Reklama

pátek 8. listopadu 2019

Svět bez Sorose a Ukrajiny: Nikdo nebude násilně léčit pacienta, který se pravidelně snaží pokousat lékaře

Rostislav Iščenko
8. 11. 2019    ukraina
Současná západní civilizace vstoupila do systémové krize před asi dvaceti lety. Tehdy ještě nebylo pozdě provést reformy, které by umožnily přejít ke "krásnému novému světu" v šetrném režimu.
Ale v těch požehnaných časech se s vámi ani nehádali o možnosti kolapsu západního politickoekonomického modelu - prostě se na vás dívali soucitně, jako na dítě, které nechápe jasnou věc: slunce Západu bude zářit věčně. Před deseti lety byla krize v plném proudu, reformy se nestydatě zpozdily a nepředpokládala se jednoduchá cesta ven. Většina expertů již ochotně debatovala o krizi Západu. Téměř všichni tvrdili, že se zabýváme vážnými, ale přechodnými perturbacemi, a že politické, hospodářské a finanční struktury Západu jsou dostatečně spolehlivé, aby přežily tuto krizi a dostaly se z ní obměněné, jako Fénix z popela. V posledních dvou-třech letech se již jen málo kdo pouští do popírání existence systémové krize západního modelu. Stále existuje spousta optimistů, kteří se domnívají, že Západ přežije tuto krizi, ale střízlivých hlasů, které upozorňují, že krach Západu není věc principu, ale času (již k tomu došlo, stačí to uznat), je stále více.

Svou poslední, zdaleka ne zřejmou možnost se zachránit Západ maří, když sabotuje Trumpovy reformy. Zpozdily se asi o patnáct let. Není pravdou, že dovolí měkce přistát USA a zbavit svět nejhorší ekonomické katastrofy v jeho historii. Ale Trumpovy reformy znamenají alespoň nějakou šanci. Jako experimentální medicína, která je nabízena pacientovi s posledním stádiem rakoviny - pokud to nepomůže, nebude to horší (stejně umře), ale co když to zachrání. Nicméně, američtí levicově liberální globalisté, kteří změnili Demokratickou stranu ve svůj politický mechanismus a kteří se snaží nastolit v USA diktaturu totalitní tolerance, jsou připraveni k jakýmkoli zločinům, aby se udrželi moc ve svých rukou. Za poslední tři roky dvakrát postavili USA na pokraj občanské války a nyní již potřetí energicky směřují k tomuto okraji.

Systémová krize globálního politickoekonomického modelu, vytvořeného USA, tedy způsobila (v jejím rámci) velmi ostrou vnitropolitickou krizi v USA. Americká vnitropolitická krize zase začala mít devastující dopad na globální politiku. USA ztrácejí možnost vykonávat funkce světového četníka rychleji, než bude kdokoli jiný schopen je nahradit. Rusko a Čína přebírají odpovědnost za určité strategické regiony (jihovýchodní Asie, Blízký východ). Zároveň však ještě nemohou nahradit USA po celém světě. Mezitím systémová krize s jistotou způsobuje stále více lokálních krizí, které nemá kdo uhasit.

V takových případech probíhá v politice, stejně jako v podnikání, koncentrace na záchranu strategických aktiv (s jejichž oporou bude možné rychle obnovit globální pořádek), sekundární (zbytná) aktiva jsou jednoduše zahozena. Pokud předtím byli ještě připraveni je zvednout (jako rezervu, jako se v dobrých dobách kupují akcie ztrátových podniků kvůli umělé vysoké kapitalizaci), nyní se všichni snaží opustit ztrátová politická aktiva.

Mimochodem, toto včas postřehl a zveřejnil George Soros, ideolog a jeden z tvůrců umírajícího systému, odcházející do minulost s ním. Je již velmi starý a brzy nás přestane obšťastňovat svým hodnocením reality (mimochodem, velmi přesným, kvůli čemuž je jako nepřítel dvojnásob nebezpečný).

