Reklama

pátek 29. listopadu 2019

„Svoboda a demokracie“ přinesla Bolívii za pouhé dva dny smrt a destrukci

29.11.2019 SvobodnéNoviny
Díky převratu zorganizovanému ve Washingtonu se Bolívie v překvapivě krátkém časovém období dostala do sevření politického otřesu. Začátkem tohoto měsíce zemřelo při tvrdém střetu s bezpečnostními silami země nejméně pět aktivistů podporujících návrat Evo Moralese, což vyvolalo novou vlnu nepokojů.


Před týdnem, po téměř 14 letech vlády, Morales náhle podal rezignaci a odletěl do Mexika pro politický azyl.
„Můj hřích byl domorodý, levicový a antiimperialistický,“ řekl Morales.
Jako první domorodý bolivijský prezident byl Morales považován za levicovou ikonu a byl široce populární mezi domorodou populací země, která byla v minulosti na pokraji koloniální nadvlády Španělské říše.

Před svým útěkem, Morales zdůraznil, že bylo jeho odpovědností „zabránit šiřitelům převratu pronásledovat mé odborářské bratry a sestry, zneužívat a unášet jejich rodiny a zapalovat domovy guvernérů a zákonodárců“.

Demonstranti začali s násilnostmi v ulicích hlavního města země poté, co Organizace amerických států se sídlem ve Washingtonu zpochybnila legitimitu vítězství Moralese v posledních volbách, aniž by předložila jakékoli konkrétní důkazy.

Moralesův odchod nyní ponechal Bolívii v mocenském vakuu, protože jeho příznivci vyšli do ulic, aby protestovali proti nezvolené Jeanině Anezové – bývalé prezidentce Senátu. Od doby, kdy sama sebe prohlásila za prezidentku, mnozí zpochybňují síly, které jí pomohly na nejvyšší post země.

Krátce poté, co Morales nastoupil na let do Mexika, Luis Fernando Camacho a jeho věrní následovníci vyplenili jeho rezidenci a vloupali se do prezidentského paláce. Camacho, 40letý bohatý právník z regionu Santa Cruz, byl vůdcem mládežnické unie Santa Cruz, která se hlásí ke krajně pravicové ideologii.

Camacho, jako člen bolivijské konzervativní elity, dlouho kritizoval mnoho kroků a sociálních programů přijatých za levicovou správu Moralese, včetně znárodnění ropy a plynu v zemi.

Nově získané vládní příjmy pak byly z velké části přerozdělovány pro znevýhodněné osoby a nejméně půl milionu Bolivijců se díky tomu dostalo z chudoby. V zemi, která byla dlouho ovládána potomky španělských dobyvatelů, je rasismus proti domorodému obyvatelstvu hluboce zakořeněn v politické a sociální struktuře.

Carlos Mesa byl frontmanem opozičního hnutí. Jako prezident od roku 2003 do roku 2005 Mesa pokračoval v odkazu svého vyhnaného předchůdce a zastupoval zájem velkých podniků a nadnárodních společností.

V roce 2005 byl nucen rezignovat, když rozzlobení Bolivijci vyšli do ulic, aby protestovali proti využívání bohatých zásob zemního plynu v zemi zahraničními firmami. V posledních volbách se dostal na druhé místo, ale stále byl 10 procent za Moralesem.

Podle uniklých informací vydaných serverem Wikileaks se Mesa setkal se zástupci amerického velvyslanectví v Bolívii, kde diskutoval o tom, jak svrhnout Moralese.

Historie Bolívie a Latinské Ameriky je příběhem amerického intervencionismu a imperialismu, který je americkou politikou vůči tomuto regionu již od přijetí neslavné Monroeovy doktríny. Jen při pohledu na latinskoamerické zkušenosti USA rozhodně hrály roli při nedávných událostech v Bolívii.

USA mají rozsáhlou historii vměšování se do latinskoamerických záležitostí a již nějakou dobu se chystaly svrhnout vládu Eva Moralese. Velvyslanectví USA v roce 2008 koordinovalo převrat „mediální luna“, který měl na svědomí strašlivé rasové násilí, když se krajně pravicové skupiny v Santa Cruz pokusily získat autonomii pomocí cizích teroristických buněk, podle informací vydaných serverem Wikileaks.

„Severoamerická říše neodpouští, že levicová země, socialistická komunita ukazuje světu, že existuje nekapitalistický způsob, jak dělat věci s rovností, důstojností a identitou,“ řekl Morales v nedávném rozhovoru s deníkem Al Jazeera. „Vrátíme se však do Bolívie a připojíme se k boji za posílení našich sociálních sil.“

15 komentářů :

 1. Hodně lidí Trumpa chválí,že (zatím) nestihnul rozpoutat žádnou válku...
  Horkou,bych dodala...
  Zdá se,že Bílý dům dává přednost válkám studeným,ekonomickým...Poštvat proti sobě domorodce,ať se mezi sebou mlátěj sami...Venezuela,Bolívie,Írán,Irák,Hongkong,Ukrajina...rozhodně to vypadá líp,než přiznané vraždění v Afghánistánu.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otazka je jak ho to dlouho nechaji delat??Ze nic nedela !!!

   Smazat
  2. No, Plechová Huba války nerozpoutává, on je nechává rozpoutat - druhé, se strejdou Samem v pozadí.

