Reklama

sobota 16. listopadu 2019

Tři otázky k Sametu (17. díl)

Listopad 1989 v Plzni
redakce 
16.11.2019  E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá Naďa Johanisová

1) Jak jste viděla události roku 1989 v tehdejší době?


Byla jsem nadšená, byl to uzlový bod v mém životě, tak silný, že se to asi nedá popsat. Žila jsem 14 dní v jakémsi změněném stavu vědomí. Všechno bylo najednou jinak. Dlouholetý sen se splnil. Symbolicky tu obrovskou změnu avizovalo Rudé právo, oficiální mediální orgán KSČ, který byl vždy větší, než ostatní noviny (a proto jsme ho kupovali, když jsme chtěli malovat byt a potřebovali zakrýt podlahu.) Rudé právo se během pár dnů či týdnu zmenšilo na velikost ostatních novin. Rok 1989 jsem vnímala především jako odvalení balvanu nesvobody a komunistické ideologie z cesty, které umožní skutečnou sebereflexi společnosti, svobodu a demokracii, a s nimi příznivý vývoj v oblasti životního prostředí. Už se nebudeme muset bát, že nás zavřou, když budeme mluvit otevřeně o ekologických problémech a jednat v zájmu přírody. Velmi brzy po listopadu 89 jsme založili vlastní neziskovou organizaci, která měla právě toto na programu. Na přelomu let 89/90 bylo asi víc lidí v euforii. Do nové kanceláře jsme dostali darem nábytek od lidí, které jsme ani neznali. Ochrana přírody měla tehdy vysoký kurs, špinavé ovzduší a řeky byly jedna z věcí, které lidé tehdejší politické moci vyčítali.


2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


V roce 1989 jsem si úplně jasně neuvědomovala, že komunismus a kapitalismus mají i leccos společného. Například víru v industriální systém, v ekonomický růst, v materiální blahobyt jako klíčový ukazatel úspěchu. Když se začátkem 90. let vyrojily zahraniční firmy, které chtěly v našem regionu investovat a my jsme proti nim bojovali, byli jsme najednou zase podezřelí, že ohrožujeme blahobyt, stejně jako za socialismu. Když jsme protestovali proti zdražení železniční dopravy, byli jsme zase podezřelí, že se protivíme neviditelné ruce trhu. Tak jsem se začala seznamovat s novou ideologií, která nahradila marxistický odvar, jímž nás krmili. Nová ideologie byla také odvarem, ale tentokrát odvarem z neoklasické ekonomie. Ve vztahu k přírodě tu nebyl velký rozdíl. Rok 1989 byl velkou šancí, jak podpořit lokální, etické a demokratické ekonomiky. Mohli jsme dát větší příležitost vzniku družstev a vrátit v restitucích majetky předválečným družstvům. Zákony z 90. let byly naopak vůči socialistickým družstvům spíše nepřátelské. Mohli jsme podpořit místo privatizace jiné přístupy zdola, v rámci nichž by byly prodejny přednostně nabídnuty prodavačům, kteří v nich prodávali, pokud nebylo možné dohledat původní vlastníky. Přešli jsme ale místo toho postupně a bez hlubší reflexe na neoliberální ekonomický model, jak jej prosazovali Václav Klaus, Tomáš Ježek a další středoproudí ekonomové. Některé věci se ovšem udělaly dobře. Malá privatizace, kterou tuším hodně podporoval Václav Havel, nejen, že napravila křivdy, ale posílila ekonomickou demokracii. Obrovská energie, která se uvolnila v 90. letech, vedla k výbuchu spolkové činnosti, vzniku nových typů škol a alternativního vzdělávání, malých divadel, periodik a publikací a také k boomu vysokého školství - naše katedra environmentálních studií a vlastně celá fakulta sociálních studií MU vznikla právě v té době. Celých těch 30 let tedy hodnotím nejednoznačně: Leccos se podařilo, ale nedostatečně hluboká reflexe nebezpečí středoproudého modelu společnosti (jednostranně ulpívajícího na neviditelné ruce trhu a důrazu na agregátní ukazatele typu HDP) nás přivedla do situace současné mnohočetné krize ekologické, klimatické i sociální.


