Reklama

sobota 2. listopadu 2019

Radim Valenčík: Těch 30 let... I.

Demonstrace 28. října 1989
Radim Valenčík
2.10.2019 blog autora a VašeVěc
Tak už máme skoro za sebou těch prvních třicet let a můžeme bilancovat. První pokus jsme mohli zaznamenat v úterý v pořadu 90´ ČT 24 pod názvem "Výzkum k 30 rokům od pádu totality", zde je odkaz:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058131022/

Moc se nepovedl, ale za to byl hodně poučný. Naznačil, jak se našeho normálního člověka bude snažit mediální mainstream masírovat. Každému doporučuji, aby obětoval trochu času a podíval se, jak tento první pokus proběhl. Byť i někteří na moje dřívější avízo reagovali, že se znechucením přestali pořad sledovat po několika minutách.

K poučnému pořadu jsem formuloval pár poznámek již v jeho průběhu:

http://radimvalencik.pise.cz/7249-predlistopadovy-test-se-ct-nepovedl.html

Teď se k němu vrátím ještě jednou. Jednou z hlavních linií diskusí, které v rámci pořadu probíhaly, bylo, jak je možné, že tolik lidí pozitivně hodnotí minulý režim ve srovnání s tím současným. Paradoxně je těch, kteří minulý režim zažili a hodnotí ho pozitivně (podle různých průzkumů více či méně než polovina), podstatně více než těch, kteří ho nezažili (v celé dospělé populaci je to jen něco přes třetinu). Tady prostě něco nehraje. Pokud by byl minulý režim tak špatný oproti současnému, hodnotili by ho negativně spíše ti, co ho zažili, a ne ti, na které mohla více působit současná propaganda. Protože ČT si vinu nepřipustí, komicky z toho obviňovala historiky, že špatně vykládají dějiny.

Ale ono je to přece úplně jinak. Podle mého těch, kteří si skutečně myslí, že za minulého režimu bylo lépe, není zase tak moc. Ani já nepatřím k těm, kteří by si to mysleli. Příčiny toho, proč se zkušenější část populace hlásí k minulému režimu, jsou tyto:

1. Vidí řadu hrubých pochybení, pokud jde o současnost, a svým přihlášením se k uznání, že za minulého režimu nebylo zas tak špatně, apelují na to, aby se něco změnilo.

2. Citlivě vnímají tendence k tomu, že by mohlo být podstatně hůře, pokud by se prosadili ti, že kteří svým servilním postojem k silnějším globálním hráčům připustili, že jsme se propadli mnohem hlouběji, než bylo nutné, oproti tomu, kde jsme mohli být.

3. Lakování současného narůžovo, a to stejným stylem, jakým to dělal minulý režim, k vyjádření protestu postojem "laťku nastavenou minulým režimem jste nepřeskočili" normálního člověka doslova provokuje.

Lze předpokládat, že tato skutečnost povede šíbry mediálního mainstreamu k reakcím. Dokonce lze odhadnout i to, jaké reakce to budou. Tomu se budu věnovat v dalším pokračování, kdy se pokusím o prognózu vývoje předlistopadové kampaně "oslavující" třicetileté výročí.30 komentářů :

 1. Unijní státy podporují rozšíření evropského týmu pro boj s ruskou propagandou. Po zasedání ministrů zahraničí v Bruselu to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. V týmu proti dezinformacím z východu působí 14 evropských expertů. Mezi nimi je i bývalý český novinář Jakub Kalenský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to, aby se mohlo zbrojit, musí existovat nepřítel. Kdyby nebyl nepřítel, nebyl by důvod zbrojit a utrácet na zbrojení horentní sumy z veřejných prostředků. Ve skutečnosti obyčejní lidi nemají důvod zabíjet jeden druhého. Jak nepřítele, tak potřebu zabíjet nepřítele musí zbrojařské firmy přes své zástupce ve vládách vytvořit. A pak máme tady nesouměrnost, že v Afganistanu USA se zbraněmi za miliardy a se sateltní technikou, není schopná porazit "košíláče" s Kalašnikovy. Každý den válčení USA v Afganistanu stojí veřejný rozpočet USA miliony dolarů. Sice prezident Trump by tuto válku ze dne na den ukončil, protože jako byznysmenovi mu je jasné, že je to něco, co nemá žádný efekt a stojí to lidské životy. Proti zbrojařům a demokratům, ale nic nezmůže.