Ale je tu věc, kterou Soros neřekl. Obávám se, že ani neví o jedné nuanci, která odlišuje politiku od podnikání, protože je především podnikatel. Pokud v podnikání nemůže ztrátové aktivum žádným způsobem ovlivnit svůj osud, pak v politice v naprosté většině případů záleží pouze na konkrétních vůdcích konkrétního státu, zda budou považována za ztrátová aktiva nebo se stanou velmi žádanými. Jednoduchý příklad. V roce 2013 byla Ukrajina byť sešlým, nicméně stále docela atraktivním partnerem. Rusko bylo bez váhání připraveno investovat 15 miliard dolarů do půjček na její záchranu a 15 miliard dolarů v investicích do společných projektů (do vojensko-průmyslového komplexu a infrastruktury). V témže roce již byla Sýrie pohřbívána, téměř nikdo nevěřil, že se Asad udrží, jen se všichni dohadovali o tom, zda přežije nebo zopakuje osud Kaddáfího.

Uplynulo 6 let a všechno se otočilo o 180 stupňů. Nyní je Sýrie vlivným hráčem v regionu Blízkého východu, ale Ukrajině se vyhýbají dokonce i bývalí spojenci, jako morovému sloupu. Asad samozřejmě získal ruskou podporu, ale připomínám, že Ukrajině byla taková podpora připravena o rok a půl dříve, jenže Janukovič se svou partou jí nebyl s to využít, zradili se navzájem a vydali zemi nacistům, když majdan už prohrál a jeho vůdci se chystali utéct nebo se posadit do vězení.

Ale nacistický oligarchický režim, který nahradil Janukoviče (zpočátku Porošenko a nyní Kolomojský), se nejprve spoléhal na významnou podporu Západu, který se pokusil rozehrát Ukrajinu ve své konfrontaci s Ruskem. Tato podpora začala slábnout až na jaře roku 2016, ale definitivně se vytratila k začátku roku 2017. Ale dokonce i tehdy, v případě rozumné politiky, se tato podpora mohla, alespoň částečně, vrátit.

Západ zažíval určité iluze i poté, co byl zvolen prezidentem Zelenský. Pravděpodobně se mu prostě nechtělo uznat naprosté zdrcující fiasko své politiky ukrajinským směrem. Evropští a američtí politici nejsou v zásadě hloupí lidé, především ti zkušení. Jsou si dobře vědomi, že oligarchové se zřídka sami stávají prezidenty (Gerald Ford a Donald Trump jsou spíše výjimkou, než pravidlem). Ale oligarchové najímají na práci prezidentů, ministrů, poslanců gramotné, zkušené a schopné plnit jim uložené povinnosti. Volba bezvýznamné loutky prezidentem svědčí o tom, že oligarchové mají v úmyslu rychle dobít zemi a obvinit toho, kdo bude muset "zhasnout světlo v Borispolu"*).

K tomuto účelu se právě hodí prezident, který nerozumí tomu, co dělá, který si neuvědomuje míru své odpovědnosti, naprosto neschopný (i když má takové přání) zmocnit se pák řízení státu a samostatně řídit. Ukrajinská oligarchie však nejen zvolila takového prezidenta, ale také jmenovala takový kabinet a také přivedla do Rady takovou většinu.

Říká se, že hlupáci jsou lépe kontrolovatelní. Ne, chytří jsou lépe kontrolovatelní, s nimi je možné se domluvit, ale hlupáci jsou nepředvídatelní. Zároveň nejsou hlupáci méně, ale více konfliktní, než jejich inteligentní a zkušení kolegové. Nechápou nebezpečí konfliktu v prostředí vládnoucí skupiny. Ve skutečnosti nyní vidíme, jak se jeden za druhým rozhořívají konflikty mezi "sluhy národa" a nešťastně se k nim pokoušejících se přidat "podpomocníků" (jako je "zklamaná" skupina Portnova ). Hromadný příchod k moci takových bezmocných "nových tváří" měl ukázat Západu, že země je odsouzena. Když se někdo chystá udělat bankrot firmy, tam také často staromódní manažeři uvolňují místo vrcholových manažerů "mladým talentům" (kteří jsou později odpovědní za to, co se stalo).