3) Co byste přála České republice a Čechům do dalších 30 let?


Odvahu měnit zažité stereotypy na osobní i veřejné a politické úrovni. Doba se mění a my se musíme měnit s ní. Z důrazu na konzum, jak doufám, Češi přejdou na tradičnější model skromnosti ve vztahu k přírodě - projevy ekologické arogance, jako jsou velké bazény na zahradách, auta SUV či létání letadlem bez vážného důvodu se snad stanou sociálně nepřijatelnými, stejně jako se dnes stává kouření. Na té obecnější úrovni nám přeji osvícené vlády, parlamenty a zastupitelstva, které nejen, že odmítnou současný model vládnutí ekonomicky mocných resp. psychopatických osobností, ale zároveň budou mít odvahu přiznat, že model neoliberálního kapitalismu se přežil. A že je třeba přemýšlet ne o stále větším růstu produkce ekonomiky, ale o cestách, jak se z tohoto diktátu růstu vymanit. Vlastně bych Čechům a Češkám přála, aby se probudili ze snu o narůstajícímu blahobytu, který musíme stále honit, abychom se měli stále lépe. A aby hledali cesty ke štěstí - na osobní i institucionální úrovni - spíše v tvořivosti a v péči o své blízké, o své bezprostřední okolí, o ty méně šťastné, o klima a obecněji o přírodu, bez které náš skutečný blahobyt mizí, stejně jako sníh v éře klimatické změny.Související články:40 komentářů :

 1. Nejvyšší pirát po 22 hodině na ČT 24 divákům sdělil, že demokracie spočívá v tom, že nikdo si nesmí myslet, že když vyhraje volby, že ho ulice nemusí sesadit. Kdo je ta ulice a kdo je na ulici, to už pirát nesdělil. A kdo je na ulici? Jsou tam herci, studenti, disidenti, tedy všichni ti, kteří tam můžou být, protože jim to jejich práce - nepráce, umožňuje a tím vytvářejí, společně s televizi dojem většiny i když národ si v demokratických volbách již zvolil kdo má být na hradě a kdo má sedět ve vládě. Kdyby do ulic vyšli ti co opravdu musí pracovat a na ulici z pracovních důvodů nemůžou, tak by to mělo dvojí efekt. První je ten, že by Letná určitě nestačila a druhý efekt je ten, že Milion chvilek by ráno nemělo snídani v poledne by už si chvilkaři neohřáli ani oběd. Takže někdo může na ulici hrát šaškárnu a druhý musí bohužel být v práci a musí na tu šaškárnu koukat. NO a to je demokracie podle Milion chvilek. Ještě bych dodal, že sametovou revoluci dělali hlavně nemakačenka, kterým to umožnila jejich práce - nepráce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi specifický výklad smyslu demokratických voleb, který se dá očekávat od pyjátů.

   Smazat
  2. 9:18 S těmi Piráty bych docela souhlasil ale s malým upřesněním, protože skutečně když se někdo dostal ke korejtkům pomocí voličů, tak to neznamená, že po řádných volbách půjde rychle od koryta. A že sametový pšouk dělali hlavně nemakačenka, potvrzuje ten pěkný slogan "30. výročí sametové revoluce, je oslavou vítězství nepracujícího lidu nad zdravým rozumem" Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 9:18
   JE to pirát - tedy osoba která je postavená mimo zákon tedy ve slušně společnosti. Jen voliči, mohou pokud by bylo schváleno referedum mohou (a to ti, kteří volili určité osoby tyto odvolat. Jinak je to sprostá neúcta k volbám a k ostaním voličům.

   Smazat
  4. Bóže, Johanisová !

   ..."projevy ekologické arogance, bazény na zahradách, auta SUV, létání bez vážného důvodu..."
   KDO tohle, např. létání bez vážného důvodu bude kontrolovat a povolovat ?!
   ASI nějaká zelená komise, že ano !

