Reklama

úterý 5. listopadu 2019

Tři otázky k Sametu (10. díl)

17.11.1989
redakce
4.11.2019 1
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídají Eva Urbanová a Jan Zmatlík


1) Jak jste viděl-a události roku 1989 v tehdejší době?

Eva Urbanová:
V roce 1989 jsem tušila, že jde o obrovský průšvih. Na přelomu 70. a 80.let jsem byla krátce vdaná ve Francii a po roce a půl jsem byla po zkušenostech opět zpět!

Jan Zmatlík:
Skepticky.


2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Eva Urbanová:
Katastrofa

Jan Zmatlík:
Jako zdařilou kontrarevoluci - potažmo majetkový převrat.

3) Co byste přál-a České republice a Čechům do dalších 30 let?

Eva Urbanová:
Socialismus

Jan Zmatlík:
a) Aby se někdy v budoucnu vymanila ze svého postavení kolonie.
b) Aby se Češi a Moravané v příštích generacích zbavili alespoň některých krajně odpudivých charakterových vlastností. Lépe řečeno: aby podíl podobných lidí v populaci klesal.
c) Aby došlo ke znovusjednocení Čechů (a Moravanů) a Slováků v jednom státě.

Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz


Související články:51 komentářů :

 1. Osobně jsem viděl rok 89 bezvadně. Havel prohlašoval, že nejde proti socialismu a mluvil o nedostatcích, které naše země má. Brojil proti NATO, že nikdy již nevstoupíme do žádného paktu, že naše zem bude plná lásky a pravdy! Věřil jsem mu. Věřil jsem tomu, že ti čékáďáci co šli na Václavák a zrovna tak chtěli odstranit ta negativa co náš systém obnášel a pokračovat dál v nastoleném směru. Kdyby jim tenkrát někdo řekl, že jim za dva roky zbourají lokomotivku, šli by na to náměstí? Jo, když ptáčka lapají hezky mu zpívají...a ten zpěv zněl tenkrát tak krásně, plný naděje... M.Radikowski

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen lokomotivku, ale i turbíny, kotle atd. atd. vše v prdeli!

   Smazat
  2. Re (08:24):
   ... to na rozdíl od vás byli ti dva zpovídaní (E. Urbanová a J. Zmatlík) prozíravějšími.
   A nenechali se vodit za nudli u nosu, jak to ke své vlastní škodě dělávají ti prostější z nás ...

   Smazat
  3. Vše dávno před tím rozhodl obřezaný agent CIA takto generální tajemník KSSS Gorbačov !!! Jako lokaj zločineckých kruhů USA se projevil, když stáhl okupační armádu z NDR, zatímco USA svou okupační armádu v Německu nechaly a tím jim zajistil dominantní postavení v Evropě !! Daleko katastrofální roli sehrál Dubček, když se postavil po bok amerického šaška Havla!! Nejhezčí je, když dnes největší obránci "renezance socializmu z roku 68" je dnešní buržoazní sebranka a jejich lokajové !!

   Smazat
  4. Zase ty vaše antisemitské výpady. Gorbačov není obřezaný, jak se nám tu snažíte namlouvat. Gorbačov byl jen nablblý politruk, aparátčíky oblboval frázemi, které rádi slýchali, byl naivka bez jakéhokoli ekonomického a politologického vydělání.

   Leo

   Smazat
  5. Bylo jasné že jde o převrat. Vždy jde jen o prachy. Každému soudnému člověku muselo být jasné co je od nás na západ a kdo celou tu dobu tu propagandu platil. Kapitalizmus je ve své podstatě parazitizmus a ten nemůže být výhodný pro všechny. Sliby se slibují a jen blázni se radují. Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. To je nekonečná lidská blbost.

   Smazat
  6. Kapitalizmus je parazitující a zahnívající. V.I.L.

   Smazat
  7. 10:41 jak to víte? Vy jste s ním byl na WC?

   Smazat
  8. 18:30 No jo, to je starej buzerant. Ten kouřil čůráka ještě tady starýmu Zederblůmoj! - http://risovach.ru/upload/2012/09/comics_Lenin_orig_1347032282.jpg

   Smazat
 2. Paní Urbanová dobré názory přesně tak si to myslím já vše je zlikvidováno.

  OdpovědětSmazat
 3. Najvyššín stádiem socialismu není komunismus, ale hladomor

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi ukázkový hlupák a tropuba. Socializmus je velmi široký pojem - od funkčních systémů v severských zemích až po krvavé excesy v Asii a Africe. I Hitler se oháněl socializmem a přitom šel pracháčům silně na ruku.

   Socializmus u nás byl označen za "reálný" a my jsem chtěli jeho zásadní zlepšení, víc demokratických procesů v rozhodování, větší roli přiznat trhu, silně jsme akcentovali ekologii...

