Reklama

sobota 2. listopadu 2019

Učitelé chystají stávku na předvečer výročí Velké říjnové revoluce

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
2. 11. 2019  PrvníZprávy
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga oznámil, že stávkovou pohotovost považoval a samotnou chystanou stávku školských odborů považuje za zbytečnou. Ministerstvo zveřejnilo dopis Roberta Plagy, kterým reagoval na dopis odborářů poslaný všem členům vlády.
„O tom, že je školství pro současnou vládu skutečnou prioritou, svědčí mj. to, že od roku 2018 dramaticky roste reálný objem prostředků na platy pedagogických a nepedagogických pracovníků. Od mého nástupu do funkce došlo k růstu objemu prostředků na platy (včetně odvodů) v roce 2018 o 12,3 mld. Kč, což zabezpečilo růst platů pedagogů o více než 10 %, nepedagogů pak o 11,5 %, v roce 2019 jdou do platů prostředky ve výši 15,5 mld. Kč navíc oproti roku 2018, což vytváří předpoklad pro další dynamický růst platů pedagogů o 15 %, a nepedagogů o 10 %. Pro rok 2020 máme zajištěný objem prostředků ve výši 13,4 mld. Kč, což bude znamenat růst platů pedagogů o 10 % a nepedagogů o cca 10 %. Tento bezprecedentní růst je rovněž doprovázen i doposud ojedinělým závazkem vlády na navýšení prostředků na platy pedagogů i pro rok 2021 o nejméně 9 procent, což znamená nárůst objemu prostředků o dalších minimálně 11 miliard korun," vysvělil ministr práci svého úřadu, který podle něho dělá pro učitele, co může.

„Již v této chvíli je tak jisté, že celkové navýšení ročního objemu prostředků do platové oblasti v regionálním školství bude mezi roky 2018 až 2021 minimálně 52,1 miliardy korun. A nejsou to jediné peníze, které směřují do naplňování školství coby priority vlády.Nad rámec těchto prostředků se nám např. pro rok 2020 podařilo vyjednat další prostředky pro regionální školství, jako například na zvýšení kvality vzdělávání v mateřských školách, navýšení počtu nepedagogických pracovníků ve školách apod., a to v celkovém objemu další 6,6 miliardy korun. Navíc tato vláda během posledních let masivně investuje do školské infrastruktury – do staveb, oprav a rekonstrukcí mateřských a základních škol šlo zatím zhruba 8,5 miliardy korun," dodal ministr.
„Z výše uvedeného je zcela jednoznačně vidět, že školství je po dvaceti letech opravdovou prioritou vlády. Bez komentáře pak raději ponechám skutečnost, že po celou dobu používáte ke svým propočtům špatná čísla, jejichž nerelevance Vám byla opakovaně vysvětlena, a to naposledy na včerejší schůzce (31. října 2019) s ekonomickou náměstkyní RNDr. Zuzanou Matuškovou. Ve světle těchto skutečností si pevně stojím za tím, že vyhlášení stávky není na místě," uzavřel svůj dopis Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.Odboráři 1. listopadu 2019 v televizních relacích prohlásili, že trvají na svém a od stávky, které se podle odborů má zúčastnit 50% škol, neodstoupí.

Odbory stávku načasovaly na středu 6. listopadu 2019, což je v předvečer 102. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. To jsou paradoxy.
34 komentářů :

 1. Rusofob by klidně mohl napsat, že se učitelé hlásí k odkazu VŘSR v oblasti vzdělání a že je to zjevně signál pro Putina, že půjdou s ním a ne s Bruselem :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za těch pár odpracovaných hodin mají neuvěřitelně vysoký plat. A ještě stávkují ...

   Smazat
  2. 13:46 Pomíjíte skutečnost, že pracují s daleko méně kvalitním "materiálem" ve školních lavicích než tomu bylo dříve. Je to díky inkluzi, díky zrušení zvláštních škol, LGBT výuce atd., jinými slovy se o to zasloužila i EU, kterou čeští politici bez výhrad poslechli. Proto se nedivím učitelům, když za stejné ústrky a příkoří chtějí od těch politiků stejný plat jako třeba v Německu.

   Smazat
  3. 13:46 Taková základka, střední, učňák. Lísknout to nesmíš. Drzé to je. Nahrává si tě to na mobil. Rodiče stojí za potomstvem proti učiteli. Když potomek neumí, tak to učitel blbě vysvětlil a tak dále a tak dále. A doma je učitel pojmenován blbec nebo kráva.
   Za ty nervy, je stále plat možná nízký.
   ----
   Jiný průser je, že pro ministra škola = škola. Takže navýšení se týká i učitelů hudby a dalších. A tam je to přeplacené zaručeně je.

