Reklama

středa 27. listopadu 2019

Výzva politikům


Jiří Jírovec
26. 11. 2019
Nové vedení TOP O9 hodilo ostatním stranám rukavici. Markéta prý má drive (česky drajv).
Stát se ale může jen jedna ze dvou věcí:
1.      Vše zůstane při starém antibabišování a bojování s již neexistujícím režimem; nebo
2.      Někdo statečný vystoupí s analýzou posledních třiceti let a pokusí se navrhnout řešení problémů, které přinesl kapitalismus.

Českou společnost rozděluje stupidní antikomunismus šířený prestituty i prostituty mezi historiky. Očerňování minulosti vychází z omylu, že na pozadí minulého zla bude vše polistopadové vypadat růžově.

Podle nedávno zveřejněného průzkumu si významná část české populace myslí, že za předcházejícího režimu bylo lépe. Media se zaměřila na "že", ale neptala se "proč" si to (starší nevzdělaní) myslí.

Předcházející režim dal lidem to, co se cení nejvíc, totiž existenční jistotu. To je absolutní základ všeho. Vzdělanější pamětníci vědí, že tehdy byla vyřešena bytová krize, zavedeno bezplatné školství, vznikl zdravotní a důchodový systém, který odolal polistopadovým likvidačním snahám. Byla kulturně bohatá šedesátá léta. V neposlední řadě je nutné zmínit, že režim byl schoný sebereflexe, která absolutně chybí tomu polistopadovému.

Metody, které měl tehdejší režim k dispozici, postihly asi 5% populace. Byly i oběti na životech. Každé je nám líto, ale ve světě kolem nás na lidském životě nezáleží.

Západ se snažil zničit ekonomický systém ve sféře SSSR. Nešlo o lidská práva, ta byla použita jako zbraň daleko později.

Údajné ruské zasahování do prezidentských voleb v USA je čučkařením ve srovnání s diverzními, špionážními a propagandistickými akcemi vedených proti Československu  v padesátých letech.

Máme novéhho velkého bratra a tak si česká vláda netroufne ani náznakem odsoudit výrok Albrightové, že několik set tisíc předčasně zemřelých iráckých dětí (v důsledku ekonomických sankcí, které například zahrnovaly i lékařskou literaturu) byla dobrá cenu za odstraněnní Husseina?

Stejné platí pro chlubení se  Brzezinského, že USA zatáhly SSSR do války v Afghanistánu, aby Rusové měli svůj vlastní Vietnam?  Protestovali jsme, kdy proti útoku na Panamu, který připravil o život asi 4000 lidí? Nikoli, USA si přece potřebovaly zajistit kontrolu nad průplavem.

Pofoukáváme si  svoje bebínko z roku 1968 a odsuzujeme tehdejší ploty na hranicích, které nám znemožňovaly jít "za lepším".  Rádi bychom ale měli nové, aby nikdo nelezl k nám.

Současný režim se vyhýbá výzvě "ukažte, že to děláte lépe než vaši otcové. Vinu za to nenese Babiš a Zeman, ale celý politický systém, který si vystačí s bojem o 30% preferencí, které drží ANO 2011.

Je nejvyšší čas, aby politické strany přestaly žvanit a slibovat, že to, či ono zruší, jen co se dostanou k moci. Nelze předpokládat, že se všechny shodnou na stejném postupu. Musíme ale chtít, aby pracovaly ve prospěch celé společnosti. Musíme se oprostit od hlouposti (či zaťatosti) pravicové poslankyně, která prohlásila, že by pro rozpočet (tehdy Sobotkovy vlády) nehlasovala ani kdyby byl výborný, protože je levicový.

Když bude nová předsedkyně TOP 09 dost silná, aby odsunula Kalouska od antibabišování k financím a ekonomice a nechala si vypracovat analýzu současných problémů, může předběhnout ostatní strany.

V Česku žije 10% populace na hranici chudoby. Šmejdské zákony, přijaté šmejdskými poslanci, umožňují kšeftování s chudobou, exekucemi a hazardem. Jsou to šmejdští poslanci, kteří blokují  jejich odstranění. Máme spekulanty, kteří vyšroubovávají cenu pozemků a tím i cenu bytů. Bydlení přestává být dostupné.

