Reklama

pondělí 9. prosince 2019

Jakoby upadlo v zapomnění, k čemu je zemědělství...

9. 12. 2019 parlamentnilisty
ROZHOVOR: Podle MUDr. Ivana Davida, poslance Evropského parlamentu za hnutí SPD, se zdá, jakoby cílem unijní politiky v oblasti zemědělství nebylo živit populaci, ale přibrzďovat vymírání farmářů. „Zemědělci jsou často vnímáni především jako škůdci životního prostředí, hubitelé krásných zvířat a květin,“ dodává. Ve středu pak
zazní překvapivé údaje na konferenci o zemědělství v Praze organizované frakcí Identita a demokracie Evropského parlamentu.

Pane doktore, je poněkud překvapivé, že jako lékař působíte v Evropském parlamentu v zemědělském výboru. Jiný na vás nezbyl?

Naopak, Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova je moje volba. Nejde jen o to, že Evropská unie vydává nejvíc peněz právě na zemědělství, ale Česko patří k zemím, které dostávají výrazně podprůměrné dotace, a to za podmínek, které jsou nám vnuceny. Přitom v tomto výboru v minulém a předminulém volebním období nikdo z naší republiky nebyl. Nyní jsme tam z ČR tři. S tím, jak se stále víc seznamuji s podstatou problému, zjišťuji, že situace je ještě mnohem horší, než jsem původně předpokládal. Zemědělství a stav venkova jsou pro nás velmi důležité. Proto si myslím, že informace by neměly zůstávat jen v odborných kruzích a mezi zemědělci, ale měly by se dostat k nezemědělské veřejnosti. Vše je důvodem, že jsem rozhodl uspořádat mezinárodní konferenci Budoucnost evropského zemědělství, která se bude konat právě tuto středu v Praze na Žižkově v hotelu Olšanka (další informace jsou například ZDE).

Neměli bychom se přece jen zabývat víc problémy u nás doma a trochu méně Evropskou unií? Vždyť konference se koná v Praze. S Portugalskem nebo Finskem toho má naše zemědělství asi málo společného…

Konferenci, o které jsem mluvil, financuje a vlastně pořádá naše poslanecká frakce Identita a demokracie, a i ta se musí řídit obecnými předpisy Evropského parlamentu. Proto je konference mezinárodní. Pro nás bude jen prospěšné, když se dozvíme o zemědělské praxi v jiných zemích. Přijede například ředitel organizace Safer, která ve Francii zajišťuje v mnoha ohledech servis a poradenství pro zemědělce. My doufáme, že jejich mnohaletá práce a zkušenosti pro nás mohou být inspirující.

Nejde zase přece jen o informace jen pro úzkou skupinu odborníků?

Nemělo by to tak být. Lidi velmi zajímá, co jedí a mělo by je tedy také zajímat, v jakých podmínkách zemědělství funguje. Zemědělství doplácí také na to, že v něm pracují pouhá dvě procenta ekonomicky činného obyvatelstva, a proto těžko vytvářejí účinný tlak, aby dokázala podmínky změnit. Není to jako za první republiky, kdy vládla Agrární strana. A nejenom to, zemědělcům je připisována odpovědnost za zhoršení životního prostředí. Výbor pro životní prostředí v Evropském parlamentu je vůbec největší ze všech. Když mám čas, tak se účastním jeho jednání. Jsem v něm náhradník, tedy neplnoprávný člen. Zhoršování životního prostředí je tak závažné, že by ve výboru měli mít hlavní slovo špičkoví odborníci a členové by se měli poučit. Místo odborníků v něm vidím fanatiky s planoucím zrakem, kteří jen opakují obecně známé a často velmi pochybné floskule a předhánějí se v radikalismu, jak je to pro fanatiky typické. Připomíná to známé heslo „zastřel bobra, zachráníš strom!“. Zejména všichni vystupují proti „chemii“. Čekám, kdy někdo navrhne zákaz chemie jako komunistické pavědy, mohu-li parafrázovat tažení proti genetice, kybernetice, psychologickému testování od třicátých do padesátých let v jiné části zeměkoule. Věda ekologie byla nahrazena ekologismem, který je náboženstvím, má své věrozvěsty, věřící a kacíře. Koncily se pořádají pravidelně, zatím bez upalování. Na konferenci se bude mluvit také o reálném stavu klimatu a skutečných příčinách jeho zhoršování. Řeč přijde také na degradaci půdy, význam a stav lesů atd. Myslím, že právě proto této konferenci poskytli záštitu prezident republiky Miloš Zeman a ministr zemědělství Miroslav Toman, který tam také vystoupí.