   Smazat
  2. Stejně jako sovětská propaganda, bývá současná ruská veřejná diplomacie značně nekonzistentní. Západ je zároveň zobrazován jako slabý, ale zároveň jako existenciální hrozba pro Rusko. Evropa je stejně tak popisována jako xenofobní vůči uprchlíkům jako naivní pro poskytování azylu tolika z nich. Nicméně cílem nemusí být cílit na skupiny s protichůdnými vysvětleními, nástroje, jakými je Sputnik, slouží také k šíření mlhy kolem událostí a podněcování názorové nesourodosti

   Smazat
  3. Názorová nesourodost = demokracie, ty jeden prorežimní troubo!

   Smazat
  4. Budou to mít v té Bruseli těžké. Boj proti ruské propagandě je boj s pravdou. Tak jsem zvědav, jak to budou dělat. Jedině, že by nasadili celou divizi homo-porno-herců. Ale budou mít k dispozici taková kvanta teploušů?

   Smazat
  5. 17:19 To můžete ale pravdu neumlčíte na to že se dějí špatné věci nepotřebuji Sputnik. V usa by chtěli válku s Ruskem a eu by nás islamizovala takže s tím jděte víte kam.

   Smazat
  6. 19:28 Jakákoliv demokracie je fikce! Lůza nikdy nebyla předurčena k podílu na moci, není totiž schopná sebeřízení! Od toho tu existuje od počátku dějin kasta pánů nadaná Vůlí k moci, která ovládá tuto vlastnost postrádající kastu otroků! Bohužel ta první dnes musí předstírat vládu té druhé! Tzv. demokracie (=lůzovláda) je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit k vzájemnému prospěchu, v rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi! Rozum je další mantrou masonů! Nadčlověk se svou morálkou pánů liší od podčlověka. Morálka podlidí se projevuje jako duševní společenská choroba zvaná levicovost, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
  7. 19:32 To v Chujlostanu jsou jejich aktivity zakázaný, přestože sám jejich fýra byl přistižený zde - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   s chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak od něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepůjčujou! Proto je Olivřík Stounů nemohl vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" - děs běs, Sodoma Gomorra hadr!_

   Smazat
 2. Jsme v Ráji a protože to nevíme, musí nám to Česká televize každou minutu připomínat a ten kdo by s tím nesouhlasil bude označen okamžitě za bolševika, putinovce, zemanovce...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to je Ráj? Ráj: dluhy, hypotéky, úvěry, exekuce, bezdomovci, nezaměstnanost...

   Smazat
  2. Ono nejlepší hodnocení pokud režim vydrží a lidi taky, bude za 10 let, to bude 40:40. Kyby komouši nebyli hloupí, tak se zadlužili tak na 10% dnešního dluhu a bylo by banánů a toaleťáku, kdyby pustili každého kdo chce ven na západ s podmínkou, že se nesmí 10 let vrátit a musí zaplatit veškerém vzdělání, asi by to vypadalo jinak. To jsou ale spekulace a jak se říká pozdě bycha honiti, takže máme svobodu a demokracii co ji svět neviděl, a o tom to je. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. Pakliže jsem v ráji, musím býti mrtev.....

   Smazat
  4. 17:19...Jí, kdyby nám to nemeldovali 7/24, tak bychom to ani nerozpoznali...
   Má to ta kavárna s vidláky potíš ;-)))
   Helanov

   Smazat
 3. Jak je možné, že až tak velké procento lidí fandí minulému režimu? Tato skutečnost vyvolává mezi těmi, kteří si nakradli po 17. listopadu 1989 horentní sumy a jsou u moci, velký strach. Proto posílají do škol agitátory, kteří ve školách organizují totalitní dny, aby ukázali dětem, jak to bylo hrozné, že nebyly banány, všichni měli práci a nebyla konkurence. To byla strašná doba a je to nutné mladým lidem neustále připomínat aby tomu věřili. Děti se ze školy vrátí domů a tam dostanou vysvětlení od rodičů s platy 18 tisíc brutto a nájmem za sprivatizovaným bytem v paneláku za 12 tisícovek, jak ten socialismus byl a sociálních jistotách a životě bez dluhů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemyslím si, že se novému režimu podaří pokřivit páteře mladých lidí. Koluje spousta příkladů o tom, jak se ve škole o historii lže. Když to děti doma povídají, tak je většina rodičů poučí, že ten učitel je vůl nebo učitelka je kráva a že mají odpovídat jak se chce a myslet si úplně něco jiného.