Česká společnost potřebuje odpověď na řadu otázek (například):

   Kolik bytů potřebujeme - kolik budou stát - kdo, kdy a kde je postaví;
   Kolik zbraní potřebujeme - kolik si na ně půjčíme - kdo to zaplatí;
   Kolik miliard odtékajících do zahraničí můžeme zadržet - pokud vůbec a za jakou cenu;
   Jak začleníme chudé zpátky do společnosti - kolik to bude stát;
   Kolik bude stát likvidace vyloučených oblastí;
   Jaké (finanční) nástroje máme nebo budeme potřebovat k přerozdělení bohatství;
   Jaké změny vyžaduje daňový systém;
   Jak budeme řešit disproporci mezi platy a nájmy, které vzrostly oproti platům roku 1989 5x;

Uspět může ten, kdo bude schopen říct: Na ten a ten problém máme politici pouze flikují svoje přežití. Nejsou ochotni a pravděpodobně ani schopni  testovat hypotézy. To přece mělo být ono posmívané řízení státu jako firmy.

Poslanci žvaní o druhém a třetím dítěti. Jenže napřed musí být dvojice, která počne první dítě a má kde bydlet. Startovací byt se prý bude měnit za větší a větší a ještě větší. Jak rodina poroste.

Jenže 1+kk je v Praze bratru za 4 milióny a na hypotéku dosáhne jen ten, kdo napřed našetří nějakých 700000 korun. A co ti, kteří na hypotéku nedosáhnou a ti, kteří nemají na nájem garsonky, protože pracují za minimální mzdu a nebo zůstávají pod průměrnou mzdou?

Než se dočkáme odpovědí, můžeme se poučit o hrůzách minulosti.

Seznam.cz z 26. 11. 2019 odkazuje na vzpomínku fotografa Birguse, na šeď, marasmus, omšelost, alkoholismus, ztrátu perspektivy, tváře zakaboněné nebo bez výrazu. Bez barev (ty holt černobílá fotografie těžko zachytí), bez příkras. Život v těžkém socialismu. Život na ulicích. Mimo hřejivé pelíšky obýváků či chat.

„Nostalgie po ‚starých dobrých časech‘ je smutná a trápí ho, kolik lidí jí trpí. Hlavně je to jedna velká lež. I tyhle fotografie by měly sloužit jako důkaz, jako svědectví těch ‚starých dobrých časů‘. Podívejte se, kolik bylo všude špíny, nedostatku, jak bylo všechno zchátralé a v čem jsme chodili oblékaní.“

O kus dál je odkaz na článek jakéhosi Drdy: "Komunismus a plná zaměstnanost. ČSSR jako obrovský tábor nucených prací."

Někdo se černi od Birgusů a Drdů usměje, někomu z ní bude na blití. To podle vzdělání.

K Birgusovi lze dodat, že v těch "starých dobrých časech" vystudoval dvě vysoké školy, získal doktorát, stal se asistentem na vysoké škole a měl 15 autorských výstav. Na takový život nelze vzpomínat v dobrém. To musí uznat i naprosto nevzdělaný pamětník těch dob.

26 komentářů :

 1. Některé naše dnešní problémy má skutečně kapitalismus v genech.
  Bohužel však namísto zavedení regulací ve prospěch jeho správného fungování je systém kroucen ve prospěch korporací.

  Na vině není ani tak kapitalismus, ale kvazi-liberální, kvazi-sociální a kvazi-environmentální fašismus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, jsou to i fakta.
   Ja sice nerikam kvazi (casty termin na Slovensku), no pseudo, no je to to same.

   Ale nadherny clanek, ze. Hezky shrnuto.
   Proste pan Jirovec.

   Smazat
  2. Ad 2:11
   v podstatě souhlasím, přesto upřesním:

   Kvazi- a pseudo- jsou částečně synonyma, ale tak, jako to u synonym běžně bývá, úplně totožný význam přece jen nemají.

   Obojí se používá především jako předpony (resp. předložky), jsou cizího původu, pseudo- původu řeckého, quasi- původu latinského (a italského). Použití v češtině i slovenštině je podobné, jenom ve slovenštině zdomácnělo slovo kvazi také jako kvázi a používá se běžněji.

   pseudo- – z ř. pseudos (lež, omyl)
   použití - falešný, lživý, nepravý, předstíraný, napodobený

   quasi- , kvazi- – z lat. it. (
   použití - připomínající, zdánlivý, rádoby, jakoby, něco jako, zdánlivě jako

   Vidíme zde jeden důležitý rozdíl, v případě pseudo- je nutně přítomen úmysl předstírat, zatímco v případě kvazi- tento úmysl nutně být nemusí.
   A protože si nemyslím, že všichni, kteří používají environmentální, sociální nebo liberální rétoriku ve prospěch korporací a proti většině lidí, záměrně podstírají a podvádějí, připadá mi kvazi- jako přesnější.
   Je to ale jenom otázka pohledu, pokud budu chtít zdůraznit, že tohle divadlo je režírované, což samozřejmě je, pak bude výstižnější pseudo-.

