Reklama

sobota 7. prosince 2019

Chvála české rozvážnosti

David Hilbert
7.12.2019   Zvědavec
Podle známého kontroverzního výroku Ústavního soudu z dubna tohoto roku je diskriminace (v tomto případě Rusů) v pořádku, pokud k ní nevedou hanebné pohnutky. Důvody, které k tomu Ústavní soud vedly jsou ve stručnosti tyto.- Lidé jsou různí a mají proto různé preference, což je přirozené a správné.

- Svojí (podnikatelskou) činností mají právo něco pozitivně ovlivňovat a něco vyjadřovat. Tato činnost jim má přinášet radost.

- Svoboda projevu a právo podnikat jsou navzájem propojené.

- Stát má co nejméně zasahovat do podnikání, zejména pokud je k němu využíván vlastní majetek.

- Státní příslušnost není diskriminační důvod (národnost sice ano, ale o té se tady nikdo nezmiňuje, pozn. aut.).

- V daném případě se nejedná o diskriminaci všech občanů Ruské federace, ale jenom těch, kteří odmítli podepsat prohlášení odsuzující anexi Krymu.

- Dr. Galén z Čapkovy Bílé nemoci odmítá léčit ty, kteří mohou zastavit války (což je zřejmě v moci každého ruského hosta, který se ubytuje v hotelu Brioni, pozn. aut.).

- Při podnikání nemá být vyloučeno projevovat politické názory.

- O diskriminaci by se jednalo, pokud by důvod odepření ubytovací služby stěžovatele byl nenávistný, zjevně svévolný či zasahující do důstojnosti jeho spotřebitele a rozlišující z některého z výše uvedených podezřelých důvodů.

- Hotel se choval předvídatelně - prohlášení o takovém omezení služeb pověsil web i vstupní dveře.

- Služba poskytovaná hotelem je zastupitelná - v centru Ostravy je řada jiných hotelů, které můžete pozdě večer s kufry obcházet a dotazovat se, jestli nemají nějaké volné pokoje.

- Ústavní soud nepřehlédl časovou souvislost mezi anexí Krymu (první polovina roku 2014) a prohlášením stěžovatele (24. 3. 2014). Nešlo tedy o svévolné a nepřípustně účelové jednání, nýbrž o bezprostřední a zřejmě i značně emocionální reakci na tuto událost (touto emocí však není nenávist, nýbrž je jí pravda a láska, pozn. aut.).

- Ústavní soud na základě výše řečeného došel k závěru, že

1) důvod omezení služby s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem byl racionální a nebyl veden žádnými zavrženíhodnými pohnutkami.

2) Stěžovatel nevyužil žádný ze zákonem zakázaných či ústavně vymezených podezřelých diskriminačních důvodů.

3) Povaha poskytované služby byla taková, že zájemce o ni objektivně neměl problém najít si odpovídající alternativu, tzn. stěžovatel se nenacházel v postavení právního a ani faktického monopolu.

4) Zájmy potenciálního spotřebitele, které „byly ve hře“, nebyly existenciální, takže jejich neposkytnutím stěžovatel nemohl nikoho zásadněji ohrozit. Navíc, reakce stěžovatele na kritizovaný čin (anexe části území jiného státu Ruskou federací) se – s ohledem na jeho závažnost - nejeví ani jako nepřiměřená.

- hotel se vytčeným jednáním nedopustil nepřípustné diskriminace spotřebitele, jelikož důvody nebyly zákonem zakázané, nenávistné, ponižující ani iracionální, nýbrž byly zjevně motivovány jeho bezprostřední reakcí na protiprávní akt anexe Krymu, kdy stěžovatel právě touto formou chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s touto okupací.

- Nejvyšší správní soud předchozím výrokem (ve kterém uváděl, že se jednalo o diskriminaci, pozn. aut.) porušil svobodu podnikání a projevu podle Listiny základních práv a svobod.

Pokud bychom se řídili tímto nálezem, a tedy chtěli uplatňovat svoji svobodu projevu, něco ovlivňovat, vyjadřovat a mít z toho radost, mohli - a možná i měli - bychom před tím, než obsloužíme nebo zaměstnáme nějakého cizího státního příslušníka, vyžadovat od něj podpis listiny, odsuzující například:

Ukrajina - pácháni a nevyšetřování zločinů na Majdanu, v Oděse, Mariupolu a na Donbase, banderizaci společnosti (včetně pozdravu "sláva Ukrajině - sláva vítězům", užívaného běžnými lidmi), nepřestávající páchání dalších zločinů na Donbase, glorifikaci Bandery ukrajinskou ambasádou v ČR.
Německo - kromě zločinů v souvislosti s druhou světovou válkou též pozvání migrantů do Evropy A. Merkelovou, genocida Lužických Srbů a Polabských Slovanů, stupňující se útoky Sudeťáků vůči ČR.
Rakousko - Bílá Hora, poprava českých pánů, 300 let poroby, zažehnutí první světové války napadením Srbska a taky to, že dali světu o A. Hitlera.
Francie - zrada ČSR před 2. světovou válkou, vedení válek v Africe.
Anglie - vedení proxy válek proti národům na východě s využitím jiných států (Francie - napoleonské války, Německo - obě světové války, USA - většina válek v současnosti), zrazení ČSR, krádež našeho státního zlata.
USA - použití atomových bomb proti civilnímu obyvatelstvu, vyvolávání a vedení válek v celém světě.
Izrael - střelba na hranicích, okupace sousedních států, genocida na okupovaných územích či vyvolání migrační krize v Evropě, mimo jiné i za účelem odsunu bojeschopných mužů z území kolem Izraele a tedy usnadnění budoucího vytvoření Velkého Izraele od Eufratu k Nilu.

