Reklama

pondělí 30. prosince 2019

Jaroslav Bašta: Když předpověď, tak chmurná

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
30.12.2019 PrvníZprávy
Samozřejmě dobře vím, že dvacátá léta 21.století začnou až 1.ledna 2021, jenže v našem letopočtu stále chybí rok nula, takže opakovaně všechna výročí spojená s kalendářem slavíme o rok dříve.


Jako třeba vstup do třetího tisíciletí 1. 1. 2000, protože tím rozhodujícím momentem byla magie čísel, nikoliv správná chronologie. Využiju tedy tohoto zaběhaného zvyku a pokusím se zamyslet nad tím, co nám přicházející třetí dekáda našeho století přinese, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta..

Svět do ní vstupuje obtěžkám starými nevyřešenými konflikty a nejistotami, z nichž některé budou právě příští rok kulminovat. Za nejnebezpečnější z nich považuji studenou občanskou válku ve Spojených státech, která vyvrcholí v listopadu v prezidentských volbách. Neklid, jež již způsobila za poslední čtyři léta v mezinárodních vztazích, bude pokračovat, protože politická nestabilita a omezená možnost vládnutí v nejmocnější zemi světa ovlivňuje jak politiku spojenců USA uvnitř NATO a EU, tak protivníků, zejména Číny. Ta se stane nejen nejsilnější světovou ekonomikou, ale hlavně vojenskou velmocí, navíc s Ruskou federací jako spojencem.

Pokud jde o evropský kontinent jako celek, tak se obávám toho, že největší problémy v následujících deseti letech bude mít Evropská unie. Přibližně stejnou měrou se na tom budou podílet problémy vnitřní politiky spojené s programem uhlíkové neutrality a vnější hrozby. Zatím vidím tři hlavní, pravděpodobně vzájemně propojená rizika.

To první představuje prudké zhoršení vztahů s Ruskou federací, ke kterému dojde hned v prvních měsících příštího roku před oslavami 75. výročí konce II. světové války. Předznamenalo to Usnesení o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy přijaté Evropským parlamentem 19. 9. 2019, které tvrdí, že zahájení II. světové války umožnila a zavinila německo – sovětská smlouva o neútočení z 23. srpna 1939. Dá se proto očekávat, že se záhy objeví nový výklad dějin, který zpochybní podíl Sovětského svazu na porážce nacismu, bude klást rovnítko mezi německou a sovětskou totalitou, zdůrazní sovětskou okupaci východní Evropy, a místo o vítězství v roce 1945 bude více zdůrazňovat Maďarsko 1956 a Československo 1968. Dojde také k faktické rehabilitaci všech východo- a jihoevropských spojenců hitlerovského Německa jako zasloužilých bojovníků proti stalinské totalitě. Česká republika se v tomto novém trendu hrdě zařadila po bok Ukrajiny, Pobaltí a Balkánu.

Toto však bude jen předehra k následné rvačce o unijní (hlavně německý) plynárenský trh, souboje mezi ruským zemním plynem z potrubí a zkapalnělými Molekulami svobody z USA. Ideologie jako vždy zvítězí, konkurenceschopnost ekonomiky EU tak poklesne. Vidím v tom jistou historickou spravedlnost, protože Německo a staré členské země Unie se dostanou do postavení pouhých konzumentů cizích energetických surovin a výrobků, takže na tom budou obdobně jako východní Evropa dnes.

Třetí vnější hrozbu i nadále bude představovat migrace jako zbraň. Tentokrát již zcela v turecké režii. Prezident Erdogan se rozhodl, že po vpádu do Lybie bude kontrolovat nejen asijské, ale také africké migrační cesty, čímž se znásobí jeho možnosti vydírání Evropské unie. Asi si při tom bude muset pospíšit, protože od momentu, kdy Ursula von Leyen naplno spustí svůj Zelený úděl, začne dezintegrace EU nabírat na obrátkách. A vydírání jednotlivých národních států bude méně výnosné a možná namáhavější.

