Reklama

pondělí 2. prosince 2019

DWN: Bez Ruska v podobě nepřítele ztratí NATO smysl své existence!

Ronald Barayon a -kou-
2.12.2019  DeutscheWirtschaftsNachrichten.de a PravníZprávy
Dříve mělo NATO očividného protivníka - Varšavskou smlouvu pod vedením SSSR, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Varšavská smlouva však už 30 let neexistuje a Aliance se vůbec nezměnila. Kromě toho generální tajemník organizace Jens Stoltenberg dělá vše pro to, aby Rusko, dědic Sovětského svazu, bylo nadále považováno za nepřítele, protože bez něj NATO ztratí smysl své existence, vysvětlil autor článku Ronald Barazon.

NATO oslaví příští týden v Londýně své narozeniny, uvedl německý list Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Organizace byla založena před 70 lety. Přičemž ale francouzský prezident Emmanuel Macron kazí všem slavnostní náladu svými otázkami ohledně významu NATO a jeho nepřátel, konstatoval autor článku Ronald Barazon.

NATO mělo očividného protivníka - Varšavskou smlouvu pod vedením SSSR*). Neexistuje však již 30 let a aliance se vůbec nezměnila. Kromě toho generální tajemník organizace Jens Stoltenberg dělá vše pro to, aby i nadále považoval Rusko za nepřítele. Jeho účel je zřejmý: bez Ruska v podobě nepřítele ztratí NATO smysl své existence. Ale Macron to chce ukončit a navázat partnerství s Moskvou a přehodnotit úkoly aliance.

Stoltenberg se snaží zachránit vojenskou organizaci, pokračovala publikace. A jako omluvu pro svoji pozici neustále cituje příklad „anexe“ Krymu a událostí na východní Ukrajině. Problém je však v tom, že poté, co k moci přišel nový ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij, došlo ve vztazích mezi Kyjevem a Moskvou k náznakům řešení.


Prvnizpravy.cz - Macron: Pro NATO je nemyslitelné brát Rusko za „primárního nepřítele“!

Prvnizpravy.cz - Kolik agresí uskutečnily členské státy NATO za dobu trvání této aliance?

Kromě toho došlo k ukrajinskému konfliktu zaviněním NATO, nikoli Moskvy, zdůraznil Barazon. Stoltenberg a jeho předchůdce Anders Fogh Rasmussen „pečovali“ o Kyjev, jak nejlépe mohli, aby pokračovali v expanzi aliance na východ. Pro Rusko to byla očividná provokace, protože černomořská flotila sídlí na Krymu. Moskva považuje Ukrajinu za zónu své bezpečnosti, spolu s Gruzií a Běloruskem, poukázal autor.

Avšak pod nátlakem NATO a východoevropských zemí EU a USA přesto prohlásily Rusko za nepřítele, čímž zachránily alianci.**) Poté se státy zapojené do organizace začaly aktivně vyzbrojovat. Na východní hranici Evropské unie byla vytvořena vojenská zóna s tisíci vojáky a raketovými základnami. Stoltenberg a výrobci zbraní se radovali.

O reformu NATO se však zajímá nejenom Macron, ale také německá kancléřka Angela Merkelová. Berlín začíná pochybovat o spolehlivosti Spojených států, které vystupovaly po celá desetiletí v roli státu-protektora. V tomto ohledu se stává prioritou diskuse o evropské obranné politice a vyhlídky na vytvoření jednotné armády EU. Ale všechny tyto diskuse zatím nepřinesly žádné výsledky. Šance na úspěch tohoto podniku jsou velmi malé, protože zatímco Paříž a Londýn pochybují o Spojených státech, Varšava naopak prohlubuje vztahy s Washingtonem. A zatímco se Francie přibližuje k Rusku, Berlín se od Moskvy distancuje.

Jako alternativu Macron navrhuje NATO, že nebude konfrontovat Rusko a Čínu, ale soustředí se na boj proti terorismu. A stojí za uznání, že terorismus je skutečně vážnou hrozbou, protože je vyvážen do členských zemí aliance. Abychom však proti němu mohli účinně bojovat, je nutné pomocí politických prostředků neutralizovat vládu a organizace, které ho podporují. Ale NATO nemůže převzít takový úkol, protože je to vojenská organizace, uzavřel skepticky Barazon.