Naštěstí jsou Češi (čímž jsou míněni samozřejmě i Moravané a Slezané) mají víc rozumu, než Ústavní soud.

Dobře vědí, že obyčejní lidé, kteří k nám jezdí na návštěvu a za prací, jsou svými elitami obelhávání a zneužíváni stejně, jako my u nás. Místo toho, aby je obviňovali z věcí, se kterými mají společného asi tolik, jako my s vlasovcem Novotným či rusofobkou Seidlerovou, a znepřátelili si tak celý svět, dávají přednost přátelskému kontaktu a hledání společné řeči.

Pokud se jim nad sklenicí piva, nebo jinak, podaří navázat s těmito lidmi kontakt, namísto konfrontace hledají témata, na která si mohou od plic zanadávat společně.

Jestliže i přesto dojde na kontroverzní téma, nenechají si od nikoho vnucovat názory, se kterými se ztotožnit není možné, avšak ani se nenechají strhnout ke konfrontaci. Spíše se snaží celou věc zahrát do autu obecným tvrzením ("každý to vnímá podle sebe") a změnit téma.

Toto je, podle našeho názoru, znakem rozvážnosti, moudrosti a dospělosti našeho národa.

Jediné, co lze říct na závěr je to, že jak se můžeme denně přesvědčovat, takzvaní "obyčejní" lidé vysoce převyšují takzvané "elity". Howgh.11 komentářů :

 1. Spravedlnost, spravedlivost, pravda, svoboda,... Ani jedno z názoru ÚS není patrno!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spravedlnost, pravda, svoboda, slušnost... Nějak to ve mě vybuzuje asociaci na jeden geniální fór od Jiránka. Představte si sled obrázků, na každém... víte co? Místo obrázku použiju smajlíky.
   :-) s tímhle
   :-) úsměvem
   :-) jsem
   :-) prošel
   :-) celý
   :-) širý svět.
   :-) A
   :-) všude
   :-( mě kopli do prdele.

   Smazat
  2. Normálka už dávno se ví, že když se sejdou dva právníci, tak mají tři právní názory. Horší je, že na to mají nekritizovatelný patent.

   Smazat
 2. No oni ti obyčejní lidé ty elity převyšovali vždycky. Už jenom tím, že dokáží v těch podmínkách vytvořených tzv. právnickými a filosofickými elitami přežít. Žít například podle elity Halíka je bez hospitalizace prakticky nemožné.

  OdpovědětSmazat
 3. Nějak z toho výčtu hříšníků vypadlo Švédsko, Maďarsko a Polsko. Když už tedy.

  OdpovědětSmazat
 4. Problém elit má dvě roviny!!
  Elity národa a elity státu!
  Elity národa jsou ti příslušníci národa, kteří svými lidskými vlastnostmi (morálka, pravdomluvnost, spravedlnost, obětavost, láska k národu a vlasti, statečnost při obhajobě občanů a příslušníků národa před křivdami) jsou ostatním členům společnosti pozitivním vzorem jsou naprostou většinou respektováni. Takových lidí bývá v každém národě málo (Svatopluk, Jan Hus, Jan Jesenský (Jesenius), Jan Amos Komenský (Komenius), František Palacký, Karel Havlíček Borovský, Alois Jirásek, Alois Rašín, Jan Werich) a většinou bývají státní elitou ostrakizováni, pronásledováni a likvidováni (kriminalizace, popravy).

  Státní elity jsou jedinci, na které občané státu nebo světová elita delegovaly pravomoce (politické, náboženské, ekonomické a justiční). Pokud tyto pravomoce delegovali elitám občané státu (vycházející ze znalostí pravomocí, zodpovědnosti a rušení pravomocí při nezodpovědnosti), pak jsou tyto elity respektovány, milovány a bráněny naprostou většinou občanů státu.
  Pokud jsou elity jmenovány a vybaveny právy ze strany nadnárodních elit, jedná se vždy o okupaci, protentokrát, a ztrátu suverenity státu za účelem zotročení jeho populace a rabování zdrojů (území, polí, lesů, vod, minerálů, kovových rud a otravin). Elita je v tomto případě pouze hordou zrádců národa i státu, která za svoji zradu dostává privilegia (nadpráva, cizí majetky, nadřazenost nad občany, z nihž se stávají OVČANI béé, bééé...beránek bóóží).
  Taková elita bývá početná, hašteřivá (malá korýtka), podlá až podlézavá (poturčenec horší turka), zbabělá (skrytá za dav poskoků a slouhů) a zákeřná (tají své cíle i příkazy páníška za politické a náboženské či ekonomické žvásty). Běda národu, který nedokáže tyto elity od sebe rozeznat, vždy rychle zanikne!!