Naprosto nepředvídatelným faktorem z hlediska naší budoucnosti bude klimatické náboženství s Gretou jako prorokem a uhlíkem (základním stavebním prvkem života) jako ztělesněním zla či ďábla. Klimaalarmismus v sobě obsahuje všechny prvky očekávání konce světa, liší se však tím, že dává odsouzencům k smrti dvacetiletou čekací dobu než zahynou ve výhni globálního oteplování. Během ní mohou protestovat, přestat létat a jíst maso, vést život plný odříkání a pak vyvanout, aby konečně přestali hřešit svou uhlíkovou stopou. Evropa zatížená staletými hříchy průmyslové revoluce, kolonialismu a rasismu má jít celému světu příkladem.

V tomto století jde už o druhé takové hnutí očekávající zcela vážně konec světa. Tím prvním byl Islámský stát, za nějž bojovaly tisíce evropských občanů. Proto beru každou ideologii s náboženskými rysy vážně. Už proto, že rozdělují společnost na vyvolené a ostatní, tedy ty zatracené. Pro gretenisty je tím kritériem vedle víry hlavně věk. V tom vidím naději. Moje generace měla heslo: „Nevěřte nikomu, komu je víc jak třicet.“ Vyrostli jsme z toho.

První dekádu našeho století předznamenalo 11. září 2001, druhou Arabské jaro 2011. Předpověď pro tu třetí zatím z výše uvedených důvodů moc optimisticky nevypadá. Přesto přeji všem šťastný a veselý rok 2020! končí komentář pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.14 komentářů :

 1. .. dekádu našeho století předznamenalo ...
  Takže tentokrát ten rok bude 2021 ... nejspíš "horké léto". Mohutný a definitivní pád "tureckého světa" do Evropy?

  A co lze čekat příštích deset let?
  O tom zpochybňování dějin je už dávno rozhodnuto a vše promyšleno a prakticky vykonáno. Vždyť "studenti a žáci" po prakticky celém světě se učí jen o vítězství těch správných ve Druhé světové válce. A o Rudé armádě vědí jen - možná snad - z doslechu a nějakých těch filmů. A o zhoršování "paměti" rozhoduje postupné odcházení pamětníků a i politiků znajících minulost své země. Přichází k moci stále vehementněji ti, kteří zaprodali svou zem, svou minulost, svou čest (zdaleka nejen u nás). Jsou silnější, protože oni nemají žádné zábrany a na tom postavili "svoje živobytí" klamání těch poctivějších a čestnějších. Jenže - a to opakuji stále - oni netuší dost dobře, a ani si nepřipouštějí, že právě oni po "dosažení" cíle budou prvními na řadě. Kdo by nechával za sebou svědky svých zločinů? Takových "odměn" už tu bylo ... však i nedávno. Stačí si namáhat paměť.
  O Evropské unii je také rozhodnuto. Nelze bez velkých a skutečných reálných změn ve složení "vrcholných politiků" očekávat změny. Takže dál bude probíhat hon na "evropské indiány", tancovat se kolem nějakého toho bezuhlíkatého ohně ve vychladlých prostorách evropských domů za větší slávu zelené barvy (ale občas se nebude dát rozeznat, je-li to barva eko či maskovací barva uniforem vojsk). Školství bude pořádat veřejné demonstrace "dospělého" života už předškolních dětí. A stále více děti ohlupovat a "morálně masakrovat". Děcka si osvojí nový pozdrav jejich pokolení - S Grétou na věčné časy a nikdy jinak!
  Německo definitivně svou šílenou politikou potvrdí, že jeho obraz ve světě jako pečlivého, důkladného a pedantického národa byl, je a bude už navždy jen mýtem z říše fantasy. Protože kdyby takoví byli, tak by si vždy velmi snadno spočítali, že se jim nemůže žádná válka "rentovat". A protože takoví jsou jen při přípravě vojsk a válek. Ale kupodivu o rovnocenné a vzájemně výhodné spolupráci uvažují jen pod nátlakem.
  U nás dál budou mnozí politici hledat co nejrychlejší cestu vedoucí přímo mezi "hvězdy" USA v té nejtmavší tmě tmoucí. U nás se bude pořádat hon na každého z nás, aby utrácel a utrácel za nesmysly, které v rámci "uhlíkaté" doktríny budeme vyhazovat hned venku do koše a za týden si pro ně přijedeme opět. Kdo bude psát a mluvit jak mu zobák narostl, čeká ho osud v lepším případě vyhnance ve vlastní zemi. Zmizí televizní vysílání jak ho známe a budeme moci celý den, kromě spánku, čumět do svých krabiček ve svých rukách na všelijaké nové, novoučké, ale pořád stejně blbé a blbější všemožné programy s bombastickou a silnou reklamou podle své vlastní "volby". Pravdu nakonec neřeknou ani v pořadech o vaření.
  Pravda lhářů, podvodníků, chamtivců, spekulantů, vrahů, násilníků, zlodějů, zrádců, kolaborantů, udavačů, vlastizrádců a donašečů zvítězí! Pokud se tomu nepostavíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perune, ještě máme šanci!
   Mně osobně jako nejděsivější připadá,že "oni" (ti kteří se snaží kroutit volantem) se -celkem rafinovaně- zaměřili na dětičky.
   Dnešní Skaut=multikulti propaganda,říznutá obdivem k pámbíčkovi...
   Rodiče vůbec netušej, co jejich ratolestem perou skautští vedoucí do hlavinek.
   Mocná nezyskofka Post Bellum,ta která čile vytváří "Paměť národa" ,jede velice sofistikovaně právě po
   školácích.
   Prckové dostanou mikrofon,někdo je doprovodí ke starouškům, kteří jim barvitě vyprávěj,jak bylo za bolšána všechno děsný...
   Staříčci jsou rádi že mají návštěvu,dobře chápou,co mají vypravovat.
   A děti jsou rády že si zahrály na reportéry,ti nejaktivnější možná dostanou i klíčenku.(Jejich pančelka červenej puntík, samozřejmě.)
   Tím jsem jen chtěla říci,že JE TO NA RODIČÍCH..
   A na prarodičích,tetičkách,strejčkách, nenechme si zblbnout naše děti.
   Helanov

