Reklama

pátek 27. prosince 2019

Kanada bojující za lidská práva

27. 12. 2019     prvnizpravy
Kanadská policie chtěla použit snajpery proti protestujícím Indiánům! Premiér Trudeau prosazuje tvrdě zájmy byznysu. Guardian obdržel dokumenty prokazující brutální záměr kanadské policie použít ostřelovače a zatýkat všechny domorodé protestující aktivisty, bez ohledu na věk. Jedná se o šokující poznatek, že země poučující ostatní z „demokracie“, tvrdě kritizuje například potlačení demonstrací v Rusku a ušlechtile hovoří o svobodě projevu a lidských právěch, ale v domácí praxi na tento propagandistický balast suše kašle – zvláště když jde o byznys a peníze. 

Premiér Justin Trudeau z Liberální strany

Likvidace překážejících Indiánů podobně jako v dnešní Brazílii

Použitím odstřelovačů totiž plánovala kanadská jízdní policie potlačit pokusy domorodců zabránit výstavbě plynovodu přes území obyvatel Wetsuwitenů v Britské Kolumbii.

Kanadská policie byla připravena zahájit palbu na domorodé obyvatele, kteří překáželi výstavbě plynovodu v severní Britské Kolumbii, uvedl The Guardian s odvoláním na dokumenty, které má k držení, podle kterých byli k jejich potlačení poslání snajpeři.

V očekávání průlomové operace, kterou zorganizovali wetsuwetiští lidé a jejich příznivci, přikázala královská kanadská jízdní policie svým důstojníkům, aby „použili tolik násilí proti bodu odporu, kolik chtějí“.

Jeden příslušníků bezpečnostních orgánů v Kanadě označil zatčení za nutnost „sterilizace na místě“. Navíc by se měla rozšířit na všechny, bez ohledu na věk.

„Neexistují žádné výjimky, všichni budou zatčeni v oblasti zákazu," uvádí jeden z dokumentů. Další dokument také zmiňoval možné zadržování dětí sociálními službami.
Hlavně demokraticky

Kromě toho policie zablokovala přístup novinářů do oblasti operace a zajistila také zakrývání zbraní na cestě ke kontrolnímu bodu.

To vše se publikace dozvěděla z přepisů schůzek konaných před zahájením operace, informací po operaci, jakož i zvukových a obrazových souborů.

Jeden z dokumentů poznamenal, že domorodí zástupci měli k dispozici „lovecké zbraně“. Podle policejních informací však nic nenaznačovalo, že by tyto zbraně chtěli použít.

Guardian připomněl, že v prosinci 2018 zřídil Wetsuwitenové vytvořili bod pro kontrolu přístupu na jeho území a zabránění výstavby plynovodu Coastal GasLink.

7. ledna policisté ozbrojení útočnými puškami demontovali kontrolní bod a zatkli 14 lidí.


Kanada jako obhájkyně menšin všude na světě

Podle Fredy Husonové, oficiální představitelky správy skupiny domů obyvatel Wetsuwiteniů, byla královská kanadská jízdní policie původně vytvořena federální vládou, aby připravila domorodé obyvatele o jejich území.

„Dokázali to svým útiskem mého lidu, aby podpořili plynovod Coastal GasLink při invazi na naše území," řekla Husonová.

Samotné orgány činné v trestním řízení odmítly komentovat obsah dokumentů a poznamenaly, že vyhověly pouze soudnímu rozhodnutí v Britské Kolumbii, které prohlásilo výstavbu kontrolních bodů Indiány nezákonnými. Současně byly do oblasti převedeny další policejní prostředky, aby se zachoval klid v nepředvídatelném prostředí.

Navíc, po událostech v lednu 2019, jedno z oddělení nadále hlídá oblast a snaží se zabránit jakémukoli odporu vůči výstavbě plynovodu.

Mluvčí nasazené policie poznamenal, že policejní síly zůstanou na území „tak dlouho, dokud to uzná za vhodné“.

