Reklama

úterý 5. listopadu 2019

Radim Valenčík: Těch 30 let… VI.

Docent Radim Valenčík
Radim Valenčík
5.11.2019 blog autora
K seriálu jsem dostal několik ohlasů, které uveřejňuji a připojuji k nim svůj komentář.


Josef Novák:
Znovu k vaší výše uvedené větě:

"Přesněji – pokud považujeme roli změny vlastnických prostředků ve směru zespolečenštění za tendenci odpovídající společenskému pokroku, měly bychom říci, jak efektu vzniku nové třídy z hlediska dlouhodobějšího historického vývoje zabránit."
Jak jsem již jednou napsal (v komentářích k vašemu článku "Ještě k dobré teorii/012: Poziční investování"), žádný návod "jak efektu vzniku nové třídy z hlediska dlouhodobějšího historického vývoje zabránit" jste nikdy nenavrhl, protože to není ve vašem osobním zájmu (ve skutečnosti vám vyhovuje, jak se všechno "vyvrbilo").

Vámi prosazovaný recept společenských změn nemá schopnost zabránit rostoucí společenské nerovnosti, která je zdrojem nestability řádově větší, než nestabilita vyvolaná za socialismu snahou zástupců vlastníků uzurpovat si vlastnictví pro sebe - jinými slovy váš recept řešením není (nebo ještě jinak: váš recept je řešením horším, než návrh pánů A. S. Beera, W. P. Cockshotta, A. Cottrella).

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/7255-komentare.html#591921

Irko Bača:
Z výše uvedeného pohledu pana Valenčíka nesouhlasím pouze s jedním z jím vyslovených názorů a to, že by snad byl tehdejší "reálný socialismus" neudržitelný. Nebýt selhání tehdejšího sovětského vůdce Gorbačova, tak mohl pokračovat socialistický tábor dál a z hlediska geopolitického by to bylo rozhodně pro celý svět velmi přínosné. Situace v soc. táboře se totiž mohla pouze pomalu zlepšovat, kdežto ekonomika Západu měla tendenci se spíše zhoršovat, protože začalo docházet ke krizi z nadvýroby, jelikož tempo Západní ekonomiky bylo příliš rychlé a poptávka začala zaostávat za nabídkou. K té situaci stejně zase brzy dojde a pak se znovu ukáží přednosti socialistického systému dlouhodobého plánování a komplexního přístupu k potřebám společnosti.

Viz: https://www.facebook.com/groups/1582454818668191/2471039249809739/?comment_id=2471048113142186¬if_id=1572329718605564¬if_t=group_comment

Vážím si těchto ohlasů. Myslím, že cestu k řešení problému bohatství a chudoby budeme muset hledat s mnohem větší invencí. Trochu mě mrzí, že Josef Novák nepostřehl řešení, které nabízím a které jsem prezentoval ve dvanáctidílném seriálu věnovaném pozičnímu investování, první díl viz:

http://radimvalencik.pise.cz/7222-jeste-k-dobre-teorii-002-pozicni-investovani.html

Několik poznámek k tomu, kde nevidím a kde vidím řešení:

1. Vznik Djilasovy "nové třídy" vidím (s určitou nadsázkou řečeno) jako "trest" za nahrazení zespolečenštění postátněním. Výrobní vztahy se vyvíjejí do značné míry spontánně a snaha urychlit tento vývoj se vymstí. Proto moje doporučení obecně by znělo takto: Věnujme pozornost procesům, v nichž na technologický pokrok navazuje přirozené zespolečenštění, které nevytváří privilegované pozice v podobě realizace dílčích vlastnických funkcí formou zastoupení vlastníka (byť deklarovaného jako "společnost" či "stát". Problém vzniku "nové třídy", pokud chceme jít ke společenskému vlastnictví cestou postátnění (znárodnění) je prostě NEŘEŠITELNÝ. Těm, kteří neustále sní tom, že je to možné, doporučuji poctivě, s porozuměním přečíst klíčovou pasáž na toto téma, a to v celém kontextu Marxova "Úvodu ke kritice politické ekonomie": "Společenská formace nikdy nezaniká dříve, dokud se nerozvinuly všechny výrobní síly, pro které je zralá, a nové, vyšší výrobní vztahy nikdy nenastupují na její místo, dokud materiální podmínky jejich existence nedozrály v lůně staré společností samé.", celé viz:
K. Marx. Ke kritice politické ekonomie: https://dl1.cuni.cz › mod › resource › view

