Reklama

neděle 17. listopadu 2019

Slušný myslící člověk nemá proč slavit aneb Několik vět ke třicátému výročí listopadu 89.

 
Jaromír Habr
17.11.2019  E-republika
Současný systém, k němuž jsme v průběhu uplynulých třiceti let dospěli, rozhodně není politickou pluralitou ani demokracií a občanům neposkytuje svobodu. A není ani volným trhem.


Kdyby současný systém byl na globální úrovni politickou pluralitou, nejen že by se vládci západního společenství nepokoušeli eliminovat Rusko, Čínu a všechny další země, reprezentující alternativu neoliberalismu, ale už dávno by s těmito zeměmi vedli zcela otevřený dialog, rovnoprávně spolupracovali a brali si z nich příklad v tom, v čem jsou úspěšnější.

Kdyby současný systém byl na vnitropolitické úrovni politickou pluralitou, nejen že by obě veřejnoprávní média dávala stejnou příležitost reprezentantům všech politických názorů a zcela se při tom zdržela publikování vlastních názorů a ideologicky motivovaných zásahů, ale naopak by vytvářela prostor pro vznik názorových alternativ, jejich diskusi a zpravovala by o nich širokou veřejnost.

Kdyby současný systém byl demokracií, pak by prosazoval opatření mířící ke stabilnímu dlouhodobému naplňování zájmů většiny, nikoli menšiny, a namísto aby občany manipuloval, pozorně by jim naslouchal, aby jim mohl lépe sloužit. Kdyby politické strany byly demokratické, neslibovaly by ve volební kampani humanismus, aby po volbách zahodily sliby a zaváděly zákon džungle.

Kdyby současný systém poskytoval svobodu, nemuseli by se mladí lidé, naplňující základní lidskou potřebu, bydlení, zříkat podstatné části své svobody na desítky let, když se upíšou bankám a tím i plně vystaví na milost zaměstnavateli, kdy, aby neskončili na ulici, musejí jako zaměstnanci zapomenout na svá zákonná práva.

Kdyby současný systém byl volným trhem, nepřipustil by ani vznik nekalé konkurence nebo kartelového chování, natož jejich dlouhodobou existenci. Nepřipustil by nerovné dotace, nezaváděl ochranářská opatření vůči zemím, které umějí vyrábět za nižší cenu, nezachraňoval banky, jejichž majitelé jako podnikatelé selhali a měli by proto logicky a v souladu s deklarovanými ideologickými postuláty svobodného trhu skončit krachem.

Kdyby současný systém byl volným trhem, mohl by si občan vybrat banku, která by mu za ochotu odložit spotřebu a dát jí k dispozici vlastní peníze platila úrok, a nikoli srážela poplatky.

Kdyby
termín „neoliberalismus“ nebyl jen propagačně-manipulační nálepkou, účelově zneužívající v něm obsaženého termínu „svoboda“, kdyby termín „volný trh“ nebyl pouhým eufemismem pro: „Na těch, kteří se nemohou bránit, si urvi, kolik můžeš!“, a termín „demokracie“ pouhou zástěrkou pro postupně a skrytě zaváděnou totalitu, ani pak by nebylo co slavit. Neboť předlistopadový systém, i když neuspěl, se alespoň snažil naplňovat zájem většiny a odstraňovat vlastní nedostatky, kdežto cílem toho současného není odstraňovat vlastní nedostatky, nýbrž zavádět vlastní zrůdnosti.


19 komentářů :

 1. Chápu, ale vy si myslíte, že člověk který získal v restituci majetek za 50 milionů nemá co slavit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:09 Nebo státní podnik za pakatel tak ty určitě slaví. Souhlasím s článkem a panem Habrem.