*) autor článku je nepřesný: NATO byla založena roku 1949, Varšavská smlouva vynikla až jako reakce na přijetí Německé spolkové republiky do NATO a zapojení německé armády pod velením bývalých Hitlerových generálů do Aliance (pozn. red. NR - vd)

**) další autorova nepřesnost: NATO nejprve napadlo Jugoslávii, aby zdůvodnilo svou existenci "humanitárním posláním". Rusko jako nepřítele označilo později. (pozn. red. NR - vd)

32 komentářů :

 1. (Jenom mimochodem, je průzračné, že stejně jako ukrajinský nacionalismus, a polský nacionalismus jsou anti-slovanské projekty idiotů řízených zvenčí, tak i podobné bláznivé fantasmagorie, jako ta 'Recoquista' /správně by byla reconquista/ v prvním příspěvku, by byla anti-slovanská.)

  K vlstnímu článku, tzn. k budoucnosti NATO. V článku řešené otázky jsou nejen o tomto společenství, jehož cíle vždy byly a jsou zcela jiné, než deklarované.
  Ale i o současných možnostech vojenských bloků.
  Vojáci a každý kdo se na války dívá racionálně, vědí, že totální války jsou definitivně minulostí, pokud teda někdo netouží po ráji.
  To ale neznamená, že minulostí jsou války lokální. Mohlo by se zdát, že NATO dobře poslouží i pro ně, ale je to tak? Asi ano, ale v čí prospěch?!!
  Určitě ne v prospěch malých států ve střední Evropě. Těm naopak uvnitř takového bloku hrozí role protektorátů ve všech ohledech, po stránce obranné, i hospodářské, i v důsledku po stránce politické.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vláďo,krásně shrnuto!
   Dráždit Rusy,nepřipustit mír na Blízkáči a-samozřejmě- zajistit obrat zbrojovkám...
   To je celé.
   Je smutné,že armáda ČR se na tom podílí,v tomhle ohledu tleskají všichni, president,premiér i havlérka...plačící smajlík :-(((
   Helanov

   Vymazat
  2. Už Jiříkovi s Poděbrad bylo jasné, že ony malé státy střední Evropy by měly vytvořit obrannou alianci. Teď tu máme V4. Nojo, ale co s polskou rusofobií? To je problém.

   Vymazat
  3. Prospech z NATA ma ciste jen USA...Jen diky tomu,ze jsou vsichni v NATO musi dodrzovat i nesmyslne sankce,ktere USA ruzne uvaluje

   Vymazat
  4. Vláďo tak to je jsme Slované a Rusko je nejsilnější Slovanský stát. Nejsme podělaní anglosasové a nějaké kecy to nedokáží změnit.

   Vymazat
  5. Unknowne, máme štěstí, že jsme Slovany jen z jedné třetiny (druhá je germánská a třetí keltská), takže i etnicky patříme na Západ. Tam samozřejmě patříme i společensky a ekonomicky už přes tisíc let (až na pár desetiletí ve východním područí). A nezdá se mi, že by to Rusko bylo tak lákavé - kolik lidí od nás tam je za prací, na studiích, nebo tam emigrovalo "za lepším"? ;o)))

   Prostě si to Rusko strčte kamsi. Stejně nejste správní rusofilové, to by vás tak nedráždil pomník Rusům - vlasovcům!

   Vymazat
 2. Jsou různé typy brýlí. Jedny jsou růžové, jiné slepecké a dioptrické nebo okrasné typu stahovače králíků,ale celkový pohled na svět se tvoří v hlavě.V hloupých hlavách hloupé náhledy.

  OdpovědětVymazat
 3. Podle mne NATO plní dvoje zadání...V jednom případě "straší" Rusko,což moc nechápu,neb RF má svých starostí plné brejle a o nějaké expanzi kamkoli vůbec neuvažuje.
  Naopak koná záslužnou práci,že které profituje i Evropa.
  Tím myslím spolupráci se všemi těmi -stány,které (pokud by to v nich začlo bublat) mohly zásobovat svými teroristy i Evropu.
  To druhé zadání je DALEKO nebezpečnější,spočívá v rozvrtávání Blízkáče...Z hlediska Evropy je to poněkud smrtícï,neb n@s®ané slimáctvo to má do Evropy blíž než do Ameriky.
  No ale zasejc v Tel Avivu mají klid na práci,pro ně je zase smrtící kdyby byl na Středňáku klid a mír.
  Helanov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zastupci organizace se snazi udrzet u koryta a USA z ni ma prospech..Nejen,ze vsichni musi kupovat jejich zbrane,jeste si jim upevnuje vliv (protoze bez NATA by bylo jen obycejna radova velmoc)

   Vymazat
 4. NATO vzniklo ako blok proti ZSSR, WZ vznikla až o 5 rokov neskôr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně! NATO vzniklo pět let předtím a proti něčemu, co v té době neexistovalo.