   POKUD se dostane k moci ekologická diktatura, tak to bude se vším všudy, nejen v absurdním boji proti klimatu, ale i proti uvedeným bazénům, autům SUV, létání jen na povolení apod.
   A to nesmí občané dopustit !
   Ještě si pamatuji,
   jak byla tady ta zelená chátra s Bursíkem krátce u moci a co všechno zmrvili !
   Můžeme jen děkovat tomu, že tady ekoalarmisté neovládají naší společnost tak, jako Zelení v sousedním Německu, tam už se německé ovce pomalu bojí vys*at, aby je to CO2 nepohltilo...

   Taková pí*a, jako zelená autorka, tady ještě k tématu listopadu nebyla !

   Smazat
  5. 17:46
   Máš pravdu, my máme v Austrálii velké problémy se zelenejma kvůli požárům které nás právě teď ničí.
   Zelený si vynutili zákaz vypalování suchého podrostu v buši ktery se prováděl v zimě za sychraveho počasí. Následky toho vidíme teď kdy hoří domy a umírají lidě.

   Smazat
  6. To se musíme chránit před pyjáty to by byla katastrofa kdyby vládli.

   Smazat
 2. To NENÍ PYJát,to je KOKOT A JEŠTĚ PROLHANEJ!!!!
  Demokratická podle notiček amiokupantů takhle si to ta NEčeská svoloč představuje?!!!!!
  NASRAT,NASRAT,JO NASRAT!!!!!

  OdpovědětSmazat
 3. TO JE DOBRE, ZE SLI KOMOUSI DO PRDELE. PATRI JEN TAM.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto s vámi souhlasím, ale přišlo místo nich něco mnohem horšího.

   Smazat
  2. 9:59 A copak, ty rudy mudrlante?

   Smazat
  3. 10:50
   Bývalí komouši urvaní z řetězu, odvěký kývale.

   Smazat
  4. 10:50 No přece TY, modrá chcíplino.

   Smazat
  5. 9:42
   o tom kam patříš ty není pochyby.

   Smazat
  6. 9:42 ....a vystřídali je slušní, inteligentní lidé, jako jsi ty.
   A to je milé děti smutný konec pohádky "O pravdě a lásce".

   Smazat
 4. Tak snad jediný článek k 17 lis. se kterým se dá celkem souhlasit, až na malé vyjímky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výborný článek od Karla Pacnera je na iDNES: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/michail-gorbacov-cssr-sssr-jakes-adamec-lenart-george-bush-sametova-revoluce.A191115_134352_vojenstvi_mla

   Smazat
 5. Názory paní environmentalistky nejde ani slušně komentovat. Ušpinila se na samotném začátku. Bojovala podle sama sebe za správnou věc. Dotáhli jsme to tak daleko, že zahraniční vlastník přírodního bohatství hodlá vykopat v blízkosti jedné vesnice jámu 100 metrů hlubokou a provoz na zpracování chce posunout do blízkosti obytných domků tak, že to zvýší množství poletavého prachu ve vesnici na více než dvojnásobek. Do komunikací nechce investovat vůbec, protože spoléhá na to, že budou udržovány z naších daní, i když ze zisku toho cizáka nebudeme mít ani korunu, tedy kromě daně ze žebráckých mezd. Ta ženská z MU si neuvědomuje, kolik napáchala zla.

  OdpovědětSmazat
 6. je třeba připomenout, že např. čistota řek se zlepšila díky tomu, že zkrachovaly textilní fabriky na severu Čech, takže lidé přišli o práci. Ostatní spoluobčané jim "vypomohli" tím, že kupovali u Vietnamců pašované zboží. Takovéhle věci se mají řešit jinak. Netuším co se vlastně v ekologii povedlo, možná se postavila nějaká ta čistička odpadních vod, ale to stavěli komunisté taky.

  OdpovědětSmazat
 7. Dnes jsem rozhodl, po dlouhé době si dám sado maso. Nachystám si v obýváku lavór a pustím si lidový hněv. Který nám laskavě vyváženě poskytne jejich ČTV.

  OdpovědětSmazat
 8. Dnes se komousi poserou strachy a vzteky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10;41
   Určitě,zvlášť,když při tímhle počasí VĚTŠINA LIDÍ MÍŘÍ JINAM,NEŽ NA LETNOU!!!!☺

   Smazat
  2. Komousi miri do prdele.

   Smazat
  3. 12.22 Možná tam míří, ale díky takovým jako ty tam my už jsme, kašpare.

