Reklama

úterý 17. prosince 2019

Navzdory již podepsané smlouvě s USA: Italská firma Leonardo podala k ÚOHS podnět k prošetření zakázky na vrtulníky

Konkurenční italský vrtulník Agusta AW 139M

Navzdory již podepsané smlouvě s USA: Italská firma Leonardo podala k ÚOHS podnět k prošetření zakázky na vrtulníky

© Sputnik / Ilia Pitalyev
17.12.2019  Sputnik
Italská firma Leonardo nesouhlasila s výsledkem tendru na nákup amerických vrtulníků pro českou armádu. Patřičnou smlouvu ministr obrany Lubomír Metnar podepsal minulý týden během své cesty do USA.


ČTK přichází se zprávou o tom, že Italové podali k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření zakázky českého rezortu na nákup dotyčných 12 strojů. Česko při přípravě nákupu uvažovalo i o italských strojích Agusta AW 139M, ale rozhodlo se ve prospěch dodávek z USA.

Jak sdělil mluvčí úřadu Martin Švanda, ÚOHS už zahájil správní řízení.

Uvádí se, že nabídka Italů byla levnější než nabídka vítězné americké firmy. Již tento týden hodlá české ministerstvo poslat první splátku 850 milionů korun.

S postupem italské firmy Metnar nesouhlasil a označil takový krok za nehorázný a neseriózní.

V materiálu se poznamenává, že Česká republika má za vrtulníky zaplatit 646 milionů dolarů, což je podle aktuálního kurzu 14,7 miliardy korun bez DPH.

Jde o dodávku osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových vrtulníků AH-1Z Viper v roce 2023. Kombinace obou vrtulníků umožňuje plnit různé mise od humanitárních a záchranných až po leteckou podporu.

Podle názoru odborníků stroje od Leonarda byly výrazně levnější, například ale nesplňovaly armádní požadavek na otestování při operacích.

„Operačně ověřený, víceúčelový vojenský vrtulník s certifikovanou výzbrojí a formou nákupu vláda-vláda nám nenabídl nikdo jiný než Spojené státy,” argumentoval volbu Metnar.

Rovněž zdůraznil, že se jeho země při nákupu chovala jako suverénní stát, a přitom postupovala v souladu s českým i evropským právem.

„Když se Česká republika, potažmo vláda, rozhodne touto formou pořizovat tyto vrtulníky, tuto techniku, je naprostá nehoráznost, aby soukromá firma tuto zakázku torpédovala,” prohlásil šéf českého obranného rezortu.

K otázce ceny a účelům


Již před jistou dobou se objevily zprávy o tom, že se plánovaný nákup nelíbil předsedovi Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěchovi Filipovi. Ten s tímto krokem nesouhlasí, jelikož jsou vrtulníky dle jeho slov předražené.

„Nemám zájem na nákupu předražených vrtulníků ze Spojených států amerických. Ještě v situaci, kdy Spojené státy americké, respektive výrobce vrtulníků, odebral výrobu z Aera Vodochody. Tak jestli chtějí něco prodávat, tak nám tady musejí nechat nějakou výrobu. Prostě takhle se obchodní partner nechová,“ vyjádřil tehdy předseda KSČM svůj názor.

Na nákup vrtulníků reagovaly i jiné osobnosti politické scény. Své k věci řekl také předseda poslaneckého klubu hnutí SPD Radim Fiala. Podle jeho názoru je tato transakce „typickým příkladem nákupu výzbroje, která není pro obranu České republiky, ale pro expedice v cizím zájmu“. Fiala poukazuje na to, že tyto typy vrtulníků jsou běžně používané při akcích Námořní pěchoty USA.

„Pokračuje degenerace armády na malý expediční sbor vybavený drahými zbraněmi ze zahraničí, které jsou dodány v malých počtech a pro případnou obranu České republiky fakticky nemají žádný význam,“ poznamenal Fiala.