Opakuji, Západ neuvěřil hned, že Ukrajinu odsuzují ke zkáze její vlastní hospodáři. Nějakou dobu očekával od Zelenského a jeho týmu smysluplné akce. Existovaly dva indikátory: plnění Minských dohod a dosažení dohody s Ruskem o tranzitu plynu. Logika Západu byla jednoduchá: pokud začnou být plněny Minské dohody, pak nastal mír a Ukrajina již nemá proč vykřikovat, že na ni Rusko zaútočilo, což znamená, že není ani důvod odmítat přímé nákupy plynu, a také pořádat tanečky s tranzitem.

Je pochopitelné, že na tom všem Evropu (zejména Německo) nejvíce znepokojovaly rytmické dodávky potřebných objemů ruského plynu. Je levnější než kterýkoli jiný, přicházející na evropský trh, což znamená, že zvyšuje konkurenceschopnost evropské ekonomiky. V podmínkých prohlubující se systémové krize to je velmi důležité. Provádění Minských dohod EU zajímalo zaprvé, jako ukazatel toho, že bude dosaženo i dohod o plynu, a také jako důvod k zahájení rušení sankcí, které poškodily evropskou ekonomiku v rozsahu desítek miliard dolarů (těmto ztrátám by se mělo během krize také vyhýbat).

To znamená, že pohyb Ukrajiny po cestě plnění Minsku byl na Západě považován za měřítko adekvátnosti nové vlády, protože splnění těchto dohod při plné kontrole všech linií moci je jednoduché.

Ale chování ukrajinské delegace v kontaktní skupině, neustálá prohlášení ministerstva zahraničí a Zelenského, v nichž každé následující popíralo předchozí, potřeba, aby německý prezident Steinmeier osobně ujistil Zelenského, že on (Steinmeier), a nikoli Putin, vymyslel "formuli Steinmeiera", to všechno rychle ukázalo evropským politikům, že nelze doufat v adekvátnost ukrajinských úřadů. Kyjev se zjevně nechystal udělat jediný krok, aby se dostal z bahna, do něhož sám zabředl.

Trump zase zjistil, že Kyjev se nechystá mu pomáhat odhalit korupční machinace demokratů na Ukrajině. Zelenský sám nemůže nic dělat a je možné jej v lepším případě využít naslepo. Kolomojský čeká na možnost zasmlouvat si, zatímco trestní případy proti němu jsou vyšetřovány v USA, zdá se, že soudy v Americe a Británii podle všeho prohraje, jeho majetek je zabavován a má zákaz opustit Ukrajinu. Zde není možné smlouvat, ale souhlasit s jakýmikoli podmínkami, ale on (Kolomojský) si nechce nechat ujít ani nejmenší kopěječku a riskuje pro ni všechno. Zatím ani Zelenský, ani Kolomojský nejsou připraveni spolupracovat s Trumpem, zbytek ukrajinských politiků se chová jak si zmyslí. Protože to jsou většinou odchovanci demokratů a Sorose, hrají proti Trumpovi.

No a, nakonec, Gazprom je společnost, o níž se ne tak nedávno říkalo: "Co je dobré pro Gazprom, je dobré pro Rusko". Ukrajina jej moří hloupými soudními řízeními v rozsahu desítek miliard dolarů. Nikdy peníze nedostane, ale vypije hodně krve a způsobí ztráty (brzděním projektů, soudními náklady, které v takových sporech činí miliony nebo dokonce desítky milionů dolarů).

Obecně se "zbytné aktivum" rozhodlo zůstat "zbytným aktivem" a dokonce o to vedlo rozhodný boj. Za šest let Ukrajina, počínaje fází, kdy byli všichni připraveni s ní spolupracovat a dokonce do ní investovat, rychle prošla stádiem lhostejnosti a čile se ponořila do fáze, kdy nejen že ji nikdo nepotřebuje, ale všem je s ní nepříjemně. Myšlenka "kdyby raději nebyla" se na tvářích západních vůdců tak nepokrytě zračí, že už ukrajinští experti (s naprosto majdanovou biografií a proevropskými názory) začali hovořit o konci "ukrajinského projektu", přičemž nikoli v daleké budoucnosti, ale již nyní.

