Reklama

čtvrtek 19. prosince 2019

Kobza to Lanšádlové nandal. Vyhnání Člověka v tísni z Ruska, vliv Saúdské a Turecka na českou politickou scénu. Hrozí zřízení orwelovského ministerstva pravdy? A co CIA?

Poslanec Jiří Kobza (SPD)
Jiří Kobza
19.12.2019 Stenozáznam Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Poslanec Jiří Kobza (SPD) při včerejším projednávání návrhu na zřízení Vyšetřovací komise PSP ČR pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému (sněmovní dokument 1778 - stenogramy PSP ČR neprocházejí jazykovou redakcí). Místo útoku na Rusko a Čínu předložil poslanec Kobza fakta a 
nastavil tak debatě úhel pohledu, s kterým předkladatelka Langšádlová (TOP09) určitě nepočítala. 


Poslanec Jiří Kobza

Dámy a pánové, bylo toho řečeno hodně, předpokládám, že toho bude řečeno ještě víc, ale zkusím se držet maximálně faktů.

12. 12. zcela nezávislé, objektivní a nestranné apolitické sdružení, politická nezisková organizace Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, vydává tuto zprávu: "Sněmovna by měla okamžitě zřídit vyšetřovací komisi na zhodnocení vlivu Čínské lidové republiky a skupiny PPF na českou politiku a veřejnou debatu. Všechny potvrzené informace je potřeba podrobně roztřídit a vyhodnotit a přijmout systémová opatření, aby se to nemohlo opakovat."

16. 12. ze stran někdejšího bloku přichází naprosto inovativní a originální požadavek zřízení parlamentní komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému. To je bezpochyby čistě náhodná podobnost.

Jestliže přistoupíme k této iniciativě vážně, musíme především, a já bych poprosil, aby to bylo součástí usnesení, definovat (poslanec zakašlal) - pardon - a vyjasnit terminologii, říci, co si máme pod navrhovanou institucí představit, jaké bude mít kompetence, jaký bude dosah její činnosti a podobně, protože jinak to celé nemá smysl a bude to jenom výstřel do prázdna. Takže k té komisi můžeme mít dva okruhy otázek. Za prvé. Vliv jakých autoritářských režimů na české vnitřní záležitosti zde budeme zkoumat? Řeč byla o Číně a o Rusku, ale to není v názvu té komise. Tam se píše "autoritářské režimy". Takže budeme zkoumat všechny, nebo jenom některé vybrané? A když jenom některé vybrané, tak proč, co bude klíčem výběru? Kdo ho bude vybírat? A proč se tedy navrhovatelé schovávají za obecný pojem? Přiznejme si, že většina států světa totiž nemá demokratickou formu vlády. A tak se ptám, zde jsme rozhodnuti a máme kapacity zkoumat, zda potenciální činnost a vlivy desítky autoritářských režimů na české politické poměry fungují a nefungují, protože jsou státy, které zde fungují přímo, a jsou státy, které zde fungují nepřímo. Podrobíme zkoumání činnost saúdského režimu, jeho diplomatů a zpravodajců, kteří tak báječně ovládají pilu a kyseliny? Víme, jaký je vliv autoritářského saúdskoarabského režimu na vnitřní záležitosti Jemenu, kde probíhá genocida, jsou tam desetitisíce mrtvých civilistů včetně dětí, hladomor, genocida a - pozor - uprchlíci. A tady už se dostáváme do Evropy a dostáváme se do zájmů České republiky. A to všechno probíhá za mlčení Západu a i za našeho ostudného mlčení. Je to skoro rok, co tady ve Sněmovně čeká na projednání mnou navržený bod, který se právě těmito brutálními metodami saúdského režimu zabýval, ale nebyla k tomu politická vůle, opět zejména na straně Demokratického bloku. Můžeme se také zabývat procesem saúdského vlivu na islamizaci Evropy, kterou včetně finanční stránky velice dobře zmapoval ve své nedávné studii senátor Láska, kterého asi nikdo nebude podezírat z toho, že by byl tajným sympatizantem SPD.