24 komentářů :

 1. To je dobrý požadavek, aby ta technika byla ověřena v akci. Nikdo jiný než Amíci "akce" nedělá a neorganizuje. Nikdo jiný, nikomu neurčuje od koho si má co koupit. Jinak mi to taky připadá, že se jich napřed zeptáme, co budeme na jejich "akcích" potřebovat a Dondík Trampíček nám to bleskem prodá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kostíku,ani se ptát nemusíme.Pentagón rozpozná naše potřeby líp než Metnar a spol.
   Náš úkol spočívá v dodání potřebné hromádky oběživa.
   Helanov

   Smazat
 2. "nabídka Italů byla levnější než nabídka vítězné americké firmy"
  - za stejné vrtulníky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady nejde o vrtulníky , tady jde o peníze předané předlužené Americe.

   Smazat
  2. Nejsem právník,ani expert přes výzbroj naší armády. Nedovedu ani posoudit zda rodíl v ceně je vyvážen kvalitou, nebo vbaveností. Nenormální mi připadá, nákup 4 bojových vrtulníků, copak budeme útočit na Polsko, nebo Rakousko, či nedejpánbu na Slovensko? Další pro mne nestravitelná informace je záhadná platba.Dodávka bude realizována v roce 2023 a první splátka už tento týden v rozsahu 850 milionů Kč ? Předběžná záloha bývá uplatňována s nesolidními kupci, či jedná-li se o unikát, který je jinak neprodejný, nebo výrobce je ve finanční tísni a nutně zálohu potřebuje. Podle mne neplatí ani jedna podmínka, tak je mi záhadou,proč dopředu vyhazujeme tolik peněz,které by jsme určitě mohli uplatnit líp doma. Též budou zajímavé i termíny dalších splatek. Nechápu,proč se toho nechopi některý novinář, je to určitě téma. Vždyť nejde o žádné vojenské tajemství a armádních kulišáren už bylo habaděj.

   Smazat
  3. Boeing korporace pro zbrojeni predevsim uz skoncila. Vsecko /temer/,co USA vyrabeji jsou zmetky a starej srot v dusledku nekonecneho Zvysovani zisku se tak a vsude ve vsem pohrbivaji..
   Pomoci hrozeb pak nuti jine staty kupovat , jinak nasleduji sankce, masakry a valky ...
   Ale armady jiz konci tez take zavedenim gendrofasimsu do armady..Jako vsude rozvraceji i ti vse a spolehlive..

   Smazat
 3. Pan Radim Fiala udeřil hřebík na hlavičku.
  Vrtulníky nebudou sloužit české armádě,ale Amíkům v rámci NATO.
  A americké vrtulníky jsou s americkými vrtulníky kompatibilnější,než s těmi made in Italy.Dá rozum.
  To by tak hrálo,aby se ČR k těm dvěma % na obranu nepropracovala. :-(
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No však! To by byl pěknej pořádek, aby česká armáda sloužila České republice! Tůůůdle Slavové (otroci).

   Smazat
 4. Helo, jestli máte pravdu, pak by bylo ekonomičtější, ty 4 bojové vrtulníky zaplatit a dát Americe darem. Tak by se daly ušetřit další režijní náklady (opravy, piloti, hala, výzbroj, cvičení, přesuny, kerosin...). Ty normální asi uplatníme pro armádu i záchranáře, či stavebníky. Jinak si myslím, že naše platby za helikoptéry rozpočet USA nevytrhnou (možná až JETE, ale to až příště).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Adonisi,ty další náklady jsou už pomalu všechny v ceně!
   O opravy,piloty,pomalu o všechno se Pentagon postará.
   My budeme jenom čučet a mnout si pacičky nad tou výhodnou koupí.
   Don Corleone by to nazval raketýringem,pro naši vládu je to bezva byznys.
   Helanov

   Smazat
  2. Helo, mám rád ironii, ale trochu mi opouští smích, zrovna slyším, že se kupuje dalši Casa,asi dárek pod stromeček. Zajímavé je i financování nákupů.