Nebezpečí zvenčí pro Kyjev nespočívá v tom, že někdo zaútočí nebo zničí Ukrajinu. Prostě ji definitivně přestávají zachraňovat před ní samotnou a nikdo se nikdy nevypořádával ničením ukrajinského státu lépe, než to činí ukrajinští patrioti. V době krize není nálada na dobročinnost, nikdo nebude násilně léčit pacienta, který se pravidelně snaží pokousat lékaře. V tomto smyslu, asi, Ukrajina skutečně dosáhla obrovského diplomatického vítězství - konsenzus ohledně její zbytečnosti, škodlivosti a dokonce i nebezpečí pro ostatní spojil všechny přední světové hráče.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

*) Borispol je město u kterého je letiště obsluhující Kyjev

28 komentářů :

 1. Aneb, další díl nekonečného seriálu, který ruští a komunističtí idioti hrají stále dokola jako zaseknutí falešní flašinetáři už více než 100 let, od výstřelu z Aurory, o krizi a brzkém kolapsu USA a Západu. A ono furt nic a nic.

  A mezitím se ale zhroutil celý socialistický blok, SSSR se rozpadl, Rusko zbankrotovalo, před 5 lety rubl ztratil 2/3 své hodnoty...

  Ale oni si stále melou to své.

  Hezky tuto činnost definoval Einstein"

  „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Docela by mě zajímalo,proč čtete články tohohle typu, když vám evidentně tak rvou játra.
   To nepochopím...
   Helanov

   Smazat
  2. 22.42 Nejspíše u něho lze diagnostikovat pravicový politický sadomasochismus...

   Smazat
  3. Helanov Já ho chápu on nečte jen provokuje us poskok. Fakta jsou jasná dluh usa nikdo neodpáře a též na něj dojedou. A bez světových teroristů svět bude lepší.

   Smazat
  4. 22:42
   Čtu je proto, že je to pro mě prostě zábava.
   Zábava pozorovat zoufalce jak se furt vrtí v kruhu, opakují stále dokola navzdory vývoji a faktům ty své hlouposti jako nějací autisti, ani po desítkách let nejsou schopni žádné sebereflexe, mají nulovou zpětnou vazbu, nulovou schopnost jakéhokoli poučení, adaptace apod.
   Je to pro mě zábavné, ale zároveň fascinující a poučné.

   Smazat
  5. Je vidět, že 23:42 nevládne čínštinou. To by se tak "nebavil".

   Smazat
  6. 22:04 Evidentně vás výsledky politického vývoje, dovádějí k šílenství.

   Smazat
  7. 22.04 Jste sice schopen číst, ale už ne myslet. Článek pojednává o krizi Západu a dokládá to fakty, která jsou nesporná. Západ slábne a Východ posiluje. Pokud to nevidíte, je to Váš problém. Druhé téma je o Ukrajině. Pro tuto nešťastnou zemi bude vysvobozením opětovné připojení k Rusku, protože nikdo soudný nebude donekonečna podporovat kolabující a opakovaně rozkádaný stát. To je přesně to, co nazýváte sebereflexí, ale nejste schopen si to ve svém fanatismu přiznat. Takže nulovou zpětnou vazbu máte Vy. Nebo se Vám zdá, že Ukrajina je prosperující krajinou s úžasnými vyhlídkami? Tak se jeví například Čína s dlouhodobými ročními přírůstky 6 a více %. Ukrajina je na tom o mnoho hůř a to vychází ze dna.

   Smazat
  8. Opravuji - rozkrádaná.
   A ještě poznámka. A to je před Ukrajinou nutnost řešení situace s plynem. Ruský tranzit, který financoval zemi, se den za dnem blíží ke konci. Opravdu by měla EU lepit zlodějiny místních oligarchů? Proč by si měl třeba český občan přitáhnout opasek a přispět na miliardáře z UA místo stavby škol, nemocnic nebo dálnice v Česku?