  Typickým příkladem je státní elita ukrajiny, která se teď bojí vlastních občanů a udržuje se u moci pomocí banderovských teroristů a peněz z volsrýtu (občas je umravní BIDEN, když na 3 hodiny přiletí na zasedání ukroparlamentu, aby vyhodili generálního prokurátora na hodinu). Inu otrocká kolonie se vším všudy!!

  OdpovědětSmazat
 5. Nacpavani afroarabskych Supremacistu do EU ma take dalsi zamery. Napr. Vyprovokovat vsude a hlavne terorem ,demonstrace a protesty za ucelem je krvave potlacovat. V Francii maji z jedne strany kruty a krvavy teror afrarabu /ktere brzy po spachani zlocinu pousti na svobodu !!! a musi bezpodminecne zustat v EU/..Jejich Lidska prava musi byt dodrzovana a placena v miliardach,ale za obhajovani nasich prav se kazdej dostane akorat zase do vezeni, nebo ku zraneni a smrti kdyz demonstruje pokojne a mirumilovne..
  A z druhe stejne krvavy a genderovrazedny policejni statni a EU teror Macarona..
  Neni treba je dovazet tajne. To se nazyva retezova Emigrace.."Sirotek" a jeho rodina musi byt slouceni za kazdou cenu. Hlavne a vyhradne nasi cenu a velkou!! Tak sirotek musi dostat do EU treba 3-4 manzelky a velky pocet potomku. Urady nemohou zjistit nic nejsou dokumenty a tak cele vesnice a se stehuji,Ti musi byt ziveni ,ubytovani a dostavat hodne penez a vsechno staci jen hystericky zarvat o lidskych pravech a utlacovani..Rict jim aby se vratili odkud prisli je dnes ten nejhorsi zlocin. ..Tak v USA hrozi dovoz 50 milionu retezovych uprchliku, aby se dodrzeli lidsky prava pro ty, Kteri dle svych zlocinu ani lide nemohou byt. Nemaji take zadne ohledy na nikoho. Zivot jinych je nezajima a kdyz jini prekazeji tak je to stejne jako ve Francii , kde prekazeji puvodni obyvatele....V Tramtarii uz dostali zbrane, aby nas hlidali a dohllizeli na nas , jako nemecky fasisti na vezne v koncentracich..
  Ku podivu ani nevadi ze jsou antisemiti, puvodni obyvatel ale , za mensi prestupek muze se dostat k soudu do vezeni...
  Maji ve vsem prednost a vyuzivaji to k radosti Merkel sjednocenych germanu and pobocky Reichstagu v EU..
  Dalsi zamer je jejich sjednoceni a urvani vlady podobne jako predtim v Sudetech...
  Pozn. Z CSR se nemuseli stehovat napr. byvaLI clenove Sudetskonemecke Socialni demokracie..Predseda Jaksch ,prohlasil , jsme v mensine protoze ,pravda a mir nejsou popularni.. A dodnes nejsou ani v Nemecku ani v EU..

  OdpovědětSmazat
 6. To už tady bylo když občan RF překročí hranici západu tak mu našijí rudou hvězdu.

  OdpovědětSmazat
 7. Nevím, jak si poradí naše rozvážnost s polaritou, kterou možná budeme jednou řešit. Na jedné straně problémy jako "gender" + "me too" a na druhé straně šaria (nejdříve stolují muži, pak jejich raroši, po nich ženy a poslední jedí sloužicí) ? Dnes zatím řešíme hidžáb u studentky, ale čekají na nás větší problémy. Kdysi platilo " When in Roma, do as Romans do", škoda že tuto zásadu opouštíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Adonisi, ledy se hnuly, adabské ženy už mohou použít taxík samy, dosud to mohly jen s doprovodem muže z rodinného klanu. Stačí sto let a budou chodit do kina taky samy. Chce to trpělivost.

   Smazat
 8. Milí přátelé
  s hlubokým smutkem v duši vám oznamujueme úmrtí našeho drahého přítele,který se nazýval Zdravý Rozum. ZR žil vždy jednoduše a respektoval taková fakta jako:
  Neutrácej víc než kolik máš.
  Za dítě rozhodují ti kteří za něj zodpovídají Muž A Žena-jeho skuteční rodiče .
  Ovšem před 30 lety ZR začal ztrácet půdu pod nohama...
  ZR ztratil chuť do života,když zjistil,že o zloděje mafiány a kriminálníky je lépe postaráno než o jejich oběti!
  Nejdříve zemřeli jeho rodiče Pravda a Důvěra.
  Pak zemřela jeho manželka Diskrétnost.
  Někam se ztratila dcera ¨Zodpovědnost a syn Slušnost.
  Na pohřbu nebyly davy. Po 30 letech neexistuje dost lidí, kteří by je vůbec znali. Ti kteří ZR znají mají strach se přiznat, nebo mají tolik starostí v tom maratonu událostí, aby vůbec slušně přežili.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.