   Smazat
  2. 23:46...To byste se divil!
   Mladí jsou dneska chytří a rozpoznají na které straně je namazaný krajíc.
   A oni se mohou přetrhnout,aby šli-jistému druhu mlaďochů- na ruku.
   S Erasmem nevyjede každý.
   A gender studies,romistika a podobné "studijní obory" taky nejsou pro každého!!!
   Tupá Mařka si brzy uvědomí, že je lepší študýrovat gender než rovnat jogurty v Lídlu.
   A rodiče souhlasí,bakalářka Mařka je víc než rovnačka jogurtů v Lídlu.
   Každopádně je příjemnější čapnout se v nezyskofce než v Amazonu.
   Helanov

   Smazat
 4. Evropská komise má předložit návrhy boje s dezinformacemi v březnu. Už loni zveřejnila plán na personální a finanční posílení specializovaného týmu pro strategickou komunikaci (Stratcom), který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Tým od roku 2015 identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací. Podle EK existují důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kde se dají ty strašné případy ruských desinformací najít? Dejte prosím link. Chce se mi smát!

   Smazat
  2. 18:25, máte vy schopnost logického úsudku? Pořady ruské televize se nevysílají v češtině. Jsou k dispozici jen v ruštině, kde se řeší jen ruské vnitřní vztahy nebo jejich vztahy s Ukrajinou. ČR si nijak nevšímají a nerozvracejí ji zevnitř lhaním jako to páchala štvavá a prolhaná Svobodná Evropa celých 40 let. Vysílání RT v západních jazycích má na posluchače u nás minimální dopad, protože jen málokdo je naladěn na politické zprávy v angličtině, i když mluví a rozumí dobře technické angličtině. RT si myslím nedovolí lhát, protože by ztratila místní posluchače. Ruské noviny a tištěné materiály nejsou v ČR nijak dostupné. Přiznám se, že bych netratil čas a nečetl nic v azbuce.

   Majdan přes youtube a prostřednictvím videí z mobilních telefonů musel obnovit poslech ruštiny. Je to konečně nám blízký slovanský jazyk. Rád si poslechnu hádku v ruštině v pořadu 60 minut. Proč by si měl nechat překládat něco redaktorem BBC nebo nějakým debilem z ČT nebo ČRo? Vyberu si co je podstatné sám!

   Smazat
 5. No tak jsme všechno prošustrovali, no. Sice se říká, že dobrý hospodář hospodaří s majetkem tak, aby jej předal v lepším stavu a množství, než jej sám převzal. Ale to je už nudně strnulá definice. Kdo nic nemá, nemá o co přijít a nemusí si dělat starosti, které se s majetkem vždy pojí. A navíc chudoba cti netratí.
  Že se z nás stali otroci, čeládka na panském? No a co, aspoň si vyčistíme karmu. Ostatně nažrat nám dají, když jsme poslušní a plníme normy i hlavu máme kde složit, z vlasti nás ještě nevyhánějí. Tak buďme rádi za to co je, mohlo by být i mnohem hůř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vraťte nám alespoň ČSN na potraviny. Rád bych si koupil socialistický špekáček i za jakokoliv cenu. Dnes máme desítky druhu potravin, ale většina z nich je zdraví nepprospěšná až škodlivá !!!

   Smazat
 6. Za socialistickou "králikárnu" jak říkával kořala Havel po 30 letech v Praze 5-7 mil Kč tak, to je sešup mezi země třetího světa , někde v Latinské Americe a to i zde mezi ty bídnější.
  Očekávám 17. 11. bujaré oslavy , hlavně tatíků z ČKD, nebo SONP Kladno.