Rasizmus má v Kanadě dlouhou tradici

Podle The Guardianu byly podrobnosti o přípravách na operaci zahájeny v očekávání rozhodnutí Nejvyššího soudu zemského soudu Britské Kolumbie, kterým se zakazuje přístup Wetsuwitenům na pracoviště na plynovodu.

Vůdci domorodého lidu prohlašují, že chrání pouze své právo na ochranu sebe a budoucích generací před nenapravitelnou újmou, protože plynovod bude položen přímo podél dna řeky Maurice, na kterou se spoléhá několik obcí.

Doplňuje to temnou, rasisticko-genocidní minulost Kanady ve vztahu k původnímu obyvatelstvu. Ještě před 20 lety totiž existoval program odebírání dětí indiánským rodinam církevním institucím na „převýchovu na správné Kanaďany“. Výsledkem této 115 let trvající praxe, jejíž součástí bylo sexuální zneužívání, týrání a těžká práce, jsou hroby více než tří tisíc těchto obětí. Celkem bylo za uvedenou dobu odebráno až 150 tisíc dětí!

11 komentářů :

 1. Škoda dalších slov o euro-altant hodnotách...

  OdpovědětSmazat
 2. Těmto zemím tohoto zmrda moc přeji! Kritizovali nás za cikány, pak nám je poslali zpět a zavedli víza! Dobytek pokryteckej! Ty musí islám, negři a buzny sežrat! Kanada-hnus!

  OdpovědětSmazat
 3. Když někdo pečuje o práva menšin všude jinde než doma, pak se stačí pořádně podívat k němu domu. Máme přece své vlastní zkušenosti z "přepisovaného" období 1938 - 39, kdy koloniální Británie tak vehementně a dojemně hájila "naše" milé "spoluobčany". Smí se ještě vůbec napsat, jaké byli národnosti?
  Když začnou takto hájit menšiny USA někde na světě, tak tam mají ropu nebo plyn a nebo je "náhodou" objeví krátce po nutné přátelské návštěvě.
  Někde zrovna celkem nedávno jsem četl v nějakém článku, že Indiáni v Kanadě měli prý štěstí, protože v USA jich "zmizelo" mnohem větší procento již podstatně dříve i "rukama" některých "zakladatelů" států. Jak je vidět, všechno je jen relativní.

  OdpovědětSmazat
 4. No jo co chtít po kapitalistech schovávající se za demokracii tak to funguje všude kde oni vládnou.

  OdpovědětSmazat
 5. Volit už od 16 let? Proč to STAN dělá? Markéta Šichtařová připomíná, jak dopadly studentské volby. Přijdou změny?

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Volit-uz-od-16-let-Proc-to-STAN-dela-Marketa-Sichtarova-pripomina-jak-dopadly-studentske-volby-Prijdou-zmeny-608310

  OdpovědětSmazat
 6. „Brusel se tváří, že může všechno.“ Evropská komise ve svém postu spojila téma Vánoc s LGBT a vyvolala bouřlivou reakci:

  https://cz.sputniknews.com/politika/2019122711172776-brusel-se-tvari-ze-muze-vsechno-evropska-komise-ve-svem-postu-spojila-tema-vanoc-s-lgbt-a-vyvolala/

  OdpovědětSmazat
 7. No jo, no.
  Mrdat se do druhých, to tahle zrůdná kapitalistická společnost umí. Nedej ale bože, že by si někdo dovolil jim, u jejich vlastního prahu, byť jen podat koště...

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud je mně známo, eutanazie dětí trpících vážnými vadami byla ukončena v Kanadě až koncem 50.let ,(v USA v některých státech až v polovině 60.let)tady po té, co na Norimberském procese kanadští zástupci bojovali za potrestání Němců za totéž během II.sv.války a na konci 30.let.

  OdpovědětSmazat
 9. Jsem proti stavění pomníkům skopčákům to co udělali si lidé musí pamatovat furt. A jak může někdo rušit Benešovi dekrety těch pár skopčáských poskoků?

  OdpovědětSmazat
 10. Co kdyby indiáni objevili naše restituční principy. Vše co bylo ukradeno musí být navráceno. Pan Trudeau by byl prvním premiérem bez vlastní země, takový bezdomovec.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.