Reklama

čtvrtek 26. prosince 2019

Jak spáchat válečné zločiny - a vyváznout bez trestu

Edward Gallagher - příslušník SAEL
Vijay Prashad
26.12.2019 ICH, překlad Zvědavec
Americký prezident Donald Trump uvedl na Twitteru, že propustil ministra námořních sil. Hlavním důvodem je to, že ministr nedodržel Trumpovo nařízení ohledně Edwarda Gallaghera, člena elitní jednotky amerického námořnictva. Trump chtěl, aby Gallagherovi ponechali jeho hodnost u speciálních jednotek SEAL. Gallagher byl v roce 2017 obviněn z toho, že ubodal k smrti zraněného bojovníka Islámského státu (ISIS); také byl obviněn z dalších případů vraždy (školačky a postaršího muže), a poté z maření spravedlnosti. V červenci 2019 vojenský soud zprostil Gallaghera většiny obvinění, ale shledal jej vinným kvůli pózování s mrtvým tělem bojovníka, ubodaného k smrti.


Gallagherův případ se objevil na předních stránkách novin jen kvůli tomu, že se do případu vložil Trump. Jinak se takováto obvinění z válečných zločinů nebo „pochybení“ sice objeví, někdy dojde i k vyšetřování, ale poté v tichosti zmizí. Za posledních 16 let se nakumulovaly haldy zpráv o válečných zločinech, spáchaných v Afghánistánu a Iráku. Válka v Afghánistánu, kterou vedou USA a NATO, začala v roce 2001, zatímco válka USA s Irákem začala v roce 2003. Není snad den, aniž by v těchto zemích vojáci nespáchali nějaký válečný zločin.

Již 21. prosince 2001 OSN prošetřovala zprávy o „urychlené popravě vězňů následně po jejich zajetí“; ve zprávách z první ruky se uvádělo, že minimálně 2 000 vězňů Tálibánu bylo ve vězeňské pevnosti Qala-e Džangi poblíž Mazár-e Šaríf v Afghánistánu „udušeno nebo zastřeleno v kontejnerových vozech“. O události informovala organizace Lékaři pro lidská práva. V roce 2009 vyšlo najevo, že administrativa George W. Bushe zabránila jakémukoli vyšetřování tohoto zvěrstva. Ani jedna osoba nebyla za tento válečný zločin postavena před soud.

Co je to „válečný zločin“? Římský statut Mezinárodního soudního dvora - který vstoupil v platnost v roce 2002, ale byl vypracován již v roce 1998 - definuje válečné zločiny jako „závažná porušení zákonů a zvyklostí, platná v mezinárodním ozbrojeném konfliktu“. Patří sem útoky proti civilistům, útoky proti těm, kteří se vzdali, útoky biologickými a chemickými zbraněmi a útoky proti lékařským a kulturním institucím.

Římský statut staví na 100 letech právního precedentu, ustanoveného Ženevskými a Haagskými úmluvami. Statut neobsahuje žádné dvojznačné výrazy, které by měli odříkávat školáci v zemích, jež mají tendence vést války.


Mezinárodní trestní soud


Spojené státy nejsou stranou Mezinárodního trestního soudu (ICC). Pomohly ustanovit tento soud, ale poté změnily směr a odmítly spadat pod jurisdikci ICC. V roce 2002 americký Kongres schválil zákon o ochraně členů amerických ozbrojených sil, který umožňuje vládě USA „použít všechny dostupné prostředky“ k ochraně vojáků před prokurátory ICC. Článek 98 Římského statutu nenařizuje státům, aby vydávaly hledané osoby z třetí strany, pokud tyto státy podepsaly „imunitní“ dohodu se třetí stranou; americká vláda proto vyzvala státy k podepsání těchto „dohod podle článku 98“, aby poskytla svým vojákům imunitu před stíháním.