2. Ad "návrh pánů A. S. Beera, W. P. Cockshotta, A. Cottrella": Myslím, že k tomuto snění o "Kybersocialismu" napsal Petr Gočev dostatečně podrobnou analýzu, která nadšení pro řešení v tomto směru poněkud zchlazuje, viz: https://www.noveslovo.sk/node/11169

3. Podle mého názoru je třeba především hledat odpověď na otázku: Proč nejsou investiční příležitosti spojené s rozvojem, uchováním a uplatněním schopností lidí využívány podle míry jejich výnosnosti? Na vině není konkurence (soutěžení, soupeření) v tržním prostředí. Ta by naopak na využívání těchto investičních příležitostí na současném stupni vývoje technologií tlačila. O to se snažil třeba i Tomáš Baťa, který věnoval mimořádnou pozornost vzdělávání svých perspektivních zaměstnanců, o tom by mohl vyprávět třeba i Jakeš nebo Lenárt. Příčinou je fenomén pozičního investování a konkurence (soupeření) v této oblasti. Ta vede k vytváření a prohlubování ekonomické nerovnosti, ekonomické a sociální segregaci, omezení vertikální mobility, ztrátě efektivnosti systému i jeho demoralizujícím tendencím. Vede i k překračování všech pravidel sounáležitosti, soužití, ale i morálních principů, sdílených i zákonných norem. A vede ke vzniku struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (kdy – jak se stalo například na Slovensku – může kriminální gauner peskovat jako malého kluka hlavního státního zástupce a diktovat mu, co má dělat, u nás máme v některých oblastech vrcholových institucí totéž, jen v trochu lepším balení).

4. Struktury založené na propojení pozičního investování a porušování obecně přijatých zásad, ze kterých vyrostla současná moc, jejíž lokální poskoci si v naší zemi chtějí zprivatizovat výklad i odkaz listopadu 1989, představují největší současné zlo, ohrožují přežití naší civilizace, snaží se praktikováním dvojího metru manipulovat s veřejností, vyvolávat konflikty mezi zeměmi i uvnitř zemí, aby překryly způsob, kterým vládnou.

(Pokračování)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/7264-tech-30-let-vi.html

20 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ty už jsi si zapsal do diáře, kdy si hodíš mašli? Že by se NR konečně zbavila páchnoucí vši, která se na diskuze přicucla jak hovno na košili. Je to hodně zábavný bejt oplzlej a sprostej? Ty musíš bejt hodně vzteklej, když denně dřepíš u počítače a píšeš na diskuze sprostý sračky.

   Smazat
  2. Pět minut, čéčé, začíná to být napínavé, až dosáhne minutu po uveřejnění článku, měl by být vyškrtnut doživotně ze soutěže, protože to vypadá na nedovolené podpůrné prostředky.

   Smazat
  3. 20:23 To je oxymoron! Páč podlidé mají vši a podstatou existence tzv. Nové republiky je bohužel jen ubohá vzpoura takových podlidí*) proti společnosti řízené elitami, neboť se přirozeně nerodíme rovní! Požadavek rovnoprávnosti nerovných je v podstatě základní levicové dogma, které pravičák uznávající přiroznou nerovnost lidí musí rozhodně odmítnout! Masy jsou zženštilé a potřebují být vedeny, ale nesmí mít v čele nějakého ráčkujícího opilce, profesůrka s hláskem jako konipásek a ukradeným perem v kalhotách, nebo uslintanýho žvanila s holí či šimpanzoidního jako krysa z kanálu pištícího estebana, nýbrž potřebují muže s holínkami, který udeří do stolu a zařve: "Toto je správná cesta!" A tak to dnes mohu shrnout prohlášením, že já jako neznámý jedinec jsem povstal proti neobolševismu a zahájil boj s tímto rudým lejnem a neskončím, dokud jako jev definitivně nezmizí ze života nejen Čechů!!! Jen napneme-li k tomuto posvátnému cíli veškeré své síly, vůli, důmysl, píli a houževnatost, jen pak budeme moci opět začít stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši dávní předkové, kteří nedostali výsadní postavení na Zemi darem, nýbrž si ho museli za cenu nesmírné brutality vybojovat!

