Reklama

sobota 14. prosince 2019

Bdělost a ostražitost je nutné vtloukat do hlav studentů dokud jsou duté

Jiří Jírovec
14. 12. 2019
K článku doc Valenčíka ZDE
Radim Valenčík se na NR zmínil [1] o diplomové práci Jakuba Merce "Motivace české alternativní a dezinformační mediální scény k revizionistické aktivitě".
Je jedním z několika lidí, s nimiž autor mluvil o jejich publikační činnosti, která se odehrává mimo mainstreamová media. Docent Valenčík uvádí, že otázky, které dostal a jeho odpovědi zaujímají významných 12 stránek a dodává, že rozhovor považuje za přínosný a Mercův komentář za poučný.


Potíž je v tom, že závěry práce [2] jsou předem dány jejím zadáním, které zjevně vyžaduje použít slova hybridní, propaganda, ego, peníze a ideologie.

K tomu přistupují tři základní téze:

1. Rusové využijí jakoukoli kritiku Západu a NATO ve své propagandě;
2. Rusové využijí jakoukoli chválu Ruska (třeba krajiny a lidí) ve svůj prospěch; a
3. Ti, kteří se dopustí prvních dvou hříchů to dělají buď kvůli egu, penězům nebo ideologii.

První dvě kategori mohou být jakž takž tolerovány.


Jakub Merc


Nic jiného v té práci nenajdete. Nejde o politologickou studii, která by porovnávala "naši" a "jejich" propagandu a naznačovala respektivní slabiny obou.

Docent Valenčík cituje typickou otázku z rozhovoru: "Co si myslíte o tom, že tady ten Váš názor, který jste publikoval, mohl být použit, když to řeknu bez obalu, stranou, která se snaží propagovat nějaký proruský pohled? Psal jste to s vědomím, že to může být takto použito?

Jakub Merc mluví i s Janem Rychetským z Parlamentních listů. Řeč je o rozhovoru, který poskytl pro českou verzi serveru Sputnik. Týkal se jeho knihy.

Merc: "[…] s vědomím toho, že to je proruské médium, jak jste řekl, tak toto vyjádření, na které máte plné právo, Vám nevadilo, že může být v kontextu tohoto média použito k propagandistickým účelům?"

Vsuvka: Za "komoušů" by Mercové hodnotili jinak: "Soudruhu, ty jsi mluvil s kapitalistickým mediem. Nevadilo ti, že to co jsi řekl může být použito k jeho propagandistickým účelům?"

A Merc dále poučuje: "Pokud bych šel dělat rozhovor do média, o kterém vím, že razí nějakou linii, tak bych asi zvažoval, že pokud budu mluvit o svém názoru na Rusko, tak to může být nějak použito. Právě v tomto konkrétním médiu. Kdybyste to dělal, co já vím, třeba do Lidových novin, tak tam by to asi bylo jenom o té knížce. Ale tady, oni se Vás třeba ptají, jak se Vám Rusko líbilo. Vlastně půlka toho rozhovoru není ani tak o té knížce, jako o tom, jak se Vám líbilo v Rusku, jak Vás vnímali lidi, jak Vy jste vnímal je. Na mě to působilo tak, že chtěli ukázat na Vaší výpovědi, že je Rusko hezké a že to co třeba v českých médiích říkají jiní lidi prostě není pravda."

Autor je diskvalifikován tím, že vůbec a kam píše. Co píše nepadá na váhu. Inkvizitoři se tím řadí mezi post-švejkovské Flanderky:

„Pravda, že v Rusku se pije mnoho čaje? Mají tam také rum?“ „Rum je po celým světě, pane vachmajstr.“
„Jen se nevykroucej,“ pomyslil si strážmistr, „měl jsi si dřív dát pozor na to, co povídáš.“ A otázal se důvěrně nakláněje se k Švejkovi: „Jsou v Rusku hezké holky?“ „Hezké holky jsou po celým světě, pane vachmajstr.“ „I ty chlape,“ pomyslil si poznovu strážmistr, „ty bys se chtěl teď nějak rád z toho dostat.“

Bdělost a ostražitost je nutné vtloukat do hlav studentů dokud jsou duté. Absolvent, který prověřuje, protože nedůvěřuje se jednou dočká slušné pozice a platu.

17 komentářů :

 1. To co předvádí pan student je "vědecká práce" ? Tak podobných blábolů namelu kýbl a ani se nezapotím. V normálním prostředí bych byl ovšem označen za pěkného magora, na univezitě se to, tak nějak, ztratí. Ten titul, co něj jistě zaslouženě čeká, bude v podstatě diagnozou.

