Reklama

čtvrtek 12. prosince 2019

Jaroslav Bašta: O starostovi z Náckova

V Řeporyjích celá koalice  ODS, ANO, Zelených a Pirátů
jednomyslně pro přejmenování obce na Náckov
Jaroslav Bašta
12.12.2019  PrvníZprávy
Naši předkové již od středověku měli svérázný smysl pro humor, což nám dokazují jména mnoha českých a moravských obcí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Většinou vyjadřovala názor sousedů na obyvatele té které vsi, a dodnes proto víme, kde bydleli mrchožrouti (Mrchojedy), rváči (Hrdlořezy) lupiči koz (Kozolupy). Jinde zase byli na štíru s čistotou (Sviňomazy) nebo vyrostli jenom do výšky tří pěstí (Trpísty). Poměrně častou skupinu posměšných názvů představovaly odkazy na divné zvyky v zemědělství – Štipoklasy, Řeporyje.

V dobách, které více (alespoň oficiálně) dbaly na slušnost a mravnost, zejména v 19. století, se ty nejhrubější názvy „zeslušňovaly“. Tak se z Hloupětína stal Hloubětín, z Mrdákova Mrákov, ze Svrabova Svatbín a ze Sračkova Malá Lípa. Samozřejmě to fungovalo také v opačném směru, ale jenom ve formě přezdívek či rovnou nadávek. Asi nejznámějším příkladem jsou Paďousy, do nichž se lidé s oblibou posílali. Přezdívalo se tak starší části obce Sezimovo Ústí. Po jednomyslném rozhodnutí zastupitelů obce Řeporyje o postavení pomníku Vlasovcům na počest 75. výročí ukončení II. světové války bych navrhoval, aby se tato samostatná městská část v den odhalení památníku oficiálně přejmenovala na Náckov. Určitě si tuto poctu zaslouží.

Řeporyje se totiž stanou první českou obcí, která postaví pomník příslušníkům 29. granátnické divize SS (1. ruská). Ti natolik prosluli svými zločiny v srpnu 1944 při potlačování Varšavského povstání, že je nacisté museli odvelet, rozpustit a nakonec zařadit do jednotek ROA (Ruské osvobozenecké armády) pod velením generálmajora Sergeje Buňačenka. Právě toho, který se utábořil v Řeporyjích. Ostatně válečná angažovanost Vlasovců je skutečně hodna řeporyjského pomníku. Proti Rudé armádě bojovali přesně 24 hodin z 13. na 14. března 1945 na Odře. To jen na upřesnění k argumentaci pánů Žáčka a Novotného, jací to byli hrdinní bojovníci proti komunismu a stalinismu.

Jinak na svém kontě měli celou řadu zločinů proti civilnímu obyvatelstvu v Rusku, Bělorusku, Ukrajině, Jugoslávii a zejména v Polsku. Navíc Sergej Buňačenko po vylodění Spojenců v Normandii velel pluku východoevropských dobrovolníků, který v červnu a červenci 1944 způsobil těžké ztráty anglo-americkým vojskům u Saint-Lo. Obdržel za to od Němců Železný kříž (a pak ho možná kvůli tomu o rok později Američané vydali Sovětům). Nevím proto, jak se adorace vlasovců bojujících proti našim spojencům na západě i na východě shoduje s faktem, že Československo patřilo do tábora vítězů války.

Naplánovaný památník bývalým spojencům nacistického Německa zapadá do obecného trendu revize dějin z pohledu poražených. Má své obdoby v Pobaltí, na Ukrajině, na Balkáně, občas také v západní Evropě. Jde o pomalu otevíraná Overtonova okna, z nichž po třech čtvrtinách století vypadávají bývalí příslušníci SS (mimo Německo) nikoliv jako váleční zločinci, ale vlastenci a bojovníci proti komunismu.

V Čechách je s pomníkem pokoutně věnovaným esesákům jeden velký historický problém – v Evropě za II. světové války existovaly jen dva národy, které neměly své jednotky SS – Dánové a Češi. Samozřejmě, že se tenkrát našli svině, kterým se podobná kariéra zalíbila, ale (i v Dánsku) napřed se museli dát k Němcům, a pak se teprve mohli stát esesáky. Proto u nás ty správné bojovníky proti komunismu nemáme. Zastupitelstvo Řeporyj s podporou ODS je holt chce adoptovat, aby šlo s dobou a odtáhlo nás někam na východ k hranicím Ruské federace. Snad se ten Náckov dál rozrůstat nebude, končí komentář Jaroslav Bašta.

