Reklama

sobota 2. listopadu 2019

Tři otázky k Sametu (8. díl)

redakce
2.11.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá: Jan Keller

 1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


Viděl jsem je očima sociologických teorií. Alexis de Tocqueville i Vilfredo Pareto. Shodují se v tom, že změny režimů nejsou na pořadu dne v době, kdy je režim nejkrutější, ale tehdy, když se začíná částečně liberalizovat a stává se o něco vstřícnější. Toho okamžitě využijí jeho odpůrci k tomu, aby se ho pokusili svrhnout. Protože dnes s odstupem času vidíme, že mezi odpůrce režimu patřili (dle svého vlastního vyjádření) prakticky všichni, neměl režim ani tu nejmenší šanci. Kdyby dnes žil Brežněv, jistě by prohlásil, že mu lezl reálný socialismus na nervy a obětoval se do nejvyšších funkcí pouze kvůli blahu Ukrajiny, v jejíž svobodu doufal.


2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


Protože prakticky všichni na Východě odmítli žít v reálném socialismu, nezbylo kapitalismu, než si rozebrat jejich firmy, banky a strategické sítě a zmodernizovat je takovým způsobem, aby bylo jejich zaměstnancům umožněno pobírat třetinu až čtvrtinu mzdy svých kolegů na Západě. Je to vcelku gentlemanský způsob vyrovnání se s poraženým. Kdyby byl Západ méně humánní, také si mohl od nás ročně odvádět třeba dvojnásobek nebo trojnásobek z oněch 8 % HDP, které mu odevzdáváme jako protihodnotu za to, že byl ochoten ujmout se pod cenou našeho ekonomického potenciálu. Západ je ovšem nejen lidumilný, ale i pragmatický. Pokud by nás mzdově škrtil ještě více, nemohli bychom odebírat za jeho ceny tu část jeho přebytků, která je v poněkud nižší kvalitě.


3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?


Všem nám přeji, dokonce i neziskovkám, aby sem nepřišli migranti. Rozkradený majetek se dá vytvořit znovu, zničené lesy je možno obnovit, ztracenou potravinovou soběstačnost je možno opět vybudovat. I cizí vojska jednou odejdou. Ale pokud u nás vznikne paralelní muslimská komunita jako třeba ve Francii, pak už je to skutečně na věčné časy.


Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz

17 komentářů :

 1. Sametová revoluce byl model barevné revoluce, kterou západ u nás provedl, aby jsme se stali jeho kolonii. S demokracii to nemělo nic společného, jenom se to do te demokracie zabalilo. Havel a další herci, byli jenom užitečnými idi ti ve službách západních zemí. Dokazuje to jenom ekonomická situace ve které se vůči západu nacházíme po 30 letech od barevné revoluce a televize musí přesvědčovat diváky jak se máme jak v ráji, protože bez toho by jsme to nevěděli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně že to byli jen užiteční idioti.
   Ale neprohloupili,až na výjimky se dostali k lizu.
   Komančové si vzájemně už před hadrákem rozdělovali příští koryta.
   A těm "chartistům" se uctivě klaněli.
   Takový Jičínský byl "jako" podnikový právník.
   Do podniku si ale chodil jen pro gáži,makaly za něj ženský z jeho oddělení.
   Ono okolo té Charty bylo běhání,nóó
   Helanov

   Smazat
 2. 12:56 nemáš pravdu. Sám velký Milouš Jakeš nedávno publikoval článek, že sametová revoluce byla v režii Moskvy, teda aspoň ten prvopočátek. Gorbačova perestrojka měla za úkol zbavit KSČ staré pušky a nahradit novou krví. Západ se až později chopil otěží českého kapitálu. Nezapomeň, že ČSSR do roku 1989 byla součástí východního bloku, který byl dojednám po válce a to hlavně mezi SSSR a USA.

  OdpovědětSmazat
 3. 13,11
  Dnes je uz uplne jedno kto revoluciu, prevrat, zorganizoval.
  Podstata je v tom, ze Zapad si znas urobil kolonie.
  A toto ludia nechceli.
  A v tom mali velku chybu komunisti, ze nepustili ludi von, aby na vlastne oci videli, co ten kapitalizmus, trhove hospodarstvo v praxi znamena.
  A ludia by sa boli vracali, a na kolenach na hraniciach prosili, aby sa mohli vratit, a zit v socializme, komunizme.
  Lenze teraz uz je neskoro.

  OdpovědětSmazat
 4. .....bod číslo 3 by si měl přečíst a vzít k srdci ministr vnitra. Ten je koupený a dál protlačuje zákon o strpění. V podstatě je jeho snaha protiobčanská, protistátní a de facto genocidní....moc hodný a poslušný chlapec, skáče jak páníček píská. Není všem dnům konec a každý se jednou bude za svoje skutky zodpovídat, co vyšleš, to se tobě a tvé rodině vrátí. Zatím nám vnitrosocan vysílá jen samé špatné zprávy.....asi mu na jeho rodině nezáleží......

