Reklama

neděle 22. prosince 2019

Demokracie nebo cochcárna?

 
Jiří Vaško
20.12.2019  Zvědavec
Talmud: Běda těm, kdo vidí a nevědí, co vidí.
Před třiceti lety jsme chtěli svobodu, demokracii a lepší vztahy mezi lidmi. Na vánoce jsme tehdy zapalovali svíčky, usmívali se na sebe a vzájemně se objímali v naději, že bude líp.


Místo toho máme do značné míry rozkradený národní majetek, z Evropské unie neustále omezovanou svobodu, rozhádaný, rozeštvávaný a na sebe i na jiné plivající národ a nejen v politice místo skutečné demokracie máme tzv. cochcárnu. Mnozí lidé se snaží dělat jen to, co se jim líbí a co sami chtějí, a nutí jiné, aby mysleli a dělali jen to, co oni chtějí.

Vzpomínám si na rok 1968, kdy mi jeden zkušený muž říkal: Když se bojuje o moc, nastupují křiklouni, jejichž úkolem je přeřvat soupeře. Když se jim to zcela nebo částečně podaří, mají ustoupit a předat hlas rozumným lidem, kteří umějí nejen bořit, ale především tvořit. Nejednou se však stává, že křiklounům, co umějí jen křičet, zachutná vliv a moc, ustoupit nechtějí, řvou dál a stále hlasitěji a na to doplácí celá společnost. A s odpovědností za své činy či svým svědomím si hlavu nedělají.

Zřejmě nejen já se navíc stále častěji obávám, že jsme národ trpící jakýmsi „odkezdikezdismem“.

Pamatuji se, že když se v dobách socialismu upšoukli v Moskvě, tak nejen soudruzi Jakešové, Bilakové či Fojtíkové s prominutím prděli tak, že to „vonělo“ po celých Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Když se pak v posledních letech upšouknou v USA nebo v Bruselu, mohou se někteří naši páni Hřibové, Michálkové, Petříčkové, Jandové, Novotní aj. přímo pokakat. A „voní“ to nejen v Česku, ale i daleko za jeho hranicemi.

Přitom ani Sověti či dnes Rusové o nic tak přespříliš úslužného nestáli, a nyní také Američané či národy Evropy nic takového neočekávají a ani nechtějí. Možná jen někteří tamní politici nebo partičky, kterým šlo a jde jen o jejich zájmy a naše zájmy jim jsou zcela nebo téměř šumafuk, nám za to sice tleskají, ale v skrytu se nám smějí, jak jsme pitomí.

A pokud se u nás i v cizině odvoláváme na odkaz Václava Havla, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“, měli bychom k tomu dodávat, že „soupeření je jen a jen soupeření, neznamená nenávist a zabíjení!“. A také si uvědomovat, že „největší neštěstí přichází na lidstvo skrze trojí: skrze nečestné vzdělance, fanatické vyznavače víry a hloupý lid, který jim uvěří!“

Přeji všem radostné vánoce a klidný čas k zamyšlení.


PhDr Jiří Vaško

30 komentářů :

 1. Tak to jste vedle pane autore navážet se do komunistů je žádané v dnešní době že. Dnes je to daleko horší přímo ohrožující Český stát a národ a ožralého restituenta havla si strčte za klobouk. Za těch zlých komunistů by jsme takové problémy neřešili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím že se do nikoho nenaváží,že napsal jen pravdu.
   Prostě jen konstatoval,že před hadrákem jsme líbali řiť Kremlu,dneska Bruseli.
   Helanov

   Vymazat
  2. Žádnou "řiť jsme před převratem nelíbali. Možná vy. Souznění nebylo jako v každé společnosti ideální, ale nejvíce nespokojeni byli ti co chtěli mít víc a víc. Na růst bohatství celé společnosti nehleděli. RVHP bylo kooperující a z dnešního pohledu je na tom EU myslím hůř. Problém příliš plánovaného hospodářství byl nahrazen v podstatě chaosem. Trestání pro výstrahu politiků i přes to, že nakonec se podvolili diktátu USA jako např.premiéra Babiše nebylo. Globální problémy nejdou řešit v konkurenčním prostředí a časem bude nutné nějakou příbuznou cestu socialismu zavést na celém světě. To jak kapitalistický svět diskriminoval socialistické země je také známo.

   Vymazat
  3. 19:16...To je váš názor.
   21.srpna přijeli bez pozvání,o pár měsíců později se pochlubili pozvánkou se zlatou ořízkou.
   Že by slabá paměť?
   Helanov

   Vymazat
  4. Helanov Dnes je to stokrát horší a to jsou smutná fakta.

   Vymazat
  5. Mýlíte se Helenov. Pozvánka se konala Bilakem a spol.