- - -

Zastupitelstvo Náckova - dříve Řeporyj:

(v Náckově vládne koalice ODS, Hnutí ANO, Zelených a Pirátů)
Pavel Novotný (ODS) - starosta
David Roznětinský (ANO) -  místostarosta
Lucie Seguin (Piráti a Zelení) - místostarostka
  
Neuvolnění zastupitelé:

Pavel Bechyně
Jiří Blažek
Jozef Čupka
Lenka Fialová
Radek Hanák
Jaroslav Kejha
Vojtěch Kuchař
Michal Tuma


32 komentářů :

 1. Vrahům ze Salaše staví Řeporyje pomník
  Každoročně probíhá v obci Salaš v okrese Uherské Hradiště, v místech zv. Vápenice, vzpomínka na zavraždění 20 občanů obce Vlasovci a německými nacisty. 19 občanů se dne 20.4.1945 rozhodlo připojit k partyzánům brigády J. Žižky, oddílu Olga, který operoval v chřibských lesích. Vlasovci a němečtí nacisté převlečení za partyzány je odvedli asi kilometr za obec a tam je postříleli. Dvacátou obětí byla rovněž občanka Salaše, která je přijela na kole varovat. V obci Praha – Řeporyje hodlá starosta obce vybudovat pomník na památku Vlasovců, kteří se podíleli na osvobození Československa. Při cestě za osvobození Prahy se Vlasovci zastavili na Uherskohradišťsku. V obci Salaš zůstalo při jejich osvobozovací misi, při které spolupracovali s nacisty, dvacet mrtvých občanů Salaše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud vím i u nás zatím platí trestní paragraf o zákazu propagování nacizmu a válečných zločinců, proč pod oligarchou a zlodějem Babišem nekonají orgány, které mají ochranu práva na starost ???

   Smazat
 2. ZÁKŘOVSKÁ TRAGEDIE V ROCE 1945
  Blížící se porážka fašismu vedla vedoucí nacistické zločince k těm nejbestiálnějším činům. Jedním z mnoha takových u nás je i tragedie devatenácti zákřovských občanů.
  Pod záminkou, že Zákřov je střediskem partyzánů a obyvatelstvo je podporuje, podnikli němečtí fašisté - se zrádci Vlasovci - proti Zákřovu vražednou akci. Gestapem z Velkého Újezda byl vypracován plán akce proti Zákřovu a to tak, že celá vesnice bude obklíčena Vlasovci a pod záminkou střelby partyzánů na Vlasovce bude provedeno zatčení partyzánů a jejich pomocníků podle předem připraveného seznamu.
  Akce Zákřov byla provedena 18. dubna 1945. Zúčastnil se jí celý prapor Vlasovců. Navečer odjela horda Vlasovců přes Výkleky k Zákřovu. Po 21. hodině obklíčili gestapáci a Vlasovci obec a provedli prudký útok na severní část vesnice. Používali pušky, kulomety, pancéřové pěsti a ruční granáty. Zakrátko vyšlehly ze stavení rolníka - pana Frant. Švarce - plameny, ale občané požár lokalizovali. Tato usedlost však byla vzápětí znovu zapálena. Když se občané znovu pokoušeli hasit nebo zachraňovat dobytek, bylo na ně stříleno. Někteří byli zadrženi a odvlečeni do jednoho stavení, kde byli střeženi. Aby bylo znemožněno hašení požáru, naházeli Vlasovci do ohně ruční granáty, které postupně vybuchovaly. Pod ochranou palby prováděli Vlasovci drancování, loupení a zatýkání osob - hlavně mužů a chlapců - až do ranních hodin.
  Na druhý den ráno byli propuštěni bez výslechu muži starší 50 let. Ostatní - v počtu 23 - byli v trojstupech odvedeni do Velkého Újezda. Tam je Vlasovci zavřeli do malé místnosti ve dvoře radnice - bývalého chléva. Zde byli dva dny "vyslýcháni", biti a týráni. Čtyři z uvězněných byli propuštěni. Ostatních 19 mužů po dvoudenním mučení, s přeraženými údy a rozbitými obličeji, naházeli do nákladního auta a odvezli do lesa k samotě Kyjanice. Stalo se tak v podvečer 20. dubna. Nad samotou Kyjanice u dřevěné boudy (o rozměrech asi 150x210 cm) zastavili, přivezli německého faráře p. Schustera ze Slavkova a vyzvali ho, aby dřevěnou boudu vykropil jako hrob. Když farář uviděl zakrvácené a zohyzděné obličeje a těla přivezených mužů, zhroutil se a odmítl výkrop provést. Němci a vlasovci nalili pak do boudy dehet, naházeli poloubité české mučedníky do boudy, obložili je dřívím, na těla nalili ještě benzín a pak vše zapálili.....
  Dlouho se plížil dusivý dým lesy a údolím. Místo bylo střeženo ozbrojenými barbary a nikdo tam nesměl.
  Doma zatím příbuzní mrtvých marně - po prožitých hrůzách - čekali na návrat svých manželů, otců, synů a bratrů. Ti se však nevrátili.