Máte pocit, že zemědělství je opravdu podceněno?


Rozhodně. Němečtí poslanci dokonce tvrdí, že zemědělci jsou v Německu předmětem nenávisti. U nás také závisti, při tom celoevropsky mají zemědělci příjmy na úrovni 42 % celoevropského průměru. Zemědělci jsou často vnímáni především jako škůdci životního prostředí, hubitelé krásných zvířat a květin. Minulý týden jsem se zúčastnil dvou po sobě jdoucích slyšení v Evropském parlamentu. To první se snažilo hledat příčiny, proč populace zemědělců stárne, proč krachují zemědělské podniky a proč se venkov vylidňuje a mladí lidé nemají o zemědělství zájem. Je to po celé Evropě velmi podobné a na trendech si nic nemění. Sál byl skoro prázdný. Druhé slyšení bylo o vlcích, za poslední dva roky prý v Evropském parlamentu už čtvrté. Sál byl nabitý. Od stolu na pódiu mluvili vědci. Hovořili o tom, jak vlků nadějně přibývá, stav se v Evropě odhaduje na 14 tisíc, medvědů je dokonce 16 tisíc. Promluvil také zemědělec ze slovinských hor. Ukazoval snímky svých roztrhaných ovcí. Jiní poukazovali na to, že vlci zabíjejí i jiná chráněná zvířata. Poslanci vystupovali plaše, nechtěli být vláčeni médii a snižovat svým stranám preference. Německý poslanec se zeptal, jak velká musí být populace vlků, aby vlk nebyl ohrožen. Vědec odpověděl, že žádný počet není dost velký. Říci, že zemědělství je podceněno, je opravdu slabé slovo. Je pravda, že EU vydává ze svého rozpočtu nejvíc peněz právě na zemědělství, podle mého soudu ne právě účelně.

Vypadá to, jakoby cílem zemědělství nebylo živit vlastní populaci, ale přibrzďovat vymírání zemědělců. Nevadí někomu z přednášejících, že konferenci organizuje frakce Identita a demokracie?


Těm, kteří přijdou, záleží na zemědělství a podmínkách života na venkově. Lidé, kteří mají úroveň, vždy daleko víc zajímá, co kdo říká a dělá, než kdo co říká. Inteligentní a zodpovědní lidé kriticky uvažují a hledají řešení, idioti a darebáci vymítají ďábla. Nikdo z oslovených nám účast neodmítl.

Chápu, že stále více lidí má problém s identitou a většinou o tom ani nevědí. Jsem přesvědčen, že musíme vědět, kdo jsme a kam jdeme, jakou máme minulost a jakou chceme budoucnost. Lidé žijící jen současností a bezprostředními zájmy jsou nebezpeční sami sobě a pokud jich bude příliš mnoho, tak také všem ostatním. Demokracie začíná vadit. Od poslanců sedmi stran, kteří žádají dohled nad médii, tak aby z nich byly vymýceny jim nepohodlné informace a názory se jejich politické strany vůbec nedistancovaly. Oni píší do Washingtonu a žádají zavedení cenzury a nikomu z politických stran disponujících 80 procenty volebních preferencí to nevadí. Identita a demokracie jsou klíčově důležité.