   Smazat
 2. Výsledky vzdělanosti našich dětí jsou tristní. Páni učitelé nejsou schopni je něco naučit. Samé prázdniny, denně učí čtyři hodiny, děti jim utíkají stávkovat. Za to chtějí zvyšovat platy? A to je mají vyšší než je průměr. Když se jim to nelíbí, ať jdou tedy makat někam do montovny za podstatně méně osm hodin denně + povinné přesčasy. Ona je ta chuť stávkovat přejde

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím se zastat učitelů, protože právě dneska mě požádala dcera, že musím požádat třídní o přesazení do jiné lavice. Sedí prý v lavici mezi dvěma poněkud retardovanými hochy (kvůli kterým neslyší ani výklad učitele), kteří celou hodinu hlasitě ruší (mají nějakou formu prý lehké psychické poruchy a mohou do školy bez doprovodu asistenta).

   Smazat
  2. 14:02 "Výsledky vzdělanosti Vašich dětí jsou tristní." souhlasím s Vámi Pane.

   Děti mám již dospělé.
   * Kdykoliv promluvili o učiteli sprostě, tu přiletěl ihned pohlavek.
   * Na schůzkách jsme vždy spolupracovali s učiteli.
   * Mládě je třeba usměrnit než zvlčí.
   * Málokteré dítě umí násobilku z povídání. U nás to byl dril, našprtání, přezkoušel jsem a basta.
   * Neustále opakování mláděti, že samo se do hlavy nedostane, bez práce nejsou koláče, poctivý tréning přinese ovoce
   * Dohled nad výsledky, pochvala a odměna.
   * Nyní to vypadá na VŠ na červené diplomy.

   Takže se nevymlouvej na učitele. Srovnejte si to v hlavě.
   A) každý nemá hlavu na doktora
   B) když děcko chce, dokáže. Když nechce, ani párem volů nedotáhneš.
   C) nejsnazší je, z neúspěchu obvinit jiné.
   D) titul není nutný. Např. Leoš Mareš nemá výšku a nijak netrpí.

   Smazat
  3. 14:30...Souhlas!
   Dříve když Máňa neuměla násobilku tak dostala za ucho a musela se učit.
   Dneska jí máma opatří bumážku že je dyskalkulik a...pančelko pos@® se...
   Nechtěla bych dneska učit.
   V některých lokalitách má půlka třídy papíry na hlavu.
   Tak to pak má učitel těžký.
   Pepíček neřve a nepere se protože je nevycválaný lumpík...Je to autík,nebo ADHD,ono se vždycky něco najde.
   Helanov

   Smazat
 3. Nevím, co dělal nebo dělá 13:46, ale vím bezpečně, že by se po několika hodinách výuky dnešních dítek rychle odpotácel někam, kde je bezpečno a kde se dají vydělat peníze s menšími důsledky pro psychiku a zdraví vůbec. Učitelé prostě musí prokazovat úžasnou lásku ke svému poslání, aby v daných podmínkách vydrželi. Naštěstí jsem učil jen na vysoké škole...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:05... Hlavně dneska jsou rodiče ještě nevycválanější než ti spratci.
   Svoje dětičky považují za klienty a učitele za jejich slouhy.
   Fakt je,že fotbalu a škole rozumí každej.Blbec.
   Helanov

   Smazat
 4. 14:02 Píšete samé blbosti! Učitelé samozřejmě právě toto dělají a utíkají ze škol, hlavně ti mladí, starým před důchodem už to nestojí zato. Kdybyste měl pravdu, tak bude ve škole vyšší procento mužů a ne jenom samé ženské, které mají kvůli vlastním dětem horší možnost uplatnění jinde. Na naší škole je už jenom jeden učitel a to je ředitel, ostatní chlapi to vzdali hned po prvním roce! A kdyby nebyli k dispozici alespoň důchodci, tak naši školu mohou od minuty zavřít!

