Reklama

pondělí 11. listopadu 2019

Tři otázky k Sametu (13. díl)

redakce
11.11.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá Václav Umlauf


1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


Dne 17. listopadu jsem byl v Praze, zrovna běžel pravidelný víkendový kurz neoficiálního studia filosofie a teologie. Kurz byl zrušen až druhý den, kdy disident Petr Uhl nechal odvysílat na Hlasu Ameriky a na Svobodné Evropě zprávu o "padlém" agentu Zifčákovi. Druhý den jsme šli už na Václavák s tím, že je třeba usilovat o změnu režimu. Jenže někteří z nás jsme podepsali manifest Demokracie pro všechny a vytvořili hnutí HOS už rok předtím. To byla první disidentská proklamace, která žádala zrušení vedoucí úlohy strany. Tak daleko Charta 77 nešla, a ani nemohla. V té době, tj. rok před sametem, dnešní lídři znormalizované revoluce pilně budovali socialismus. Takže pád režimu byl příjemným a nečekaným překvapením, ale o to jsme v disentu usilovali asi 20 let předtím. A disidenti všech úrovní stáli okamžitě po změně ve vedení Občanského fóra a vyjednávali s komunisty o pokojném převzetí moci. A tehdejší kolaboranti na tyto hrdiny plivou jako na "zrádce vlasti". Žijeme holt v pomatené době. Padouch nebo hrdina, jsme přece jedna znormalizovaná neoliberální rodina.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


Stačí se podívat na vývoj textů, které píši na e-republice. Samet byl primárně o demokracii a místo toho jsme dostali mafiánský neoliberální kapitalismus, který nikdo původně nechtěl. A nejspíš si ani v nejdivočejších snech nikdo z původních aktérů OF nedovedl představit, že by došlo k takovému tunelu demokracie. Ukradená revoluce nebylo to nejhorší, protože pak přišel korporátní fašismus. A po něm dostal dajli-medajli hlavní lhář a zloděj kupónové privatizace, který je celoživotním kremelským pomahačem. Tato politická angažovanost vhodně doplnila jeho neolibelární líbánky s bankstery v EU a v USA. Zkrátka, ideální Otec vlasti v postmoderně a ve znormalizovaném režimu vzniklém po prezidentské amnestii privatizačních mafiánů. Oposmlouva Klause a Zemana (1998-2002) vytvořila základ nové normalizace a lidi se toho ochotně chytli. Dnes vesele tvrdí, stejně jako za komunisty Husáka, že se přece máme lépe než předtím. Protože normalizace je stále stejná, tj, výměna chleba za svobodu, tehdy i dnes mají apolitičtí ovčané naprostou pravdu.

3) Co byste přál České republice a Čechům do dalších 30 let?


Po normalizaci a po nastolení korporátního fašismu musí přijít další převrat, to je snad pochopitelné. Nová generace má za své peníze pochodovat znovu ke Stalingradu a přitom bude mít všechno vykradené: Sociální stát, školství, důchody... Stát funguje jako vývařovna a montovna pro jedno procento našich mafiánů a pro zástupce mezinárodního kapitálu. V tomto hnojníku se nebude dát lidsky a demokraticky žít. Zvláště, pokud k tomu připočteme klimatickou krizi, nevyhnutelné zhroucení dolaru a neoliberalismu celkově. Takže čím dřív přijde další samet, tím lépe bude i pro můj důchod. Ale nová generace nesmí být tak hloupá jako naše, aby si jejich budoucí sociální stát nechala vykrást a vytunelovat pod líbivými hesly oligarchů a demagogů. A protože jsem věřící, tak se stydím za křesťanské církve, že v tomto sametovém cirkusu sehrály nedůstojnou a pochybně zaplacenou roli dvorního šaška.

Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz
Související články:


19 komentářů :

 1. Mne fascinuje, že čím víc to v tomto režimu smrdí, tím hlasitěji orchestr hraje. Havloidi se dostali do stejné polohy jako kdysi komunisti. Dělají jakoby se nic nedělo a dělají to přesvědčivě. Kdo ovšem je v křeči, je havloidí dorost. Ten skutečně jde cestou nevyhnutelného násilí. A na to by měla být připravená policie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud je Hamáček prozíravý, jako že není, tak by měl mít v Praze 16.listopadu opravdu hodně policistů.

   Smazat
  2. 18:53 Moc bych tomu nevěřil je to jejich člověk další pošahaný liberál.

   Smazat
  3. Jenže tady žádnej "režim" není, je aktuálně vždy to, co vyjde z těch kterých voleb, osle ....