Gallagher pózuje s mrtvolou zabitého 

Obrovské množství důkazů o válečných zločinech, které spáchaly americké jednotky a jednotky, spolupracující s USA, v Afghánistánu a Iráku, dopadá na důvěryhodnost ICC. V roce 2016, po deseti letech vyšetřování, vydal ICC zprávu, která poskytla naději Afgháncům. ICC uvedl, že existuje „opodstatněný důvod“ pro další vyšetřování válečných zločinů, spáchaných různými silami v Afghánistánu - jako je Tálibán, síť Hakkání a vojenské síly Spojených států, společně s Ústřední zpravodajskou službou. Následující rok přišel ICC s detailnějším potvrzením možnosti válečných zločinů. Od té doby se začal zvyšovat tlak na žalobce ICC.


Nátlak na Mezinárodní trestní soud


Zdálo se, že v tomto bodě vše skončí. Trumpova administrativa však dala jasně najevo trestnímu soudu prostřednictvím Johna Boltona a Mikea Pompeo, že pokud budou projednávat případ proti zájmům USA, potom Trumpova administrativa půjde osobně po prokurátorovi a soudcích.

Prokurátorce Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensoudové byla zamítnuta žádost o vstupní vízum do USA, o něž žádala s úmyslem vycestovat do USA a vystoupit na půdě OSN. To bylo varování pro tribunál. USA daly najevo, že nebudou jednat v rukavičkách. Nedlouho poté, v dubnu 2019, soud ICC prohlásil, že nebude pokračovat ve vyšetřování případů válečných zločinů proti Spojeným státům, ani žádným válčícím stranám v Afghánistánu. Soudní dvůr uvedl, že „nebude sloužit zájmům spravedlnosti“, a nebude pokračovat ve vyšetřování.

Trump na toto rozhodnutí reagoval slovy, že ICC je „protiprávní“, a - zároveň - že rozsudek ICC je „vítězstvím nejen pro tyto vlastence, ale i pro právní stát“.

Zaměstnance ICC toto rozhodnutí ICC vyděsilo. Horlivě se snažili rozhodnutí zpochybnit, protože se obávali, že pokud umožní, aby mafiánská taktika USA zabránila jejich vlastnímu soudnímu řízení, ICC ztratí veškerou špetku legitimity. V současné době to vypadá, že ICC je zaměřen hlavně proti nepřátelům Spojených států; neproběhlo žádné velké vyšetřování jakýchkoli sil, které jsou úzce spojeny se Spojenými státy.

Močící američtí mariňáci na těla zabitých nepřátel

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu ICC Fatou Bensoudová podala v červnu žádost v rámci těžkopádného systému ICC, čímž v podstatě podala protest proti rozhodnutí nepokračovat ve vyšetřování válečných zločinů v Afghánistánu. K výzvě prokurátorky Bensoudyové se připojily různé skupiny z Afghánistánu, včetně Afghánské asociace obětí rodin a Afghánské organizace forenzní vědy. V září bylo v předsoudní fázi uvedeno, že bude umožněno se proti rozhodnutí odvolat. Kancelář prokurátorky Bensoudové bude nyní muset shromáždit obrovské množství důkazů, které jí umožní se odvolat, což samo o sobě může trvat až šest měsíců. Je pravděpodobné, že Trumpova administrativa již začala tlačit na trestní soud, takže obavy zaměstnanců soudu budou mít dopad na odvolání, stejně jako tomu bylo poprvé.


Británie a Mezinárodní trestní soud


Hlavním spojencem USA v těchto válkách v Afghánistánu a Iráku je Spojené království. Nedávno byl ve Velké Británii odvysílán televizní program, poskytující děsivé důkazy britských válečných zločinů v Iráku. V roce 2017 soud ICC uvedl, že má „věrohodné“ důkazy o tom, že britské ozbrojené síly se v letech 2003 - 2009 dopustily strašlivých válečných zločinů - včetně vražd, mučení a znásilnění. Nyní, vzhledem k novým zjištěním programu BBC „Panorama“, soud ICC uvedl, že bude pravděpodobně tento případ znovu projednávat.

Není pochyb, že pokud bude britský případ spravedlivě posouzen, vyvolá mnoho otázek o hlavním partnerovi v těchto válkách, jmenovitě USA. Boris Johnson, současný britský premiér, prohlásil, že chce schválit zákony, které - stejně jako v USA - zaručí vojákům imunitu. Labouristická strana Jeremyho Corbyna však prohlásila, že naopak uvítá podrobné přezkoumání.

