Reklama

pátek 15. listopadu 2019

Tři otázky k Sametu (15. díl)

Pražská Letná - listopad 1989
redakce 
15.11.2019  E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá Jiří Beránek1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


Byl jsem tehdy v 1. ročníku na gymnáziu a když jsem přišel domů s tím, že odpadla výuka, protože se stávkuje, táta seděl u stolu, studoval si zrovna knihu o vesmíru a říkal, že pokud budou stávkovat jenom studenti nebo umělci, tak to nic neznamená, že to by museli stávkovat dělníci ve fabrikách… Pod jeho vlivem jsem se tedy díval na probíhající procesy se znepokojením, určitě ne s nadšením, protože nikdo z těch, kteří se dostali k moci neuvažoval o tom, zda by nestálo něco z minulého režimu zachovat (tedy to, co fungovalo ve prospěch lidí). Vnímal jsem to tedy tak, že jedna ideologie v zásadě mechanicky byla vystřídána jinou. Na tom gymnáziu se to např. projevilo tím, že po odvolání ředitele, na nějž se vedly nechutné útoky i ze strany rodičů studentů, došlo ke zrušení výuky ruštiny a počítačů. Také se vyřadily všechny knihy a učebnice, a pokud v některých předmětech zůstaly (matematika, fyzika, chemie, biologie), tak se stejně ve výuce nepoužívaly. V dějepise se podával výklad ve stylu nacismus = komunismus, kteroužto rovnici jsem ani po 30 letech neakceptoval, takže se zřejmě někde v matrixu stala chyba.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


Tyto události a jejich důsledky hodnotím velmi kriticky, protože se zde projevily všemožné nedostatky a zločiny kapitalismu, do jehož globální fáze jsme se tím převratem zapojili. Bohužel v tom polistopadovém vývoji do značné míry selhaly i síly, o nichž by si člověk možná naivně mohl myslet, že budou určitou oporou sociálního státu, pokud již musíme žít v kapitalismu. Mám tím na mysli zejména levicové strany jako ČSSD, KSČM, odbory, ale možná se to týká i nezávislých intelektuálů – pokud něco takového ještě existuje.

3) Co byste přál České republice a Čechům do dalších 30 let?


Protože žijeme v globálním světě – arciť ne snad v ještě úplně zglobalizovaném – přál bych Česku a jeho obyvatelům, aby se zapojili na důstojné bázi do evropského i světového společenství národů. Domnívám se, že v 21. století by se měli lidé různých ras, národů, etnik, vyznání, politických přesvědčení, pohlaví, věku, vzdělání atd. na celé Zemi konečně naučit žít vedle sebe a společně tak, aby případné konflikty řešili pouze mírovou cestou, a aby vůbec takových konfliktů ubývalo. Měli by vycházet z toho, co mají všichni lidé společné, spíše než stavět na tom, co je rozděluje. Lidé by se také měli zabývat méně sami sebou, a více se zaměřit na přírodu a celoplanetární (a v budoucnu i mimoplanetární) úkoly. K tomu jim dopomáhej rozum.


Související články:

13 komentářů :

 1. Dnes můžeme zodpovědně říct, že šlo o americký převrat jištěný sovětskou armádou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Češi v tom hráli pouze trapnou roli hysterických plaček.

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stránský je známý kokot. Chtěl bych ho vidět na místě Beneše

   Smazat
  2. Stránský 20:32 je natolik hloupý, že není schopen vnímat reálie té doby. Pokud by schopen byl, nebylo by možné, aby produkoval tak nesmyslné zvratky. Pokud ovšem není hnán nenávistí nebo není, chtš nechtě, v cizích službách.
   Nevím, kde se bere ono červené zdůraznění ...

   Smazat
  3. 22:14 Technická poznámka - to červené zdůraznění vašich příspěvků vidíte jen vy. Slouží k tomu, abyste je později snáze našel. Pokud vám vadí, vymažte si ve vašem prohlížeči historii procházení. Pak nenávratně zmizí.

   Smazat
 3. Výročí 17. listopadu 1989 můžeme tedy plnohodnotně označit jako výročí vítězství lži a nenávisti.
  https://www.parlamentnilisty.cz/tagy/Kobza

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože smazaný nesmysl z 20:32 je vložen znovu, opakuji, že pan Stránský, tentokrát z 0:21 je natolik hloupý, až není schopen vnímat reálie té doby. Pokud by schopen byl, nebylo by možné, aby produkoval tak nesmyslné zvratky. Pokud ovšem není hnán nenávistí nebo není, chtě nechtě, v cizích službách. Admina se ptám, proč zmizely i některé reakce na vymazaný příspěvek osoby Ivan Stránský.

