Reklama

pátek 13. prosince 2019

Nelegální pistole ČZ 75 za 20.000 Kč a náboje za 10 Kč – to je realita v ČR

Pistole CZ 75 ráže 9 mm
Pavel Opl
13.12.2019  SvobodnéNoviny
Říká bývalý policejní rada Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování. A dodává : Nechte lidem legální zbraně. Snažit se zlikvidovat legální držení zbraní je naprostý nesmysl.


Rozhodl jsem se napsat tento článek v reakci na aktuální tragickou událost v Ostravě, kdy vyšinutý jedinec postřílel z nelegálně držené zbraně šest nevinných lidí, kteří měli tu smůlu, že byli ve špatný čas na špatném místě. Takový čin je nepochybně otřesný a je bohužel realitou, že tomuto nelze v podstatě předejít.

Již několik let s velkou nevolí vnímám snahu řady evropských politiků odzbrojit obyvatelstvo. Jde o slušné lidi, bez kriminální minulosti, kteří museli prokázat zdravotní a odbornou způsobilost k tomu, aby mohli zbraň legálně vlastnit. Vše pozitivní je umocněno tím, že velkou řadu těchto lidí tvoří bývalí pracovníci rozličných ozbrojených složek, sportovci a myslivci, kteří si se zbraněmi rozumí více než dobře a rozhodně bych je nepodezříval z úmyslného kriminálního zneužívání zbraní, které mají v držení. Samozřejmě, ojedinělý exces se stát může, ale to rozhodně není důvod, plošně odzbrojit slušné lidi, kteří zbraň chtějí mít a splňují dnes platná zákonná kritéria.

Snahy řady politiků a některých rádoby odborníků, kteří pod různými legendami tvrdě prosazují plošné odzbrojení občanů na našem kontinentu jsou v lepším případě hloupé, v horším případě jde o zlý úmysl a je na místě otázka, proč se tak ve skutečnosti děje. Nejsem příznivcem laciných spikleneckých teorií, ale obavy jsou na místě, protože rozumné vysvětlení tyto snahy nemají.

A dostávám se k realitě v oblasti možnosti nelegální dostupnosti zbraní v naší republice. Jde o realitu, se kterou jsem se profesně léta střetával. Výborná pistole ČZ 75 (a její mutace) ve velmi dobrém stavu se nechá pořídit za 20.000 Kč a náboje k ní za 10 Kč/kus. Dráž to stojí již od dalších překupníků v řadě. Samozřejmě se dají sehnat i staré „klumpy“ všech značek a ráží i za mnohem méně, ale stav těchto zbraní je velmi nebezpečný pro nelegální držitele, což si zjevně neuvědomují. Nelegálně se dostat k ručním střelným zbraním (krátkým i dlouhým) není v naší zemi vážnější problém a částky na jejich pořízení nejsou nikterak velké. S nadsázkou lze konstatovat, že by si takto mohl pořídit nelegální zbraň doslova každý. Samozřejmě nelegální prodej a nelegální držení zbraní je trestným činem a je to naprosto v pořádku.

Nechme tedy slušným lidem možnost vlastnit a mít v držení legální zbraň a nevhánějme je do rukou organizovaného zločinu v oblasti nelegálního obchodování se zbraněmi. Zákazy nic moc neřeší a v této oblasti by určitě nic dobrého nepřinesly.

Mimochodem, pokud by v Ostravě na místě byl někdo z přítomných s legálně drženou zbraní, tak obětí vraždícího vyšinutého jedince mohlo být podstatně méně.

Bezpečnostní situace na celém našem kontinentu se rapidně zhoršuje a o smrtelných napadení zcela nevinných lidí média informují prakticky každodenně. Pokud se slušní lidé nebudou moci adekvátně a legálně bránit těmto vražedným monstrům, jak si to politici zodpoví ?16 komentářů :

 1. “Pokud se slusni lide nebudou moci adekvatne a legalne branit”......za to hlavne zde nese odpovednost nase “Zaba na prameni” ....... jmenem JUSTICE.....!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jak si představujete, že by měla justice působit v oblasti držení zbraní jinak než dnes? Myslím, že zákony v Česku v této oblasti jsou celkem dobře postaveny a vedou k tomu, že u nás neexistují masoví vrazi-střelci jako např. v USA. Jinak to, že střelbě mohl zabránit ozbrojený člověk, je mýtus, který popřeli mnozí odborníci. Onen jedinec by musel reagovat rychle, během vteřin, což často nejsou schopni v neočekávaných situacích ani trénovaní příslušníci ozbrojených sil. Navíc by musel překonat to, že střílí na jiného člověka. Kolik lidí u nás legálně (armáda, policie) v praxi zabíjelo jiné lidi? Když tak přemýšlím, nevzpomínám si ani na jeden případ z USA, kde by ozbrojený člověk zabránil jinému ve vraždění a to jsou tam mezi lidmi stovky milionů zbraní. Musela by se prostě sejít spousta náhod, aby ta obrana vyšla.

