák - dva, tak tě vysprejuje svým anti-putler deodorantem značky SKUNK APE*)!

   *) Jedná se o vysoce účinný speciální sprej proti putlerpšoukům a jinýmu komoušskýmu sajrajtu ...

   Smazat
  6. 18:24 Hovno! Cenzor Wenzel Hoffstein-Dworzak je známým čichačem prdů téhle židočekistické poloopice! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   a omámen jimi poté usiluje mermomocí zabránit tomu, aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace jako v Chorvatsku, na Ukrajině a v Pobaltí! Trápí ho bejt součástí civilizovanýho světa, a touží i s námi zapadnout mezi tuhle smradlavou hordu ožralých, za bílýho dne v pochcaných teplákách křepčících podlidí! - https://www.youtube.com/watch?v=LhXXiVgILKQ

   Ale potáhne vodsud jen s hrstkou svých odulých kumpánů a to tak rychle, že se nestačí ani posrat strachem, až mu dám čuchnout k této mé sukovici! - https://vimeo.com/82853398

   Smazat
 4. Informacemi je třeba tesat do kamene,brousit a tvárnit kámen tak aby vyhovoval představám těch,kteří si ho zaplatí.

  OdpovědětSmazat
 5. Ano fakta, jen kde je brát, kde, jak a čím je prát, aby byla přijatelná pro diktaturu kapitálu. Vidíte, občané už desítky let vybírají po 7 miliardách ročně, aby ředitel a jeho poskoci v ČT si pořídili nějakou pračku s odstředívkou a sušičkou na pravdu a ani tak pomazaným hlavám se nedaří a nedaří. Pro Vořechy je to voříšek, že ano! I ten jakžtakž přijatelný Babiš jede do Kyjeva a musí v tom také bruslit, pokud chce nějaké kšefty pro český kapitál a práci pro ty, co pracovat chtějí a navíc umí. Ale že by k přání restaurace Ukrajiny v původních hranicích připojil i přání denacizace a defašizace Ukrajiny, to už k tomu nedodá, ale doufejme, že si to aspoň myslel. Teda já jsem jistě pro Pletenské málo vzdělán. Prosím vás, když občané některého autonomního státu se v naprosto jednoznačném referendu rozhodnou pro jiné uspořádání, tak je to nejen pro Babiše anexe státem jiným, neb soudí, že ti občané nebyli svéprávní. Mám tomu rozumět, že přesto, že se čeští občané s daleko horším skóre v referendu rozhodli pro EU a Brusel, tak jsme EU anektováni a je tedy co napravovat!? A když jsme v USA NATO dokonce bez referenda a souhlasu občanů Česka, je to anexe Česka USA? A jak je to s Kosovem? Je anektováno USA, které tam zřídily protektorátní vládu s nějakými tamními lidumilnými Franky, Moravci, Heydrichy...?
  Tedy mám velké obavy, kdyby náhodou Babiš jel do Španělska, co si počne: vytkne jim obnovu fašistického frankismu, politické procesy, flagrantní porušovánbí lidských práv, upírání práva národa na sebeurčení - a nebo bude mlčet. To je tedy průšvih, neb my jsme se nezavázali ctít jedno mnohonárodnostní Španělsko, jako v případě Číny. Má někdo rozumnou radu na moje dilemata? Ti, co mají nutkání k vulgaritám rad, rád je přenechávám v jejich vlastnictví!

  OdpovědětSmazat
 6. **** VIDEO : Sluníčka z toho trefí šlak.“ Blaha porovnal bývalý režim s dnešním kapitalismem. Video
  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019111710976946-slunicka-z-toho-trefi-slak-blaha-porovnal-byvaly-rezim-s-dnesnim-kapitalismem-video/

  OdpovědětSmazat
 7. Když zalovím v paměti a vzpomenu si na 68mý rok a na novináře, hlasatele, moderátory, techniky a všechny ty pracovníky sdělovací techniky (dnes masmedií) smekám klobouk, to byly skutečné osobnosti. Určitě když celý týden po 21,8. ilegálně vysílali nedostali za to ani korunu. Pod oknama jim projížděly tanky a gazy ozbrojené kulometama. Tak si představuji dnešní nóbl partu z ČT veřejnoprávní,jak by se asi zachovala,kdyby se tam octla. To se to kecá, když nic nehrozí, ani žádnou odpovědnost nikdo nevyžaduje,příjmy ani pravdivost nikdo nekontroluje a navíc jsou přesvědčení o své profesionalitě, inteligenci a nadřazenosti. Diváky pokládají za hlupáky, které stačí zásobovat nenáročnými seriály a "výchovnými" politickými komentáři. Nová generace, která nemá co srovnávat si musí myslet, že tato úroveň je normální. Nevim čemu přirovnat úroveň staré černobílé TV a dnešní, snad jako, když po koncertu v Rudolfinu uslyšite píseň v soutěži Palcát. Nebudu se točit okolo pojmu pravda,to je složitý pojem i pro filozofy, stále je někde před námi a my se ji snažíme dohnat. Lež se pozná snadněji,přesto nakonec pravda vítězí, ale někdy to trvá dlouho. Na shledanou v lepších časech skoro dědek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepřeháněj to s tím hrdinstvím.
   Horší by to bylo, kdyby ten pokus o převrat byl v
   Západním Německu, proti americkým okupantům.
   Tam by tanky a jeppy ozbrojené kulometama jen tak pod
   okny neprojížděly.

   Smazat
  2. 22:34
   Kolik máš roků ?

   Smazat
 8. Nevim, proc by se mela zavadet cenzura. V demokracii se muze rikat VSECHNO, nikdo ale na to nebere zretel. Rikejte si co chcete, my na to kaslem - to vladnouci heslo demokracie, vsude. Tak proc cenzura?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč? Možná proto, aby někdo neřekl, že král je nahý, V.J.H.

   Smazat
  2. Nikdo taky v té "demokracii" nebrání třeba takovému starostovi Řeporyj, a jiným kouskům, aby si říkali, co chtějí. A cenzury netřeba, k odpovědnosti by mělo postačit trestní právo.

   Smazat
  3. 21:48
   Pár dobře mířených na solar 6x denně by k nápravě pro začátek stačilo!

   Smazat
  4. 21:54 od vás to je jasná výzva k násilí a to je nepřípustné!!!

   Smazat
  5. 22:34
   Taky nejsem pro násilí, což takle jménem civilizace použít vymáchání v koši pod Karlovým mostem ?

   Smazat
 9. Jenomže západní klauni už lžou tak že to je směšné všechny jejich vycucané kauzy z palce si můžou strčit za klobouk.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.