   Vymazat
  2. A kdopak stojí za Post Belum. Není to náhodou např. Ruml? Je to Ruml. A taky Marvanová............. Z OF a nepolitické politiky amerického vlezdoprdelky Vaška Lahváče přešli plynule do aktivismu sponzorovaného přímo senátem USA. Pohybují se v zákulisí a realizují systémová zadání z USA ve prospěch elit USA. Jak se tomu sakra jen za války říkalo? .. Jo už to mám. Kolaborace. Speciálně vyškolení "diverzanti" v US programu IVLP ( International Visitor Leadership Program ) internacionálně podchycující národní elity ( vrchního státního zástupitelství, členy státních zastupitelství, justice, politických stran, moci výkonné i přeochotných přicmrndálků nabalených jako balast na toto torzo ) ochotné makat za dolary do roztrhání těla. Ovšem tito vyvolení žijí v přesvědčení, že byli vybráni právě pro svou jedinečnost, která jim dává téměř nadlidský formát skoroobčana USA. Opak je však pravdou. Byli vybráni právě pro své nesporné kvality vztahu k vlasti a jejích obyvatel.

   Vymazat
 2. Poselství moudrých
  Pravda volá každého z nás do války se lží a nenávistí. Rok 2020 ukončí vládu světového zla, pokud najdeme dostatek odvahy stát na straně Pravdy.

  Mluv pravdu, braň pravdu, žij pravdu! A ona tě osvobodí. Pravda je světlem Vědomí a vědomím Světla. Je pramenem úcty a pokory, moudrosti a spravedlnosti. Kde proudí pravda vědomím, stává se člověk vědomým.
  Vědomí pravdy Života je zdrojem svědomí.
  Postavit se na stranu Pravdy nevyžaduje nic víc, než odvahu mluvit, psát, posílat. A samostatně myslet. Patří sem i odpuštění, dokonce i omluva za činy těch, kteří v zajetí lží nevědí, co činí. Příklad – viz příloha. Přejme tedy všem lidem dobré vůle, aby s nebáli v příštím roce ukázat na Temnotu a její služebníky a zvolat "Král je nahý!" Vánoce byly sice bez sněhu. Svádět to pouze na lidskou činnost je lež, která má lidi EU připravit na další daňové okrádání. Naděje , že pravda zvítězí, radost a ještě krásnější nový rok 2020.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Mluvis mi z duse, ale obcas mam i slabsi chvilku a nejspis nejsem sam:
   https://www.youtube.com/watch?v=c6QHBJ9Wtps

   Vymazat
  3. Jura.
   Jak příznačné. To fakt nevymyslíš. Po zadání odkazu se na Youtube objeví hláška."Toto video může být pro některé uživatele nevhodné. Chcete pokračovat?" To je kurva cenzura. Básníkovi jsou cenzurovány texty nějakou přiblblou komisí jako za bolševika? A jako bonus je zaregistrována IP adresa potenciálního nepřítele mocných psychopatů.

