Reklama

úterý 17. prosince 2019

ČT: Kolik stojí propaganda? Zatloukat, zatloukat. Přesvědčení o výjimečnosti pramenem práva. Jak vám chutnají tyto vnucené daně? Rozplynout a zatemnit. Kontrola pod kontrolou. Veřejnoprávně v Moravcově režii

 
Zdeněk Koudelka
17. 12. 2019  ProtiProud
Zdeněk Koudelka žaluje Českou televizi za její zatloukání ohledně pozadí výroby pořadů, jež mají za naše peníze ovlivňovat politické mínění občanů:

Česká televize odmítla žádost o sdělení informace, kolik v roce 2017 činila částka na výrobu pořadů: Otázky Václava Moravce, Fokus Václava Moravce. Česká televize informaci odmítla z důvodu ochrany údajného obchodního tajemství. Ve věci jsem podal žalobu Městskému soudu v Praze.

Česká televize odmítla žádost, přestože vůči Městskému soudu v Praze v řízení o dřívější žalobě na nečinnost tvrdila, že informace poskytla. To dokazuje manipulaci a zákeřné jednání České televize v této věci ve stylu jejich publicistických pořadů. Nejprve je nečinná, pak soudu tvrdí, že informace poskytla. Protože to však nemůže dokázat, je ji uložena povinnost rozhodnout a místo, aby v rámci odvolacího řízení informace poskytla, tak je neposkytne a odvolání zamítne.


Veřejnoprávní tajemství


Obchodní tajemství je mimo jiné konkurenčně významná skutečnost. Tedy předpokladem je, že jde o zboží či službu určenou na trh. Pokud by to byla skutečnost ve vztahům k pořadům Václava Moravce, musí Česká televize dokázat, že pořady Václava Moravce vyrábí pro trh - nabídla je a prodala jiným osobám. Není však známo, že by někdo koupil pořady Václava Moravce. Tyto pořady nejsou určeny na trh, ale jen pro vysílání České televize.

Obchodní tajemství je zneužíváno osobami napojenými na veřejné peníze, aby se zamezilo přístupu veřejnosti k informacím o nakládání s veřejnými prostředky. Aby něco bylo uznáno za obchodní tajemství a nešlo o účelové se vyhnutí povinnosti zveřejnit informace a snahu skrýt nekalé nakládání s veřejnými prostředky tím, že se označí něco za obchodní tajemství, je nutné určit obsah tohoto tajemství na základě objektivizovaných skutečností předem.

Česká televize by takto mohla postupovat, pokud by někde ve svých dokumentech stanovila, co je obsahem obchodního tajemství u výroby televizních pořadů, a to rozdílně u pořadů vyrobených v rámci veřejné služby, které nejsou určeny na trh, a rozdílně u pořadů určených k prodeji jiným televizím či jejich jinému uplatnění - filmy určené přednostně do kin. Něco takového však Česká televize neuvedla a určitou informaci začala vydávat za obchodní tajemství až s cílem vyhnout se povinnosti poskytnutí informace.

V rozhodnutí, kterým byla žádost odmítnuta, je argumentováno tzv. veřejnou službou. Ovšem institut veřejné služby má odlišovat podle zákona Českou televizi od ostatních televizí, které primárně sledují dosažení zisku na trhu. Veřejná služba není určena pro soutěž na trhu, protože zahrnuje výrobu pořadů a vysílání, které nejsou určeny pro tržní zisk. Pokud do takového vysílání v rámci veřejné služby patří Otázky Václava Moravce a Fokus Václava Moravce, nemůže se Česká televize dovolávat obchodního tajemství jako kategorie chráněné ve prospěch férového tržního soutěžení. Jsou-li určeny pro zisk na televizním trhu, nejde prvotně o veřejnou službu.