   Smazat
  4. 16:54 Nesporně! A přitom i ten Švajc nám moh koukat na záda, kdyby došlo k odsunu čechomužiků do Bosny podle původního plánu Všeněmců, kteří v tom směru tlačili na jejich císařské Výsosti Franze Josefa I. a Wilhelma II.! Viz slova pana říšského kancléře Bethmanna-Hollwega: "Tato válka (rozuměj WWI.) jest vedena aby byl zničen živel slovanský v Rakousku!" Usmolení čecháčci si ani ten svůj nudlovitej pidistát sami nevybojovali, ale vysomrovali na západních velmocech a stejným způsobem o něj přišli. Kdo se ani nepokusí ubránit sám, musí po zbytek života platit výpalné "osvoboditelům". Čecháčkové se musí na někoho vymluvit! Za Protektorátu byli naopak Češi uváděni výslovně jako árijský národ a v osobních průkazech měli uveden rodokmen předků; z českých chlapců se měl vytvářet nový nacistický vůdcovský dorost na elitních školách NAPOLA; čeští muži měli být přijímáni do řad SS; „česká krev“ byla zákonem chráněná před míšením se Židy… Etablovaná česká historiografie k těmto skutečnostem mlčí, jelikož se tato historicky podložená fakta nehodí do narýsovaného konceptu, podle nějž neměli Češi v nové Hitlerově Evropě fyzicky co pohledávat. Naopak výsledkem mstivého a loupeživého odsunu původního obyvatelstva - namísto předtím mu odepřeného plebiscitu - je jejich současný žalostný a vydrancovaný stav, plný putinovské či čecháčkovské lůzy. Zplundrovaného parazitického čecháčkostánu, zamořeného jaderným a těžebním uhelným odpadem nebude žádná škoda. Je to boží trest za zlovolné a podlé vyhnání původních obyvatel, kteří nedostali ani autonomii. Jakékoli naředění bolševické lůzy neruskými a nečínskými cizinci je jenom prospěšné. Prolhaní, sebechvalní a sebeklamní Čecháčci jsou mistři světa v obrazoborectví, strhávání soch a symbolů, přejmenovávání ulic i vlastního státu a falšování vlastní historie, založené na bratrovraždách a zákeřných záludnostech. Podobně jako Rusové. Jenom více kradou. Viz huhňavý Václav Klaus Perokrad. Nedorostli pro vlastní samostatný stát, nezaložený na literárních a politických padělcích a intrikách, jakož i na uplacených rakouských dezertérech. Bohužel o zpustlou Kotlinu už nikdo z vyspělejších sousedů nestojí (aby si vlastní stát nezamořil)!

   Smazat
 9. To by chtělo, aby napochodovali bezdomovci z celé Prahy s plakátem "Bezdomovci zdraví vítězství Sametové revoluce" a zaplnili Letnou. Do toho by Hutka spustil písničku co je nejkrásnějším, o pravdomluvném slovu.

  OdpovědětSmazat
 10. Nejsme státem Havlistů,ale státem penzistů!My starší jsme se k penzi dopracovali (prací...)
  a mládá generace je v penzi od narození (bez práce) s mobilem v ruce !
  a 17 LISTÚPADU VOLÁ :„MÁME MOBIL V RUCE!…MÁME MOBIL V RUCE!“
  30 let po „HADRÁKU!“,si žijem jako v lapáku,Ty sračky z EU nedají se žrát.
  Tlupa pirátských BONZÁKŮ s kavárnou Disent hlupáků,nám směje se do ksichtů akorát.
  Milion smažek na Letné,radí kdo vládnout a kdo ne -Demokracie,jako vyšitá.
  Ústa plná Hejvl svobody,skandování hesel na doby, dělají z nás ovce napořád!
  Zas maso už je zdražené -alkohol cigarety taky,nemáme pohled blažený ani na kýtu a svíčkovou.
  Až s toho masa začne vosk kapat,tak se můžem klidně namazat,místo Rumem pomazánkou bůčkovou.
  Zdražili pivo i sodovku zahajujem hladovku,alespoň budeme zase o něco tenčí.
  Pustíme si ČT 24 naplno,aby bylo patrno,že rušíme všelijaké Fejky zvenčí!
  Za 30 Jar rozkradený stát,tak proč by měly vlajky vlát,vidím stále stejné tváře hrdinů.
  Není komu tleskat k čemu přát, dál kavárenské hrátky hrát, cinklé klíče zahodit a pivo si dát!
  17 LISTOPAD ?:BACHA ,ABY JSI NEUPAD!
  P…L,VÁCLAVE.. MY DNESKA CHLASTÁME!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/milion-chvilek-ceka-na-letne-demonstranty-z-vice-nez-tisicovky-obci-40303735