   Vymazat
  6. 2:08...Hmmm,a jak si o prověrkách všichni libovali,že jim strana odpustila to dočasné pomýlení.
   Helanov

   Vymazat
  7. Možná jsem článek nečetl tak jako vy, (s očekávaním výzvy k hádce) já jsem si z toho vybral, povzdech nad blbostí osob (která porazí jakýkoliv izmus) a navíc nad jejich tradičními následovníky, ocáskáři, roztleskávači, kteří zazdí snad i dobrou myšlenku a obvykle vylíjí vodu z vaničky i s dítětem. Já neadoruji V.Havla, ale kult osobnosti by mu dnes mohl závidět i Stalin, z druhé strany vulgarity na jeho osobnost nepatří. Ať si každý myslí co chce, ale byl to náš prezident. Zrovna tak by bylo na místě vydolovat slušnost a chovat se tak k současnému prezidentovi. Chovat se jako pavlačové Plajznerky, na argumentaci nikdy nikomu nepřidá.

   Vymazat
  8. Helo, promiňte mi indiskretní dotaz, když byly prověrky za normalizace, byla jste už na světě?
   Já ne, tak si nedovoluji posuzovat postoje kádrovaných lidí. Zrovna tak, jako neodsuzuji herce za podpis pod Antichartou.

   Vymazat
 2. Toto je ten krasny kapitalizmus.Źivot v socializme to bolo niečo užasne,v porovnaní s tým,čo preživame teraz.

  OdpovědětVymazat
 3. Boj o podobu naší ekonomiky v 90. letech min. století a jeho následky http://www.zvedavec.org/komentare/2019/07/7957-boj-o-podobu-nasi-ekonomiky-v-90-letech-min-stoleti-a-jeho-nasledky.htm prostřednictvím @zvedavecorg
  Po r. 1990 tak došlo u nás fakticky o největší přerozdělení majetku od bitvy na Bílé hoře. Jen to většina z našich občanů v r. 1989 a ještě dost dlouho poté nepochopila. Ti na těch náměstích dodnes.

  OdpovědětVymazat
 4. Aááá, klasika. Ruďoši v diskusi zase kvičí jak nenávidí demokracii a jak se jim stýská po skvělé, předlistopadové totalitě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakou demokracii!?!?!?
   Vy někde vidíte nějakou demošku?
   Tak to asi žijeme každý někde jinde.
   Já zase vidím,jak se postupně utahujou šrouby.
   Ti kteří ještě včera "mohli" dneska už "nemohou" a jejich seznam se stále prodlužuje.
   Namítnete,že "mohou" v alternativních médiích.
   Jistě!To ale mohli i před hadrákem,na Hlasu Ameriky,na RFE,nebo na samizdatu.
   Já rozhodně minulý režim nevychvaluju,ale móresy liberofašounů se od těch bolšánských zas tolik nelišej.
   Cíl je STEJNÝ,zavřít národu tlamu.
   Remcání se netrpí,jenom juchání...jupíííí ;-)
   Helanov

   Vymazat
  2. 15:35 Tak mladej, máme nový nick? To je úplně zbytečné. Vaše vyjadřovací schopnosti jsou natolik limitované, že různá jména, pod kterými tu vystupujete, zřejmě mají vyvolat pocit, že je tu MNOHO lidí sdílející váš názor. Tak to je vaše skutečně zbytečná námaha. Vykašlete se na to.

   Vymazat
  3. Paní Heleno, on King Kong rád podsouvá, protože ke svému bídnému životu potřebuje nepřátele a paďopuchy. Co se týká Ruska, má King Kong "polskou" nemoc.

   Jinak psanému textu moc nerozumí, ale rád hudrá a uráží. Pozor, abyste od něj taky nějakou tu porci nenávisti neschytala.

   Vymazat
  4. 17:43...Pane Dvořáku,mně to nevadí,aspoň to tady King Kong svým naivním brbláním kapku zpestří :-)
   Helanov

   Vymazat
  5. 17:43
   "ke svému bídnému životu potřebuje nepřátele a paďopuchy"
   ===================
   To píšete vy, člověk, jehož životní náplň je vyvolávat a podporovat nenávist tu k Polákům, jindy k Ukrajincům, pak zase k Němcům, k USA, k EU a celému západnímu světu, k Izraeli, u nás k Havlovi, ke všem parlamentním stranám mimo KSČM a SPD atd atd?

   Člověče, vy jste ztratil poslední zbytky soudnosti, pokud jste někdy nějakou vůbec měl.

   Vymazat
  6. Ope, opět jsi vedle. Čtenému nerozumíš, logika ti schází, rácio nikde. Ale nenávist bys mohl rozlévat po kýblech.

   Já necítím nenávist k Polákům, můj otec se narodil a vyrůstal ve Varšavě, v Polsku mám i pár přátel. Nemám rád polskou velkopanskou rozpínavost, sen o Polsku vládnoucím celému evropskému východu. Ale to ty, ope, svým chabým rozoumkem nemůžeš pochopit.

   Ukrajince mám rád, ale ne banderovskou svoloč, hajzli vraždící své spoluobčany na Donbasu, v Oděse, Mariupolu a ve Slavjansku. Ale to ty, hlupák odkojený pravdoláskařskými (čti fašizujícími) médii nejsi s to pochopit.