   Smazat
  2. Podle medií trval útok 2 min. 20 sekund. Chcete nám namluvit, že za tuto dobu není člověk, byť netrénovaný, schopen vytáhnout zbraň a jakž takž zamířit? Zkuste si to doma s pohledem na vteřinovku kuchyňských hodin nasimulovat. I kdyby mu to trvalo dlouhou jednu minutu, mohla být mrtvých pouze polovina.

   Smazat
  3. Ještě k Toto 9:30. Máte zvláštní způsob myšlení, když píšte, že by člověk musel překonat pocit, že střílí na jiného člověka. Takže varianta čekat, až na Vás přijde a útočník Vás zastřelí, je dle Vás lepší???

   Smazat
  4. Nejsem hlupák,abych tvrdil,že neztuhnu strachem,ale pokud ne,ohled k vrahovi mě nezdrží ani vteřinu.

   Smazat
  5. Řekněte mi vážení diskutující, kdo z držitelů legálních zbraní běžně navštěvuje lékařská zařízení ozbrojen. Myslím, že snad nikdo... Mluvím i z vlastní zkušenosti.
   Tak přestaňte proboha filozofovat a zapněte zdravý rozum.

   Smazat
 2. Pokud může policie a další ozbrojené složky mít zbraně a pokud máme demokracii a svobodu , musí mít také občan, který splní podmínky , právo se ozbrojit!! Přesně je toto právo popsáno v Ústavě USA , kde nechci USA glorifikovat, ale tady měli zakladatelé USA pravdu a je nutné se také hluboce zamyslet nad tímto právem u nás!! Jenom totalitní moc se bojí vlastních ozbrojených občanů! Ve Švýcarsku,kde je vysoká míra demokracie , mají dokonce skoro všichni muži , kteří byli na vojně , doma i těžké zbraně / kulomety a RPG / , aby se mohl stát při napadení okamžitě bránit a nejsou zde nějaké fatální případy zneužití těchto zbraní!

  OdpovědětSmazat
 3. Nejsem tak hr, souhlasím s legalizací domobrany z řad záloh armády, kteří by vlastnili nutnou výzbroj doma, účastnili se kontrolním cvičením a podléhali kontrole zdravotního stavu. Dokonce by byl na místě i finanční paušál. K těmto profesionálům budu mít vždy důvěru a pravděpodobně budou zapotřebí. Varianty lze okopírovat ze zahraničí. K různým amatérským skupinám i k členům mysliveckého svazu, takovou důvěru nemám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U myslivců mám někdy pocit, že chodí lovit jeden druhého. Mimochoden zajíce, nebo bažanta už jsem neviděl léta.

   Smazat
  2. Kostěji souhlas, nechtěl jsem bonzovat, mám mezi myslivci kamarády a řada z nich jsou féroví, ale několik svátečních a zasloužilých členů jim dobré jméno kazí. Navíc je tu nový faktor drog, který podle mne je v úplném rozporu s právem každého nosit zbraň.

   Smazat
 4. Adonis to je hezké ale na nic už nejsou peníze a ti co nás ohlodaly na kost nám nic nedají natož na vyzbrojení občanů. Je zajímavé že ta Gréta nevystupuje proti válkám a zbrojení které podle mě nechává ze všeho největší uhlíkovou stopu. Asi si je vědoma že by se její dny rychle sečetly.

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo bude chtít vraždit tak si dobré místo na to najde a zbraň si sežene usa je toho příkladem tam se vraždí furt.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:52
   Ano, každý argument je vyvratitelný, i obyčejný nůž nebo auto jsou dokonalé vraždící prostředky, ale přesto si myslím, že je namístě, omezit co jde.

   Smazat
 6. Pokud bude možnost sehnat si zbraň nelegálně, tak by měla být možnost sehnat si jí legálně. A to s minimem omezení, čistý tr. rejstřík, psychotesty a nazdar. U příslušníků armády a bezp. sborů ani to ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto by platilo,pokud by vše fungovalo skutečně demokraticky - lidsky dle zdravého rozumu.Bohužel vše je vzhůru nohama. Veřejnoprávní média nás denodenně přesvědčují co si máme koupit,myslet a vědět.Školství taktéž vychovává nepoužitelné nevzdělance, ale titulů mají dost-genderplán je plněn.IQ pro poslušné otroky.

   Smazat
 7. No autor se pohybuje v nějakém prostředí, nevěřím tomu,že nějaký magor nebo zoufalý člověk bude bez kontaktů a znalostí běhat po ulicích nebo internetu a shánět nelegální zbran.Tvrzaní,že velká část starých zbraní je nebezpečná je také lež ,maximálně,že by občas nevystřelila,nevím co by se se starou zbraní za léta mohlo stát,samozřejmě pokud není zeslabená TOTÁLNÍ korozí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.