Žádný voják by neměl být nad zákonem. Ani ti, kteří poslali vojáky do bitvy. Žádné takové vyšetřování nevyžaduje zásadnější otázky.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan označil americkou válku proti Iráku za „nezákonnou“. Nikdo, dokonce ani prokurátorka Bensoudová, nepředložil návrh, aby byl na lavici obžalovaných přiveden George W. Bush a jeho kabinet, a Tony Blair.

Pokud usilujeme o spravedlnost, není to jen na úrovni někoho takového, jako je Edward Gallagher; měli by to být jeho nadřízení z oblasti politiky, kdo by měl odpovídat na otázky nejen o různých válečných zločinech, ale o celé válce a zločinu jako takovém.



55 komentářů :

 1. My si tu spravedlnost schováváme pro své nepřátele. Neznám snad jediný případ, kdy by byl příslušník amerických ozbrojených sil spravedlivě potrestán za válečné zločiny, viz My Lai, to byl vyloženě výsměch. O západních politicích ani nemluvě Bush, Blair a další by museli shnít na lavici obžalovaných.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesto je většina našich politiků obdivuje a chce se s nimi přátelit. Bohužel většině voličů toto svinstvo také spíše vyhovuje. Když se s někým pokusím o tom bavit, stékají moje slova jako po skleněné stěně.

   Vymazat
  2. Nejen je obdivují, ale přímo lezou ... no někam. A hlavně se chtějí chovat jako oni. Inu nejsme jako oni. Hodně lidí obdivuje třeba z těch velmi známých Winstona Churchilla, ale to byl masový vrah par excellence. A ve své koloniální domovině nebyl zdaleka sám. A stačilo mu k tomu slovo řečené a psané ... A kdo si to v podstatě tady uvědomuje (v republice)? No jo, prostě vzor zářného demokrata.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Proboha pane, vy jste zcela pomýlený a zmatený, jako indián, který jezdí na koni v opačné pozici. Je zbytečné pokoušet se argumenty Vaše poblouznění vyvrátit. Přesně jak píše pan Jan Sladký Kozina.

   Vymazat
  5. 9:50 je pubertální pomatenec, který si hraje na elfa či trolla. Mají na to i soutěž. Tenhle svou hloupostí a neinformovaností se limitně přiblížil první metě.

   Trochu mi to připomíná ten otřepaný vtip, který končí slovy"... no a co, vy zase bijete černochy!"

   Těším se na ten okamžik, kdy tihle kreténi budou převlékat kabáty a dělat, že "o ničem nevěděli".

   Vymazat
  6. Jo přesně tak dostanou domácí vězení které doma v usa hned skončí. My Lai byla vyloženě fraška pro svět.

   Vymazat
  7. 07:19 Pokud je někdo blbej jako ty, tak je v podstatě bez starostí. A pro úplnost, zřejmě ti zasmrádl internet, ale Husajn byl oběšen,dokonce ve stejnou vteřinu, jako Saddám, idiote.

   Vymazat
  8. jo jo a co takhle cisar pan Franc Josef Habsbursky jen se na nej zeptete Josefa Svejka on vam povi

   Vymazat
  9. Nemůžeš svoje vojáky trestat za podobné excesy. Kdyby ano, tak jim to totálně zničí morálku a buď se vzbouří nebo v soft verzi, se na bojování, válčení, vraždění v y s e r o u.
   To, že si ve válčení rochní psychopati je bohužel fakt. Ono je to přitahuje. Válčení je totiž nechutná řezničina skládající se ze šílených činů, za které by šel civilista do plynové komory (USA) nebo na doživotí (v civilizaci).
   Použití zmíněného tribunálu je pouze klacek na pitomce.

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:14 Peče se ti procesor statečný a pravdomluvný Unknowne. Vydávat prášek na praní za chemické zbraně a pak vletět do Iráku, to je představení pro pomatence tvého typu. Svět není jenom Rusko, tak se tou klíčovou dírkou ústavních dveří zkus rozhlédnout a hlavně dodržuj medikaci.


   Vymazat
  2. Hele. vořechu, už raději nic nepiš.

