Reklama

čtvrtek 26. prosince 2019

20 minutes: Runet je možné odstřihnout od internetu, ale ne úplně a ne nadlouho

26. 12. 2019      zelv
V Rusku proběhly testy na odpojení ruské internetové sítě od sítě celosvětové, oznamují noviny 20 minutes. Ruské orgány ubezpečují, že chtějí ochránit občany v případě války, velkého kybernetického útoku nebo jiných hrozeb. Experti se však domnívají, že odpojit síť na 100% a na dlouhou dobu je prakticky nemožné.


Ruské orgány oznámily, že provedly první zkoušky na odpojení národního segmentu internetu od celosvětové sítě. A novinářka francouzských novin 20 minutes si položila otázku, zda se podaří Rusku úplně odpojit internet.

Tyto zkoušky se uskutečnily v rámci realizace nedávno schváleného zákona, který předpokládá ochranu ruského segmentu internetu v případě války, velkého kybernetického útoku nebo odpojení velkých mezinárodních serverů, které jsou v Evropě a USA. Ve výsledku ruský internet, čili Runet, má pokračovat ve své činnosti po odpojení od celosvětové sítě.

Pokud bude Rusům odříznut přístup k mezinárodním serverům, nebudou si moci například posílat a dostávat elektronickou poštu do/z jiných států a budou se moci připojovat pouze na ty internetové stránky, které jsou na ruských serverech. Experti srovnávají takový systém s čínskými firewally, které neumožňují přístup na mnohé zahraniční internetové stránky, například na Facebook.

Podle jejich hodnocení je však úplně na 100% odpojit internet od celého světa krajně složité. Samotná filosofie celosvětové sítě předpokládá všeobecný přístup na ni. Rusko bude muset přimět internetové operátory, aby blokovaly vnější styk. Kreml dal operátorům termín do roku 2021, aby pro toto zjistili na svých zařízeních speciální aparaturu.

Iránské úřady se také pokoušejí vybudovat vlastní internet. V listopadu v době protestů, které otřásaly celou zemí, se jim podařilo odříznout internet, ale na 95%. Takže z 5% vláda přece jen zůstala závislá na celosvětové síti.

Autorka článku poznamenává, že u existence izolovaného Runetu jsou problémy jako je izolování Rusů, šíření cenzury a dezinformací. V poslední době v zemích, jako je Irák a Indie, bylo také používáno odpojení internetu, aby se uklidnily demonstrace. Lidi samotné to však provokuje k tomu, aby našli způsob, jak systém obejít. Takže během "arabského jara", kdy úřady odpojovaly internet, lidé vycházeli na síť postaru přes modemy. "Vždy je způsob, jak se dostat na internet", tvrdí experti.

Někdo například používá anonymizéry, které pomáhají dostat se na potřebný server, a také tak uniknout sledování na internetu. "Odstřihnout celé zemi přístup k celosvětové internetové síti je možné, ale na krátkou dobu. Mnohem komplikovanější to je udělat na delší dobu", uvádí novinářka 20 minutes názor expertů.  

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

33 komentářů :

 1. Myslím, že cílem není, aby fungovalo všechno všem, ale aby fungovaly základní služby - bankovnictví, obchody, maily, vyhledávání, populární soc. sítě. A to se zvládnout dá.

  Upřímně, stav, kdy na chvíli vypadne google (jak se před časem stalo) a skoro všechno přestane fungovat, mi nepřijde zrovna ideální..

  OdpovědětSmazat
 2. No třeba kybernetický útok by to povedlo zhatit s tím má Venezuela zkušenosti. A proto se chce Rusko chránit.

  OdpovědětSmazat
 3. A Dobře dělají. Na co ve válce internet. To jdou všichni chlapi do "služby" a to je bez soukromých serepatiček holenkové. To možná teprve poznáte, že vojna není kojná..
  My staří mazáci dobře pamatujeme co co go...

  OdpovědětSmazat
 4. Internet budou používat pouze řídící složky státu a těm je gůgl ku hovnu.