  OdpovědětSmazat
 5. Jan Keller má pravdu a jako vždy ji dokáže i vtipně sdělit. Škoda, že se politicky neangažuje. Česká politiky takové osobnosti potřebuje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní2. listopadu 2019 13:58
   Pan Keller svojí ironií, rezignuje na nějakou aktivitu. Takové osobnosti politika nepotřebuje. To je pozice nás, remcalů. P.K.

   Smazat
  2. Nechci za něj mluvit, ale on si to vyzkoušel, jak to probíhá v Bruselu ... Pokud někoho kritizuji za neaktivitu, nejdříve bych si zametl před vlastním prahem.

   Smazat
  3. Anonymní2. listopadu 2019 16:25
   Tady ho nikdo nekritizuje, jenom jsem kolegovi 13:58 vysvětlil jeho omyl, ohledně další politické kariéry pana Kellera. Ale samozřejmě, se můžu mýlit. P.K.

   Smazat
 6. Ten poslední odstavec NEMÁ CHYBU!!!!!!!!!!
  Některé škody se dají napravit,některé NIKDY.
  A změna demografie patří jednoznačně do té druhé kategorie.
  Jakmile se domácí obyvatelstvo prokříží s invazisty, tak je VYMALOVÁNO.
  Vyhánět potomky Anči a Alibaby dost dobře nejde.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 7. Jen malou poznámku k tomu plyši.
  Mototechna byla vynikající firma,může potvrdit 11 motoristů z deseti, kteří sháněli náhradní díly...
  Obchodní náměstek Roman Ječmínek se zkrátka vyznal...
  Bum!Vypukla sametovka...
  A schopný (všeho) pan Ječmínek se zase vyznal.
  Stal se prezidentem Autoklubu ČR,a vedl si zase nadmíru výtečně.
  A kdyby mu nehrozilo že skončí v base,tak tomu AČR prezidentuje dodnes.
  Takhle to chodí v Česku,milé děti.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 8. Redakce bez podpisu E- REPUBLIKA, jděte do PRDELE.Pouze je ve vašich komentech už po několikáté snaha dehonestovat 17 listopad, ale já jako pamětník vám napíši, díky za něj.
  Co udělala proruská banda s našim hospodářstvím, zcela zdecimovala naši konkurenceschopnost. poslala nás ve vývoji mezi státy afriky Děkuji, více nechci a děkuji panu Havlovi..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná proruská banda naši konkurenceschopnost poslala do Afriky. Současná prozápadní banda nám tuto Africkou konkurenci pošle přímo k nám do republiky a to se budeme divit, co je lepší. Zlatí komunisti, vraťte se.

   Smazat
  2. No dyť jo!Tak děkujte,je to váš názor.
   Jenom nechápu,proč jste sprostej.
   Spokojení lidé většinou sprostí nebývají.
   Neměl byste spíš spokojeně vrnět? ;-)
   Helanov

   Smazat
  3. Lůza, někdejší kolaboranti a potomci a pobratimové někdejších kolaborantů, bagatelizující a zesměšňující ještě dnes v internetových komentářích (žlučovitých zvratcích) Havla i Listopad si opravdu nezaslouží nic jiného, než si zopakovat tehdejší historii, resp. estébácko-gangsterskou vládu, kterou reprezentuje agent Bureš a stínová rudo-hněd NF. Z řad těchto (povětšinou anonymních a zbabělých) ubožáků se po celé generace rekrutují "užiteční idioti" všech diktátorů a kolaboranti s každým okupačním režimem. Není divu, že u nás totalita vydržela celých 50 let. Ani se nedivím, že zbabělci jsou alergičtí na zrcadlo, v němž vidí zas a znovu jen zbabělého a zakomplexovaného potkana… a Havel, Horáková či bratři Mašínové rovněž každému zbabělci, křivákovi či bývalému kolaborantovi nastavují takové pomyslné zrcadlo. Zrovna tak se nedivím, že tito frustráti, zakomplexovaní a zlomyslní anonymní nýmandi, jsou vesměs zároveň i obdivovateli putlerovské kleptokracie a anti-amerikanismu. Ještě asi dlouho budeme lavírovat na pomezí mezi demokracií a socialismem, přinejmenším do té doby než vychcípaj na chlast a ovarové žranice!

   Smazat
  4. Vy jste ještě větší hňup, než jsem si myslela, jenom naučené fráze a lži.

   Smazat
 9. Anonymní 2. listopadu 2019 15:24
  Popsal jste to téměř dokonale, jen jste si v rozčilení určitě spletl poslední slovo a jméno. :)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.