Budeme pitvat činnost Turecka v Evropě, kde šíří islámskou ideologii, vydírá Evropskou unii pohrůžkou migrace a za jehož občany jdou násilné akce migrantů, kteří pronásledují a vraždí své oponenty, ať už turecké demokraty nebo Kurdy. Protože žijeme v době Schengenu a v době otevřených hranic, tak se opět dostáváme k ovlivňování poměrů v České republice. Zrovna tak vliv Turecka v Sýrii je naprosto neoddiskutovatelný, zbrocený krví tisíců mrtvých a opět uprchlíky, kteří prchají do Evropy a prchají přes Českou republiku nebo do České republiky. Takže ten vliv na Českou republiku je zde značný. A nejsmutnější na tom je, že Západ, a i my, tuto činnost Saúdské Arábie a Turecka vlastně nejenom toleroval, ale přímo podporoval, takže Česká republika nese důsledky této krize. A pak můžeme diskutovat působení Severní Koreje, Pákistánu, Íránu, Iráku, Kataru a dalších, protože na konec to stejně skončí částečně nějakým vlivem i u nás. Nikdo z českých politiků dosud neodsoudil CIA za to, že odposlouchávala přední politiky Evropské unie, ale co je překvapivé, že se neřešilo, jaká technologie k tomu byla použita. 

Já osobně bych se vsadil, že to určitě nebylo Huawei, které je zatracováno. Máme snad počítat s tím, že odposlouchávají i nás? Asi ano.

Co zahraniční financování politických neziskovek a aktivistů? Zase. Podpora migrace, podpora organizací, které podporují migraci, podporují pohyb, podporují legalizaci migrantů. To není vlivový nástroj na našem území? Můžeme to vzít z druhého úhlu pohledu. Jak se asi tváří cílové země na aktivity našich politických neziskovek v zahraničí, které tam podnikají stejnou činnost v rámci takzvané transformační spolupráce, o které jsem tady mluvil, když jsme jednali o rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí? Koneckonců, vypovězení Člověka v tísni z Ruska za činnost proti režimu je samozřejmě také typickým projevem autoritářství.

Odsoudit autoritářské praktiky a bránit se jejich pronikání do České republiky je dobré a důležité. My v SPD máme jednu zásadu - měříme všem stejným metrem. Ten metr je metr dlouhý. Pro všechny. Neselektujeme, nevybíráme arbitrárně předem, kdo je víc hrozný, míň hrozný, měříme všem stejně. Snažíme se postupovat politicky a kvalifikovaně, jak přísluší zákonodárné moci. Rozhodně nechceme suplovat činnost specializovaných orgánů ani tajných služeb.

Takže zase se vrátím zpátky. Co by tedy bylo náplní této komise? Jaký bude mít status? Jaké kompetence? A bude to tedy diskusní klub nad sněmovním espressem nebo nějaký kvazivyšetřující orgán, který by si zval na kobereček ruské, čínské diplomatiky, politiky, šéfy jejich tajných zpravodajských služeb a jejich zpravodajce? Nebo něco mezi tím? Dostali by členové této komise mimo jakýkoliv zákonný rámec oprávnění vstupovat do živých kauz českých zpravodajských služeb? Mohli by se seznamovat s tajnými informacemi? Šlo by o vážně míněnou činnost, anebo o politicky motivovanou exhibici?

Dokud nebudou tyto otázky pravdivým a zodpovědným způsobem zodpovězeny, žádný racionálně uvažující a zodpovědný politik nemůže s čistým svědomím pro vznik takového orgánu hlasovat. Tedy pokud není příznivcem buď na jedné straně, jak už tady bylo řečeno, McCarthyovského Výboru pro neamerickou činnost, anebo normalizační prověrkové komise.

Můj soused je Rus a chodím nakupovat k Číňanovi. Tak budu asi taky podezřelý. Obávám se naprosto upřímně, vážené dámy, vážení pánové, že touto komisí vytváříme čistě ideologické těleso a k ideologické policii podle Orwella od něj už je jenom krůček. Takže, prosím pěkně, velmi pečlivě zvažujte, jak budete přistupovat ke zřízení této komise. Děkuji vám za pozornost. (Poslanci SPD tleskají.)23 komentářů :

 1. Dokud budou lidé volit typy jako Langšádlová, Laudát, Kalousek, Fiala, Farský Hamáček, Bělobrádek a podobní (nebudu vyjmenovávat celou squadru debobloku), tak s ničím nepohneme, protože v ANO se najde dost podobných a jejich guru Andrej rozumí politice jako koza petrželi...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vlasta Ale oni kromě SPD dělají stejnou politiku je to takový kartel co se jen pere o funkce a moc. Jinak skvěle pan Kobza to těm transatlantickým soudruhům nandal. Dlužníci z usa kopou nožičkama a naši poskoci musejí též.