  OdpovědětSmazat
 5. V Rusku už hodně systémů jede na blockchainech. Gůgl, twitter, instagram, fb a podobný hračičky na sledování lidí by byly odstaveny jako první. To by opravdu pro mileniály bylo "život ohrožující až zničující"

  OdpovědětSmazat
 6. Demokratický agresor, který se chce zmocnit ruských zdrojů, použije všechny prostředky, které má k dispozici a to je Rusům jasné. Do hajzlu s celým internetem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 9.40
   No jo, ale to co se vozí z celého světa musí být z něčeho vyrobeno a k tomu je zapotřebí spousturůzných materiálů, které je nejprve potřeba připravit. No a připravují se ze surovin těžených dnes hlavně v tom permafrostu, protože jinde ve světě už jich je pomálu. Všechno co bylo lehce přístupné je vykutáno. U nás zbylo opomíjené lithium (3% sv. zásob) a jaký se o něj vede lítý boj) Takže... Rus má, Rus možná něco prodá, ale v žádném pžápadě se o to nenechá připravit bez boje. Ty asi budeš hodně dalekozrakej že? Seš blbej jak daleko vidíš... Ty taky asi máš brejle s černejma obroučkama že?

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Jen pro informaci - Slované představují 4% lidstva a patří jim 12% suchozemě. Rozlohy Ruska budou potřeba pro nastěhování přemnožených lidí a pěstování potravin. Jinde nebude ani voda, natož žrádlo. Sibiř zaplaví tisíce vesnic, tvořených z doškových přístřešků, částečně zapuštěných do země.

   Smazat
 7. Ten článek na mne udělal takový dojem, jako kdyby chtěl někdo na někoho napadnout a pak se diví, že ten se brání. A pak snášel "všechny" argumenty proto, aby to "oběť nedělala.

  Jestli to bude nutné, tak to tady u nás vypnou úplně bez náhrady a nepůjde nic. Oni si uchovají aspoň svoje základy. V jakém stupni to zvládnou, to bude asi státní tajemství.
  Experti nemusí znát všechno. Rusko jistě "provedlo" "opět" nějakou kulišárnu. Ono odfiltrovat signály i z modemů i z mobilních sítí ("klasické telefonní") jde docela snadno, nebo je možné je aspoň znehodnotit, také docela lehce (pokud máte vybavení a vůli nebo potřebu). Rád bych věděl o jaké jde experty. Pak bych byl "chytřejší". Aby to nebyla jedna baba na zastávce povídala ...

  No a co se týče dezinformací, těch máme i tak dost svých vlastních "civilizovaných" i v "otevřeném" "necenzurovaném" našem svobodném internetu. Tak jaký má ta francouzská novinářka vlastně skutečný problém? Chystala Francie snad invazi do Ruska pomocí internetu? Nebo rovnou EU nebo NATO?

  Už to mám! "Naši" generálové pak nebudou moci posílat domů e-maily z fronty! Taková hanebnost a necivilizovanost!

  OdpovědětSmazat
 8. Tak ucelem by melo byt to, aby nebylo mozne ruskou sit polozit jak se predloni podarilo googlu v pulce Japonska. Tzn. funkcnost Runetu musi byt nezavisla na zahranicnich DNS serverech. Ze by po odstrihnuti od sveta nebyl nic moc je vedlejsi a je to krajni stav, ktery si nikdo nepreje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že hlavním smyslem odpojení je neztratit kontrolu nad náladami vlastních obyvatel.
   Když se ohlédnu kousek nazpátek, tak ve všech bordelech poslední doby, ať je to Hong Kong, žluté vesty, Sýrie, Ukrajina,...hrály právě internet a sociální sítě primární roli. Bez nich by se "revolucionáři" ani nesešli. A pokud ano, určitě ne v dostatečném počtu.
   Kdyby nebyl internet tak snadno zneužívaným nosičem informací, vadilo by mi to. Dnes, když vidím k čemu došlo v Sýrii a na Ukrajině, na takové regulace mám rozporuplný názor.
   Bojovat se proti tomu dá pouze vlastními znalostmi, aby příjemce mohl sám vyhodnotit, kdy se mu dostává informací, a kdy se už stává obětí propagandy. Bohužel, systém intenzivně maká na hloupnutí populace. A musím přiznat, že se mu to daří.

   Smazat
  2. 6:22
   Ale odstrihnuti od socialnich siti v pripade, ktery jste zminil je jednodussi pres mobilni operatory, internet je vlastne az druhorady. Co je ti platna sit, na kterou se z ulice nepripojis ?

