Reklama

středa 4. prosince 2019

Manipulátoři a revizionisti - 1

Radim Valenčík
4.12.2019 Blog autora
Řízením osudu, které oprávněně bývá považováno za nevyzpytatelné, jsem se dostal k diplomové práci Jakuba Merce "Motivace české alternativní a dezinformační mediální scény k revizionistické aktivitě" zpracované na Univerzitě Karlově (Fakulta sociálních věd, Institut politologických studií, Katedra bezpečnostních studií). Její významnou část (12 stran) tvoří rozhovor se mnou a Mercův komentář. Shodou okolností to bylo právě v době, kdy jsem pro jednu pracovní skupinu připravoval podklad o úrovni vzdělání na vysokých školách v ČR a současné době a kdy jsem jako příklad uváděl stav v oblasti závěrečných prací.


Rozhovor, který J. Merc v práci uveřejnil, považuji za přínosný a Mercův komentář za poučný. Zveřejním jej v plném rozsahu a doplním svými poznámkami. Ještě před tím však uvedu, jak jsem na práci narazil.

V rámci přehledu tisku, který dostávám, mě upoutala pasáž uveřejněná na "Manipulátoři.cz"viz:"Manipulátoři" se vydávají za bojovníky proti manipulacím, zejména šíření falešných zpráv a nepravd, do erbu si dali zásadu "NA FAKTECH ZÁLEŽÍ", viz
Budiž jim to ke cti. Ale měli tuto zásadu uplatnit sami na sebe. Článek, ze kterého jsem citoval příslušnou pasáž, napsal Miloš Kadlec a uveřejnil jej 23. listopadu, viz:

https://manipulatori.cz/falesny-sokratuv-citat/

Na faktech skutečně záleží. Takže, jak si může M. Kadlec i další ověřit, na naší konferenci nevystupoval ani "Miloslav Grebeníček" ani "Miroslav Grebeníček". Tady se pan Kadlec dopustil jen překlepu, z rozkliknutí je zřejmé, že má na mysli toho druhého, aniž by odvolávkou doložil, proč by měl být M. Grebeníček "konfabulátor", viz:


https://www.facebook.com/permalink.php?id=751578688203935&story_fbid=2429140450447742

Na konferenci vystupoval student (dnes již úspěšný absolvent) Petr Grebeníček (který mj. není v žádném příbuzenském vztahu s dříve uvedeným), a to na liberální téma "Možnost využití HCC při financování vysokého školství v ČR", což je patrné již u úvodu jeho vystoupení: "Smlouvu o investování do lidského kapitálu (Human Capital Contract nebo také "HCC") jako první zmínil Adam Smith ve své knize Bohatství národů, kde zmínil způsob jak chápat člověka jako obchodovatelná aktiva. V jeho stopách tuto myšlenku dále rozvíjeli významní ekonomové jako je Milton Friedman, Rober Merton, Gary Becker a další.", viz online:

https://www.vsfs.cz/prilohy/konference/lk_2015_materialy.pdf

Takže tedy se pan Kadlec trojnásobně dopustil prohřešku vůči faktům. Ale chvála mu. Sice lajdácká práce doprovázená slepotou tendenčnosti, ale díky tomu jsem se začal zajímat o to, proč bych měl být konfabulátorem i já, takže jsem si rozkliknul odkaz pod svým jménem:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=35&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiojpOMk_nlAhXNKVAKHQEnCMk4FBAWMA56BAgCEAI&url=https%3A%2F%2Fis.cuni.cz%2Fwebapps%2Fzzp%2Fdownload%2F120329335&usg=AOvVaw1JqrlaoQrGFFvby6z2zRjf

