Reklama

pátek 15. listopadu 2019

Tři otázky k Sametu (16. díl)

Listopad 1989 - pražský Albertov
redakce
15.11.2019  E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá Jiří Guth

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


Tehdejší události jsem viděl „zevnitř“, tedy aspoň v tom smyslu, že jsem byl stávkujícím studentem. Zpočátku jsem to vnímal jako jakési rozšířené pokračování ani ne tak odporu proti režimu, ale spíš určité emancipace. Tu jsem dříve zažíval ve své rodině, s přáteli ochranáři a hlavně v zahraničí, ať to bylo Polsko se svou Solidaritou, Švýcarsko, kde mám příbuzné, nebo třeba zakavkazské republiky, kam jsem jezdil na studentské výměny. Posléze, zhruba počínaje generální stávkou 27. 11., jsem pochopil, že se opravdu rýsuje něco jako převrat. Zhruba od pozoruhodně rychlé volby nového prezidenta jsem pak začal tušit, že celé hnutí, jehož součástí jsem se bez jakékoliv pochybnosti cítil, nebude zdaleka tak průhledné a srozumitelné, jak o sobě samo prohlašovalo. Ale že by nám tehdejší „revoluci“ někdo ukradl, to jsem si nemyslel ani dlouho po tom, kdy se takové názory či otázky začaly veřejně objevovat. Jako obrat či odvrat od dosavadního směřování jsem vnímal až výsledky voleb v roce 1992.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


Snad napřed chci říci, že pochybnosti o tom, zda bylo předání moci nějak zákulisně předjednané či dojednané, mě vůbec netrápí. Tedy v tom smyslu, že i kdybych se dozvěděl přesvědčivé potvrzení toho, zda bylo nebo nebylo, mé hodnocení by se tím určitě nezměnilo. Ale fakt je, že s ohledem na zprávy a zkušenosti z ostatních států bývalého východního bloku si dosud myslím, že nejspíš předjednané či domluvené nebylo. Pocit „ukradené revoluce“ nemám, i když mě politický vývoj hodně zklamal. Nepodařilo se nám využít „okno“ možného přesměrování politického uspořádání přinejmenším na nějaký ten kapitalismus s lidskou tváří – někdo tomu říká i socialismus – třeba jako je ve skandinávských zemích, neřku-li něco ještě lepšího. Možná, že to nebylo možné takřka subjektivně, viz zmíněné zkušenosti jiných států v podobné situace i jiných směrů a hnutí leckde po světě. Nevím, zda určitou výjimku nemůže představovat Vietnam, ale ten znám jen málo. Nebo snad Kuba? Druhé hledisko bych mohl vzletně označit jako objektivní, ale míním tím prostě tlak nadnárodních korporací, kapitálu. Pro mě jako ekologa či environmentalistu k tomu přistupuje i zklamání z toho, že se nepodařil nějaký významnější obrat společnosti a ekonomiky v Č(SF)R k udržitelnosti. Přitom jsme už tehdy zhruba věděli, myslím hlavně na své učitele a přátele Bedřicha Moldana a Josefa Vavrouška, co je třeba, nebo aspoň čemu se vyhnout, čemu předejít. Nepodařilo se.

3) Co byste přál České republice a Čechům do dalších 30 let?


Jsem málo cynický (a patetický) na to, abych odpověděl prostě „přežít“, ale je fakt, že mě to napadlo. Leč k věci – a abych si s odpovědí lépe poradil, oba předměty nahlédnu ze dvou různých úhlů a navíc ještě jednoho adresáta přidám. Tak tedy: Čechům v etnickém a kulturním smyslu přeji další rozvoj jazyka a společného národního povědomí. Jednak proto, že kulturní rozmanitost je přinejmenším srovnatelně důležitá, jako ta přírodní, jednak protože se za ten jazyk a povědomí cítím spoluodpovědný. Čechům ve smyslu obyvatel ČR přeji vzájemné porozumění a toleranci. České republice jako instituci přeji, aby našla, lépe snad „nacházela“ rozumnou formu a hlavně vztah se sousedy, samosprávou a nadnárodními institucemi, čímž míním především Evropskou unii, i kdyby se nějak podstatně proměnila. I zde bych zmínil spoluodpovědnost, kterou, jsem přesvědčen, jako společnost máme nejen za státní území, ale i za Evropu a za Zemi. České republice jako soustavě veřejné správy rozhodně přeji radikálnější demokracii, omezovanou leda imperativem ochrany životního prostředí. Jako samostatný předmět, neredukovatelný na národ ani na stát, chci doplnit českou zemi – té bych naopak tzv. rozvoje, jak je dnes obecně chápán, přál co nejméně. Z lásky k ní.

15 komentářů :

 1. Jenom neinformovaní-zmamipulovaní občané toto mohou slavit!!!
  http://www.czechfreepress.cz/vase-free-zona/druha-doba-temna-1989-2019.html
  Výročí 17. listopadu 1989 můžeme tedy plnohodnotně označit jako výročí vítězství lži a nenávisti.
  https://www.parlamentnilisty.cz/tagy/Kobza