   Smazat
 2. Bohatý chce svobodu a chudý spravedlnost

  OdpovědětSmazat
 3. Nejsem pro reinkarnaci totáče, ale z vaničky s vodou vylít i mimino byla pitomost. Tak jsme zrušili státem podporovanou družstevni výstavbu bytů, podporovanou mimoškolní aktivitu dětí, dotovanou kulturu.. Nejsme jako oni jsme zdokonalili, že v kádrování jsme lepši. Nedostatky na trhu jsme nahradili kšeftováním se vším možným a nemožným. Mrzí mne promarněný čas, kdy opakujeme stejné chyby a zůstali jsme nepoučitelní, zase si slibujeme lepší zítřky, dokonce zase se stáváme davem na náměstí. Prosím nevracejme se, ale poučme se z chyb a neopakujme je, jsem optimista protože jinudy trať nevede.

  OdpovědětSmazat
 4. Moc pěkný článek pane Jírovec to jste trefil přesně o co jde o existenční jistoty. Ale určitě to nebude řešit stop09 zatím se zastává obyčejných lidí jen SPD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. TOP09 je pobočkou KDÚ-ČSL, bývalý předseda Kalousek byl přece chvilku i předsedou uvedené strany. I když tehdy zvažoval i spolupráci s KSČM, nakonec zvolil ultrapravicový přístup a směřoval stranu ke kapitalismu volného trhu bez sociálních jistot. V jeho volebním programu se hlásalo, že každý má žít za své. Žádná pomoc státu, žádné záchranné sítě a to vše mělo snížit či odstranit zadlužení. S tímto programem se dostal do vlády a za jedno volební období navýšil dluhy o 600 miliard, což zřejmě ještě nikdo v Česku nepřekonal. Majstrštykem se pak stalo prosazení církevních restitucí a posunutí knnížete s čírem až do souboje o prezidentský úřed, což naštěstí nezrealizoval. Následovníci jdou odhodlaně v jeho stopách. Vystoupení jeho klaky v rámci 17. listopadu ukázalo, že k tvrdému antisociálnímu programu už přidali i hulvátství a s velkou pravděpodobností kráčí směrem k vytváření bojůvek, které budou fyzicky napadat své odpůrce.

   Smazat
 5. Právě se stalo: Sněmovna schválila jeden z hlavních bodů programu SPD:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prave-se-stalo-Snemovna-schvalila-jeden-z-hlavnich-bodu-programu-SPD-604881

  OdpovědětSmazat
 6. Perfektní přehledný popis situace. Bohužel sociálně spravedlivá společnost by byla možná pouze pokud by byla ve většině obývaná lidmi rozumnými a spravedlivými, nikoliv s nynější populací, která mysl většinou postrádá. Svoboda bez zodpověnosti je cesta do pekel.

  OdpovědětSmazat
 7. Dobrý článek, některé otázky a neřešené problémy sice postrádám, ale to nesnižuje jeho kvalitu. Ovšem k optimismu není samozřejmě žádný důvod. Nemine totiž snad jediný den, aby se neobjevila nějaká gigantická hovadina, které pak prakticky celý mainstream věnuje veškerou energii a čas a vážné problémy jdou stranou. Nyní například je v centru zájmu dopis nějakého psychopata z Řeporyjí, který tamějším exotům dělá starostu. Píše přímo Putinovi, hrdina. Že prý jako řeporyjci postaví pomník vlasovcům, i kdyby na chleba nebylo. A těmhle vymatlaným idiotům se věnuje pozornost...No, mně se zdá, že se svět dočista zbláznil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že by chtěli zatlouct tohle?

   Rok 2020: začátek kolapsu i okamžik pravdy:

   http://svobodnenoviny.eu/rok-2020-zacatek-kolapsu-i-okamzik-pravdy/

   Smazat
  2. @14:54

   Obavam se, ze jeste drive.
   Prvni faze, rok 2011, druha, samozrejme rok 2014, treti...

   Prvni procesy jiz byly spusteny, no zadnou paniku.
   Konvencni valka neni mozna z principu a jeste porad je zde ochrana. Jen at neblbnou z nenavisti.

   Cetl jsem, vim, no myslim, ze to bude jeste drive.

   nobody

   Smazat
 8. Víte, kdo v EU přepisuje dějiny ve prospěch Hitlera? Češka Jourová!

  http://svobodnenoviny.eu/vite-kdo-v-eu-prepisuje-dejiny-ve-prospech-hitlera-ceska-jourova/

  USA se proti cizím vlivům bránit smějí a my ne? Také Orbán vyhnal Sorose!

  http://svobodnenoviny.eu/usa-se-proti-cizim-vlivum-branit-smeji-a-my-ne-take-orban-vyhnal-sorose/

  Švédská města osekávají základní služby, aby mohla podpořit migranty:

  http://svobodnenoviny.eu/svedska-mesta-osekavaji-zakladni-sluzby-aby-mohla-podporit-migranty/

  OdpovědětSmazat
 9. Za 1.republiky bylo 20% bytů v Praze právě
  o jediné místnosti. Ale za 80 let jsme pokročili...