A tak se mně do rukou dostala diplomová práce J. Merce, kterou pan Kadlec považuje za dostatečný důkaz toho, že jsem "konfabulátor". Pana Kadlece přitom vůbec nezarazilo poměrně negativní hodnocení práce jak jejím vedoucím, tak i jejím oponentem. Včetně předešlého, i to je lajdácká práce. Člověk by si řekl, zda tím pravým konfabulátorem není sám pan Kadlec, ale budiž. Třeba si to vezme k srdci a polepší se. Je na čase se podívat na to, co píše J. Merc ve své diplomové práci. Jedná se o část 3.2. nazvanou "Radim Valenčík – Blog Radima Valenčíka". Cituji z ní (pro lepší orientaci: tučně proloženě – otázky J. Merce, proloženě – já, ani tučně ani proloženě – Mercův komentář, modře moje poznámky):


JAKUB MERC: Jenom chci na začátek říct, že rozhovor je nahráván, bude zveřejněný ve své původní podobě v rámci mé diplomové práce a nebude použit nikde jinde. Já jsem si samozřejmě procházel Váš blog, četl jsem Vaše články, ať už přímo na Vašem blogu nebo ty, které byly sdíleny na Nové republice nebo některých jiných webech a chci se zeptat. Chápete sám sebe jako alternativního žurnalistu? Nebo jak vlastně chápete sám sebe?
RADIM VALENČÍK: Já se spíš vnímám jako odborný pracovník. Já jsem se vždycky věnoval spíše teorii a ve všem, co tam píšu, se snažím vycházet z teoretických poznatků.
Zde je zajímavé si všimnout, že ani Radim Valenčík očividně nechce být přímo spojen s dezinformační mediální scénou, přičemž se snaží působit jako odborník. Jak jsem se ale již výše pokusil demonstrovat, tak publikuje i řadu manipulativních komentářů, které jsou ryze subjektivní a nesou znaky proruské propagandy.
JAKUB MERC: Ta média, do kterých přispíváte, třeba Nová republika, se sama na svých stránkách označuje za nějaké alternativní médium, které stojí v opozici vůči mainstreamu, vůči současnému politickému establishmentu. Vy sám se chápete jako součást tady toho nebo ne?
RADIM VALENČÍK: Některá média, včetně Nové republiky, včetně Parlamentních listů, včetně třeba Literárních novin, myslím ještě Vaše věc, tak mě různě požádala, jestli by mohly něco převzít, jakože to je pro každého, takže to přebírají a já tato média nesleduji pravidelně. A jiná vazba tam není. Kromě toho třeba, že s Ivanem Davidem se známe osobně, nebo se Standou Klimentem. A to je všechno.
Zde vidím dvě zajímavé skutečnosti. Zaprvé tedy důkaz toho, že Radim Valenčík publikuje i v Literárních novinách, ačkoliv nikoliv pravidelně ani cíleně, a zadruhé je zde patrné, že je v určitém kontaktu s Ivanem Davidem z Nové republiky, o kterém jsem psal výše, a kterého lze považovat za učebnicový příklad revizionisty a dezinformátora, přičemž web Nová republika Valenčíkovy texty publikuje často a zároveň na jeho Blog přímo odkazuje. Potom je tedy celkem jedno, na kolik jsou které texty odborné a na kolik toto propojení sám Valenčík sleduje, ale samotný fakt, že nemá problém s tím, že je pravidelně uváděn v silně propagandistickém a doložitelně dezinformačním médiu vypovídá dle mého názoru o tom, že s tím ideový problém asi nemá.
K tomu moje poznámky:
Docela mě pobavilo, jak J. Merc spřádá "nitky spiknutí". On asi nikdy nečetl vzpomínky přímých obětí procesů v 50. létech, například "Svědectví o procesu" Eugena Löbla či "Doznání" Artura Londona. Protože jinak by nekonstruoval své závěry způsobem, který je věrnou obdobou tvorby obžalob v té době. K pojmu "revizionista", který používá, se ještě dostanu.
(Pokračování)
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/7346-manipulatori-a-revizionisti-1.html

20 komentářů :

 1. Co k tomu dodat. Jednak ještě "chybí" konec a pak to se děje nejen na takové úrovni, ale i na té "nejspodnější" denně.