Při čtení dokumentů a při hlasování v Evropském parlamentu mám silný pocit, že v tomto tělese působí několik druhů fanatiků a zbylé zlo obstará korupce. Jak to básnicky popsal Karel Kryl: „Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra a správná příslušnost je víc, než v botě díra…“ Napsal to jako reakci na „normalizaci“ po roce 1968, ale platí to znovu a znovu. Takže řečnická otázka: Kam nás to vše může přivést? Karel Kryl končí slovy: „A vpředu smrdí síra…“

Rozhovor za PL vedl Zbyněk Hutar

21 komentářů :

 1. Jejda,to jsem překvapená!Já jsem si taky myslela,že to zemědělství panu doktorovi přiklepli schválně,aby moc nezlobil...
  Neuvědomila jsem si,že jako bývalý člen vlády má tak široký rozhled.
  Moc děkuji za krásnÿ a věcný rozhovor,na Olšance určitě nebudou jen mlátit prázdnou slámu.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 2. Jejda jasně, zemědělství a stav venkova jsou pro nás velmi důležité. Stát by měl být konečně národohospodář a opřít svůj vliv na navrácení ztraceného stavu v potravinové soběstačnosti. Oproti ukradenému průmyslu to je u zemědělství ještě reálné, ne? Dotace ovšem odbourat.

  OdpovědětSmazat
 3. Zemědělci v Evropě stárnou. Protože je to skutečná dřina bez konce, bez možnosti skutečné dovolené, tak, jak ji známe ve městech, kdy zavřeme PC a máme volno. A společenské postavení raději nebudu precizovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas,rušení zavedeného je určitě jednodušší,než obnova. Pokud si představím zničené zelinářství v polabí-vytrhané hliníkové potrubí na závlahy kde byly každoročně dvě sklizně zeleniny.Půda je zastavěná a zabetonovaná.Toto jsou výsledky divoké privatizace a nerozumu. Vše si levněji koupíme ODS,KDUČSL atd!!!

   Smazat
  2. V JZD Slušovice měli zemědělci dovolenou jako všude jinde. Ono to nějak zařídit jde.

   Smazat
  3. Jo moji příbuzní tam pracovali zvířata nezajímá jestli je neděle nebo vánoce. Ale chtělo by to obnovit České zemědělství.

   Smazat
  4. Pane Dvořáku,
   sociální výhody v zemědělství přineslo až kolektivní hospodaření. To umožnilo lidem pracujících v zemědělství čerpat dovolenou, nebo v případě nemoci i marodit.
   Vedle v Rakousku máme většinou drobné sedláky. Jejich synové velmi obtížně schánějí nevěsty. Jenom málo žen je svolné dřít denně, ať je pátek, nebo svátek. Dobytek musí denně žrát a pěkné počasí na nás také nepočká. Lidi navíc, kteří by zaskočili v případě výpadku, ujídají z pomyslného krajíce. A tak sedláci makají, bez ohledu na nemoce. A dovolená? To je sci fi.
   Měl jsem možnost poznat několik rakouských sedláků. Idioti, kteří u nás tolik propagují rodinné farmy, ztuha rozeznají vidle od lopaty. Kdyby měli makat v zemědělství, do týdne by zemřeli. A to ti Rakušané, na rozdíl od Čechů, berou dotace na produkci. To znamená na litr mléka, kilo masa, nebo tunu brambor. Zatímco u nás platí mistrem Teličkou vyjednané podmínky, kdy dotujeme novodobé barony v pohraničí, kde berou dotace za mulčování luk a pastvin, nebo za produkci řepky na naftu a kukuřici do bioplynek. Ti, co se zabývají výrobou potravin, dostávají suché z nosu.

   Smazat
  5. O Teličkovi se ani nezmiňujte... Ten parchant by měl být zažíva stažen z kůže, jeho rány by měly být řádně posoleny. Jak může Země nosit takovou morální zrůdu???

