Reklama

středa 4. prosince 2019

Hongkong: Jenom hlupáci hovoří o demokracii

Z Hongkongu
-rp-
4. 12. 2019 PrvníZprávy
Po roce 1997 se západní propaganda dostala do směšné situace. Britskou správu Hongkongu považuje za demokratickou, současnou čínskou správu naopak za vměšující se do demokratických pravidel nastavených na dohodnutých 50 let (od roku 1997).Jenže, koloniální správa nemohla být demokratická, aby udržela svůj vyžadovaný pořádek. Zdůrazňuje to ústecký senátor Jaroslav Doubrava v rozhovoru s publicistou Františkem Ročkem.

Doubrava zdůraznil: „Za Britů politické zřízení sice přiznalo lidem v Hongkongu řadu svobod, ale bez demokratické podpory. Neobsahuje mechanismy, které by vůli lidu promítnuly do reálné politiky. Vláda se svým voličům zodpovídá, ale voličů je jenom 1200. Je to vybraná skupina - jde zejména o nejbohatší lidi z profi scény kšeftařů ve městě. Jejich požadavky se liší od většiny obyvatel.“

Prvnízprávy.cz: Hongkong: Humanismus demonstrantů jako řemen

Tento systém měli Britové a mají ho i v Hongkongu pod čínskou správou?

Na tuto otázku dal Doubrava jednoznačnou odpověď: „Britové vytvořili systém vlády výhodný pro správce, který měl své zájmy. Základem úspěchu, tedy relativního klidu byl fakt, že i nedemokraticky jmenovaná vláda se snažila řešit hlavní sociální a ekonomické problémy společnosti. Proto po okresních volbách 24. listopadu je správkyně Hongkongu Carrie Lamové kritizována dvěma směry: Jedni nadávali, že byla příliš měkká vůči demonstrantům, druzí naopak nadávali, že její administrativa málo naslouchala problémům komunity a nahromadily se sociální problémy.“

Co z toho vyplývá? Doubrava upozorňuje, že je paradoxní, že britský systém byl zakonzervován pro přechodové období 50 let pro pekingské vedení. Po Britech proto Čína na 50 let zdědila vládu hongkongské ekonomické elity.

Co to znamená v praxi?

Předseda hongkongské vlády je volen většinou lidmi z byznysu. „Princip jedna země, dva systémy byl dohodnuty s Brity. Jde o britský „vynález“ a britskou proceduru. Číňané ji převzali. Obyvatelstvo Hongkongu bylo za britské vlády pod nadvládou milionářů, v rámci principu „jedna země, dva systémy“ si milionáři svou moc podrželi. Nedemokratičnost hongkongského vedení je dědictví Britů, ne výmysl Pekingu,“ zdůraznil senátor.

Hongkongu nejde o demokracii, protože tam není demokratický, ale administrativní režim. Britové chtěli v kolonii Hongkongu vydělávat, čemuž podřídili i administrativní řízení kolonie. A to je zřízení, které Britové předali Číně v rámci politiky „jedna země, dva systémy“. O co jsou čínští úředníci horší britských?

„To by si měli humanitou a demokratickým potem prolezlí čeští komentátoři uvědomit,“ dodává Doubrava.

22 komentářů :

 1. Tak to jsem ani nevěděl jak to tam funguje bude si muset s nimi Čína poradit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:46...S tím si asi Čína poradí HODNĚ těžko.
   Amíkům se povedlo vyhejkat mládež,která pořádá "pochod díků" okolo americké ambasády.
   Zdá se,že ti vystajlovaní junioři jsou už spíš pidloocí Britové,než Číňani.
   Otázka je,jestli si Peking může dovolit takovou pátou kolonu která se chová nepřátelsky.
   Ale co s tím???Jít na krev by ničemu nepomohlo a ti roze$ír@či v Bílém domě to MOC dobře vědí.
   Helanov

   Smazat
  2. Čína si poradí. Má něco, co má málokdo. Čína má ČAS! Zatímco před několika desítkami let šla přes Hongkong až třetina zahraničního obchodu ČLR, dnes jsou to pouhá 3 %. A to už je množství, které může Čína při svých tempech růstu oželet. Hongkong prostě obejde a těch několik desetiletí si počká. Lidé v Hongkongu budou nakonec rádi, až je Čína přijme plně za své. Už teď má město problémy s hospodářskou recesí. Komu se to nebude líbit, může emigrovat třeba do vytoužených USA.