  OdpovědětSmazat
 2. 17. listopad 1989 byl vyvolán a proveden hlavně z důvodu ekonomických, kdy západ byl ekonomicky v koncích a potřeboval státy východní Evropy, aby ho živily. Tento záměr, západu se navlékl do ochrany lidských práv a demokracie. Západ k tomu použil ožraly a povaleče, kterým se v Československu nikdy nechtělo dělat a byli přesvědčeni, že jejich intelektuální schopnosti by jim měly, bez práce, zaručovat vysokou životní úroveň a to na úkor poctivě pracujících. Tito lidé si říkali disidenti. Jeden takový byl povaleč a kulisák Václav Havel, který vykřikoval v zájmu západu, kecy o lidských právech a demokracii bez práce. Tomu lidé uvěřili v domnění, že jistoty socialismu zůstanou a k tomu se přidají materiální hodnoty v podobě plných nákupních košíků, za pakatel, jako na západě, křičeli disidenti. A tak se i stalo, ale nikdo nepostřehl, že západ nás totálně vytuneloval a nezbylo nám nic. Třicetiletá válka a rabování Švédských hord na našem území, není nic v porovnáním s rabováním západu na našem území. A tak jsme tam, kde jsme. Můžeme poděkovat Havlovi, který hlásal, že nikdy tady nebude nezaměstnanost, nikdy se nebude rušit socialismus. Pravý disident. Platíme horentní ceny za vodu, telefony, potraviny a všechny peníze odchází na západ, kde se naší prací živí miliony západních darmožroutů.

  OdpovědětSmazat
 3. Chystám se zítra na Letnou a mám připravený transparent s nápisem Bakala na Hrad. Mám pana Bakalu rád, dokázal zlikvidovat ČSSD. Oranžovým voličům se sníženou inteligencí můžete od rána do večera vysvětlovat, že ČSSD je to banda prolhaných hajzlů, ale teprve Zdeněk Bakala obdarovaný od ČSSD jejich byty a úpravou nájemného jim pomohl prozřít, že i největší trotli s IQ 2, (reaguje na světlo)poznali při placení nájemného, že je něco špatně.
  Málokdo udělal pro tuto republiku tolik, co pan Bakala.
  Ještě se optám, jak se žije bývalému ministrovi Bojarovi, co o svém cizokrajném soukmenovci prohlásil, že je nedůvěryhodný a náš stát to stálo miliardy? Netrpí mouzí?

  OdpovědětSmazat
 4. Jo tak jsme to dopracovali a přání je přežít jako stát s konzervativními hodnotami.

  OdpovědětSmazat
 5. Na protest na Letné vyrazí z krajů několik zvláštních autobusů:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Na-protest-na-Letne-vyrazi-z-kraju-nekolik-zvlastnich-autobusu-603547

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak je vidět hodně Pražáků žije mimo Prahu. Není nad zjednodušení! Bylo by zajímavé znát původní místa bydliště a místa narození všech oněch "Pražáků", hodně krajů by se muselo stydět mnohem více.

   Smazat
  2. Do Prahy jde a vydrží tam vždycky jen ten lidský amorální sociopatický odpad který si myslí že je něco více a v regionu se neuživí. Na život v Praze musí mít člověk obzvláště silný žaludek Vydržel jsem tam 30 let více ne.

   Smazat
  3. Jedou na kebab.

   Smazat
  4. Omyl,serou z vysoka na Letnou i na milion chcanek,prostě PŘEDVÁNOČNÍ NÁKUPY A JEŠTĚ PLACENÝ VYHRÁLY!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  5. 10:12 Taky bys rád nakupoval rudoprde, ale nemáš čím, co? Navíc nikde není psáno že tě tenhle tvůj vypouštěč - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   pustí na Vánoce, aspoň na ty ruský ven!!!!☺☺☺☺

   Smazat
 6. Bude na Letne i Otik Drdavid?

  OdpovědětSmazat
 7. Mě by tedy docela dost trápilo kdybych zjistil, že jsem se v upřímné snaze o zlepšení stavu společnosti stal užitečným idiotem v něčí mocenské hře, použitým k sehrání scény maskující změnu kulis pro chystanou éru zločinu. Mohl bych třeba nevědět o střípcích informací z tehdejších mocenských struktur, mohl bych nezaznamenat dění v ostatních socialistických zemích směřující k témuž a s následným aplikováním téhož(Washingtonský konsensus, odzbrojení, restaurace kapitalismu, vykradení a zkolonizování), mohl bych považovat za omyl studentů v důsledku neznalosti Prahy, odklon od povolené trasy, mohl bych považovat za náhodu přítomnost mnoha zahraničních zpravodajů, mohl bych považovat za náhodu či snad ctění hesla "Vždy připraven" plnou připravenost policejního sboru k zásahu, mohl bych považovat za náhodu či osobní aktivitu agenta Zifčáka v roli "mrtvého studenta", mohl bych považovat za nedopatření izolaci vrcholných představitelů státu od pravdivého informování o skutečném dění, mohl bych považovat za náhodu aktivizaci disentu, mohl bych považovat za náhodu bleskovou připravenost hesel, transparentů, plakátů a technického zázemí, mohl bych nevědět o provázání mnoha aktérů dění s režimními strukturami a organizacemi, mohl bych uvěřit že totalitní mocenský aparát nedokáže neutralizovat odpor malých skupin nespokojenců a bez rozpaků jim předá moc.
  Ale muselo by mě aspoň napadnout, že pokud se někde děje příliš mnoho náhod, tak to zpravidla nebývá náhoda.

  Přání do budoucna Čechům a České republice jsou sice pěkná, ale zní asi jako kdyby s dojetím přál někomu vítězsví ve skoku o tyči, když předtím se podílel na jeho zmrzačení završeném amputací nohou.

  OdpovědětSmazat
 8. A proc teda Drdavid jako clen vlady nic neudelal pro lepsi zivot v CR? Kolik pochytal podvodniku v ramci akci Ciste ruce, kdyz sedel v Zemanove vlade?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:28
   A co voní,co udělali voni Jajteles?!

   Smazat
 9. 9:28
  Jak je zřejmé, pan doktor, nevelel hospodářské kriminálce ani neovlivňoval soudy, byl tam za zdravotnictví. Tak Jánošíkem se nestal. Za sebe přiznám, že čachry v ČSSD, jsem zjistil mnohem později.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.