Reklama

sobota 2. listopadu 2019

Radim Valenčík: Těch 30 let… III.

Václav Havel a Marián Čalfa
Radim Valenčík
2.11.2019 blog autora a VašeVěc
Vývoj nejen u nás, ale v celém sovětském impériu i dalších zemích potvrdil Djilasovu teorii o tom, že na ekonomické bázi postátněného majetku vzniká tzv. nová třída, třída těch, kteří se budou s úspěchem snažit přeměnit v malém i ve velkém realizaci dílčích vlastnických funkcí v plnohodnotné vlastnictví. Gorbačovova ideově prázdná a naivní "perestrojka" umožnila, aby tento proces probíhal zvlášť dynamicky. 


Vedení Sovětského svazu koncem 80. let ztrácelo kontrolu nad vývojem v jednotlivých svazových republikách (Ázerbájdžán a celé Pobaltí), k erozi a rozkladu systému docházelo v Polsku, Maďarsku. Nebyla to "zrada" (snad jen dílčí zrady, ale i přirozené adaptace na novou situaci) v neodvratném procesu přesně předpovězeného a dobře zdůvodněného vzniku nové třídy.

Pokud jde o nás, proces vzniku nové třídy probíhal nejpomaleji. Můžeme si o našem tehdejším stranickém aparátu myslet cokoli, ale ten byl u nás konzervativní a nenechal se do tohoto procesu vtáhnout. A to dokonce ani ne na nátlak některých vlivných kruhů z Moskvy, včetně politických a zpravodajských. Jinak tomu bylo v oblastech zahraničního obchodu, na úrovni tzv. pézetek, tedy podniků zahraničního obchodu, zahraničních zastupitelství i části zpravodajských služeb. Nad těmi stranický aparát ztrácel kontrolu a nevěděl si s tím poradit.

Ještě v první polovině roku 1989 jsem si myslel, že změny přijdou přibližně za dva roky, postupně jsem je očekával dřív. Přitom jsem neměl žádné zvláštní zdroje informací. Četl jsem prizmatem konceptu, který jsem v různých podobách publikoval v časopisech akademie věd, situaci z otevřených zdrojů a vlastní zkušenosti. V tuto dobu šlo o dvě věci:

1. Udržet jednotu národa, až dojde na změny (spojit "odpor zvenku", tj. mimo KSČ, s "odporem zevnitř", tj. kritickou částí KSČ, která rovněž o zásadní změny usilovala, nedovolit např. zneužití Lidových milicí apod.). To se podařilo. Jednou z příčin bylo i to, že vedení KSČ, jak přesně konstatoval ve slavném projevu Milouš Jakeš, bylo "jako kůl v plotě". Izolováno, nemělo schopnost vyhodnocovat informace a vlastně ani žádné informace nedostávalo.

2. Zachránit co největší část našeho ekonomického potenciálu. Nejen z důvodu ekonomické úrovně, ale zejména proto, abychom udrželi celou infrastrukturu včetně technického vzdělání a umožnili tvůrčí uplatnění lidí v podmínkách tvrdé globální konkurence (a to v té době ještě neexistovala realistická představa o tom, že globální konkurence bude nejen nemilosrdná, ale i plná podrazů). – Naplnění tohoto druhého bodu bylo mnohem problematičtější a došlo k událostem, které jsme neočekávali.

Pokud používám plurál, mám na mysli přirozený okruh svých známých z práce, rodiny i společenského života, s nimiž jsem průběžně hodnotil situaci a kteří se v různých oblastech angažovali.

V první polovině roku 1989 vyšla knížka Jánose Kornai "Cesta ke svobodné ekonomice", kterou překládal jeden z mých dobrých kamarádů z maďarštiny do češtiny, takže jsem měl její obsah, jak se říká, z první ruky. Zdála se mi nejrozumnějším a dostatečně pragmatickým návrhem na to, jak se ve změnách orientovat. Komárkův Prognostický ústav ČSAV totiž žádnou koncepci změn připravenou neměl, protože se věnoval spíše kritickému hodnocení stavu, což už ovšem nikdo v té době nepotřeboval. Dlouhodobě stmelovaný tým Václava Klause působící pod hlavičkou pobočky Vědeckotechnické společnosti na Československé státní bance měl koncepci nejlépe připravenou, a to jak v oblasti liberalizace cen a zahraniční směny, tak i privatizace (včetně myšlenky kupónové privatizace), ale mně se tehdy tato varianta zdála příliš divoká. (Dnes, když ji mnozí kritizují, bych ji spíše obhajoval, protože zastavila některé velmi nebezpečné procesy, které v ekonomice probíhaly.)

K zásadní změně došlo v důsledku Čalfova manévru, kterým prosadil Václava Havla na post prezidenta. Vynikajícím způsobem je to popsáno v televizním filmu "Poslední hurá", který byl jedním z dílu seriálu "České století", viz:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10362011008-ceske-stoleti/21351212041-posledni-hura-1989/

Ten, kdo se na film podívá, pochopí, co se tehdy odehrálo.

Není vůbec náhodou, že Václav Havel poprvé se samostatným (napsaným) projevem vystoupil v televizi takto:

https://www.youtube.com/watch?v=0mjEpKLcSg4&fbclid=IwAR3mv1qSi-QXB8F1yDZqTnPynnqFNwaX0z5WhebxzikOlxbSqV3Z_fH43LU

Zde již byl předznamenán zásadní střet, který se záhy obnažil, postupně vyostřoval a v určité podobě vyostřuje dodnes. K tomu se dostanu v příštím pokračování, protože je dobré si zhlédnutím výše uvedeného připomenout, jak to bylo.