   Zapomněli jsme na geopolitiku, na dravost supervelmoci, která chce ovládat celou planetu a která k demokracii a toleranci má hodně hodně daleko. Tahle velmoc určila naše další směřování. Paní velvyslankyně, dříve dětská filmová hvězda, si objednala zničení Slušovic, aby tu proboha nebyly kladné příklady socialistického hospodaření, cíleně zničili všechna špičková pracoviště, kde jsme mohli konkurovat té kamarile kolem Supervelmoci. Např. zbrojní průmysl ... atd. atd.
   Blbci a zločinci kolem Havla, Klause i Zemana k tomu silně přispěli.

   Smazat
  2. Jo 9:47 protože jste svým přesvědčením parazit a neumíte si jiný život představit. Vůbec nechápete smysl lidského bití, skutečného štěstí a lásky.

   Smazat
  3. 12.12 Your mother was a hamster and your father smelt of elderberries!

   Smazat
  4. 9:47 Jste velký myslitel. Prozraďte nám prosím, jaké je nejvyšší stádium kapitalismu. Ať víme, na co se můžeme těšit.

   Smazat
  5. Vy jste v době socialismu trpěl hlady? Konaly se tenkrát potravinové sbírky pro hladové spoluobčany, vaši rodiče neměli na svačinu a obědy ve škole i takto jste hladověl? Bezdomovci na polévce ve střediscích pro potřebné. To jste za socialismu zažil? Ten hladomor jak vidno je v něčem jiném a někde jinde. Bohužel, jste nic nezažil, už jste produkt současného školství, kde mají učitelé málo a nikdo jim nepřipomene jaké zmetky produkují!

   Smazat
 4. Tak ať se soudružka Urbanová odstěhuje někam do prdele, třeba do Venezuely nebo KLDR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Eva Urbanova je tady doma.Kdyby se kazdy ,kdo ma kriticky nazor a mozek v hlave mel podle tveho prani odstehovat,zbylo by tady jen par zlodéjskych svini jako ty -9.58.

   Smazat
  2. Ad 9:58: skučíš a naříkáš, kopeš a nadáváš... hahaha, výborně... přiznáváš tím, že máš strach, třeseš se, víš, že se lidé probouzejí z letargie a že vám to spočítají!!!

   Smazat
  3. Já tu chci žít s paní Urbanovou primitivům jako 9:58 zaplaťme letenku do vybraného státu (nemusí to být jejich oblíbená prdel) a sbohem a šáteček. Bez nich se tu bude žít líp.

   Smazat
  4. 10;54
   Million chcanek a demožumpa NENÍ TY AMIKOKOTE VĚTŠINA NARODA,tak vystydni nebo ti předně vohona a čím pak budeš myslet ?!!!☺

   Smazat
  5. 11:37
   Omlouvám se,to bylo pro 9;58,pardon

   Smazat
  6. 9;58 Kdyby je nedusili sankcemi,tak jsou na tom mozna stokrat lepe nez my....Proto ty sankce....nemohou dovolit,aby se mohli predvest

   Smazat
 5. máš poťažmo ďaleko väčší výber kolónií - skús odísť ty

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. HONOLULU nebo jak si říkáš ty luline. Jsi neuvěřitelný pablb. U nás je na tvojí chorobu jedině Chocholoušek.

   Smazat
  2. 10:26 Nežvaň rusáku! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i u nás ...

   Smazat
 8. Téměř polovina obyvatel Bruselu nyní nosí „prostředky sebeobrany“

  http://svobodnenoviny.eu/temer-polovina-obyvatel-bruselu-nyni-nosi-prostredky-sebeobrany/

  Čtyřicetileté afghánské děti už pobíhají i u nás. A možná taky na Slovensku.

  http://svobodnenoviny.eu/ctyricetilete-afghanske-deti-uz-pobihaji-i-u-nas-a-mozna-taky-na-slovensku/

  Migrant obviněn z šokující vraždy starší ženy v Německu oklamal orgány a žil ze sociálních dávek:

  http://svobodnenoviny.eu/migrant-obvinen-z-sokujici-vrazdy-starsi-zeny-v-nemecku-oklamal-organy-a-zil-ze-socialnich-davek/

  OdpovědětSmazat
 9. Svět zachrání jen rozpad ušáků a politický konev fašistky Merkrlové.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Nicku Honolulu, jste nevzdělaný, neznalý diletant, schopný pouze opakovat slyšené. Krom toho jste sobec, který šel za vidinou luxusního života bez ohledu na mravní závazky, ochoten konat pro kohokoli, kdekoli, jakoukoli práci, jen aby svoje materiální touhy co nejvíc uspokojil. Jste natolik hloupý, že svoji trapnost, ubohost svých motivací, ani nechápete. Kdyby, budete mlčet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:39 Však také skončil jako odkopnutý pes. Proto tadý musí pořád sám sebe křečovitě přesvědčovat, jaký je skvělý a jak dobře udělal. To nejsou projevy pro ostatní, ale pro něj samotného. Snaží se tak překřičet zbyteček svědomí, který v něm hlodá.