   Vymazat
 3. Co se tyce Gretiniho uhlikoveho silenstvi tak, situace v CR vypada asi takto :ve vetsine mensich mest a na venkove kdyz zacne prituhovat se topi vsim moznym, plyn je drahy.... tak sup do pece pet lahve( nekdy i sem tam kousek ty pneumatiky) , bezne odrezky z drevotrisky atd... ano jsou kontrolni organy, no ale znate to...... dej si bacha nebo ti rozbijeme vecer hubu, nebo ti rozmlatime v noci okna...... a policie, ta jako vzdy nic. Takze vsichni setri a nic nevysetri..... neverite? No to bych se divil..... kazdy urcite znate nejake ty pripady dokonce i z jinych oblasti......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slávo,ale tomu nezabráníte!
   Když někdo nemá na energie a potřebuje vykoupat děti a uvařit večeři,tak co???
   Takové výjimky budou vždycky existovat.
   Samozřejmě něco jiného je, když se tak chová z chamtivosti.
   Helanov

   Vymazat
  2. Vidim problem za Gretou a jeji zurivou zvireci a nenormalni /iracionalni/ nenavisti. Tak jako zprivatizovali vodu /i destovou z kaluzi/,tak vidi koprorace obrovske zisky uchvacenim vzduchu. Dychas ? Zaplat!! Ta vec je tady a urcite na to pomysleji..

   Vymazat
 4. Perune je to hrůza ale vždyť to většina lidí chce už od 89 roku. Nebo tomu nerozumím a rád se nechám cinkači poučit o co jím skutečně šlo a co pro to udělaly aby to tak bylo. Parazitické myšlení je v lidech hluboce zakořeněné a nedokázalo to změnit ani 40 let budování socializmu.

  OdpovědětVymazat
 5. Také si myslím,že rozhárané poměry v USA budou docela nebezpečné.Už teďka se Spojené státy chovají jako utržený vagón,často nevyzpytatelně.
  I když-na druhou stranu- úpadek světového drába a vytvoření dalšího mocenského centra by byla docela dobrá zpráva...
  Pokud by se obnovila bipolarita,velmoci by se vzájemně držely v klinči a ti "malí" by mohli líp dýchat.
  Bílý dům by už nemohl jít na věc silou,ale musel by se snažit získat si sympatie obyvatelstva.
  Což by bylo pro Amíky něco jako požírat ropuchu,odvykli si ;-)
  Helanov

  OdpovědětVymazat
 6. K přepisování historie ze strany EU už dochází,ale až tak velký problém bych v tom snad ani neviděla.
  V Evropě nežijí jenom hňupi,a tak si asi obrázek o WAR2 udělá každý sám.
  Čím víc budou tlačit na pilu,tím víc zesměšněj sami sebe.
  Rusku bych v tomhle ohledu doporučila pevné nervy,energeticky tahají za delší konec provazu,na molekuly svobody $@®e Amíkům Bílý tesák.
  Nord Stream II je hotová věc.Tečka.
  Helanov

  OdpovědětVymazat
 7. Tak jo tímhle dostali usa šach mat:

  V Rusku byla zahájena sériová výroba komplexu s blokem Avangard:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019122811178690-v-rusku-byla-zahajena-seriova-vyroba-komplexu-s-blokem-avangard/

  A eu zelené šílenství tím si podřezávají vlastní větev chtěj kapitalistům zavírat podniky omezovat výrobu. A oni si to líbit nenechají bude reálná možnost se konečně na bláznivou eu vybodnout jen co bude mít Trikolora dost hlasů. Nesmíme připustit aby se k nám migranti dostali.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.