   Smazat
  2. Slavit mohou i různí takzvaní živnostníci, kteří si až donedávna přišli na velké peníze s minimem daní. Slavit mohou i pražští herci, co za jeden štěk v TV dostanou víc peněz, jako zaměstnanec za měsíc. Rozesmál mě i demokrad Polívka, který si nakradl, pak o to přišel a teď se snaží splácet dluhy, takže musí tvrdě zařezávat s ostatními na Letné, aby šel z role do role. I nezajímavý Hutka se hodně snaží. Tomu není platná ani jeho angažovanost v roli užitečného idiota, nikdo ho nechce i tak. A snaží se spousta dalších aktivistů TOP09, KDÚ-ČSL, Pirátů, ODS, StaN. Přehlídka neúspěšných stran...

   Smazat
  3. 14:15 Polívka a (někteří) jiní komedianti jsou dostatečně chytří na to, aby věděli o co se tady jedná. O to je to mnohem smutnější, že tyto prodejné kurvy za bakšiš prodají klidně i vlastní matku. Dnes bych nikoho z těchto všiváků nepodpořil ani korunou.

   Smazat
  4. Toto, mi drobní živnostníci jsme si svou živnost museli vybudovat sami a mnohdy z ničeho. Nejsme na nikom závislí a nikoho nevykořisťujem. I soudruh Gottwald řekl, že živnostníci jsou krev národa a druhý den je zrušil. Věřte, že živnostníkům nemáte co závidět. Měl jste si to po revoluci sám zkusit...

   Smazat
  5. 17.06
   však taky sehnat dnes dobrého živnostníka který spraví hajzl nebo pračku rovná se zázraku. A když už přijde tak se domlouvá na platbě bez faktury a člověk nemá východisko

   Smazat
  6. Slávek 19:08 Na platbě bez faktury se často snaží domluvit spíše zákazník, kterému jde o podstatně větší úsporu než tomu živnostníkovi. Protože jsem mimo jiné živnostník a pracuji ve službách, tak vím jak často musím vysvětlovat svým zákazníků, že to bez účtu nepůjde a DPH budou muset zaplatit. Věřte mi, že často živnostníci takto pustují právě na nátlak svých zákazníků. Aby zákazník ušetřil pár korun pro stát, živnostník se mu snaží vyjít vstříc a daleko více tím ohrožuje sám sebe.

   Smazat
  7. Já mám opačnou zkušenost, od živnostníka, firmičky i střední firmy slýchávám, nebo jsem slýchával, větičku - a papír chcete - potřebujete ? Proto je moc dobře, že existuje EET!!!!!

   Smazat
 2. Stručný, výstižný, pravdivý článek. Taková slova jistě na Letné nezazněla.

  OdpovědětSmazat
 3. Tu dnešní státní vlajku na úřadech chápu pouze jako pietní vzpomínku na studenta Opletala a další zavražděné studenty a profesory německými okupanty.

  Rozhodně nemíním slavit a už vůbec ne jakési zmrtvých vstání policejního agenta Zifčáka a rozkradení Československa !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:20
   Jsme na tom stejně,taky neslavim udavače HAVLA!

   Smazat
  2. 14:23 A nepleteš si to s tím tvým udavačským fotrem v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách, co se tolik těšil z přízně rudejch soudruhů?

   Smazat
  3. 17:30 Jo je to von. Ale už se dal k vám. Je už u Míry
   09. Jen ty mokasiny změnil za pravé kožené z Baham.

   Smazat
 4. Taky nemám co slavit, ale s ultimáty nesouhlasím a majdany tu nechci.

  OdpovědětSmazat
 5. Myšlenkově v jádru souhlasím. Popis problému je ale o několik řádů snazší než formulovat řešení a nedejbože tak, aby řešení nebylo onálepkováno dobrose®y jako -ismus a bylo povoleno k debatě.

  OdpovědětSmazat
 6. Nedostudovany knez mikulas..... co na nej rici,ze mu chutna zold sudetaku? Nakonec je k necemu dobre , ze mu na lep skocila kavarna a havloidi...po ovoci pozname je ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou rody, kde se děďí profese např lékaři, herci, právníci proč by se nemohli dědit i STBáci.

   Smazat
 7. No je lepší, že se dal na politiku, než by ničil duše věřících.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak ale je fajn, že demonstrovat může kdo chce a za co chce.
  A o tom to je.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.