   Vymazat
 5. Krymem at se uz radeji vubec neohani...Plne pusy demokracie a referenda,ktera se jim nehodi, povazuji za ilegalni

  OdpovědětVymazat
 6. Hamáček umožní policii „uklidit“ bezúhonné občany za vykonstruovanými procesy pod záminkou terorismu!Jste proti migraci? Půjdete sedět!

  http://svobodnenoviny.eu/hamacek-umozni-policii-uklidit-bezuhonne-obcany-za-vykonstruovanymi-procesy-pod-zaminkou-terorismu-jste-proti-migraci-pujdete-sedet/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V bordelstátu je vše možné ...........
   http://www.skrytapravda.cz/domaci/2765-televizni-poplatky-a-hamacek-na-pokraji-kolapsu-bez-vlivu-cssd-na-ceskou-televizi-koncime
   https://www.hoppner.cz/lze-si-u-nas-objednat-odsouzeni-za-vrazdu-hluboky-stat-brani-sve-hradby-valka-znalcu-o-kauzu-kramny-poprava-dvou-neposlusnych-bez-dukazu-a-svedku-exkluzivni-rozhovor-s-popr/

   Vymazat
  2. A to mi jeden čučkař naznačil, že se proti Rusku připravuje velká provokace. Primátor Prašivka a čuník z Řeporyj bylo jen upoutání pozornosti lokajema USA ambasády. Tyhle hovada klidně připraví děti o vánoce, za podrbání za uchem od velkého bratra.

   Vymazat
 7. Rusko si vybralo NATO samo za svého nepřítele, protože potřebuje k udržení diktatury držet obyčejné Rusy ve strachu a v trvalém ohrožení válkou. Článek naprosto postrádá smysl, dobrý je tak akorát pro šíření ruské propagandy k nám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trochu se vzdělávejte a po té něco komentujte.Rusko rozpustilo Varšavskou smlouvu za příslib zrušení NATA a JEHO NEROZŠIŘOVÁNÍ NA VÝCHOD. Vše je porušováno!

   Vymazat
  2. Autoritářský režim prosím, ale diktatura? Informace, prosím - ale propaganda? K tomu od německého listu? Buď jsme četli každý jiný článek, nebo jste bezmozek.

   Vymazat
  3. Můžete mi prosím říci z jakého zdroje vycházíte ohledně informace, že VP byl zrušen pouze za slibu rozpuštění NATO? Děkuji

   Vymazat
  4. Oni vám to neřeknou, protože žádný takový slib nikdy oficiálně nepadl. A členství v NATO není nikomu vnucováno (jako kdysi členství ve Varšavském paktu). To jen státy, které měly historickou špatnou zkušenost s Ruskem, do NATO vstupují samy dobrovolně a holt to jsou zrovna sousedi toho Ruska, které jediné mělo z 2.sv.války územní zisky na jejich úkor.

   Vymazat
  5. 23:21 Proč znovu a znovu dokazujete, že každý rusofob je hlupák? Od kdy jsou Polsko, ČR, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Chorvatsko, Černá Hora "sousedi toho Ruska"? A co Polsko, které mělo z 2.sv.války územní zisky na úkor Německa? Vstoupilo Polsko do NATO, aby se podle vaší logiky bránilo Německu, se kterým mělo tu nejhorší historickou zkušenost? Vidíte, jaké pitomé fráze dokáže vyplodit protiruská propaganda a vám není stydno je papouškovat.
   Nějak jste přehlédl, že tento web je JEN PRO MYSLÍCÍ. Tak se mu prosím vyhýbejte, nepatříte sem.

   Vymazat
  6. Brtníku, díky za vaši odpověď.

   Jak si může individuum, které nic neví a zajíká se nenávistí k Rusku, dát pseudonym "Čech"? Nechápu.

   Kdyby "Blb", tak to bych po přečtení jeho příspěvku pochopil.

   Vymazat
  7. Pořád jsem nedostal odpověď na mou otázku, kde je napsané, že VP byl zrušen pouze za slibu zrušení NATO a jeho nerozšiřování se na východ (což si mimochodem odporuje, jak by se něco, co je rozpuštěné, mohlo rozšiřovat). Děkuji

   Vymazat
  8. Pokud nevíte,že dohoda o ukončení Varšavské smlouvy a NATA byla projednávána a schválena prezidenty USA a SSSR za účasti ministrů zahraničí obou států,tak si doplťe znalosti. NATO už haraší na hranicích Ruska...