Moravcovo ovlivňování


Vytváření televizních pořadu Českou televizí je plnění jejího zákonné poslání, při kterém jsou spotřebovávány nuceně vybírané veřejnoprávní poplatky (televizní daň). Není důvod, aby se odlišně postupovalo při posuzování práva na informace u České televize a jiných úřadů a osob užívajících veřejné prostředky. Pokud by Česká televize požádala o informaci, kolik stála oprava státního či krajského hradu anebo nějaká kulturní výstava, je těžko představitelné, že by tato informace byla tajná. A pokud ano, Česká televize by to kritizovala jako zneužití obchodního tajemství. Na sebe má však jiná kritéria. Vzala si vzor ze slov doktora Miroslava Plzáka: „Zatloukat, zatloukat a zase zatloukat.“. Jiným káže vodu, ale sama pije víno.

Pořady Václava Moravce slouží k ovlivňování veřejného mínění v oblasti politiky. Tedy předmětu veřejného zájmu. Je zde rozdíl od pořadů o přírodě, umění či vědeckých objevech. Například při informacích o výrobě h
hudebních pořadů mohou být dotčena autorská práva a hudební produkce je běžně produkcí, s kterou se soutěží na trhu. Při hudební produkci nejde primárně o zasahování do politického dění.

V rámci pořadů o politických poměrech ve státě je nutné, aby jejich výroba a financování bylo korektní. K tomu má sloužit i kontrola veřejnosti a průhlednost při financování jejich výroby. Nástrojem pro tuto veřejnou kontrolu je, že informace o financování těchto pořadů musí podléhat svobodnému přístupu k informacím. Zájem na veřejnosti, správnosti, průhlednosti a korektnosti financování politických pořadů veřejnoprávních médií je vyšší než jiné zájmy, včetně ochrany údajného obchodního tajemství.


Něco více?


Česká televize je financována především z koncesionářských poplatků, což je veřejnoprávní nucená dávka typu daně. Je tedy příjemcem veřejných prostředků a výdaje na výrobu pořadů jsou výdaji veřejných prostředků. Přitom žádost o informaci je mířena na celkové výrobní náklady, tedy nikoliv na mzdy konkrétních osob. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím (§ 9 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb.): "Při poskytování informace, která se týká používání veřejných prostředků, se nepovažuje poskytnutí informace o rozsahu a příjemci těchto prostředků za porušení obchodního tajemství.". Dané ustanovení dopadá na rozsah poskytování veřejných prostředků jiným osobám, ale v rámci analogie legis též na rozsah poskytování veřejných prostředků v rámci příslušných interních nákladů povinných subjektů.

Nelze akceptovat tvrzení generálního ředitele České televize, že kontrolu financí dostatečně vykonává Rada ČT a Dozorčí komise. Působnost těchto orgánů neomezuje právo na informace. V opačném případě by každá obec mohla odmítnout žádost o informaci s tvrzením, že ji dostatečně kontroluje volené zastupitelstvo a kontrolní výbor, což by jistě Česká televize oprávněně kritizovala.

Dokresluje to, že Česká televize si sama o sobě myslí, že je něco více a jiného než ostatní subjekty vynakládající veřejné prostředky. Ale to není pravda. Přesvědčení o vlastní výjimečnosti není pramenem práva. Česká televize poskytla jen průměrnou cenu za výrobu všech publicistických pořadů: 141.000 Kč za hodinu, v kterých se částka na pořady Václava Moravce rozplynula a zatemnila.14 komentářů :

 1. Co chtít po transatlantické TV jen jejich pravdu a politické přesvědčení. To už tady bylo děkuji nechci.

  OdpovědětSmazat
 2. Skutečně nevím proč tají na kolik nás ty jejich primadony s jejich halabala šou přijdou. Venda je za ty roky čitelný a okoukaný, stejně jako celá ČT, až na platy a pod. víme na čem jsme.

  OdpovědětSmazat
 3. Každodenně poslouchat polopravdy,lži a nenávisné koméntáře těch uvědomělých a ještě za to platit to je zrůdné!
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/2917-zaloba-na-ceskou-televizi-za-mozne-rozkradani-koncesionarskych-poplatku

  OdpovědětSmazat
 4. Už je načase to z nich vymáčknout. Tak ven s tím moravec, wollner, zubatá . . .