   Smazat
 4. působnost Dr.Davida v EP je pro mne stále radostnějším překvapením. Přispívá k tomu jeho píle, inteligence a především jeho charakter. Konečně někdo řekl, že zlepšení podmínek zemědělců záleží na celé společnosti. Děkuji

  OdpovědětSmazat
 5. Potraviny jsou velmi účinná zbraň. Ti co se účastnily likvidace naší potravinové soběstačnosti jsou vlastizrádci.

  OdpovědětSmazat
 6. Ale mají vysokou podporu obyvatelstva, viděl jste co jich na Letné zase bylo?

  OdpovědětSmazat
 7. Dostat lidi na Letnou dostane spolehlivě jenom hlad. Bourat cukrovary, jezdit na čepku, tak tyto magořiny potřebují voliče.

  OdpovědětSmazat
 8. Vztah veřejnosti k zemědělcům je důsledkem dotacemi pokurvených cen potravin. Přes ohromný pokrok zemědělství zůstává a ještě dlouho bude oborem s velkým podílem fyzické práce. Často těžké a někdy dokonce nebezpečné práce.
  Dnes se to těm "lepším" kompenzuje dotacemi. Kdyby se dotace zrušily, srovnaly by se podmínky pro všechny, ale hlavně, narovnal by se, notně pokřivený žebříček hodnot. Jídlo bylo od pradávna alfou a omegou života lidí. Vedly se kvůli němu války. Jenom dnes je vstupenka na vystoupení nějakého "umělce" dražší, než bochník chleba. A život jednoho vlka má větší cenu, než stádo ovcí které roztrhá.
  Skutečně, zjevné známky úpadku společnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsem zemědělec, ani nikdo z rodiny není, možná by se našli o několik generací zpět,přesto jim fandím. Všem spoluobčanům doporučuji číst odkud co dovážíme a tak zjistíte, cibule ESP, brambory D, máslo PL, kapusta+ fazole NL a to všechno kdysi rostlo u nás. Určitě je toho víc,ale když jedu po dálnici a vidím jak mizí pole a dál se zabetonovávají pro sklady, tak je mi zle. Co se cen týče,věřím v nespravedlivé dotace z EU, ledacos jsme si vytěličkovali sami. Polsko bylo chytřejší. Navíc v pořadu TV p.Jílkové nékdo prozradil marži jednoho obchodu z potravinářského řetězce, který k našim jogurtům přiváží 70 % ! Tak za všechno nemůže pro výroba. Zisky sklízí jiní a můžeme poděkovat naším elitám.

   Smazat
  2. Oprava ...jogurtům přiráží 70%

   Smazat
 9. Kdyby platilo, kdo z koho, to znamená, že buď bude žrát vlk, nebo lidé, neměli by vlci tolik advokátů. A naši "umělci" by zase táhli od vesnice k vesnici a hráli ty své kusy za talíř polévky a nocleh na slámě.

  OdpovědětSmazat
 10. Rušení zavedeného je určitě jednodušší,než obnova. Pokud si představím zničené zelinářství v polabí-vytrhané hliníkové potrubí na závlahy kde byly každoročně dvě sklizně zeleniny.Půda je zastavěná a zabetonovaná.Toto jsou výsledky divoké privatizace a nerozumu. Vše si levněji koupíme ODS,KDUČSL atd!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Ten ať radši do ničeho nekecá. Taky SR... Mele sprominutim. Je vidět že to je chudáček.

  OdpovědětSmazat
 12. Pracuji v zemědělství jako traktorysta dovolenou mám jen v zimě a to po vánocích do teď orame všichni zemědělci si vezmou rok dva dovolenou až polezou sluníčka hladem po zdi můžou si na chytat hraboše vlky a medvědy a sežrat

  OdpovědětSmazat
 13. Co mohli to zkurvily za komance se sem jezdily dívat že západu jak máme vyspělé zemědělství dnes máme velký H. A dovazej zbitky z unie ať dou do hajzlu vaclav

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.