   Smazat
  9. 22:04, 22:42
   "Čtu je proto, že je to pro mě prostě zábava.
   Zábava pozorovat zoufalce jak se furt vrtí v kruhu, opakují stále dokola navzdory vývoji a faktům ty své hlouposti..."
   Chce se mi říct, že je zábavné číst vaše přihlouplé poznámky. Ale ono je tragikomické, jak řada lidí, respektive lepšolidé, nevidí to, co už je pro řadu lidí do očí bijící, nebo to aspoň tuší. Těžko radit, nebo pomáhat sebevrahům. Budiž vám země lehká. :-)
   Mik

   Smazat
  10. Jest to zabavne cteni o Asijsko-vychodni rozpinavosti. Skutecne kvalitni je pasaz, ze se Ukrajina sama neuzivi, samozrejme bez Ruske pomoci. Napiste sem o Rusy umele vyvolanych hladomorech v neurodnejsim kraji evropy. Vypada ze to sestavuje stroj ve statnim centru NKVD St. Peterbugu s korekci a dotykem lidske ruky kolaboranta.

   Smazat
 2. Už dlouho jsem nečetla tak chytrý článek.
  Ukrajina se-podle mne- vylidní,už dneska je to pomalu země penzistů a nezletilců.
  Občani budou hlasovat nohama.
  Moc bych si přála,aby se dařilo vzájemné spolupráci Ruska a Číny.
  Vidím v tom jedinou naději,jak se zbavit světového drába.
  Ty dvě země mají opačné problémy.
  Rusko má hodně půdy a málo lidí.
  Čína to má naopak.
  A Sibiř je veliká,bohatá,drsná,zhýčkané Rusy asi moc neláká.
  A Číňan-zatím- ještě tak zhýčkaný není.
  Myslím,že z obnovené bipolarity,nebo multipolarity,by profitovala i Evropa.
  Děkuji za článek!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čo sa Číňanov týka. Ak sa pozriete na mapu ako je distribuovaná populácia Číny, všimnete si, že maximálna hustota populácie je na pobreží a na brehoch veľkých riek. A veľké oblasti, napr. Gobi, kde niet prakticky nikoho. S výnimkou nejakého prenájmu pôdy v oblasti Priamuria Čína o Sibír veľmi záujem nemá, čo odtiaľ potrebuje, domáci vyťažia a predajú. (Škandály okolo divokej ťažby dreva a rybolovu na predaj čínskym firmám sú každý rok.)
   RChPZ

   Smazat
  2. Domníváte se, že vylidnění Ukrajiny je pro nás dobrá zpráva? Četla jste názory bezpečnostních analytiků? Víme, jak se budou sta tisíce těchto frustrovaných lidí chovat v dobách krize? Myslíte, že se seřadí a vrátí se v poklidu na Ukrajinu? Stupňované požadavky hospodářské komory (v čele s V. Dlouhým) na další a další přísun levné pracovní síly by měly byt rázně odmítnuty.

   Smazat
  3. Helanov, nevím, jestli to děláte schválně, ale přesně toho se Rusové bojí - hodně Číňanů na jižní hranici. Ale vypadáte, že to myslíte vážně. Vaše naivita je dojemná.

   Smazat
 3. Místopředseda Trikolóry Hlaváček: Parta spřátelených redaktorů na Kavčích horách. A ten kanál Déčko, kde neuvěřitelně manipulují děti...

  Občany hodně oslovují naše tři programové pilíře: 1. Braňme normální svět, 2.Bohatství vzniká z práce a 3. Žijeme v České republice.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Mistopredseda-Trikolory-Hlavacek-Parta-spratelenych-redaktoru-na-Kavcich-horach-A-ten-kanal-Decko-kde-neuveritelne-manipuluji-deti-602375