   Vymazat
  3. 11:21 To by mě zajímalo co ti, ty blbče pouštěj v těch Beřkovicích. Jinak by tě měl někdo přeprogramovat nemáš v té své duté baňce nic jiného než Rusko. Jsi vůbec ženatej? Nebo honíte s Jandou po večerech stereo?.

   Vymazat
 3. Myslím,že je rozdíl mezi VETŘELCEM a mezi tím,kdo brání svou zemi před vetřelci.
  Toť vše.
  Helanov

  OdpovědětVymazat
 4. Novotný z Náckova je psychouš a fašík, toho do debaty slušní lidé netahají, ušpinili by se.

  Válku na Ukrajině začali a stále vedou banderovští náckové, kteří střílí vlastní spoluobčany a terorizují celou Ukrajinu. Už i nejotrlejší západní politici se od nich z hygienických důvodů odtahují.

  Měl bys už něco konečně o tom nastudovat, jinak budeš stále za primitiva s rolničkami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opakuju to dokola ...a zda se ze marne :-( : Novotny je nebezpecny sociopat, ktery vedl (financne velmi uspesne!!!) bulvarni platek a pouzival k tomu t.zv. "negativni reklamu", kdy se snazil vystupovat co nejodporneji, aby vzbudil ty nejhorsi demony, co v lidech jsou a pretavil to do ctenosti/navstevnosti bulvaru. Ted zkousi "upgrade" toho sameho v politice. Lidi neblbnete a nekrmte toho trolla! a nechte radeji jednat organy trestniho stihani. Ten bulvar, kdyby ho nikdo necetl, tak by taky chcipl na ubyte. Pan Vyvadil uz podal trestni oznameni, ktere bude mit vsechny nalezitosti takove, aby ho nikdo nemohl jen tak hodit do kose. Krik by bylo nacase spustit az v pripade, ze to po "zasahu shora", nekdo zastavi.

   Vymazat
 5. Tlustý ví že je tlustý, nemocný ví že je marod, ale u blba je to složité. Ten to neví ani mu to nevysvětlíš.
  lada

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty máš příplatky za práci ve svátek?? Něco nableješ a hned si odpovíš, nechej si tam delší časovou prodlevu. A nezapomeň, když do USA, tak přes plot v Mexiku, trotlům tvého typu vízum nedaj. I když děláš co můžeš.







   Vymazat
  2. Pepku, už tu raději nepiš, jsi učebnicová ukázka vymaštěnosti z civění na neČT.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 11.08

   Tož takhle vypadají ti ubožáci na Putinem obsazeném Krymu. Hrůza pohledět že:

   https://youtu.be/RbutV2uDFvY

   Vymazat
  5. 11:17 Je dobře, že sis ohlídal to své blití za cenné dolary, kryté kdoví čím a ještě to bezelstně přiznáš. Do USA nechceš jenom proto, že yam by ses se svojí diagnozou řádně prohnul, to ti doktoři přeci už řekli. Jo a Kryštof Kolumbus přijede vodovodem.

   Vymazat
  6. Nemystifikujte, "nadmíru spokojen" byste se neprojevoval nenávistně.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. 11.57

   Lidi, to je blb. On nechápe naprosto nic, jen mele ty svoje naučený mantry.

   Vymazat
  9. Kostěji, musím říct, že Vaše odpověď pro "exemplárního neználka" z 11:08 h( to jen v tom optimálním případě, že je pouze totálně nevzdělaný) je naprosto excelentní. (Lidově - nemá chybu.)
   Pavel p

   Vymazat
  10. P.S.: Myslím tu z 11:17h
   Pavel p

   Vymazat
 7. Německý deník usvědčil NATO ze „zkoušky“ útoku na Rusko:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019122511163799-nemecky-denik-usvedcil-nato-ze-zkousky-utoku-na-rusko/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Cest a slava neporazitelne Rude armade zaruky miru a svobody ...

   Vymazat
  3. 11:59 Nemáte šanci fašouni:

   Čína otestovala raketu schopnou zasáhnout jakýkoliv cíl v USA:

   https://cz.sputniknews.com/svet/2019122611167529-cina-otestovala-raketu-schopnou-zasahnout-jakykoliv-cil-v-usa/

   Vymazat
  4. 11:59 Hoď ta svá hesla na karton a šmajdej s tím po ulicích. Třeba ti někdo hodí nějaký drobný.