   Smazat
 5. Na niekoho sa vždy dá ukázať prstom a tvrdiť - toto je náš nepriateľ. Vôbec nezáleží na tom, či to je skutočne pravda. A peniaze sa sypú tým správnym smerom - k výrobcom nástrojov smrti.
  A my už len čumíme, ako to klape - zbrojím, zbrojíš, zbrojíme ...
  Má niekto vôbec predstavu, aká veľká je marža jednotlivých svetových predajcov pri ich predaji na vrtuľníky, stíhačky, húfnice, ... (koľko z predajnej ceny je skutočná hodnota a koľko je obchodná prirážka)? Veľmi rád by som to vedel.

  OdpovědětSmazat
 6. Ten impozantní počet kusů, nám bude stejně platný jako naše bojové letouny. Možná by bylo lepší angažovat dívku na koštěti, nebo babu Jagu (pardon to bude asi Ruska) .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Já bych navrhoval vyzbrojit naši armádu rotačními praky. Skorem nic to nestojí - stačí pár starejch škrpálů na jazyk plus tři tkaničky - a je vystaráno. V každým případě by nám při obraně rupubliky byli platný víc než ty čtyři vrtulníci. Moh by se zadara vyzbrojit celej národ od deseti do předkremačního věku aniž by porušil zbrojní zákon. To by panečku čuměli na drát ty kluci machometánský... pardon, myslím ruský. To je přece náš nepřítel, žejo. Kdepák machometáni. Fuj fuj fuj! Ukládám si domácí vězení za politickou nekorektnost. Barbarští kozomrdové jsou přeci naši kámoši. Tak. A za tuhlenctu lež budu při tom zarachu klečet na hrachu.

   Smazat
 7. „Ať si převezmou ten šrot.“ Švýcarsko chce prodat americké stíhačky zpátky do USA...

  Boeing pozastavuje výrobu problematických letounů 737 MAX...

  OdpovědětSmazat
 8. Jo jo Babiš dostal v usa instrukce a teď je plní pro Český expediční sbor je počet akorát.

  OdpovědětSmazat
 9. V Polsku uvedli, že v důsledku reformy soudnictví může země opustit EU:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019121711121141-v-polsku-uvedli-ze-v-dusledku-reformy-soudnictvi-muze-zeme-opustit-eu/

  OdpovědětSmazat
 10. Ruské nasranosti a pomluvám se nedivím. Rusák utřel a kšeft má Amík, tohle rusa bolí, na rozdíl od USA, rus mimo zbraní nic nevyváží. Plyn a naftu jim dala bohu žel příroda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,55
   A52,F73,F808,F600,F602.F845......pro havlogreténa z Horních Beřkovic a jeho nefunkční BEZmozek!

   Smazat
  2. 12:36 Ty jsi daleko před Amíky co, oni sami nevědí že taková letadla dnes existují.To ti nakukal Putler co.

   Smazat
  3. Zlatá slova! Ta by se měla tesat. Taky jsem tu čet od nějakýho moudrosera, že kam Rus vstoupí, sto let tráva neroste. No, to je pravda. Neb místo ní zasejí pšenku. Jo, to "bohu žel" se mi taky moc líbí. Buď tam dejte velké "B", nebo to scukněte, mysliteli. No, když nic nevyvážej, tak nic nevyvážej. A Amíci hupsaj do vesmíru z trampolíny, Sputnik vystřelili z katapultu, ovoce a obilí roste v Rusku divoce jako u nás lebeda, a ruští literáti jsou zamaskovaní Amíci, ajnštajne.

   Smazat
 11. Taliani jednoduse nepochopili , ze CR , jednoduse chce zaplatit USA, vypalne a chce dat penize prave USA !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.