   Účastníci demonstrace mají transparenty s různými hesly, např: „Vyvlastnit Agrofert” či „Bureši, blíží se zapamatovatelné datum 1/1/2020. Odstup, nebo zemři!”

   Opět tu máme přání smrti. To je vidět, co je to za morbidní kanálníky, kteří by se drali k moci i přes mrtvoly. Fuj!

   Smazat
 11. Karel Gott, listopad 1989, balkon Melantrichu:
  Komuniste vsech zemi, vylizte si prdel!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můžete to prosím doložit?

   Smazat
  2. My ti na komunisty s.rem, my se jenom chceme zbavit prolhaných šmejdů.

   Smazat
  3. 10:55 Máš recht. Ale rád bych viděl, jak se k tomu
   lízání vlastní řiti dostaneš. Jsi snad hadí muž / žena ?

   Smazat
 12. Paní bych typoval na klasické sluníčko. Myslí to určitě dobře, ale nemá dostatek mentálních sil aby se nestala vždy jen nástrojem v rukách mocichtivých zmrdů, kteří jej když se jim to hodí použijí a zase zahodí. Pak se může dlouze zaobírat tím, kde se stala chyba, proč se nepodařilo z hovna uplést bič.

  OdpovědětSmazat
 13. Bydlel jsem do kristových let, což bylo do roku 68, v Ostravě. Ve středu města byla Koksovna, jménem Karolína a dvě vysoké pece.
  Prášilo se. ale nějak jsme to moc nevnímali.
  Dnes ostravsko prakticky zbavené průmyslu, je na tom ještě hůř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty vysoké pece byly na Žofince a byly postaveny stejně jako Karolínka za kapitalismu..

   Smazat
 14. Naďa Johanisová by si měla srovnat v hlavě, co je míněno vizí komunismu, proč byl minulý režim pojmenován socialismem reálným a proč byla komunistická věrchuška nucena, proti podstatě vyznávané ideologie, hloupě ustupovat až na tehdejší "dohnat a předehnat" ve smyslu spotřebního stylu života. Tak jak si nepamatuje, kdy se změnil formát tehdejšího Rudého práva, to ještě před převratem (s novým sídlem redakce a tiskárnou), nepamatuje si ani proudy ve prospěch ekologie (třeba Brontosaurus), ani tomu odpovídající obrat ve směrování investic. Měla by vědět, že až dosud každá etapa průmyslového, tedy i hospodářského rozvoje všude ve světě znamenala a znamená průchod obdobím, které v podstatě bezohledně znečišťuje a ničí přírodní prostředí. To se nevyhnulo žádné z evropských ekonomik (a ještě leckde doznívá), ani ekonomice USA, a nevyhýbá se ani nastupujícím ekonomikám třeba východní Asie. Je zřejmé, že nedostatečný nadhled existující ve společnosti je právě tou půdou, která znemožňuje skutečný pokrok a vrací lidskou společnost znovu a znovu zpět. V listopadu 1989 nezvítězila demokracie, pravda a láska, ale pouze se prosadily zcela zištné touhy po majetku, moci a bohatství, kdy a samozřejmě, se prosadili ti, kteří disponovali nejúčinnějšími prostředky. A teď nám všem v podřízenosti systému, těmi účinnými prostředky, kterými disponují, předurčují život a vymývají hlavu. Asi tak, milá Naďo Johanisová.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, také mi Naďa přijde velmi naivní

   Smazat
  2. Člověk,který si plete socialismus s komunismem,by si měl dříve,než začne vstupovat se svými schizofrenními bludy do veřejných médií,upravit své vzdělání.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.