   Smazat
  2. Nick honolulu je pedevším Vlastenec, upřímný rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i u nás ...

   Smazat
 12. Souhlas pane Zmatlík. Jen bych doplníl v bodě 3c oplocení Prahy a její odpojení od republiky.
  lada

  OdpovědětSmazat
 13. Za 40 let budování vyspělé socialistické společnosti jsme zaostali za civilizovaným, svobodným a demokratickým Západem tak, že jej budeme dohánět hospodářsky i životní úrovní ještě dalších 200 let

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.01 Ano, to jsou ty kecy, kterými nás oblbují dnes a denně ti ze západu a ti co jim slouží. Skutečnost je taková, že i dnes máme před západem velký náskok. Už jenom to, že zatím tady nemáme uprchlíky a na západě je mají a nevědí co s nimi, tak se snaží je k nám dostat, aby jsme byli ve stejném srabu jak oni. Zatím nesmysl v přijímaní uprchlíků se snaží zabalit do lidských práv a demokracie. Jak jinak, že?

   Smazat
  2. Zatím jenom couváme, asi chceme mít delší rozjezd.

   Smazat
  3. Nechápu to stálé honění se za nějakými zhovadělinami. To je přece pro infantilní lidi. Byl tady před 89 nějaký hladomor jako za osvícených králů? Přes to jim nikdo tuto skutečnost nevyčítá a nehaní jejich pomníky. Vysvětlete mi kam se dostanem, když nám poroste HDP ročně o 50%. Dnes jsou plné super markety a spousta dětí má hlad. Jste vůbec člověk?

   Smazat
  4. 12.22 Your mother was a hamster and your father smelt of elderberries!

   Smazat
  5. 11:01 To mi teda není jasné. Proč budeme dohánět Západ dalších 200 let, když je naše hospodářství v rukou stejných vlastníků, jako na Západě? Copak je v jejich fabrikách jen čtvrtinová produktivita, jak by se dalo soudit podle mezd? Může za to minulý režim nebo novodobí "uvědomělí soudruzi", jako jste vy? Když ze země odtéká každoročně přes 300 miliard právě na ten Západ, tak je váš odhad velmi optimistický. Nemůžeme mít stejnou životní úroveň, když tu jejich zvyšujeme na náš účet. Tak už to ale u kolonií bývá. A se spokojenými idioty vašeho typu se to změnit nepodaří.

   Smazat
 14. Mela jsem z toho strach a tusila, ze uz tady dobre nebude. Kdyz jsem uvidela Havla poznala jsem, ze je to pekny haj.l .

  OdpovědětSmazat
 15. Já jsem nenapravitelnè naivní, pořád hledám mezi spoluobčany chuť vytáhnout naší zemičku z bahna.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni tu chut maji,jen je to v soucastnosti velmi tezke...Jeste porad kazdou vychylku zadusi "Zapad" sankcemi...nebo hur "humanitarnim bombardovanim"

   Smazat
 16. Celkem vzato zajímal jsem se o politiku vždycky. Se změnou režimu jsem nesouhlasil, takové to tlačení na pilu, není nikdy moc dobré a nic dobrého to většinou nepřinese. Na Havla jsem koukal jako puk, v životě jsem o něm nikdy nic neslyšel a proč by zrovna prominentní spratek, měl bejt presidentem jsem nikdy nepochopil. Ukázalo se že první dojem byl správný a nic dobrého to nepřineslo. Je to sice silně zjednodušený, ale není co slavit, prostě jsme byli za totáče zpovykovaný, zvyklí na klídek, jistoty a celkem slušný mocipány a tak jsme se nechali zblbout demagogií, svou hloupostí a pozlátkem a vo to to je. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 17. K fotografii.
  V jejích očích se zrcadlí naděje a touha, koupit si rifle
  nejen v Tuzexu, mít konečně to západní auto, bydlet ve stylovém domě, s plným západním vybavením, kouřit ameriky a pít whisky. Občas si šlehnout, zajít do bordelu a hlavně
  mít tu svobodu nepracovat. Proč taky, když se prachy válely
  na zemi, půjčky neomezené ...........
  Ještě že pod mosty se ještě něco našlo.

  OdpovědětSmazat
 18. Havel byl odporný, málo vzdělaný skřet, který by se hodil tak na vrátnici státního majetku.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 19. 15:54
  Za vlastizradu měl jít podle tehdejších platných zákonů ke zdi a finito!

  OdpovědětSmazat
 20. Dobře, tak minulost jsme probrali, viníky vidíme každý jinde, ale že stav není radostný a "naše země nevzkvéta" je fakt. Tak jako dospělí lidé, přestaňme se hádat o vinících a začněme řešit co dál.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.