   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako podčlověka.

   Smazat
 2. To je špatné že socialismus skončil kdyby se socialismus dostal k automatizaci. Tak se mohlo chodit do práce jen 3 dny např. Za kapitalismu něco takového nehrozí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:28 a kdyby cikáni dál museli chodit do práce bylo by o další problém méně. Hej hou

   Smazat
  2. Pánové kapitalizmu,běžte si na novinky a neprudte.

   Smazat
  3. To je jasná věc! Páč majitel výrobních kapacit se s nikým dělit nebude. Pokud by patřily celý komuně, tak by každej jeden šel do práce na 10 minut týdně kontrolovat roboty a chodil by mu běžný měsíční plat na účet. Zbytek času by mohl věnovat svýmu sebezdokonalování a kultivovaný zábavě. Komunismus je dobrá idea. Ovšem cigorky a jinej xindl by musel napřed vyfučet komínama, to dá rozum, páč s podlidma co za kultůru považujou ničit bytovej fond a v tlupách přepadat slabší aby je mohli okrást a pak se mohli zfetovat a hrát automaty komunizmus budovat nelze ...

   Smazat
 3. Mám jenom selský rozum, nezatížený studiem ekonomiky a izmu. Tak si dnes myslím, že vlastnictví má pofiderní význam. Mám sice nějaké konto v bance, ale bude-li krach, tak nemám nic. Mám starší auto, jednak s ním už nikde nezapárkuju a v budoucnu mi zakážou vjezd do města. Tak co je to za majetek, který nemůžu užívat. Ti bohatí mají taky průser, mají akcie čehosi, kdesi a jejich hodnota záleží nejen na realitě, ale na hrách burziánů a kurzů měn. Protože někdo musí vydělat, tak druhý musí prodělat. Dejte pokoj vůbec jim nezavidím. Na závěr, mám strach ze stáří, nedokážu si nic našetřit a pole ani činžák jsem nerestituoval. Ani ti majitelé nejsou za vodou, vím o případu, kdy je šikulové o majetek fintou připravili. Možná je nás víc, blbě se nám poslouchají kecy o šťastné době, ve které žijeme. O ráji, kterého si nevážíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Od toho je stát, aby chránil slabé!!! Musíme si ho vzít zpět!!!

   Smazat
  2. Tak to jsi na tom líp. Já musím calovat hypotéku.

   Smazat
 4. ako - daj návod !

  OdpovědětSmazat
 5. Při hledání řešení na problémy ve společnosti na sebe naráží dva "nesmiřitelné" proudy. Velmi zjednodušeně řečeno:
  Jedni chtějí bez většího úsilí, na základě svého vlastnictví, generovat majetek a tím i moc pomocí těch, co nevlastní. Ti co nevlastní by rádi za co nejmenší časovou jednotku věnovanou práci pro vlastníky, dostali co nejvíce zaplaceno.
  Hledáme kompromis a brodíme se balastem nepodstatných, uměle vytvořených problémů (prosazovaná nutnost vyrábět věci velmi pochybné užitné hodnoty, důraz na růst, spotřebu, falešnou ochranu přírody, atd.).
  K tomu změna ve způsobu generování zisku, kdy zisk nemusí být nutně generován prací a vytvořenou hodnotou, ale mnohem snadněji čerpáním ze státního rozpočtu za fiktivní či předražené služby a nebo pomocí dotací.
  Základem jakékoliv společnosti je řád. Řád ustanovený co nejjednoduššími zákony, důsledně vymáhanými. V právním bordelu je jakékoliv řešení, jakéhokoliv problému odsouzeno předem k nezdaru.
  Pokud společnosti připustí degradaci zákonnosti, což se v ČR v letech minulých stalo, bez nápravy musí aparát používat stále citelnější represivní opatření proti většinovému obyvatelstvu.
  Stát, jako útvar mající hájit zájmy obyvatel, by měl vlastnit výrobní prostředky strategického významu a ty, co jsou potřeba průběžně na správu infrastruktury v rozsahu x %.
  Teorie bývají zajímavé, úvahy uchvacující a realita obvykle více či méně rozdílná.
  ABC