   Smazat
 2. Kdybych byl věřící, tak by mi bylo jedno co se děje a jak to dopadne. Pánbíček by vynesl spravedlivé soudy a nemusel bych se o spravedlnost starat já.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:01... Netuším jaké vynese pámbíček soudy.
   Jen soudím,že se teď škodolibě šklebí,jak si to rozdávaj abrahámisti na férovku.Imám mlátí křesťana,rabín imáma,pak si to vyměněj a furt tak...
   Číňan si musí spokojeně mnout pacičky a -pro sichr- dál rozebírat vzpurné bigoty na orgány.
   Má recht!!!
   Helanov

   Smazat
 3. To je docela chválihodné,že se nějaký křesťan za ten církevní tunel i stydí...
  Mimochodem,i ten zrzavej poštívač Minář je od nich,od evangelíků.
  Fuj tajbl!!!!!!!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 4. O čem ČT mlčí
  Zneužívání dětí v německých mateřských školkách
  https://www.youtube.com/watch?v=WKcctMQlJVk&feature=youtu.be

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Umlauf jsem Váš fanda no v jedno nemáte pravdu: neoliberální kapitalizmus nikdo nechtěl. Já jsem byl omezován v přístupu ke vzdělání, protože můj otec hlasitě říkal že každý MUS je v podstatě HNUS. Proto jsem byl poučen že socializmus je vývojová etapa a bude se vyvíjet. To že kapitalizmus je parazitizmus a také se bude vyvíjet bylo jasné a mnoha mysliteli popsáno.

  OdpovědětSmazat
 6. Můj názor a může se mýlit každý, je ten, že lidi se už jednou nechali napálit, právě před 30. roky, i malé dítě si na kamna šáhne jenom jednou, pokud není retardované. Spíše to veškeré úsilí a mraky vynaložených peněz, vyvolá tak nanejvýš bouři v louži, kterou massmediální presstitutské kurvičky a Dvořákovic ČT nafouknou do obrovské bubliny, která udělá bublinový pšouk a konec. Zajímavé na tom je to, že organizátoři si neuvědomují jednu věc, i kdyby se jim nakrásně podařilo udělat puč a vydrápat se k lákavým vonícím tučným korejtkům, přijde krize a otázka není jestli, ale kdy. Potom veškeré průsery, půjdou na jejich triko a nevím, nevím, zda by to bylo tentokrát tak sametové. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 7. Ještě mne něco napadlo při čtení zprávy, že matka se synem 17 let spáchali skokem z okna sebevraždu. Zkuste si najít kolik sebevražd u nás bylo v roce 1989, a kolik loni. Ten nepoměr bude určitě tím, že jsou lidi šťastní spokojení a proto se i v Pardubicích chtěl upálit nějaký člověk, prostě samou radostí nad tou krásou, svobodou a demokracií nemohl jinak a to nám brouku nějak kulantně vysvětli když seš tak chytrej. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.czso.cz/csu/czso/sebevrazdy_zaj

   Jseš úplně blbej? Co tam máš dál, idiote?

   Smazat
  2. Nadávat vám nebudu, jenom nevím zda ta statistika není malinko podle Churchilla, věřím jen těm statistikám které jsem sám zfalšoval. Mám někde jiná data, teď nevím kde. Ale možná se ještě někdo ozve aby to rozseknul. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 0:42
   Milý rudý blbe,
   psal jste abychom si zkusili najít kolik sebevražd u nás bylo v roce 1989 a kolik loni. Tak jsem to podle vašeho doporučení zkusil. A výsledek je:
   1989....2018
   2018....1352
   Žádná jiná statistika než ta od ČSÚ neexistovala a neexistuje.
   Byl jste jednoznačně přistižen při blábolení nebo lhaní či vymýšlení si. Tak buďte aspoň jednou chlap, přestaňte se kroutit a přiznejte to.

   Smazat
 8. Bylo by dobre, aby Ivan David vysvetlil, jak Rusko zacalo druhou svetovou valku, kdyz za to hlasoval v EU.

  OdpovědětSmazat
 9. 21:49
  Precti si celý znění tý rezoluce a pak pindej!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se vi.Ted o dejinach rozhoduji rezoluce.Doba stavby pomniku v zatacce u Bulovky se blizi.

   Smazat
 10. Text rezoluce jsem nečetl a číst nebudu protože je vždy čertovo kopítko skryto v detailu. Jako na těch smlouvách to drobným písmem. Jakkoliv začátek 2 SV války a Rusko je lež.

  OdpovědětSmazat
 11. Tady to je:
  http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/RC-9-2019-0097_CS.html
  Chybi tam Mnichov, Mers-el-Kebir a spousta dalsich veci.
  Jde pouze o tendencni interpretaci dejin podel EU.
  Nejvyssi cas vystoupit.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.