  OdpovědětSmazat
 5. Když byl dříve někdo retardovanej, tak ho šoupli do zvláštní školy, kde měl učitel jenom pár takovech jedinců a ještě k tomu byl na tento typ žáků vyškolen. Dnes ho šoupnou do normální třídy s nadlimitním počtem třeba 30ti dětí (nejsou učitelé), kde nestačí ostatním a jenom narušuje výuku. Mně to připadá, že ta inkluze byla zavedena zcela úmyslně a jejím cílem je snížení úrovně vzdělání všeobecně v celé Evropě. Africké kmeny z buše se pak asi budou mezi námi daleko lépe cítit :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Proč učitelé nestávkují po skončení vyučování? Berou si děti jako rukojmí. Znalostí žáků klesají a učitelé je ještě ošidí o jeden den,

  OdpovědětSmazat
 7. Školské odbory by mohly plným právem požadovat nárůst platů třeba na úroveň průměrného platu ve školách soukromých! Velmi dobře si vzpomínám na jistou dámičku Petru Buzkovou, která poslala svou dceru samozřejmě do školy soukromé, nikoliv státní, protože už tehdy se tato "socialistka se sociálním cítěním" dostala k informacím, k čemu spěje české školství. Socani jsou neproradnější cháska v českém politickém spektru a jejich ministři do dokazují dodnes!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. asi byla 4 roky ministryní školství soukromého a nikoliv státního :-)

   Smazat
  2. 14:30 jinými slovy na tom dnešním bordelu v českém školství se podílela ona sama

   Smazat
  3. Dělat ministra školství a posílat své děti do soukromých škol je, jako by Baťa chodil v botách značky Salamandr.

   Smazat
 8. Za to jak se učí dějepis a překrucují se dějiny, by měli peníze vracet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 100% pravda!Vymývají mozky dětem již v mateřských školkách.Státní zaměstnanec je vždy slouha režimu,který zrovna vládne!

   Smazat
 9. Krásně o školství v Rusku mluvil Pjakin, nevěřím že u nás to je jiné. Učitelé by měli děcka bavit aby se náhodou nenudila, pokud si prý učitelé chtějí vydělat nemají pracovat ve školství. Učitel to je poskok který má sloužit a děti bavit a nenudit je. To že v historii bylo vzdělání jenom pro privilegované se nebere v potaz. Nejváženější osobou byl starosta, farář a učitel. Docela dobrý a nedávný příklad podal pan Chaloupek, který svého času hovořil o africké dívence a popisoval jak tam stojí o vzdělávání a co všechno jsou děti ochotné vytrpět jen aby měly vzdělání a vyhrabaly se z bídy. Chtěl jsem tu reportáž najít, ale nezdařilo se, kdo by to našel, nebylo by od věci, naopak, s tím veřejnost seznámit. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 10. Vysvětlení ministra je dostačující a stávka není na místě. Tady možná nejde ani tak o platy, jako zase o rozdmýchávání společenského napětí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Vámi(19:33), protože to vidím stejně. V.J.H.

   Smazat
  2. 19:33 Soudruh Husák by to v r. 1989 lépe jak vy zcela jistě nenapsal. Ano, souhlasím, jedná se o rozdmýchávání společenského napětí a to je přece v kapitalistickém ráji zcela nepřípustné!

   Smazat
 11. Jde jen o plánovitou "debilizaci" školství všemi prostředky.
  Z nevzdělanců je snadno ovladatelná pracovní síla.
  Dalším cílem je né "spojovat",ale rozdělovat společnost a to na všech jejích úrovních.

  OdpovědětSmazat
 12. Pes je zakopaný v tom, že do škol přišla generace učitelů, kterou vyprodukovalo naše vysoké školství "nového typu" po roce 1989. Vystudují obvykle nějaký obor, ale ve školách učí dalších deset předmětů, kde jsou tak o stránku před žáky.Zato se snaží být kreativní, s dětmi kamarádští, ať to stojí, co to stojí,breptají o nových způsobech výuky, samozřejmě ze Západu.Protože sami nemají disciplinu, nevyžadují ji ani po dětech.Pro ředitele je hlavní práce "navíc", tedy různé besídky, akademie ap. Za to jsou hodnoceni, ne za výsledky ve výuce. A k tomu si přidejte, že na pedagogické fakulty jdou ti, kteří by jinde neuspěli. Chtějí jen toho bakaláře nebo magistra, ale učit z nich chce tak jedno procento. Když pak procitnou, že ani ten titul jim manažérské místo nezajistí, připadá jim práce ve školství jako kriminál.Tak se snaží zase dostat do politiky, aby si splnili svůj sen o velkém balíku. Sledujte před volbami, kolik těchto tzv. učitelů kandiduje za kohokoliv.