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já navrhuji RESTART, pořádný BLACK OUT, včetně silného magnetického pole, které by smazalo i záznamy na médiích. Zmiznou dluhy, úspory i zápisy majetku u advokátů, pozemkové knihy .,. a můžeme všichni začít od NULY. Promiňte mi únik do scifi.

   Smazat
 6. Česká televize v hlavním vysílacím programu vysílá "Svět pod hlavou" seriál ukazující ten strašný bolševický režim. Na ČT 24 je pořad "30 svobody" o nejstrašnějším světě u nás před rokem 1989 a každých 15 minut na ČT 1, 2 a 24 vystupují lidé přesvědčující z obrazovky všechny nás diváky jak si po roce 1989 již 30 let žijeme v Ráji. Ve zpravodajstvích nám neustále ukazují jak ve školách organizují pro žáky interaktivní hry ve formě fronty na banány, strašné výslechové místnosti STB, hrozný život za doby před rokem 1989. Jiný názor se nepřipouští jenom ten, který hlásá Česká televize a to že jsme v Ráji a musí nám to každých několik minut na všech svých programech připomínat. My dříve narození jsme byli na jiné planetě a ani nevíme jak se tady strašně žilo před tím rokem 1989.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Viděl jsem několik dílů. Docela to šlo,ale dnes z toho udelali výslech na gestapu, agent 07 a scifi psychiatr.
   Jsem ročník 1968 zažil jsem dva výslechy na VB. V Karviné jsem dostal facku občankou, chtěl jsem zdrhnout revizorovi. Smůla,na autobusáku čekal fízl. V Havířově jsme se trochu porvali s kámošem a zbalila nás partička PSVB,museli jsme stát na chodbě v koutě.Meli jsme v sobě dve piva a já začal kamaráda rozesmívat. Po chvilce vyběhl příslušník a kamaráda přetáhl obuškem. Po hodině a půl nás pustili. Dnes na tato pubertální léta rád vzpomínám. Neříkám že bylo vsechno zlé,hlavně byl pořádek a práce.Republice jsem vychoval dva inženýry. Dnes už to v tv přehánějí s tou totalitou,dělají z toho koncentrák. Demokracie,po 19 hodině mám strach jít ven. Za totáče jsme chodili nad ránem,policajti hlidkovali s vlčákama,někdy zkontrolovali občanku a byl klid. Potraviny byly kvalitní,chlast,cigára a bydlení za hubičku.Dnes potkat těhotnou ženu je zázrak,kočárky s dětmi byly na každém kroku.Demokracie potřebuje Ukrajince. Havlisté snížili porodnost o 50 %.Ámen.

   Smazat
 7. Všechny volby jsou očekávaní zklamání, tak se nedivte tomu v čem jsme.

  OdpovědětSmazat
 8. Společnost se dostala pod vliv vlivných menšinových zájmových skupin, které ve jménu dobra zavádějí pro většinu nesnesitelné prostředí totality.

  OdpovědětSmazat
 9. Táto skupina už ovládla čt.
  Dnes na čt24 umělec David Černý,total rekal.Ten se snad narodil v Severní Koreji. Tento pán je úplně mimo,žije v bublině a nemá páru o životě mimo Prahu.Prej jsou kolem hradu po 30 letech agenti a špióni. Znal jsem jednoho dramatika jehož díla se už ani vysílají v tv, bohužel jste umelci pro sebe.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.