  OdpovědětSmazat
 4. Poslední dny i hodiny ukazují, že pan Iščenko má pravdu. Západ už má Ukrajiny dost. Hlavní cena Majdanu - Krym je fuč a to definitivně (právě začal prodej jízdenek na osobní vlaky na Krym a je beznadějně vyprodáno), přírodní bohatství a těžký průmysl je zdevastován a navíc v rukou separatistů, vojenský průmysl, zejména letecký a raketový je zničen. Jednak tím, že si Rusko odvezlo rozhodující dokumentaci, s nimi odešli i vrcholoví odborníci jako konstruktéři a manažeři a to co zbylo šlo rychle do kytek. A pak i tím, že s Rusy odešli ti hlavní - zákazníci. Takže nezbylo nic, co by stálo za nějaké peníze. Nehledě na roztržku s Ruskem, která je sakra drahá. Pro obě strany. Takže vše ukazuje na to, že po počátečním diplomatickém postrkování po volbách Němci minulý týden (po telefonátu Putina s Merkelovou a Macronem) práskli do stolu a Zelenskému prostě plnění bodů Minska nařídili a hotovo! Jak jinak si vysvětlit to, že ještě minulý týden se stavěl jako zmrzlá košile, že Putinovi neustoupí, muckal se s Azovem a nyní během dvou dnů je vše jinak. Na ruských serverech už ukazují, že poslední úseky oddělení už fungují a jednotky obou stran se stahují. Tedy i Parubijovi a spol. asi někdo brknul a nařídil mu držet pec. Jinak.... A ejhle, jde to! Dánové dali svolení ze Severním potokem II. Gazprom jasně řekl EU a hlavně Němcům přes Naftogaz, že se o tranzitu plynu přes Ukrajinu začně bavit až budou staženy všechny žaloby ze strany Naftogazu. A že si to budou muset s ukajinskými kamarádíčky vyřídit taky sami. Lze tedy očekávat, že i zde dojde Zelenský k zázračnému prozření. Kolomojský tahá za kratší konec,protože má sice miliardy, ale utratit je může akorát tak v ukrajinském konzumu. Jakmile vystrčí nos z Ukrajiny, jde do lochu. A na dlouho. Takže chce-li zachránit svoje miliardy ve světě, musí šlapat brázdu. Zřejmě se ledy hnuly. Jinak pán 22:04 dokazuje platnost Einsteinova citátu sám na sobě: neustále mele ty samé hovadiny a očekává, že mu je budeme věřit. A dlužno dodat, že v tom nejede sám. Ale třeba i ČT a jiná mainstreamová média.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:32, nevím, z jaké jabloně jste spadl, ale k žádnému uvolnění nepřichází, právě naopak. Za poslední týden zesílilo bombardování pohraničních oblastí obou samozvaných republik vysokokaliberními zbraněmi a na území uvolněném vojsky oněch republik, se nahrnuly oddíly Ukrajinské armády a především pluku Azov, kteří začali s fyzickými likvidacemi a rabováním. Tohle se nebude líbit ruským nacionalistům a tedy spíš než Zelenský, bude mít problémy Putin. Zelenský ani nemůže souhlasit s ukončením války, protože 78% Ukrajinců je zásadně proti. Přesněji, je proti usmíření a požadují razantní trest. Není divu, jelikož všichni považují obyvatele Donbasu za teroristy a příčinu jejich strádání.

   Smazat
 5. Vysledky Sorosovy antisemitickeho usili nesou bohate vysledky.
  Antisemitismu kvete a zabiji. V USA z toho sedivi a zase Putin nesedivi. Nema tyhle starosti.
  Tezka rada kdyz,Dej Ukrajincum 5 nebo 10 miliard.
  A druhej den ve Svycarech zase zbohatnou. Dej, ale komu ?
  Na honorar pro komika je to hodne , to jo,i kdyz se porad snazi ale zas takovej umelec neni, no, a komu jinymu je otazka..
  A ve Svycarech uz sou napakovany az beda z Afriky, z Asie ,z EU,vsecky pomoci jdou na pomoc bankam ve Svycarsku.