  BYLI TO:
  Calábek Josef (45 roků) Zákřov
  Marek Josef (43 roků) Zákřov
  Marek Drahomír (17 roků) Zákřov
  Švarc František (43 roků) Zákřov
  Švarc Vladimír (16 roků) Zákřov
  Ohera Jan (40 roků) Zákřov
  Plánička Jan (35 roků) Zákřov
  Závodník Miroslav (23 roků) Zákřov
  Závodník Jaroslav (21 roků) Zákřov
  Glier Antonín (18 roků) Zákřov
  Ohera Oldřich (37 roků) Zákřov
  Bém Vlastimil (19 roků) Tršice
  Wolf Otto (18 roků) Tršice
  Pazdera Jan (32 roků) Doloplazy
  Přikryl Klement (32 roků) Doloplazy
  Jahn Josef (18 roků) Velká Bystřice
  Švec František (26 roků) Velká Bystřice
  Musil Josef (30 roků) Bystrovany
  Žák Jaroslav (24 roků) Brno

  Vrahům těchto lidí staví pomník Praha - Řeporyje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To napište tomu odpudivému opruzovi a provokatérovi s vepřovou tlamou do Řeporyj.

   Smazat
  2. Tam to zaslat nemá smyslu, jedná se o fašistického provokatéra. Lidem je třeba otevírat oči a připomínat historii. Možná však, že i v Řeporyjích se najdou lidé, kteří se zamyslí nad tím, co dělali dříve vlasovci ve spolupráci s německými nacisty a co byl by schopen v dnešní době dělat jejich fašisticky smýšlející starosta. Do těch vlasovců a německých nacistů ze Salaše a Zákřova totiž nemá daleko.

   Smazat
  3. Tohle by mela zveřejnit ČT.A hadejte,jestli se to nekde zveřejni....

   Smazat
 3. Včera večer jsem ve zprávách slyšel o jednohlasném hlasování zastupitelů z Řeporyjí. Po té jejich názory - všichni demoblok. Bylo mě z toho ZLE. Název "památníku" zločinných vlasovců bych nazval: tryzna za bestiálně umučené občany. Zářkov a okolí duben 1945.

  OdpovědětSmazat
 4. Je mi líto, ale za sebe a naši rodinu prohlašuji ODS, ANO a Piráty za nevolitelné, strany se od svých Řeporyjských elit nedistancovaly. Žijeme v demokracii, pokřiky, arogance a násílí sem nepatří i když se pan starosta o tuto " modifikaci demokracie " pokouší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O hruzo, co tomu asi rika cnostna pani Miroslava Nemcova?Je ji z toho do place, nebo jim samou horlivosti k ODS olizuje zadnice?....

   Smazat
 5. Platí-li u nás mezinárodní právo nemůže něco takového vzniknout. Nepromlčení válečných zločinů je dána smlouvami ČR ratifikovanými. Otázkou je, zda se u nás najde politik a právník, kteří nejsou jen odvarem bývalých prestižních funkcí ve společnosti. Co mně nepálí, nehasím nefunguje. Multiplikační efekt je zde více než zřejmý.

  OdpovědětSmazat
 6. Jestli tomu dobře rozumím,tak si každý může na svém pozemku postavit pomník komukoliv?? Vadí Koněv, vadí socha pohraničníka, odstraňují se hvězdy z náhrobků, ovšem socha vlasovců, spojenců A. Hitlera nevadí. Bravo.

  OdpovědětSmazat
 7. Jsem přesvědčen, že je třeba připomenout "stranickou" příslušnost neuvolněných zastupitelů:

  Neuvolnění zastupitelé:

  Pavel Bechyně SNK Řeporyje
  Jiří Blažek SNK Řeporyje
  Jozef Čupka Zelení a Piráti
  Lenka Fialová ODS
  Radek Hanák ODS
  Jaroslav Kejha SNK Řeporyje
  Vojtěch Kuchař KDÚ-ČSL
  Michal Tuma ANO 2011

  Co se na to předsedové hnutí ANO, ODS, KDÚ-ČSL, Pirátů a dalších stran a hnutí, zastoupených v Obecním zastupitelstvu Praha-Řeporyje ? Jsou to stejní náckové, jako jejich zástupci v Řeporyjích ?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta Lenka Fialová bude asi sestra Novotného. Hnusná rodina. Správná připomínka, co na to partaje členů zastupitelstva, kteří zvedli ruku na tuto provokaci.

   Smazat
  2. Mám dojem, že lidovci jsou v Náckově (dříve Řeporyjích) v opozici. Aspoň to psala místní média. Je ten Vojta Kuchařů opravdu lidovec.

   Smazat
  3. Hlavně si zapamatovat stranickou příslušnost té hromady sádla, co dělá v Řeporyjích starostu a jehož předseda si hraje na "slušňáka". Souhlasím ovšem, že by se měli vyjádřit i předsedové stran ostatních duševně postižených....