   Vymazat
  9. No vy dva, Václave s Brtníkem, jste tedy Lumeni :o). Upravujete si informace jak Maruška Zacharovová ... V horší případě tomu dokonce věříte (a to prý "myslíte" ...).
   Nejlepší je ta lež s Polskem - to bylo na naléhání báťušky Stálina posunuto na západ za současné 15. procentní ztráty rozlohy (58 tis.km2). Takže fakta jsou jasná - jediné územní zisky měl Sovětský Svaz.

   Když tedy Polsko, ČR, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Chorvatsko, Černá Hora nejsou přímí sousedi Ruska, tak proč Rusové tak řvou, jak je NATO "obkličuje". Pro ty přímé sousedy samozřejmě platí to co jsem napsal včera. Ono to samozřejmě platí i pro ty nepřímé ve sféře, na kterou Rusko chce uplatnit svůj vliv, ale to jistě víte.

   Vymazat
  10. Ad Čech 19:04
   Navzdory Versailleské smlouvě (1919) bylo v roce 1920 Rusku vojensky Polskem uloupeno území, jenom protože Rusko bylo v té době oslabené. Předtím dlouho bylo toto území Ruské. Takže když za 20 let bylo oslabené Polsko, tak Rusové to, a jen to, co jim bylo podle nich uloupeno, restituovali zpět.
   Nemyslím, že dnes, po dalších 74 letech, je co hodnotit, jestli to bylo správně nebo špatně.

   Dále, Rusové ani tak neřvou, že je NATO obkličuje, jako spíš se připravují a vědí, že pokud nebudou silní, západ opět nezaváhá a zas to zkusí.

   Vymazat
  11. Čechu, od 2015? Druhou variantou pro Stalina mohlo být přímé sousedství SSSR s NDR, za to vraždění a předcházející válku s Rusy. Tak se to přece dělá.

   Vymazat
  12. Vláďo z Brna - všechno bylo Ruské, dokonce i Brno :o)

   Když na mě padne depka chodím se do tohohle panoptika zkrachovalých frustrovaných existencí pobavit. A je to čím dál, tím větší sranda …

   M. Povolný - to vraždění v Katyni?

   Vymazat
  13. Jo, abych nezapomněl, Vláďo - ještě před tím, dále v minulosti, zase celé Rusko patřilo pod Polsku a Litvě a před tím Zlaté hordě … Když to vezmem historicky, Putin by se měl stáhnout do hranic původního Moskevského knížectví v Ázii (tenkrát totiž Evropa končila jinde než dnes).
   ;-)

   Vymazat
  14. Čechu, Čechu, ty se tu dopouštíš jedné pitominy a demagogie za druhou jak na běžícím pásu. Můžeš nám prozradit, proč nenávidíš Rusko tak, že ze sebe děláš kašpárka? Co ti Rusové nebo Rusky udělali/y. Nedali ti?

   Vymazat
  15. 18:55,ˇ"Čechu" a víte co Katyni předcházelo? Možná byste lépe chápal příčinu a následek, včetně zloby za naši nacistickou okupaci. Kterou dozajista prováděli lidé Vašeho typu (rodiče, pra) na zakrytí vlastních poklesků! Situace dosti známá ještě v podvědomí žijících. PS. ještě máte dva kolty a půjčujete peníze na úžer?

   Vymazat
 8. Unknown-16.47 - Nově odtajněné dokumenty z období těsně po skončení studené války ukazují, jak složitá byla mezinárodní jednání o bezpečnostních zárukách ve střední a východní Evropě. Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov byl při jednání se západními státníky v letech 1990 a 1991 ujišťován, že se členskými státy NATO nestanou státy bývalého východního bloku. Díky tomu ústnímu slibu získaly západní země souhlas SSSR se sjednocením Německa, které mohl Sovětský svaz výrazně komplikovat a obdobné to bylo i se zrušením Varšavské smlouvy. Německo bylo rychle sjednoceno v říjnu 1990, v únoru následujícího roku pak byla rozpuštěna i Varšavská smlouva.
  Z písemných dokumentů vyplývá, že Michail Gorbačov byl ubezpečován o tom, že se členské státy Varšavské smlouvy nepohrnou hned po rozpuštění východního bloku do NATO. Toto ujištění pak mělo značně ovlivnit výsledky jednání. „Dokumenty ukazují, že mezi lety 1990 a 1991 více státníku zvažovalo a odmítalo členství středo a východoevropských států v NATO,“ uvádí Svetlana Savranskaya a Tom Blanton, kteří pracují v Národním bezpečnostním archivu univerzity George Washingtona ve Washingtonu D.C.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.