  OdpovědětSmazat
 5. Koudelka, ta žaloba, proč děláte ze sebe hlupáka?
  Pan Moravec je jeden z nejlepších co ČT má. Vynikající profik.Mužete dál štěkat, karavana jde dál.
  Že nehlásí tu " pravou" Ruskou pravdu, to je hlavní příčina všech pomluv ČT, už si zvykněte, že nepatříme do Ruského chudákova a hlupákova, ale k prosperujícímu, demokratickému Západu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10,55
   Máte společnej pelech,že toho prolhance z NEčeský žumpy tak obdivuješ?!.-)

   Smazat
  2. 12:37 Ne nemám, jen nejsem takový trouba jako vy, někoho urážet bez příčiny. Vy na pana Moravce a na další redaktory ČT zdaleka nemáte, jen urážky, nic víc, chudáku.!
   ČT funguje a bude fungovat dál a vy se třeba pos...

   Smazat
 6. 10:55
  Nepatřím mezi roztleskávače veřejnopravní jako vy, ale nepožaduji zrovna tak oslavné články na Putina. Mrzí mne, že v naší zemi musíme vždy jednu stranu nenávidět a druhou nekriticky milovat. Asi nepochopite oč tu běží, už podle arogance je zřejmé, že diskutovat s vámi nelze.

  OdpovědětSmazat
 7. 11:58 Máte pravdu, jsem alergický na Rusa,v 68 mě bylo14 let a tu vzpomínku na agresora se spoustou mrtvých mám neustále před sebou, tak mě napište co je dnes dobrého na Rusku, já nic pozitivního nevidím!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havlogreténe senilní,kdyby sem vlítli v tý době amiokupoanti,tak je mrtvol až po Sněžku!!!!!!

   Smazat
  2. Unknowne,
   v 68mém jsem se na Rusko taky silně naßral, ale na rozdíl od Vás nemám tak zjednodušené myšlení. Totiž přečetl jsem si, že tehdy protestestovali proti invazi sami Rusové na Rudém náměsti a byli za to velmi tvrdě potrestáni. Tak mi došlo, že moje nenávist je proti Brežněvovi a jeho jestřabům a ne proti normálním lidem. Vždyť si pak stejně hloupý člověk venku může myslet, že já jsem totéž, jako Husák, proto vás moc prosím myslete.

   Smazat
 8. Pane unknowne!
  Patříte na západ, který krutě cenzoruje všechno co ho může v jeho otrokářské hegemonii ohrozit. Dnes vládne v ČT a ČRo i v ostatním majstrímu krutá cenzura, která úplně zničila život zpěvačce Olivii Žižkové, zrušila Českého slavíka, aby v něm nemohl vyhrát Tomáš Ortel, uštvala Karla Kryla k smrti a ostrakizuje Jarka Nohavicu nehorázným způsobem. To jsou lidé, kteří zpívali pravdu o tom vašem zkurveném satanském demokratůrním světě, který tak adorujete! FUJ!!!
  s neúctou Ďuro Trulo alias Somárik Sprostučký, nasraný valašský staříček
  P.S: Pokud mne potřebujete identifikovat pro udání hamtáčkovic ekipě, musíte si trochu zaguglit a určitě o mně zjistíte i moje nemoci. Nápověda, v 68-mém mi bylo 20, takže na rozdíl od vás jsem již něco chápal, debile!

  OdpovědětSmazat
 9. Tys jen dokázal, že opravdu nejsi trouba, ale totální idiot. Ty mentále pracuješ v té propagandistické fake-nws havlovizi? Neztrapňuj se a běž se vyplakat na balakův server. Tady jsi opravdu za idiota.

  OdpovědětSmazat
 10. Unknown, ve 14 letech jsi byl už politicky uvědomělý, to si děláš prdel ne? Ty jsi stejný idiot jak retard Vetchý, který nedávno blábolil, že chtěl zabít Husáka, na to vzpomněl až dneska. Ještě by jsi mohl vyjmenovat ty spousty mrtvých v tom 68, blbe. Vsadím se, že jsi byl doma zalezlý a pak jsi přifařil k odboji max. roznášením letáčků po domě. Jen ti nikdo neřekl, že to většinou byli vojáci Varšavské smlouvy a ne jen Sověti. Stáří ti sledováním havlovize a přitroublých nekonečných seriálů gumuje řádně mozek. Neztrapňuj se.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.