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Pro 9:35.Váš názor je plný nepřesností a nenávisti. Pokud vím, tak ty statisíce utíkají z Ukajiny a Pobaltí.Také o Rusku a jeho obyvatelích víte prd. Putin je nejlepší světový politik dneška. Zatímco oni postavili 17 km Krymského mostu za 4 roky od projektu na moři, to my nepostavíme km na souši. Nikdy bych si nedovolil tvrdit o nějakém národě že jsou ovce. Zamyslete se jakými ovcemi se stává náš národ pod nadvládou EU,Německa a USA.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Pro chytráka z 10:36 - V Rusku mají důchod v přepočtu 4800 Kč. U nás je běžný důchod 10 000 Kč. Ale v Rusku mají poloviční ceny, benzín stojí 14 Kč, cena bytu je zhruba 22 000 Kč za metr čtv. ( v Jekatěrinburku ), potraviny levné a kvalitnější. Dobrá večeře v restauraci cca 100 Kč. Životní úroveń je určitě vyšší, než v Rumunsku ( NATO, EU ). A staví se a průmysl roste . Dálnice Moskve-Petrohrad, Krymský most - to jsou jen střípky. Staví se všude.

   Smazat
  6. 11:30
   Nastudujte si vy. Jen z jiz vyse zminene ukrajiny je v Rusku neco okolo 1,5 milionu lidi, prevazna cast sice jen " dojizdi ", ale velka skupina z nich jiz zada o ruske obcanstvi. A ty statisice prchajicich Rusu, to jiste budetze mit nekde nejaky odkaz, rad bych neco takoveho cetl cerne na bilem. A muze to byt odkaz klidne i v rustine nebo anglictine. redem dekuji.

   Smazat
  7. i když jste paranoidní, neznamená to, že po vás nejdou.

   Smazat
  8. DVOŘÁKU SPOKOJEN RUDÁ SVINĚ ZASE VŠE SMÁZLA, TY PSE JEDNOU NA TO VELICE DOPLATÍŠ!!!
   TAK JAKO ZA VÁS RUDÝCH NEJLÉPE ZA JINÝ NÁZOR POPRAVIT, VY SE RUDÁ VERBEŽ NIKDY NEZMĚNÍTE, JEDINĚ AŽ VYCHCÍPETE UŽ ABY TO BYLO!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  9. Jen chvalte putlera a chudáci duchodci nemají co žrát!

   Smazat
 10. Ono tak primarne, nejde o Runet.

  Ale jinak, ve skutecnosti, pikosecunda a "ne do sveta..."

  Neni treba ani prerezavat optiku, z toho Antlantiku...
  At si to probere, kazdy sam.
  Tak jeste vice, premyslejte.

  Jen dal na RF a i tech zazraku se dockate, jen si nemyslim, ze budou -- priznive, bohuzel.

  Jako vzdy, pouze nazor, nobody.

  OdpovědětSmazat
 11. A zase jsou o krok dál. Obzvláště doporučuji se odstřihnout od prohnilého SWIFTu, ať je nějaká legrace i v bankách.

  OdpovědětSmazat
 12. už mají svůj SWIFT a čile přes něj s čínou jedou jestli to nevíš

  OdpovědětSmazat
 13. Pár informací pro pomlouvače všeho Ruského:
  https://www.youtube.com/watch?v=jQw13Pnja-s
  VŘSR jak to bylo
  https://www.youtube.com/watch?v=vHtjv-PzA14
  Kdo byl v r. 1941 proti SSSR šokující fakta.
  J.F.Kenedy ne , proto byl zavražděn.
  http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/2753-dalsi-sok-z-ruska-neuveritelne-tempo-vystavby-vcetne-desetiproudovych-useku-700-km-dlouhe-dalnice-moskva-petrohrad
  https://www.youtube.com/watch?v=c4HTwfyahkY Rusko platí 1 miliardu dolarů denně USA.
  https://www.youtube.com/watch?v=ZrpIvrzdAHE Světové rekordy pro stavební rychlost! Čína, USA, Rusko.
  Nejlepší programátor podle google pochází z Ruska ..a vyhrál už kolikrát? https://rusvesna.su/news/1565543374

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:37 Moskva a Petrohrad není celé Rusko a nyní napište jaké mají silnice na vesnicích, napovím, na podzim a na jaře bahno po kotníky a v létě prachu po kotníky. Tak nějak to v tom " obdivovaném " Rusku bude.

   Smazat
 14. Díky této debatě jsem částečně jsem pochopil proč je tak důležité aby všechny uzly 5g sítí byly se západními čipy. V případě potřeby by šly vypnout a zabránit tak aby síť při případné rebelii obyvatelstvo využívalo. Z principu fungování 5g sítě by totiž nebylo možné rozbít síť jednoho kompaktního města. I při vypnutí centrálních serverů by spolu sousední wifiny, ledničky a pračky atd. komunikovali dál, a síť by byla stále funkční. Odpojená od světa, ale ne od soudeda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souseda. Pardon za překlep. A ten soused by mohl být i na druhém konci města, soused souseda co má 5g, atd...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.