   Smazat
  3. Re (23:50):
   Ano, až tak hluboko poklesly ty USA, když ti slušnější tam si pochvalují tamního prezidenta za to, že (zatím) dodržuje to, k čemu se USA zavázaly již před více než 70 lety. Totiž Chartu OSN.
   Je to podobné, jako chválit zloděje, že (zatím) neukradl cos dalšího.

   Smazat
  4. Pane Opluštil jo dobře jste to napsal ale Trump je o mnoho menší zlo než liberálové a demokrati.

   Smazat
  5. Náměstek ministra zahraničí RF varoval před následky koncentrace americké techniky poblíž ropných nalezišť v Sýrii:

   https://cz.sputniknews.com/svet/2019112911028383-namestek-ministra-zahranici-rf-varoval-pred-nasledky-koncentrace-americke-techniky-pobliz-ropnych/

   Smazat
 2. Na celém americkém kontinentu je problém určit, kdo je kde "doma"ve své zemi. Proto "levicovost" občasných vůdců vůči USA je nutné brát jako akt sebeurčení státní svrchovanosti.

  OdpovědětSmazat
 3. helanov 23:50
  hohohu 0:27
  Nie Biely dom dáva prednosť válkám, pani Hela, ale Kongres , tajné služby a ich agenti sa spoločne s majiteľmi nadnárodných korporácií starajú o chaos a rozvrat nielen v Bolívii. Trump vyhlasoval ešte pred voľbami, že NATO je "obsolet" a že ho chce stiahnúť domov, čiže americké jednotky.Keď sa mali stiahnúť americkí vojaci z Nemecka zo základne v Ramsteinu, tak to Pentagon rýchle dementoval a nebohý John Mc Cain dosiahol v Kongrese schválenie zákona, aby už žiadny americký prezident to nemohol urobiť bez súhlasu Kongresu. A vieme všetci, aké rozdelenie síl je v Kongrese. Koľko hlasov má Trump s Snemovni a koľko v Senáte. Čiže, ak budete viac sledovať počínanie Trumpa bez predsudkov, ktoré sa vytvorili v histórii až po Obamu, uvidíte, že Trump je antiglobalista, čiže chce obchodovať bilaterálne, nie cez nejaké nadnárodné TTIP, ale v rámci dvoch krajín. Je to obchodník a nie zabiják, ako ho niekto primitívne označuje, hoci od neho nič nečítal a ani o ňom nič nečítal. Dôkazom toho, že Trump stále bojuje proti deep state, je stále odvolávanie z funkcie prezidenta, tzv.impeachment.Aj to, ako ho mainstream nenávidí, by malo byť pre nás signálom, že robí dobre, pokiaľ sa mu dá a pokiaľ mu nejde o "kejhák", pani Hela a pán HOhohu. Viac čítajte a nehodnoťte od brucha. Majka
  Linky na sťahovanie am.jednotiek z Nemecka :...https://www.compact-online.de/sensation-trump-prueft-abzug-von-us-truppen-aus-deutschland/
  link na odpor voči FEDu...https://www.compact-online.de/lebensgefaehrlich-trump-geht-gegen-die-fed-vor-damit-greift-er-die-finanz-maechte-direkt-an/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Trumps+Spiel+mit+dem+Feuer%3A+er+legt+sich+mit+der+FED+an

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:30... Můžete mi vysvětlit jednu věc?
   Proč Trump s velkým halasem stěhoval ambasádu do Jeruzaléma?Proč daroval Netanjahuovi "papír" na syrské Golany?
   Proč vystavil telavivským bumážku na další osídlování Západního břehu???
   Já si to neumím vysvětlit jinak,než jako NAPROSTO ZBYTEČNÉ vyhejkávání muslimů na celé zeměkouli.
   Protože PRAKTICKÝ význam to žádný nemá,to snad uznáte,ne?
   Helanov

   Smazat
  2. Majko, konečně zas někdo, kdo se orientuje.

   Smazat
  3. Helanov- možná Trump i Zeman preferují sionisty a oslabují tím Deep State ve svých zemích. Proto boj proti nim!

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  5. Miroslav Povolný 22:38
   Vďaka, vlastne ste pani Hele už odpovedali. Jednoducho a jasne. Zdravím

   Smazat
 4. Shrnuto velmi kratce ,sleduji to znacne dlouho a na kazdem sprochu je pravdy trochu a dle meho sledovani neni a neni ani v zajmu nikoho kdo vladne v USA nejake mirove vstricne ci jine ferove reseni .Neni nad bullshit ,lez ,vyvoalvani zmatku soustavne vytvareni nepratel a v boji proti Cinaruskoiranostatni jsou v tu ranu vsichni jednotni a kamaradi .Nevim jak jsi myslel o McCainovi ze byl nebohy ,on byl nebohy a jak rekl Putin co si o nem mysli jeho klasicka odpoved byla :hodili ho do diry na 5 let ,no kdo by to vydrzel,ze?
  Proto nema cenu snad doufat ze homoOnana Trump ci kdokoli jiny neco zmeni od zakladu, nedovoli to system a ten je velmi nekompromisni ,jdeli o zahranicni politiku ,specielne.

  OdpovědětSmazat
 5. Maduro dal rozkaz k mobilizaci venezuelské armády:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019113011033193-maduro-dal-rozkaz-k-mobilizaci-venezuelske-armady/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.