  OdpovědětSmazat
 10. Pozdrav ze Slovenska k výročí 17. listopadu 1989:

  Historie ve 4 větách:

  Za Masaryka v našej dedine bola len nezamestananost, kostol a krčma.

  Za Gottwalda pribudla práca pre všetkých, JRD, škola, knižnica, kultúrny dom a verejná doprava do obce.

  Za Husáka pribudla pošta,zdravotné stredisko, materská školka a dom smútku.

  Dnes už je tu zasa len nezamestananost, kostol a krčma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No vis, ze TGM, chtel budovat, po darovane republice.

   A zase, po tom vsem, nam zbyla poze ta knajpa.
   Musime si priznat, ze nas vsichni kolem oblbli, dorazili, ponizili a mnoho i zabili.

   Termin odpovednost...

   Smazat
 11. Pozn.: V Česku žije mnohem více než 10% populace na hranici chudoby.(srv. výzkum Aspen institute s přiléhavým názvem "Kam kráčíš,Česko?").

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, mas pravdu.
   To jsou cisla, ze? Namalovane s terminem "oficialni".

   Tak tedy Aspen institute:
   https://www.aspeninstitutece.org/project/czech-startup-report/

   nobody

   Smazat
  2. Hej Doe, vim, ze je to pravda,

   poslal jsem z Aspenu tak jinou supu, no
   musis v zavaznych tvrzenich davat i podklad.

   Nepodcenovat, ale vim, ze je to pravda, co jsi napsal.

   Hledejte, na Aspen institute to je, tyce se rozboru Stredni Evropy.

   Zdravim Te, Ms Doe.

   nobody

   Smazat
  3. Jednoduše: Protektorům došlo, budou-li protektorát příliš vysávat, můžou ho ztratit.

   Smazat
 12. "...Údajné ruské zasahování do prezidentských voleb v USA je čučkařením ve srovnání s diverzními, špionážními a propagandistickými akcemi vedených proti Československu v padesátých letech..." Absolutní pravda. Při rozhovoru s jedním známým, který je - na rozdíl ode mne - ještě ekonomicky aktivní, jsem se podivovala, že dnešní švajneraj nevadí těm mladým dělníkům. Řekl mi, že prostě nezažili tu normální dobu a práci v ní.

  OdpovědětSmazat
 13. Já si myslím, že je na vině pokrytectví a dvojí metr naší justice. Nedávno dala novinářka z nějakého periferního plátku facku novináři ze Sputniku. ( jednoho z nejčtenějšího zpravodajství v ČR) A spousta lidí začali situaci bedlivě sledovat.Kolik krátkozrakých tupců jásalo a slintalo blahem. Jako vždy na akci přijde reakce Co nevidět pár facek okusí redaktor z ČT 24, Pak někdo z Respektu, ty co šíří pořádný rozředěný lidský výtrus. A ani hlídacího psa je třeba neopomenout. Národ bude zvědav, jak to vy Praští vekohlavové proameričtí vyřešíte.

  OdpovědětSmazat
 14. Vlastní hovno by… Šéf poslanců SPD se fakt naštval, pak vstal a popsal chování Pavla Novotného. Tady a teď:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vlastni-hovno-by-Sef-poslancu-SPD-se-fakt-nastval-pak-vstal-a-popsal-chovani-Pavla-Novotneho-Tady-a-ted-604948

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejak mi jeho dlouholete chovani pripada, jako "naschval":)

   Nevim, no myslim, ze si dela pouze "prdel".

   Smazat
 15. Pane Jírovče, problém je, že současný systém je kořistnický systém. Všechny body, které jste výš sepsal, jsou cestou, ale nikoliv cílem.
  Koupíme nové zbraně. Vedlejší je, k čemu nám budou. Cílem je maximální zisk výrobců a prodejců.
  Postavíme nové byty pro sociálně slabé. Důležité je, kdo je bude stavět a kolika miliardami je budeme dotovat z veřejných peněz.
  Odstraníme vyloučené lokality. A komu na nich záleží? Důležité je, kolik miliard na to ta která vláda vyčlení a kdo je dokáže, přes různé doprovodné "neziskové" organizace vypumpovat.
  A tak je to naprosto se vším.
  Páchání dobra není cílem, ale cestou. Cílem je maximální profit zúčastněných. A pokud nějaké dobro vznikne, jde pouze o předražený vedlejší produkt.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.