   Smazat
 2. Zločinci mají v rukou média a na netu hledá pravdu velmi málo lidí, proto jsou u moci stejní šmejdi 30 let! Nemáme možnost dát lidem pravddu, protože hlavního informátora ČT vlastní zločinci! Proto většina netuší co se děje. Vše řídí u nás CIA"

  OdpovědětSmazat
 3. Tenhle poslanec SPD je perfektní. Už delší dobu si jej všímám...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si ho všímám od rozpadu Úsvitu.Je to férový chlapík,žádný tlučhuba,brala bych ho i jako prezidenta.
   Helanov

   Smazat
 4. Harabin o situaci na Slovensku: Plíživě se mění na diktaturu:

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019121911130219-harabin-o-situaci-na-slovensku-plizive-se-meni-na-diktaturu/

  OdpovědětSmazat
 5. V dnešní době je možné získat informace z různých světových zdrojů. V době špičkových překladačů k tomu není ani potřeba jazykových znalostí. Jen trochu času a zájemce si udělá jasno sám. Nějaké televize, noviny k tomu nepotřebuje. Nevím, co chtějí ti chytráci sledovat a vyhodnocovat. Nemohou zjistit, kde si co čtu. Měla by se ta banda pitomců rozehnat. Ušetřilo by se tím hodně peněz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale mohou, pane, mohou. Zjistit, kde si co čtete. Bohužel.

   Smazat
 6. K projevu pana Kobzy není co dodat.
  Nezapomněl na nic!
  Moc děkuji,souhlasím s každým písmenkem.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 7. Kobza a Langšádlová: Chytrý a hloupá - ale to není pohádka.
  Debiblok. Lat. debilis: ochromený, vysílený, slabý, bídný, mdlý.

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud by metr SPD opravdu měřil metr, nemohl by Kobza nezmínit dvě země, praktikující státní terorismus - Spojené státy fašistické a židovský stát Izrael.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak on je to bývalý diplomat.
   Proč zmiňovat něco,co stejně každý ví?
   A nas$í®at ty, kteří jsou tak blbí,že to nevědí???
   Helanov

   Smazat
 9. V těch odposleších to máte implicitně vyjádřeno! ta odposlouchávací zařízení jsou převážně z USA a Izraele,...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedna z nejlepších zařízení na odposlech se vyrábějí u nás!

   Smazat
 10. Jednoho problemu jste se dotkl jen okrajove. Hovori se o
  autoritarskych rezimech, ale uvedene posuzujeme dle toho,
  ze se autoritarsky chovaji k vlastnim obcanum. Je tu vsak
  predevsim jeden stat, ktery se autoritarsky chova k ostatnim, sve spojence nevyjimaje. Muzeme si pripomenout
  extrateritorialni sankce vuci Iranu, Rusku, Syrii ci
  Nordstreamu II. apod. Nas se vice tyka prave ten druhy
  typ autoritarstvi, ktery nas primo poskozuje. Takze
  pokud by se vlivy mocnosti na nas politicky system mely
  proverovat, tak vsech a ne jen selektivne. Jenze kdo by
  pak v te komisi z poslancu pracoval, aniz by byl sam ve stretu zajmu? Co vsichni ti absolventi IVLP, clenove
  Aspen Institutu, pomocnici Evropskych hodnot, ....?