  Proto bych navrhoval zavést změnu skloňování některých slov nejen v češtině, ale analogicky i v těch dalších. Lépe by to odpovídalo realitě.
  Návrh a ukázka nového skloňování (slušná a spisovná varianta):

  Já manipuluji. Já mluvím pravdu.
  Ty kecáš. Ty lžeš.
  On žvaní. On si vymýšlí.
  My ovládáme. My máme monopol.
  Vy kvílíte. Vy si vymýšlíte.
  Oni žvatlají. Oni dezinformují.

  A všechno zapadne na svá místa. Ihned. :)

  OdpovědětSmazat
 2. A za tohle nekdo dostal diplom na nasi udajne nejprestiznejsi univerzite?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes dostává diplom kdejaký blb. I na Karlově univerzitě. Podle některých informací už KU natolik snížila svou úroveň, že nemůže být považována za etalon kvality. Berou kdekoho a snaží se své studenty udržet co nejdéle. Jsou za to peníze a o ty jde až na prvém místě...

   Smazat
 3. Je mi 80, let a dobu procesů mám v živé paměti. Dikce a styl J. Merce je téměř totožná s dikcí tehdejších angažovaných novinářů Rudého Práva. Při čtení mi přeběhl mráz po zádech...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, mám totožné pocity. Brrr..

   Smazat
  2. Rezim nebo system je spis ekonomicka zalezitost ....Zbytek je v lidech...a rekla bych,ze tem dnesnim se da verit mene nez tem drive

   Smazat
 4. První, co mě napadlo, tohle by měl číst každý, kdo ještě o vkrádající se totalitě má pochyby.
  Druhé, co mě napadlo, poznají to v tom vůbec? Rozpoznají v dnešním Mercovi toho někdejšího Urválka?
  Co když ne?

  OdpovědětSmazat
 5. Jo chtěli by manipulovat ale Češi nejsou ti pravý aby jim na to skočili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Češi jako takoví ne, ale maloměšťáci rodem odtud povahou ano.

   Smazat
  2. Perun hromovládce byl tu nejhorší režim nacistický co řekli o Češích smějící se bestie. A tu rádoby šlechtu z práglu bude potřeba nakopat někam. Vyhrožují že zablokují Prahu bude třeba poslat pořádkové síly a bude stačit když je zkropí hasičskýma auty v téhle zimě....

   Smazat
  3. 9:51...O manipulaci možná ani nejde,Merc patrně tuší že mele h@vn@,jenom chce ukázat že umí šlapat brázdu...
   Takovej Džanda se musel vrtět u tyče,než se vlastní pílí propracoval k těm pravejm hovnotám.
   Tenhle to asi bude mít jednodušší,placený sex bude od počátku provozovat v saku a vázance.
   Helanov

   Smazat
 6. No potěš pán_bu! Už ta Bílá nemoc dorazila i na pražskou KU!
  A obávám se, že to nebude jeden student, kdo je tam nakažen dezinformánií.
  Ten nešťastník Merc pak nadto i akutní vypatlaností ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už dáávno...Ve středověku měly univerzity určitou míru svobody,kterou si žárlivě střežily a biřicové neměli do kampusu přístup.I když by bývali panovníci i církev častokrát zájem měli.
   Dneska si SAMI studenti stěžují na "závadnou literaturu" a rektor Zima ochotně běží odstranit inkriminovaný svazek ze školní knihovny.
   (Prolomení hradeb)
   Helanov

   Smazat
 7. František Opluštil 4. prosince 2019 11:06
  Celkem nedávno tady v několika diskusích někdo vyložil "jen" názvy diplomových prací. Když k tomu připočtu to, co znám ze svého oboru, pak to není žádná náhoda. A vůbec nemá cenu se zabývat většinou "diplomových" prací z tak zvaného Západu, tam je situace mnohdy rovnou na téma satirického pořadu. Je obrovská škoda, že u nás není (nebo ho neznám) kvalitní a nebojácný satirik, který by "pronikl" mezi lidi. Podle mne by měl žně.
  Teď jsem si vzpomněl na opačný příklad, kdy dvě studentky udělaly práci o několika bylinkách a vůbec nebyla hloupá. Bohužel jsem to tehdy jen prošel a nezafixoval si. Ale možná jsou ještě výjimky.