   Smazat
 2. Díky presstitutům má polovina lidí na západě možnost pohodlně žít ve virtuálním světě lži a nenávisti.
  Čína na odsudky ze západu ani nemá jak reagovat, i kdyby chtěla, protože ten západní virtuální svět se vždy přizpůsobí aby z toho vyšli špatně.
  Pokud z důvodu dohody o předání Hongkongu nedemokraticky politický systém nechají jak je, bude to jejich vina, a jestli začnou implementovat tu svoji komunistickou trochu-demokracii, bude to ještě horší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když druhé straně nenecháš možné rozumné východisko ze situace a poženeš to do krajnosti, dotyčný ztratí jakékoliv ohledy, ví že ať udělá co udělá, je vždy ten špatný.
   Sranda je pak ten údiv a rozhořčení, co si to dotyčný dovoluje, že na kopnutí do koulí reaguje tímtéž nebo rovnou vykostěním viz ČR & Čína, ČR & RF.

   Smazat
 3. Jo, a autor by si mohl ve slovníku zjistit rozdíl mezi slovy správa vs. zpráva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autor je vůbec pravopisný samorost. Užívá např. dvojici výrazů JEDNI - DRUHÍ

   Smazat
  2. Vláďo, na podstatě věci to nic nemění a potom...
   H a Z na klávesnici sousedí. Takže se zcela jistě jedná o překlep.

   Smazat
  3. Chyby opraveny. Díky za upozornění.

   Smazat
 4. Modus vivendi stále stejný, ať ji říkáme sametová, nebo oranžová a tuto asi nazveme deštnková. Jisté je jediné na plakátech čteme - svoboda, demokracie a lidská práva:-(

  OdpovědětSmazat
 5. Britové postupovali vždy podobně, když museli odněkud odejít. Prostě "demokraticky" na základě "nějakého rozdílu" všechno rozdělili minimálně napůl. Viz i Indie a Pakistán. Navíc si vytvořili Britské společenství, které ukazovalo, kde mají více méně stále své zájmy.
  Ale k Hongkongu. Vtluč do hlavy někomu, že žije svobodněji než ten vedle a máš vystaráno. Např. Ukrajina hned po rozpadu SSSR se "připravovala" na to, že bude žít jako Německo ... a zbytek bývalého SSSR jako třeba Albánie, protože ONI prý všechny živili. To nám přece slibovali taky, že si budeme žít jako na Západě, ale až za desítky let, až je doženem. Ale zdá se mi, že buď stojíme na místě, nebo pokradmu jdeme zpět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Logicky, abychom je predehnali, muselo by to byt na jejich ukor (nebo by se museli alespon uskrovnit)...takze od zacatku to byla jen iluze

   Smazat
  2. Už se na tom pracuje, podvody s emisemi v dříve precizním Německu, dokazují, že jsou dohnatelní.

   Smazat
 6. Карманов: История про пользу изучения географии.

  Našel jsem tento článek na webu https://aftershock.news/?q=node/811311.
  Zkráceně:

  Jeden Hongkongský mladík se během protestů angažoval tak, že ukazoval prostředníček do kamer, psal jedovatě o Číně a tak podobně. Jednou, když byl unaven protesty se rozhodl vyjet si do Makaa. Snil o víně, kasinech a dívkách. Rozhodl se jet autobusem. Jel "velice tolerantně ve společnosti" těch ubohých číňanů co seděli kolem něho. Usnul. Zdálo se mu o černé opičce Jeržan a najednou slyší: "Vstávej Jeržane, práce volá!" Probudil se.
  Uviděl dva čínské policisty. Jeden z řekl - "Jdeme!".
  Mladík rozhořčeně protestoval. Proč by měl jít s nimi, vyhrožoval že zapne stream, zavolá svému advokátovi jako občan Spojeného království.
  Policista vzal mladíka za ucho a vytáhl ho z autobusu. Pak mu ukázali svůj tablet a zeptali se: "Nevíš, co je to za magora tady?". Na obrazovce byl nějaký mladík, který začal jako blbeček stoje na barikádě tlouci kladívkem do semaforu." Zdál se mu až neuvěřitelně známým. Podobal se mu jako vejce vejci.
  "Vy nemáte právo mne zadržet!" a pokračoval "Já jsem četl zákoníky Hongkongu a vy jste povinni ..."
  Druhý policista držící ucho vzdychl:
  "Podívej se, Hongkong o kterém ty mluvíš, má svoje zvláštní zákonodárství. Znát to je velmi užitečné, ale také je dobré znát geografické jemnosti regionu. Most na kterém teď stojíme je unikátem nejen technicky, ale i právně. On je naráz ve třech regionech. Ve speciálních regionech Hongkong a Makao a také v čínské provincii Guandun. Ty jsi zcela jistě spal, protože jinak bys viděl, jak autobus nejdříve jel po levé "britské" straně a po vjetí na most doslova po třiceti metrech přejel na pravou LIDSKOU stranu. To prochází proto, že nehledě na přímé spojení Makaa a Hongkongu vede most přes vodní území, které patří k Číně. Jestli by sis vybral parník, tak by jsi byl stále na palubě na území Hongkongu. Jenže teď jsi na území Číny délkou přibližně 35 kilometrů. Vítej v Číně, synku."
  "K čertu, u mne není vízum na vjezd a to znamená ..."
  Policista se zasmál.
  "Bude, všechno bude. I vízum, i dvoje prádlo, i hodinka na procházku denně, i dobrá knihovna. Teď jdeme do auta."

  OdpovědětSmazat
 7. A tak to má být. Škoda, že to neplatí pro návštěvníky bez víza u nás! V Rusku už to ministr zažil. Uvidíme, jak odmění Kuberu na plánované návštěvě, pokud bude nutné mezipřistání na čínské pevnině... A že různých technických závad už ten vládní speciál prodělal!

  OdpovědětSmazat
 8. Já tomu nerozumím,přijde mi těch 50 požadovaných zakonzervovaných let jako naprostý bizár!
  Jakože kolonizátor dá svobodu kolonii,ale svoje pravidla bude v té-již nekolonii- uplatňovat ještě půl století!?
  Bojím se,že Čína i Hongkong mají zaděláno na hodně velký problém.
  Nezbývá než držet palce,ať si s tím Si Ťin-Phing nějak poradí.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 9. Pokud si číňané chtějí poradit s dědictvím neokolonialismu, pak budou muset deklarovat a následně prosadit svoji suverenitu (územní, ekonomickou, politicku i sociálně ideologickou). Mají k tomu nyní neopakovatelnou příležitost. Budou na svém území hostovat sportovce z celého světa pod olympijskými kruhy. No a VADA již vyřadila RUSKO a pozvala ruské dopinkáře k účasti pod bílou třepetálkou. Jedná se o totální ostrakizaci Ruska a ruského sportu v domnění, že ruská mládež (sportovci a fandové) se nasere a sesadí Putina, který je cílem této ostrakizace.
  No a číňané mohou pár týdnů před zahájením OH (ne dříve, aby neumožnili protireakci) zabránit vstupu sportovců z anglosaských zemí (velká británie, juesej, kanada, austrálie a pár ostrůvků) do Číny z důvodu nebezpečí šíření terorismu (na to amici slyší). Pak stačí pozvat na OH sportovce pod vlajkou RF a je vymalováno (jak se do lesa volá, tak z něho burácí). Otázkou je, zda na to mají komunističtí předáci koule?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Maji jiz pripraveno vse, dle komentu v mediich ,nenechaji si preci znicit vse od tech blbecku Tohle neni zadna democracie to je jen bordel

   Smazat
 10. Děkuji, o demokracii s hořícím vánočním stromečkem nemám zájem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.