  OdpovědětSmazat
 11. Takových Kobzů v PS a Senátu více! Geobls měl tuto zásadu: Pravda je všechno co ti pomáhá zvítězit. Samozřejmě v této souvislosti je nutné potvrdit i další citát z Goebelse: "tisíc krát opakovaná lež se stává pravdou". Konečně, Němci na to doplatili, neboť Gobels tak zblbnul Němce, že uvěřili rakušákovi Hitlerovi, vyvolali strašlivou 2. světovou válku. Zde platí i další pravidlo, kterého se drží i zrzavého Minářovi poskoci. Kenedy taky kdysi prohlásil: Svoboda bez vzdělání je nebezpečná! A když nevzdělaní šíří svobodu je pak zle. Vidíme to opakované nepravdivé útoky proti Babišovi, Zemanovi a také proti Číně a Rusku. Když jsem dnes četl výrok Hamáčka, že Rusku chybí pokora, tak jsem nechtěl věřit vlastním očím. Neměli bychom se my chovat ke světovým velmocem jakými jsou neustále kritizované Rusko a Čína s větší pokorou?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Tatrane, nemyslím si, že pokora, je to co by mělo být bází pro náš vztah ke všem velmocem. Já bych raďěji použil výraz vzájemný respekt a slušnost a už vůbec nevhodné je hujerství a provokace hraničící s hloupostí, které právě vidíme. Štestí planety je v tom, že ji neřidí ani pan Novotný a ani paní Langsadlová. Pan Kobza mne přijemně překvapil. Za velmi rozumné pokládám i pravě uzavřenou smlouvu o plynu mezi Ruskem a Ukrajinou. Jsem totiž proti rozeštvávání mezi národy. Přeji všem zdejším čtenářům radostné a šťastné Vánoce a hlavně mír v roce 2020.

   Smazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. Vážený pane noname, beru Váš názor na vědomí. Jde mi o to, že naše(jestli je ještě naše) ČR je v porovnání s Ruskem nebo Čínou "jen muška zlatá". Čína a ani Rusko nás nepotřebují, spíš potřebujeme my je a to v zájmu ekonomickém. Jestli budeme vůči nim přátelští a vstřícní, budeme se mít z toho dobře. Konečně, vidíte jak se chová k menším zemím diktátor Trumf, "kdo nedělá to co potřebují USA, tak takovým musíme zakroutit ruce" (ne-li krk) jak to svého času prohlásil americký Ohava. To je ta usácká demokracie Trumf si dovoluje sankcionovat, vyhrožovat a zastrašovat, řinčet zbraněmi a zasahovat do vnitřních záležitostí jemu nepodřízených států. Rusko nevstoupilo do ČSSR, vstoupila tam armáda SSSR spolu s dalšími zeměmi. Ale to není jen vstup vojsk VS, které vadí jistým lidem u nás, mně vadí, že když se něco špatného stane v Rusku, naše média jsou hned pohotové o tom referovat a ponižovat Rusko či Čínu. USA okupuje Německo od 2. sv. války, a protože se Němci bojí odporovat, tak trpí jejich vojska na svém území a dokonce je i financují. A nic takové po nás Rusové nechtějí. Po stabilizaci ČR se dle slibu odstěhovali. A nevládli nám zde. A když vidíme, že někteří proameričtí čučkaří by byli schopni obvinit Rusko i z rozpoutání 2. sv. války, tak už jen zato , že nás zachránili před fašistickou genocidou, bychom měli být vůči naším slovanským bratrům pokornější.

  OdpovědětSmazat
 14. Dovolte zasáhnout do vaší debaty (11:49+18:27), oba máte stejnou snahu o mírové a bezproblémové vztahy. Taky si myslím, že jinudy cesta nevede. Tato varianta je určitě výhodná pro obchodní vztahy a nejen pro nás. Rusko je ohromný nenasycený spotřební trh (kdysi jsme tam hodně vyváželi a měli jsme i dobré jméno) , škoda se nechat vytlačit, zejména když i dnes od nich požadujeme plyn či naftu. Myslím si, že se nemusíme milovat, ale solidně obchodovat můžeme. Dokonce si myslím, že za totáče bylo vzájemné objímání od řady politiků jen divadlem (zejména po 68). Slušné obchodní vztahy mohou být pro obě strany výhodné a proč se tomu bránit ? Já jsem jen pragmatik.

  OdpovědětSmazat
 15. Co tedy Evropu a nás ohrožuje nejvíce?

  My sami - svou lhostejností, pohodlností a nezodpovědností. A také naivitou a neochotou se navzájem poslouchat a vážit si i opačného názoru. Žít s klapkami na očích je cesta do pekel. Největším a vlastně i jediným nebezpečím pro naši zemi jsou ti, kteří si, jak se lidově říká, nechávají vymýt mozek.
  http://svobodnenoviny.eu/rok-2020-zacatek-kolapsu-i-okamzik-pravdy/

  OdpovědětSmazat
 16. Pan Kobza SPD je jeden z mála normálních lidi kde jeho příspěvek je na úrovni a 100% pravdivý. Je radost to číst protože to píše tak jak se věci ve skutečnosti mají. I má maminka v 93 letech je z toho nadšená. A Vo tom to je.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.