  OdpovědětSmazat
 2. A takovýchto vysokoškolsky vzdělaných lidí máme hromadu. Další paní sesmolila diplomovou práci na téma "Genderové stereoptyp v Knížce Ferdy mravence", její kolegyně pak získala akademický titul za diplomku na téma "Genderová analýza filmu Sněhurka a lovec" (můžete si to vygůglit). A na příslušných fakultách jich studuje v současnosti stovky.No co. Na práci tu máme Ukrajince, Bulhary a už i Moldavany a Mongoly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jejich poslední duševní erupce je vymyslet téma (čím bizarnější,tím líp) na diplomku.
   Pak to nějak sesmolej a jsou nadosmrti osvobozeni od hejbání rukama.A pokud zakotvěj v nezysofce,tak mají i příjemnou jistotu,že neponesou odpovědnost nikdy a za nic.
   Helanov

   Smazat
 3. Hele, nebyl jeho tatík PuDr (posunovač u dráhy), nenesl mu majičkej Mercík sváču a nepřišla mu hlavička mezi nárazníky? Mnohé by to vysvětlovalo. Takhle nevím - je to blbý zásahem vnější příčiny, nebo přirozeně? Že bych to v tom prvním případě moh politovat. U Gréty aspoň vím na čem jsem - tam to zapříčinily geny. Matinka blbka, taťka blb, sestřička blbka... To je panoptikum, co?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milane, tentokrát jste mne předběhl Vy.

   Smazat
  2. Hurááá! Píšu si velké bezvýznamné plus.

   Smazat
  3. Víte pane Milane, kdysi Jan Werich popsal srážku s blbcem, ale dnes jsme na tom hůř. Asi se jedná o kalamitní stav hromadné infekce. Nesnáším násilí a tak si nevím rady, jak je zastavit. Snad si musí nová generace ten svůj svět vychutnat. Bude to zajímavé.

   Smazat
 4. Leccos se dá vyčíst i z fyziognomie dotyčného, pohledu očí atd.!

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo je Merc jen vychcánek jako ti další z neziskovek za prachy mektají bláboly hlavně když nemusí makat.

  OdpovědětSmazat
 6. Minářova bomba. Živí nás Milion chvilek, školy jsem nechal. A odmítavá slova o revoluci:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Minarova-bomba-Zivi-nas-Milion-chvilek-skoly-jsem-nechal-A-odmitava-slova-o-revoluci-607017

  OdpovědětSmazat
 7. Začátkem padesátých let by by Merc působil jako předseda uličního výbou KSČ. Všechny známé povolance by posílal do PTP a sousedy a známé do pracovních táborů. Co kdyby si, náhodou, dovolili něco myslet???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merc je bezvýznamný ubožák. Skutečná hrůza člověka ochromí, když si uvědomí ten strašlivý úpadek českého vysokého školství...

   Smazat
  2. A když si uvědomí, kolik lidí práce musí ze svých daní živit armády těchto vší. Vzdělání by mělo být přidanou hodnotou intelektu a vklad do budoucnosti - ale tohle? Co to proboha je? Komu jsou prospěšné ty armády vší, nikomu užitečné, nic nevytvářející, na erární cecík přisáté? A tohle musí lidé práce živit? To neochromuje, to děsí.

   Smazat
 8. No, kdyby si to nechalo navrtat dirku, prohlásilo se to za ženu, a pak to stroj času šoupnul o kopu let zpátky, byla by z toho předsedkyně uličního výboru jak vyšitá. Sice škaredá a blbá, zato akční. Určitě by mě taky práskla, že nám na 1 máje vyvěšené dva československé praporky, namísto jednoho našeho a druhého sovětského. Příští rok jsem si tam vyvěsil rudé trencle svého synka a taktak se z toho vykroutil. Asi dva roky nato jsem na babu sjel intrik, babu ze strany i s funkcí vyrazili, a byl klid na vesnici.

  OdpovědětSmazat
 9. Ten citát že Švejka padne na dnešní dobu jako ulitej!
  Ono už není závadné Ruska si nevšímat,nebo dokonce něco na Rusku pochválit.
  Ono je nutné na Rusko plivat.
  To by tak hrálo,aby se mezi havlérku vmísil nějaký oportunista.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejhezčí scéna z filmového Švejka je vachmajstrův sen o ruském špionu Švejkovi v papaše s metálem. "Sní,jak ho dostane: Ty můj zlatej kluku slovanskej! Naš Jakub Janda je takový "intelektuální" putimskýstrážmistr...Holt jsme země prošpikovaná ruskými špiony,teď by se měli začít hledat Číňané...

   Smazat
 10. Nedovedu si představit, že bych měl takového drzého diplomanta, který obtěžuje cizí lidi. Vrcholem drzosti a sprostoty je, že si ten mladý pták dokonce dovoluje poučovat lidi mnohem starší a tím i mnohem zkušenější než je on sám.

  Podle mne by všichni oslovení měli podat stížnost rektorovi a žádat omluvu.

  Za autory NR zodpovídá dr. David. Ten je dokonce jedním z europoslanců a z titulu svého vysokého postavení by měl Zímu navštívit, důrazně si postěžovat a žádat pro všechny omluvu. Jak je vidět, má asi strach a nehne prstem. Dovede tak svalit vinu za WWII na Rusy. To Kateřina je mnohem statečnější.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.