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. https://www.prahareporyje.cz/

  OdpovědětSmazat
 10. Já mít barák s předzahrádkou u nějaké frekventované silnice, vyřezal bych si z lipového dřeva motorovkou svini velikosti hrocha, vtiskl jí Debilovu podobu - moc práce by to nedalo; rozdíl je zanedbatelný - a před ní umístil ze silnice čitelný popisek: Řeporyjská svině domácí. Jinak se hrozně těším na okamžik kdy Debil narazí a někdo mu inteligetně - t.j. tak, aby na něj zákon nedosáhl - rozhodí budku.

  OdpovědětSmazat
 11. To co dělali ti konkrétní vojáci dříve nikdo s určitostí neví. Jisté je jen to, že zachránili Prahu a jsou na to důkazy v podobě výpovědí obyvatel. Padlo jich přes 300.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bože, to je plk. SS byly prohlášeny za organizaci jako zločineckou jako celek a určitě jich mezi nimi bylo pár "hodných". Jak je to možné, že by kolektivní vina??. U Vlasovců se jedná vlastizrádce, to je zdokumentované dostatečně, pak už nemuseli dělat vůbec nic. Kdyby přešli na druhou stranu všichni, tak by Hitler vyhrál a Prahu by nezachránil nikdo. Jak prosté.

   Smazat
  2. Ben tu s podobnými propagandistickými blbinami vystoupil už několikrát. Bene, měl byste se stydět.

   Smazat
  3. Kdyby? Jo to kdyby bejval byl Alexandr I. po pádu Bonaparta místo organizování pompézních vojenských parádemašů v Tuileriích a deklarování Svatých aliancí přesvědčil ostatní panovníky k provedení car-pogromu (masové likvidace Chazarstva v celé Evropě), tak nebyly dneska žádný podobný problémy! Páč většina jich vyvěrá z toho, že tenhle obřeznej xindl dělá ve světě bordel a intrikuje proti nám! Např. nebyla by Krymská válka! Slované na Balkáně by bývali byli z tureckého jha vysvobození o sto let dříve! Konstantinopol i Svatá zem by byly opět křesťanské a nerozchcapovali by se tam Turci a Źidi! K občanské válce v USA by nedošlo, negři by byli odsunutí zčásti do Afriky, zčásti do Panamy, kde by byli použiti na prokopání průplavu o 50 let dříve a desetkrát lacinějc! Nebyla by búrská válka, rusko-japonská ani americko-španělská válka válka, nebyly by ruské revoluce, mladoturecká ani sinhajská revoluce, nebyly by světové války a krize! Negři a žlutí skrčenci žili by v prosperujících, ale nepřelidněných koloniích a nám by pro klidný a mírový život náležel prostor od Vladivostoku po San Francisco směrem z Východu na Západ! Místo toho se jebem navzájem, vybíjíme v rámci vlastní rasy a obřezanec nás zavaluje masama primitivů co likvidují náš svět! To se dneska bude sotva rudýma a jinýma cancama napravovat ...

   Smazat
 12. Jo ten tlustý vlasovec ví že ho za jeho kecy nemají lidi rádi tak dělá to co dělá.

  OdpovědětSmazat
 13. Novotný ale staví pomník především sobě.
  O nějaké vlasovce tady tolik nejde.

  OdpovědětSmazat
 14. 22:23 "To co dělali ti konkrétní vojáci dříve nikdo s určitostí neví..." Nejspíš při svém válečném tažení Evropou pěstovali růže a levanduli!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastizrádce prostě zradí. Už to je zločin, natož v případě války. Čurda a spol. taky zradil jenom jednou a to co dělal předtím, nebo co ho k tomu vedlo, nikoho nezajímalo. Prostě provaz, nic víc. Duchem mdlí by taky mohli argumentovat, že zachránil rodinu, vesnici a pod..

   Smazat
  2. Ano, to co vlasovci odvedli v Praze, bylo možná na kriminál. Místo provazu.
   A né na pomník.

   Znovu říkám, Novotný ten pomník staví jenom sám sobě.


   Smazat
  3. Prý ten pomník mají uplácat ze sádla a lidské hlouposti, aby to bylo charakeristicky "řeporyjské".

   Smazat
 15. V době nedávné jsme přečetl knihy Stanislava Auského "Vojska generála Vlasova v Čechách" (asi nejvalidnější kniha na dané téma) nebo "Dobrovolníci a druhá světová válka", ale zcela jistě tam není ani jednou zmíněna obec Řeporyje.

  OdpovědětSmazat
 16. Když byli členy SS, tak snad jde o propagaci fašismu ?

  OdpovědětSmazat
 17. Připomeňte panu starostovi, aby nezapomněl na Banderovce.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.