  OdpovědětSmazat
 7. Pokud by bylo referendum o vystoupení z EU, tak zaškrtnu vystoupit. Jako ekonom vím, že by sice nastala přechodná nervozita na finančních trzích, dočasně by možná stoupla nezaměstnanost a snížila se kupní síla obyvatel. Ale až by pominula hysterie, nastartoval by se o to silnější a zdravý růst. Průmysl by zase začal vyrábět normální auta. Záchody, které splachují na poprvé. Vysavače, které luxují. Žárovky, které svítí. Lidé by si mohli stavět dostupné domy bez povinné rekuperace. Zemědělci budou smět dodávat na trh mléka, kolik vyprodukují. Vinaři budou smět rozšiřovat své vinice, jak potřebují. Učitelé budou smět vyučovat fakta a nevymývat dětem mozky. A tak dál...
  https://aliancenarodnichsil.cz/dnes-lituji-ze-jsem-pomohl-znicit-socialisticke-systemy/?fbclid=IwAR2Ktzg9Vvm2JfTnLJrukLdv-HMcSY-UJm1uEFINUbo2jGYK6z7vio9Llo4

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otřes přijde s krizí, nebo v případě přijetí eura i při setrvání v EU. Jinak souhlas.

   Smazat
 8. No pokud jde o kvantitu propagandy, vítězí jistě státy NATO, pokud jde o kvalitu prolhanosti, je sice hodně průhledná a v tomto směru byl Goebbels a spol. určitě dokonalejší. A když si vzpomenu na socík, tak schopnosti jeho propagandy byly mizivé, ani se nenaučil dobře lhát, ale slušně místo toho mlčel. Tak to dnes my nejsme čučkaři a lhaní jde českým mediím a především ČÉTÉ od huby i péra a nevěřili byste, jak lidé snadno uvěří. Nemyslím, že bychom v té víře překonali nacismus a jeho občany, ale určitě se tomu vyrovnáme. Takže pokud bude 3. světová války, hodně bude Čechů, co bude věřit, že ji začala Čína nebo Rusko. Holt vzpomínáte, jak vznikla ta druhá? Náckové se přestrojili za polské vojáky, přepadli německý vysílač v Gleiwitz a důvod k válce byl jasný: agrese Polska. A že by NATO bylo blbější než nacismus? Nevěřím!

  OdpovědětSmazat
 9. Hele 17:47 co se týče těch krádeží, nemusíš mít strach, koluje tu od sametovýho pšouku jedno heslo "Co bylo ukradeno, musí být vráceno" takže já to vidím docela růžově a pohodově. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 10. Pro mne je listopad roku 1989 začátkem nejhoršího obdobím mého života. Z děr vylezly závistivé krysy a k moci se dostala lidská špína. Na změny jsem se těšil. V podniku, kde jsem pracoval, začala štvanice na komunisty už začátkem prosince. Byl jsem v podniku dva roky a řídil jsem jedno oddělení. Byl jsem komunistou a jeden ze tří kandidátů věd v celém mnohatisícovém podniku. O moje místo projevil zájem jeden z mnoha ublížených osmašedesátníků, takže jsem letěl. Oproti jiným kolegům mi sice hned nesnížili plat, ale také ho asi 4 roky nezvětšovali, takže jsem pobíral všechny možné sociální dávky. Dcera doma na začátku školního roku plakala, protože její spolužáci jezdili po zahraničních dovolených a my jsme seděli doma. Blbá učitelka se na to, kdo kde byl, doptávala. Odejít z podniku nebylo kde, všechno kolem se hroutilo. Někteří kolegové dojížděli za prací do Prahy, ale já nešel, protože nejmladší dcera nastoupila do první třídy. Spadl jsem do nedůstojného postavení a různými cestami jsem se dozvídal, že mne plánuji propustit. Nemělo to být hned, ale až mne nebudou potřebovat. Posmívaly se mi některé svině, že se snažím odvádět výbornou práci, i když v tom podniku už nikdy ničeho nedosáhnu. Po pěti létech jsem odešel tam, kde jsem měl stejný životopis jako ostatní. Kariéru jsem měl čtvrtstoletí zpožděnou, takže jsem to měl na dožití.