   Smazat
 5. Moudrosti moc nepobral, studu ani kapka a lhal. Zájemce o Hrad Kocába doběhl vlastní text, internetem se šíří jako lavina:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Moudrosti-moc-nepobral-studu-ani-kapka-a-lhal-Zajemce-o-Hrad-Kocaba-dobehl-vlastni-text-internetem-se-siri-jako-lavina-603482

  OdpovědětSmazat
 6. Vždy, když jdu kolem OD Kotvy, tak si vzpomenu na zpackanou privatizaci ve prospěch pana Kocába. Udivuje mne nedostatek jeho vlastní soudnosti a že se opět vnucuje do politiky.

  OdpovědětSmazat

 7. K listopadu 1938 a dál

  Blíží se 17. listopad. Protože historická kontinuita sahá poněkud dál než do roku 1989, rád bych se s něčím svěřil. Nikdy jsem neuvěřil adoraci Edvarda Beneše.
  Člověka, který byl chodícím ztělesněním sloganu „já jsem Republika“ a kterého prosadil TGM, nikdo jiný.
  Slabocha, kterého pronásledoval strach, že bude NIKDO. Nejdříve nabízel Sudeťákům autonomii v roce 1938. Když to nevyšlo, nabízel Chamberlainovi před Mnichovskou dohodou něco jako podřízení Německu.
  Akceptoval Mnichovskou dohodu, ačkoliv tehdejší armádní velení se chtělo bránit. (Dokonce uvažovali o izolaci Beneše, jeho abdikaci, v případě že by odmítl, tak radikálové v armádě byli ochotní ho zastřelit.)
  Akceptaci Mnichova zdůvodňoval tím, že „nepřivede český národ na krvavá jatka“. Nenapadlo ho, že tím zlomí páteř první republiky.

  Tím je navozeno, že pravděpodobně nejvíce se bál sám o sebe, kdyby musel zůstat v bránící se republice jako vrchní velitel ozbrojených složek.
  Místo toho se bezpečně uklidil do Anglie, kde žárlivě hlídal svojí prioritu „bojovat za uznání ČR v poválečném období“ a to tím, že nás prodal Stalinovi, ačkoliv byl několikrát varován, aby takto nepostupoval. (Z pamětí např. šéfa rozvědky v Anglii F. Moravce jasně vyplývá, jak se snažil odstranit z vlivu ty, kteří by ho mohli v tomto snažení ohrozit, byť potenciálně.)

  Z těchto důvodů, kdy z jeho hlediska nebylo jasné, jak se vítězové postaví k existenci protektorátu „Böhmen und Mähren“ po celou válku vyrábějící zbraně pro Wehrmacht, vymyslel spolu s dalšími akci Anthropoid.
  Poslal na jasnou smrt nejen aktéry, ale i další stovky a tisíce nevinných civilistů v republice, to vše ze svého anglického závětří.
  Celá akce byla zpackaná, špatně připravená a jen náhoda byla, že nakonec R. Heydrich zemřel.

  Po válce, když se „slavně“ vrátil, nechal se oslavovat jako vítěz. Jezdil po republice, lidé plakali a líbali mu ruce.
  Nechal zcela volné pole Gottwaldovi a jeho skupině vlků včetně takových, jakými bylo NKVD. (Viz film TOMAN, který realisticky ukazuje tehdejší otřesnou skutečnost.)

  Mám za to, že se pravděpodobně třásl strachy ve vile v Sezimově Ústí, že kdyby se vzepřel, tak skončí jako mrtvý muž v předčasném pohřbu na lafetě. Podepsal všechno, co mu tehdejší vlci podstrčili.

  Tak to je prosím, skutečnost, kterou nikdo neřekne, protože by současně musel konstatovat, že nebyl v těchto dobách žádný muž, který by se tomu postavil.
  A není ani dnes.
  Co kdybychom museli přiznat, že podobných „slavných“ máme víc a jsou výrazem naší slabosti, kterou nechceme vidět?

  Ivan Stránský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože smazaný nesmysl z 15. 11., 20:32 a ze 16.11. 0:21 je vložen znovu opakuji, že autor, osoba pod jménem Ivan Stránský, podle textu opakovaně vloženého ve 12:33 je natolik hloupý, až není schopen vnímat reálie té doby. Pokud by schopen byl, nebylo by možné, aby produkoval tak nesmyslné zvratky. Pokud ovšem není hnán nenávistí nebo není, třeba i chtě nechtě, v cizích službách.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.