   Mám rád Američany, i ty severní, byl jsem tam a docela dlouho, dýl než běžný turista, ale co nemám rád je US-administrativa, která rozesírá celý svět, chce vládnout planetě a je nevybíravá z metodách, nástrojích a figurkách, které jí k tomu mají dopomoct.

   EU považuji za novou, trochu sofistikovanější pokračovatelku III.Říše. Příkladů přehršel. Ale vypisovat je nebudu, rozumní vědí o čem píši a pro tebe je podrobností škoda, nemyslící ope.

   Izrael provádí vnitřní politiku apartheidu a vně krade Arabům jedno území za druhým. To se nedělá, to musí špatně skončit. Ale mám pár dobrých kamarádů, spolupracovníků a známých Židů. Takže se nepokoušej mi podsouvat antisemitizmus.

   Havla jsem měl rád, dokud byl v disentu. Byl jsem ve stávkovém výboru a vedoucí vysílání Občanského fóra v ČsT. Byl jsem svědkem, jakými mizery a podvodnímy se obklopil, jak porušil všechny sliby a předsevzetí, jak rozhořčil Slováky necitlivými rozhodnutími, jak několikrát porušil zákony i Ústavu, jak se změnil v notoricky ožralého nepřítele všeho českého. Ano, toho druhého Havla rád nemám. Štval proti Srbům, zdůvodňoval vraždění lidí a rozvracení Jugosůlávie „humanitou“ a poté ještě štval do války proti Iráku na základě vylhaných důvodů. V mých očích dopadl hrozně. Ale ty máš rád umělé modly, nepřemýšlíš jen papouškuješ, nedáváš si fakta dohromady, tvá omezenost a duševní lenost ti v tom brání.

   Budeš-li nás dál obtěžovat svými pitomostmi a urážkami, budeš mazán až úplně smazán.

   Vymazat
  7. 17:43...King Kongu,v KAŽDÉ entitě se vyskytují sympaťáci i padouši.
   To už tak na světě chodí,že na médiích se probírají spíš ti padouši...Je to už taková vlastnost publicistiky.
   Kdyby se jenom chválili sympaťáci,tak by to nikdo nečet,páč by to byla nuda.
   Helanov

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 5. Tu poslední větu vytesat do kamene!!!
  Zběhlý student se vyfláknul na školu,na co vzdělání,oběživo se dá vydělávat i s dutou palicí,postačí prořízlá huba.A drzé čelo,bez toho to nejde...
  A tak si založil eseróčko Milion chvilek,penízky se jenom hrnou,ovečky blaženě bečej a pastýři sotva stíhaj nosit love do Betléma...
  Co se nám to narodilo???
  Zas další vypečená nezyskofka,nebát se a nakrást,jejich heslo.
  Minář má za ušima,jako pan řídící toho spektáklu vyplácí (jistě přiměřenou) mzdu sobě,i deseti dalším vykukům.
  Bléééé
  Helanov

  OdpovědětVymazat
 6. Politici jsou čím dál tím více obyčejní lokajové. Mafie proniká do politiky. Nejvíc je to vidět u migračních cestovek. Tam tečou miliardy od migrantů a je potřeba nezastavit jejich příliv. U nás je jejich moc vidět v jedné transparentní politické straně. Teď hlásají přerozdělení migrantů z Řecka, a při tom dobře vědí, že za každého přerozděleného mafie s jejich podporou doveze další tři.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. https://www.arfa.cz/demonstrace-milion-chvilek-nejde-o-babise-ale-o-benesovy-dekrety-v-sazce-je-majetek-za-stovky-miliard-sudetsti-nemci-v-pozadi-protestu/

  OdpovědětVymazat
 9. Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelské vojenské rozvědné služby NATIV: „Všichni se domnívají, že Rudá armáda spolu se spojenci osvobodila evropské státy od nacizmu a fašizmu. Je to omyl. Rudá armáda se spojenci osvobodila evropské státy od německé okupace. Nacizmus a fašizmus v Evropě zůstal.“ V Praze začíná vystrkovat růžky.

  OdpovědětVymazat
 10. Pane Dvořák. Podle toho co píšete výše jste člověk vzdělaný a zcestovalý, proto mi nejde do hlavy co jste čekal od disidentů a návratu kapitalizmu. Disidenti v podstatě byly kverulanti, protože ty co něco uměly a nelíbilo se jí zřízení nějakým způsobem odešly na západ. Já jsem měl za komoušů problémy ale ne život ohrožující. Práce bylo dost, jídlo a bydlení také. Jako středoškolák jsem do 70 roku pracoval jako dělník a našetřil na rodinný domek v Praze a auto. Ano změny byly potřebné ale ne skok zpět do kapitalizmu jehož základním prvkem je parazitizmus. Za komoušů se také trochu parazitovalo ale zůstávalo to doma. Teď ovšem někdo usiluje o naší likvidaci a komouši to nejsou. Tak jako je potřeba rozlišovat komouše a ukomouše je potřeba rozlišovat Židy a židy. Říká se: Poturčenec horší turka. Co je vlastně antisemitizmus. Věříte ve vyvolené.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.