  OdpovědětSmazat
 6. O tom, že je Zelenský debil, který ničemu nerozumí už dávno vím, asi vás nepřekvapím, od Pjakina. Trochu se u něho zastavím, protože si to zaslouží. Důležité je, že je prvotřídní analytik a hlavně netrpí žádnou hloupou korektností, nebere si servítky a když je někdo debil jako 22:04, nemá problém říci, éto děbil a sedí to, na druhou stranu, pokud někdo ví a zná, i když je z druhého tábora nemá problém to uznat. O Iščenkovi zatím myslím, že nemluvil, ale o ostatních kdo se v Rusku montuje do politiky a vykládá ji v televizi, taky nemluví moc uctivě. To bude asi stejné jako u nás, mnoho je povolaných, málo je vyvolených. Že bude Trampík zvolenej říkal od začátku a kupodivu jej zatím hodnotí hodně pozitivně a říká, že pokud neudělá nějakou chybu, že má velikou šanci uspět. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 7. Ukrajina i Rusko jsou ukázkami slovanské naivity. Nechápu sice proč, ale slované stále žijí v naivní představě, že dané slovo se musí dodržet, o to víc, je li sepsáno na papíře. Anglosasové a germáni žijí mnohem pragmatičtěji. Smlouvy dodržují pouze do doby, kdy jim poskytují jednostranné výhody. O to víc obdivuji Putina, že dokázal zkrotit své oligarchy, kteří se vykytují asi všude a mají často židovské kořeny. Odložím stranou nacionalismus, protože národ a rodná země je pro oligarchy prázdným pojmem. Mezi oligarchy probíhá bratrovražedný boj. Silný požírá slabšího ve stylu účel světí prostředky. A zdaleka ne každý z nich je schopen a ochoten pochopit, že ochrana "vlastním" národem není tak úplně špatná. Ti ruští pochopili, že bez národa nebudou ani oni. Ukrajinští to zřejmě nepochopí nikdy. Ke své vlastní škodě.
  Ukrajina umírá a zachránit by jí mohl jenom zázrak. A já na zázraky moc nevěřím. V lepším případě jí čeká osud kolonie, v horším bude rozdělena a zanikne i jako státní útvar.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl. Anglosaské právo uznává i ústní dohody, tzv. gentlemanské. To na východě je tendence nedodržovat ani ty papírové. Pojem na východě je území začínající na západních hranicích našeho státu. Samozřejmě, gentlemanské dohody dle anglosaského práva platí především mezi anglosaskými zeměmi, pak jen tehdy, pokud to je výhodné.

   Smazat
  2. Tak jsi nevzdělaný vůl. Jenom stručná bilance. Jenom za poslední století a namátkou. Versailes, Mnichov, Postupim,... A nyní mi řekni alespoň jeden případ, kdy selhal východ.
   Západ jsou šmejdi, kteří dodrží slovo pouze do té doby, dokud to sype.

   Smazat
  3. Gentlemanské dohody… :-))
   To je debil, to je debil

   Smazat
 8. Názor obyčejného obyvatele Luganské oblasti
  https://vk.com/video-70187376_456245074
  Už ho nacisté zabásli

  OdpovědětSmazat
 9. Články Iščenka bývají tradičně dobré, tento je ještě alespoň o třídu lepší. Velmi výstižně totiž popisuje celý průběh "projektu Ukrajina". v jediném článku, což je opravdu obdivuhodné. Vybral do něho totiž to podstatné. A nejen to, zcela zřetelně naznačuje i další možný vývoj v tomto případě.A pokud jde o Ukrajinu samotnou? Představy kohokoliv vč. Ukrajinců, že k nim Rusko vpadne, obsadí je, aby je mohlo vyživovat, zatímco oni budou dále dělat bordel, je k smíchu. To byly možná metody SSSR (viz Afghánisitán), dnes je jiná doba a jiné řízení Navíc někteří tupani by si měli konečně uvědomit, že v Rusku je stejný kapitalismus jako u nich doma. Systémové změny lze ve světě, který takto přestává fungovat, ale očekávat. A současná Ukrajina nezapadá ani do toho současného, natož budoucího světa.Změny budou na denním pořádku. dotlačeno k nim bude do značné míry ale obyvatelstvo samo.Problém Zelenského je, že na svoji funkci a v takových podmínkách absolutně nemá. Nemá ani sílu problémům čelit. Měl jen podporu větší části voličů, kterým by musel hned po volbách rozdat zbraně. výsledkem by byla občanská válka, takto byla jen odložena.

  OdpovědětSmazat
 10. Sörös, doznal v britském tisku ovlivnění volby prezidentů, jak v Ukrajině, tak na Slovensku.
  A je vyšito a bude ticho

  OdpovědětSmazat
 11. Každý stát má své okraje, jako Rusko svou ukrajinu, česko své
  pohraničí německé či polské.
  A jsou s nimi jen potíže. Státy jako německo takové problémy nemá. Naopak vždy jejich manšaft lezl přes čáru k sousedům,
  či dokonce tam byli zváni, jak to dělali naši václavové či
  karlové. No a takový stát nestát usa, ten se na tom uloupeném kontinentě chvílemi nafukuje a pak zase staví ploty aby nebyl
  sfouknut.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.