   Vymazat
 8. 11.08

  a ještě jeden ze Sevastopolu. Se z toho třeba poser debile. Krym byl, je a vždy bude Ruský. Tihle lidé už si jej nenechají vzít. Prolili za jeho obranu před fašouny příliš mnoho krve. Ještě Oděsu a bude to komplet.

  https://youtu.be/jS4Y3RHUdIw

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12.12

   Kdyby ses díval pozorně tak bys uviděl že se jen držel madla na lokomotivě a nechal si vysvětlovat co je ještě potřeba na železničním mostě dokončit.. třeba elektrifikaci a podobně. To bys ale musel rozumět ruštině neználku. LOL

   Vymazat
  2. nechej si svou Ameriku s hrdinnými vojáky močícími na zabité protivníky v Afgánu.

   https://1.bp.blogspot.com/-6CV5gvrnuvA/XgRC0xZNR4I/AAAAAAAAlAE/HVPuQaVqGugL7qIcjJcOVS3Jp4ILhGXwACLcBGAsYHQ/s1600/mo%25C4%258D%25C3%25ADc%25C3%25AD_us-voj%25C3%25A1ci.jpg

   A já si s dovolením ponechám svůj "svět Slovanů", který je mi mnohem bližší, mentalitou, řečí i mezilidskými vztahy.

   Děkuji

   Vymazat
  3. 12:12 Ona ta doba už přišla. To vám uniklo, pane anonymní prázdno? Jakýsi Chruščov, Ukrajinec, zneužil svého postavení nejvyššího bosse CCCP, Rusku v r. 1954 Krym sebral a daroval ho Ukrajině. No a v roce 2014 ten Chruščovem ukradený Krym vrátili Krymčané, v souladu s ústavou, v referendu zpátky kam patří. Takže anonymní pane. Zalezte do nory a projděte si historii.

   Vymazat
  4. 12:12 USA by měly vrátit samy sebe indiánům, to jenom tak pro pořádek a míru ve světě by to taky prospělo. Silně pochybuji, že by třeba Siouxové stavěli někde základny a pod..

   Vymazat
  5. 10:16 Snad sis, pitomo, všimnul, že tehdejší Evropani si teď říkaj Američani. Nebo mají USA vrátit Maďaři?? Jsi vůbec schopný trefit se lžící do huby, nebo tě na tom vnitru krmí ?

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 11. Jen počkej, zajíci...

  Přečti si Dugina, Velká válka kontinentů pokud tomu porozumíš tak potom začni konečně přemýšlet. Teď kydáš jen naučený sračky, kterým snad věříš jen ty sám. Měl bys vědět, že rusa na domácí půdě nelze porazit stejně jako nešlo porazit vietnamce v jejich džungli. McCain si to v díře vyzkoušel několik let.
  Jenom blouzníš mokré sny ty vojevůdče

  OdpovědětVymazat
 12. http://www.zvedavec.org/komentare/2019/04/7877-nato-70-vyroci-nejvrazednejsi-a-zakonne-organizace-na-nasi-planete.htm
  NAC je hlavným politickým rozhodovacím orgánom NATO, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke Aliancie. Každú z 29 členských štátov zastupuje stály predstaviteľ na úrovni veľvyslanca. Aby sa zachovalo zdanie demokracie, na NAC má ešte dohliadať Parlamentné zhromaždenie NATO. Ako to v ňom však reálne funguje, nám už v roku 2015 v exkluzívnom rozhovore povedal jeho bývalý viceprezident a spisovateľ Jozef Banáš. Okrem iného uviedol: „Je mi ľúto, čo sa stalo z takej organizácie ako NATO, ktorá zohrávala kľúčovú rolu v časoch studenej vojny a výdatne prispela k pádu komunizmu. Tým, že padol komunizmus, NATO stratilo nepriateľa. Vôbec hovoriť o NATO ako o medzinárodnej organizácii je nadnesené, pretože to sú v podstate Spojené štáty a ostatní sú do počtu. Ak si v PZ NATO niekto v čase môjho pôsobenia trúfol povedať vlastný názor, tak to boli občas Francúzi. Inak to fungovalo presne rovnako ako za socializmu. Vtedy keď boli hlasovania, všetci pozerali po očku na sovietskeho predstaviteľa a potom hlasovali rovnako. Tu to bolo to isté – všetci sa dívali na Američana a potom hlasovali ako on. Ani raz som pri hlasovaniach, a bolo ich dosť, nezažil, že by bol niekto proti americkému návrhu.“

  OdpovědětVymazat
 13. Oni to vojáci "překvapivě" nejsou žačky nedělní školy... No, tak to je tedy překvapení...