  Nebyl jsem převratem postižen sám, mnozí moji zkušení kolegové se stali z měsíce na měsíc nikým. Začali pracovat pro soukromé cizí firmy, které profesionály ochotně přijímaly. Divím se, že pán docent Valenčík píše tak stupidní texty. Pokud vím, byl komunistou a milicionářem, což znamená perzekuci do smrti. Netíží ho svědomí, že se stal socanem? Proč je mu jedno, jaké zlo se tehdy páchalo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Mám stejné zkušenost z oblasti zemědělství. Když vás po cca 3oti letech vyhodí z důvodů likvidace podniku byl to obrovský šok. Práce žádná, kamarádi měli sami svých starostí dost. Dvou měsíční odstupné vypočítané z tehdejší min. mzdy jsem obdržel až po letech......

   Smazat
  2. To je prd! Já na tom byl mnohem hůř. Hlavně po psychické stránce, materálně jsem si spíše polepšil. Pamatuju si jako dítě jsem slýchával od dospěláků průpovídku že "Hitler byl svině, ale komouše, židy a cikány měl vyhubit" anebo že "ho to měli nechat dodělat" apod. Tak jsem se na to těšil, že to dokončíme my, až to tu praskne! Jenže jsem nevěděl že na tom Západě to stojí taky za hovno, jak jsem potom zjistil, páč komouši ve všem lhali!Přitom komunisti nám slibovali v tomto směru ráj!!! Co všecko prý "hrozí" kdyby to "prasklo" (teda kdyby zvítězila kontrarevoluce u nás) a my jak blbečkové tomu věřili! Že prej v západním Německu už "řádí" nějaký Khárl Heinz Hoffmann! Na fotkách vypadal dobře! Velkej knír jak kaizr Wilhelm a v ruce nějaký kvér a na hlavě nacisticku helmu! Frajer. A prej že vede bojůvky neonacistů v západním Německu! A my se těšili až sem přijede na Leopardu (to je tank!) Až pozdějc mi syn emigrantů který tu bydlel u sousedů v pronájmu řekl, že prej je v západním Německu Hitler zakázanej a že ten Hoffmann je prej jen pošuk z jakéhosi spolku vojenské historie! To mě nasralo, ale řekl jsem si - no co no -"poraženej " stát. Ale spolýhal jsem aspoň na Ameriku! Viděl jsem na vlastní oči v ČST záběry pochodujících KKKáček ve Washingtonu jak hajlují a nesou nápisy Free Hess a Hitler was right apod. A měl jsem za to, že to přijde sem! Ještě v listopadu 89 jsme seděli s partou ve vinárně a jeden spolužák dal nohy na stůl a prones památnou větu: "Já tomu stejně nevěřím! Dokud nepojedou po Václaváku meďáky s hákošema na kapotě!". A my se smáli "vtipu". Jenže on měl pravdu! Nic se nezměnilo! Furt stejný žvásty o zlých nacistech, komouše nepověsili, židi zůstali dál nekritizovatelný a dokonce ani neobnovili zákon o potírání cikánských band z 1. republiky, takže naco se to dělalo? Přišel ten čurák Havlů s těma a kecama o "lidských právech" a hovno do hovna! Místo KKK se začlo cikánům říkat "Rom"!! Takže zklamání a podvod. Já hned jak se začli ty demonstrace, tak jsem na náměstí u nás rozflákal komoušský zasklený vitríny s Hrdiny práce" či co. A hned pár lidí s nějakýho OF na mě že prej to nemám dělat, že prej musíme "opatrně" a pod. zbabělý kecy, aby nás prý neměli za "provokatéry"! He! Já jsem čuměl jak zjara! Furt jsem čekal že vohlásej, že byl zatčen Bilak a že už ho někde mučej a vono hovno hovno! Ani ty posraný Rusáky neprotáhli Prahou s prackama vjerch! Hovada ... a prej (kontra)Revoluce! Jo Budapešť 56 -to byla Kontrarevoluce! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 11. Radime, Radime, nevnímat v jak hospodářsky nehostinném prostoru pracovalo komunistické hospodářství a tedy to, že obecnou politikou nebylo a ani nemohlo být významně ovlivňováno, je od "vědce", zvlášť levicově orientovaného, až překvapivé. Dnes dokonce uznávám, že tehdejší Československo, z pohledu hospodářského, vědeckého i vzdělanostního rozvoje bylo, bez ohledu na nepříznivé vnější podmínky, úspěšné. JiH

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.