(Čalfův manévr kalkuloval s Husákovou averzí vůči Dubčekovi – když Občanské fórum shodí Adamcovu "komunistickou" vládu a dá možnosti ji sestavit Slovákovi Čalfovi, nebude moci být Dubček jako Slovák prezidentem. Husák to rád podpoří a prezidentem může být Čech Havel. Jak prosté.)

(Pokračování)


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/7256-tech-30-let-iii.html

18 komentářů :

 1. Ta fotka také krásně ukazuje, jak má Čalfa "navrch" nad Havlem - Falka

  OdpovědětSmazat
 2. Vrabel poznamenal, že z otevřených zdrojů vyplývá, že řada webů spojených s ruskými dezinformacemi je pod přímou kontrolou ruských zpravodajských služeb. Se šířením často pomáhají lidé, kteří si svou roli neuvědomují. Vrabel je s odkazem na výrok vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina označuje jako "užitečné idioty"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co vsude tapetujete ty rezimni bludy?

   Smazat
  2. 18:41
   Já bych Vás charakterizoval jako toho klokana, co skáče zpátky do jezera, když ho policisté zachránili, tady:https://user32265.clients-cdnnow.ru/localStorage/post/93/ce/f6/b2/93cef6b2.jpg

   Smazat
  3. 18:41
   Kelišová říkala, že je kmotřenka Vrabela, kterého jste prý levoboček.

   Smazat
 3. 18:58
  Co pindáš ty havloblude?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otíráš se o vlastního biologickýho fotříka! Vím že jsi to netušil, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války její komoušskou famílii navštívili ukrajinští vlastenci z UPA, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 4. https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Havel-nam-vyhovel-Ministr-se-zhroutil-Soveti-nam-rekli-General-Lorenc-promluvil-o-roce-89-59688
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/2765-televizni-poplatky-a-hamacek-na-pokraji-kolapsu-bez-vlivu-cssd-na-ceskou-televizi-koncime
  https://www.hoppner.cz/lze-si-u-nas-objednat-odsouzeni-za-vrazdu-hluboky-stat-brani-sve-hradby-valka-znalcu-o-kauzu-kramny-poprava-dvou-neposlusnych-bez-dukazu-a-svedku-exkluzivni-rozhovor-s-popr

  OdpovědětSmazat
 5. Mělo to proběhnout tak, že režim si měl udržet politickou moc a chránit domácí trh a zdroje před predátory zvenčí tak dlouho, dokud by se ekonomika zcela nevzpamatovala a neetablovala se nová třída skutečných podnikatelů, ne jenom veksláků. Toto ale měli pochopit v Moskvě, sami jsme neměli šanci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako ze by podnikali komousi a podrzeli si podnikani jen sami pro sebe?-)

   Smazat
  2. Nemohlo- vše bylo řízeno...
   Soros o setkání s Havlem a Schwanzenbergem v prosinci 1989 v Praze. Václav Havel se dozvídá, že se stane prezidentem.
   https://picuscapital.sk/kto-bol-vaclav-havel-fakty/
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vaclav-Havel-byl-zradce-a-jidas-A-prevrat-v-roce-1989-neudelali-lide-v-ulicich-K-vyroci-Sametu-prichazi-vybusna-kniha-Spisovatel-promluvil-600930
   https://pravdive.eu/news/151914/podivna-vrazda-poradkyne-prezidenta-vaclava-havla-alkoholicky-jany-chalupove-ktera-se-podle-patologa-upila-k-smrti-odsoudili-hluchonemeho-kulturistu-nastrcili-to-na-nej-kvuli-majetku.   Smazat
 6. Stejne je dobre, ze se prezidentem stal Vaclav Havel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ti dosvědčí každý gauner.

   Smazat
  2. Havel.
   Ked boli prezidentske volby v januari 1993, po tom, co Klaus s Meciarom rozdelili republiky, tak Havel by za prezidenta zvoleny nebol, nemal dostatok volebnych hlasov v CZ parlamente.
   Kvoli nemu museli obvinit poslanca Sladek-a z extremizmu, nacionalizmu, alebo nieco podobne, a den pred volbami ho zavreli do vysetrovacej vazby, samozrejme ze nevolil, a bud v ten den alebo den po volbach ho prepustili.
   Iba vdaka tejto vazbe bol Havel zvoleny.
   A Havlovi moc tak zachutila, ze proti tomu neprotestoval, funkcie sa ujal.
   Lenze, ak by neboli Dubceka zavrazdili, je otazne ako by sa bol vyvoj Ceskoslovenska vyvyjal dalej.
   Dubcek bol vo svete znamejsi a uznavanejsi ako Havel.

   Smazat
 7. 21:33 protože kdyby neměli Havla, kde by sehnali narychlo dalšího kreténa, to se všechno dlouho připravovalo a těch vhodnejch blbů není nikdy dost, takže jak se říká kolik třešní tolik višní a kdo nechčije s náma, chčije proti nám. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 8. Dnes už to vidím bez růžových brýlí. Nic moc, mohlo to dopadnout líp, osud nám nabídnul šanci a my jsme ji zakšeftovali. Znáte tu pohádku O kohoutkovi a slepičce ?

  OdpovědětSmazat
 9. Dnes je po bitvě, každý generálem, přiznám se, že naše rodina to dlouho baštila. Jen ten Čalfinek s půvabným účesem nám byl už od samého začátku protivný.

  OdpovědětSmazat
 10. Také jsem zpočátku baštil ty klausovi keci o neviditelné ruce volného trhu. Dnes toho lituji. Zeman tomu dal korunu a vyznamenal největšího strůjce všech zlodějin. Čeští ovčané snesou fšecko. Jak dlouho ještě ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.