  OdpovědětVymazat
 14. ALe vždyť je to tak jednoduché: kdo pomáhá nebo kryje válečné zločiny, je stejně vinen jako ten, kdo je páchá. Malajsie vydala zatykač na Bushe a Blaira a ti se jí obloukem vyhýbají. Kdo o tom ví a nevydá je do Malajsie, je stejný zločinec jako oni... Kdyby tak postupovaly všechny státy (jako Malajsie), bylo by na světě líp...

  OdpovědětVymazat
 15. Dvořáku proč stále mažeš moje příspěvky, to jiný názor nesneseš, než ten proruský a pro komoušský?
  To jseš spokojen pokud zde načmárá pár stejných blbu jako ty své zvratky, KOSTĚJ, PERUN A další pomatenci. Že se divím, vždyť jsou ze stejné rudé líhně tak jako ty že:

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 09:23 Bych si vyprošoval abys mě tahal do své rodiny. Jsi z toho na nervy, ty odkojenče ČT 24,že na nás intelektuálně nemáš, to co má normální člověk v tlustém střevě, máš ty v hlavě. A můžeš začít blouznit, jelito.

   Vymazat
  2. S idioty jako je nevyrovnaný psychouš 9:23 se nediskutuje. Urážlivé lži se mají mazat.

   Vymazat
  3. Dvořáku, až tebe jednou někdo smázne a myslím, že to nebude už dlouho trvat.
   A koment v 12:04 není urážlivý? dvojí metr co

   Vymazat
 16. Myslím, že ještě čas oponou trhne a Busch jr. s tehdejší vládou a Blair budou "povoláni" ke křížku a budou muset vysvětlit postupy , které vedly k válečnému mezinárodnímu zločinu vůči Iráku , který stál cca milion životů, také amerických a britských vojáků!! Právě příbuzní vojáků z USA a VB, kteří zahynuli v Iráku se nenechají jenom tak uklidnit a budou chtít soud a rozsudek, protože potom mohou také dostat tučné finanční vyrovnání!! Zrovna jsem velice zvědav, kolik dostanou u soudu příbuzní obětí Boeingu , když už teď je prokázáno, že "hlavouni" Boeingu nechali létat nebezpečná letadla kvůli ziskům, bez ohledu na bezpečnost cestujích! Takže uvidíme kolik stojí lidský život a ta smečka těch nejlepších právníků je na Boeing hodně "natěšena" a cítí "maso" a budou operovat u soudu s "vraždou" , takže bych nechtěl být teď u soudu zástupcem Boeingu! Ten může dostat od rozzuřených příbuzných u soudu také na budku!!

  OdpovědětVymazat
 17. Tuhle jsem četl hezký "výplod"! : Se sovětským Havlem na věčné časy a nikdy jinak a všichni setrváme v nerozborné jednotě s láskou a pravdou!!"

  OdpovědětVymazat
 18. Soft voják-mrtvý voják.Prostě válka ve boj na život a na smrt a nějaká práva????Slušní jsou mrtví,přežije zvíře bez skurpulí. Bylo to tak a bude to tak.Pravdu má vždy vítěz.Prostě válka je svinstvo a za peníze do ní jako žoldák jde pouze určitý typ lidí.Na druhé straně obránce když vidí do čeho ho protivník zatáhl tak také ztrácí zábrany .Např. k nyní často uváděné krutosti Rudé armády při postupu Německem - nejsem si jistý, že bych na jejich místě bral jedinýho zajatce a to si myslím, že jsem tolerantní člověk.Prostě jak říká klasik "Válka je vůl".

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.