  OdpovědětSmazat
 8. To je teda material:

  Následně pak Wagner vyslovuje myšlenku, že by Česká televize měla zvát lidi z alternativního mediálního prostředí, což lze rozporovat tím, že by to byla legitimizace šíření dezinformací, ale na druhou stranu je nejspíše pravda, že určitou logiku by to mohlo mít v tom smyslu, že jako součást veřejné debaty by tito lidé mohli přijít o svou mučednickou auru bojovníků proti systému, kterou si snaží budovat. I proto se ale lze domnívat, že by na to nejspíše nepřistoupili.

  nebo:

  Není účelem této práce hodnotit dění v Gruzii, ale je potřeba pro úplnost zmínit, že existuje i ta verze, podle níž separatisté z Jižní Osetie, součásti Gruzie, zaútočili na Gruzii, čímž vyprovokovali konflikt, do něhož se následně vložilo Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Mezi jiným při mém křížovém výslechu udal, že umí fotografovat, a to nejraději nádraží. Aparát fotografický sice u něho nalezen nebyl, ale jest domněnka, že ho někde skrývá, a proto s sebou nenosí, aby odvrátil od sebe pozornost, čemuž nasvědčuje i jeho vlastní doznání, že by fotografoval, kdyby měl aparát u sebe ... Jisto je, že dle jeho vlastního doznání jediné to, že nemá aparát fotografický s sebou, zabránilo tomu, aby nefotografoval nádražní budovy a vůbec místa strategické důležitosti, a jest nesporné, že by byl tak učinil, kdyby byl měl dotyčný fotografický přístroj, který ukryl, při sobě. Jedině té okolnosti, že nebyl fotografický aparát při ruce, lze děkovati tomu, že u něho nebyly nalezeny žádné fotografie."

   nebo:

   Já vím, nač myslíš,“ řekl Tydliták, „jenže tak to není, nikterak.“

   „Naopak,“ doplnil ho Tydlitek, „jestli to bylo, třeba to i bylo, a být to tak, pak to být mohlo, ale aby to bylo, to zas nebylo. To je logika.“

   A co z toho případně vyplývá ??

   Ne, žádné Flanderky, Tydlitáky, Urválky, pragováky devětadevadesátníky ani koaličně ochotné humanitární b.. v tom lidi pravděpodobně spíš nepoznají. Až zpětně, jako vždycky.

   Smazat
 9. Pánové držte si klobouky, jedeme z kopce. Stačí poslouchat rádio, televizíi večer nerisknu. Nesnáším Jednotnou lidovou frontu a už je to tady.

  OdpovědětSmazat
 10. Bolšáni bojovali s revizionisty jako lvové a... střídavě oblačno.Vždycky se nějací vynořili z nory,byl to boj s drakem,kterému dorůstají hlavy.
  No a s tou havlérkou je to samý.Vždycky se najdou takoví kteří nevnímají tep doby a drze si melou furt to svoje.
  Tak hlavně že se ten lítý boj dneska odehrává jen v ekonomické rovině,ne?
  (Boj o zrno je přeci jen méně drsný než ten kde už jde o ztrátu fyzické svobody.)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 11. Souhlas dnes, všichni bojují zbraněmi pomluv a za pomatené izmy minulého století. Snad jen prostředí se změnilo díky novému mediu. Žijeme v jakémsi mezidobí, kde se generují lži (jak když tiskne) a z nich se staví pyramidy "pravd" .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.