  OdpovědětSmazat
 13. Je opravdu otázkou, jaká je pravá příčina hrozby stávkou některých učitelů. Má to být skutečně stávka za zvýšení platu, jak je aktivistickou skupinou školských odborů deklarováno? Dokumenty MŠMT to zcela jasně vyvrací. Je to tedy postoj "občanské neposlušnosti vládě" učitelů aktivistů bojujících za "lepší příští" a hlavně proti těm "zloduchům" Babišovi, Zemanovi a Benešové? Jak ještě nedávno vykřikovali "U koně" a na Letné ti "lepší z nás", motivovaní některými taky umělci, mainstreamem medií, protidemokratickými "kavárníky", neziskovkami typu "Milion chvilek", Člověk v tísni a fašistickými bojůvkami "Demobloku", pracujícími v žoldu EU a dalších "zahraničních agentů"? (viz FARA, platný v USA).

  OdpovědětSmazat
 14. Zdá se, že někteří zde diskutující (ale dokonce i školské odbory a učitelé) vůbec nepochopili podstatu vzdělávacího systému, která v Česku už před lety začala kopírovat to "nejvyspělejší anglo-americké školství", jehož podstata spočívá v tom, že promile dostane možnost špičkového vzdělání v soukromých školách. Ti ostatní, tzv. plebs, je nahnán do státních škol, které nejsou určeny k udržení vysoké vzdělanostní úrovně, ba právě naopak, cílem je vychovat stádo tupých, omezených (médii a reklamou snadno ovladatelných) konzumentů, aby se snáze zapojili do práce v robotárnách všeho druhu, kde budou stejně pracovat vedle agenturních zaměstnanců ze zahraniční (a často bez jakéhokoliv vzdělání). Tady by jim bylo vzdělání opravdu na obtíž. Elita přece nebude financovat vzdělání jelit! Soudružka ex-ministryně Petra Buzková by vám to mohla vysvětlit obšírněji - viz včerejší komentář ve 14:30.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, zda solventnost rodíčů dává jistotu genia potomků. Zrovna tak, zda výše platu učitele určuje jeho vzdělávací potenci. To bere snad jen placatý mozek.

   Smazat
 15. Nevím, zda naší učitelé nepřehnali tlak. Na jedné straně mohou získat nějakou tu tisícovku (která skutečně není k zahození), na druhé staně taky mohou přijít o sympatie veřejnosti. Možná by taky mohli začít stávkovat faráři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. u farářů se do dá čekat zcela určitě, zakázali jim požitky vyplývající z pedofilních úkonů a několik církví v ČR je před zánikem (nemají na výplaty) a vyhlásí bankrot

   Smazat
 16. 12:00 i v tomto tématu bych měl něco pro české rusofoby. Před nedávnem proběhla informace, že soukromá anglická škola v Etonu převzala vzdělávací systém z dob SSSR, protože se jí jeví jako nejefektivnější a nejúčinnější pro organizaci výuky v jejich škole. Pochopitelnou součástí je rovněž fakt, že pro výuku jsou využívány učebnice ze SSSR, které byly přeloženy do angličtiny. Agenti-rusofobové, chcípněte :-)

  OdpovědětSmazat
 17. Možná to sem nepatří, ale učitelé a jejich závislost na financích ad absurdum se vyvinulo v dotace nejen Home Creditu, ale i Čínských nekalých fondu z ambasády do UK. Nikde nejsou evidovány sponzorské dary. Je to zajímavé, nikdo není vinen, ale třikrát běda, když prezident nejmenuje pana Putnu profesorem. Vše řikala Putnova fotografie z našich novin s plagátem = My katolické buzny zdravíme Prag Pride =. Nemám nárok soudit, ale právo mít názor mám a tak si myslím, že takový člověk sice jen provokuje, ale asi morální kvality nemá. Pak není asi moc divu, kam klesla naše Karlova Univerzita i s panem rektorem Zímou.

  OdpovědětSmazat
 18. Mají samé prázdniny.Tam Letní,tam zimní,jarní,podzimní.Ředitelské volna.To my běžní pracující si můžem zdát. Plat cca 30 000Kč,sem jim zdá málo??? A co nepedagogičtí pracovníci? Kuchařky,uklizečky,školníci,v některých ZŠ i vrátní,ti by si zaloužili skutečně přidat.

  A to nemluvím že v ZŠ je pomalu propagovaná multi-kulty i nenávist k Rusku.

  OdpovědětSmazat
 19. Tak co půjdou děti na lampioňák

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.