Reklama

pondělí 9. prosince 2019

Proč je plynovod Síla Sibiře pro USA nebezpečný


Ljuba Stěpušová
9. 12. 2019 pravda
Globální spolupráce mezi Moskvou a Pekingem v oblasti energetiky vypadá logicky, pro USA je to nebezpečný scénář, protože sjednocuje "soupeře". Zbigniew Brzezinski rok před svou smrtí varoval, že "nejnebezpečnějším scénářem" (pro USA) se stane "velká koalice Číny a Ruska, které nesjednotila ideologie, ale společné křivdy". Demokraté a republikáni v USA, kteří se navzájem rvou jako psi, jsou dnes spojeni jednou věcí - chápáním toho, že jejich hlavními "strategickými protivníky" jsou Rusko a Čína.


Když o tom ve dne v noci mektá establishment takové jaderné mocnosti, jako jsou USA, usiluje vedení dalších dvou o sjednocení, což je logické. Posílení "velké koalice" přispívá budování společné infrastruktury. Po otevření prvního mostu přes řeku Amur minulý týden , který spojuje Blagověščensk s Chej-che a je určen k přepravě 4 milionů tun zboží ročně, zahájili prezidenti Putin a Si Ťin-pching 2. prosince provoz plynovodu Síla Sibiře, který bude přečerpávat 38 miliard kubických metrů plynu ročně ze sibiřských nalezišť na severovýchod Číny.

Projekt byl schválen dohodou z roku 2014 mezi společností Gazprom a Čínskou národní ropnou společností (CNPC). Celková délka potrubí je více než tři tisíce kilometrů. Celková částka smlouvy na 30 let činí 400 miliard dolarů. V prvních letech bude objem přečerpávaného plynu činit 10 miliard kubických metrů paliva ročně. Výstup na plnou kapacitu je plánován na rok 2025. Podle oficiálních údajů Číny v roce 2018 země spotřebovala 276,6 miliard kubických metrů zemního plynu, z čehož asi 45 procent bylo dovezeno. To znamená, že plynovod s výstupem na projektovou kapacitu zvýší dovoz o 30%, což je významný ukazatel, protože v posledních letech v Číně roste poptávka po zemním plynu.

Diverzifikace dodávek (LNG i potrubím z Turkmenistánu) zvýší energetickou bezpečnost Číny a usnadní její jednání s Ruskem ohledně dalšího rozšiřování spolupráce. Podle hodnocení ředitele společnosti Gazprom Alexeje Millera bude Čína k roku 2035 potřebovat 80 až 110 miliard metrů krychlových ročně a probíhají již jednání o druhé větvi Síly Sibiře.

Rusko nevylučuje ani možnost dodávek LNG do Číny prostřednictvím Baltského závodu LNG v Leningradské oblasti s kapacitou 19 miliard kubických metrů ročně a závodů Novateku: Arktiku LNG-2 na Gydském poloostrově s kapacitou 19,8 milionu tun zkapalněného plynu ročně, v němž CNPC vlastní 20% podniku, a také Arktiku LNG-1 na nalezišti v Jamalo-něneckém autonomním okruhu. Podle hlavy Novateku Leonida Michelsona to poskytne dalších asi 20 milionů tun LNG ročně.

Síla Sibiře je průlomový projekt

Jak řekl Pravdě.Ru výkonný viceprezident, profesor Ruské státní univerzity ropy a zemního plynu I. M. Gubkina Valerij Bessel, Síla Sibiře je naprosto průlomový projekt. Čína potřebuje pro svůj neustálý hospodářský rozvoj stále více energie a zemní plyn bude jistě jedním z nejperspektivnějších zdrojů energie v 21. století, poznamenal expert.

Podle jeho vyjádření pouze Rusko disponuje podstatnými zásobami plynu v blízkosti Číny, takže velký zájem Číny dovoz z Ruska je logický. Z našeho pohledu je zájem o dodávky do Číny také logický "v kontextu nadcházejícího tvrdého boje s USA na evropském trhu s plynem", uvedl Valerij Bessel. Čína je přece naším politickým partnerem, jedním z mála těch partnerů, který zůstává naším partnerem, navzdory všem sankcím.

"Vytváříme jeden za druhým projekty na zkapalňování zemního plynu, což bude velmi konkurenceschopné, můžeme budovat větve jednu za druhou v rámci již vybudovaného technologického koridoru (Síly Sibiře). Dříve nebo později budeme moci do Číny dodávat 250 až 300 miliard kubických metrů", řekl Valerij Bessel.

Za tímto účelem bude podle něj nutné vybudovat potrubní systém přes Altaj pro přepravu jamalského plynu. "Zatím je veškerý jamalský plyn, veškerý plyn ze severu Ruska (z Nadymu, Urengoje, Jamalu) samozřejmě orientován do Evropy". Pokud vybudujeme plynovodní systém přes Altaj, bude tento problém také vyřešen. Je to absolutně správný strategický průlomový projekt", uzavřel expert.

Ať už je to křivda nebo "nekřivda", co spojuje Rusko a Peking, ale na pozadí nelogického chování Donalda Trumpa, který přijímá protičínské zákony ohledně Hongkongu, a neustálého agresivního chování NATO vůči Rusku, proroctví Brzezinského o tom, že "velká koalice Číny a Ruska" bude pro USA nejnebezpečnějším scénářem, se stává realitou.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová5 komentářů :

 1. Severní proud 1 má kapacitu 55, po dokončení SP2 110 miliard kubíků.
  Takže tenhle plynovod je zatím dost malý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:49 Zmluva podpísaná na dodávky 38 miliárd m3 na 30 rokov je málo????

   Vymazat
 2. Pro 14:12.Zloducha z Trumpa dělají poplatní novináři a nespokojení demokrati.Totéž je s Putinem,Zemanem,Orbánem,Salvinym,Babišem atd. To je ta západní demokratůra.Pokud se nepodaří volby zmanipulovat dle plánu " ELITY" .

  OdpovědětVymazat
 3. Pro svět skvělá zpráva pro rádoby světovládce z usa špatná zpráva více špatných zpráv pro ně.

  OdpovědětVymazat
 4. Ještě info: USA byly založeny v roce 1776 sloučením 13 kolonií V. Británie (Kanada se nepřidala, patří pořád pod V.B., hlavou je tam jmenovaný guvernér)a v článku je uvedeno (2017), že za dobu existence byla USA ve válkách 241 let, bez válek pouze 27 let.
  ---V rezervaci se ptali náčelníka indiánů, co si myslí o migrantech v EU? "Také jsme migranty vítali a jak jsme dopadli vidíte".----
  22. února 1819, Spojené státy koupily Floridu ze Španělska.
  Spojené státy obecně nakupovaly více než 50% svého území. od koho si Spojené státy zakoupily 50% svého území? Přišli na cizí zemi, zničili domorodé indické obyvatelstvo, zbili zbývající do rezerv a nyní se chlubí svou falešnou demokracií!
  Protože pokud jste něco koupili - je to vždy vaše, a pokud jste něco ukradli - je to vždy cizinec.

  Nejprve Ukrajinu oškubou a okradou do poslední hřivny a potom si za ty nakradené peníze celou Ukrajinu zprivatizují, ošéfují, ovládnou a nakonec koupí. A ukrajinský gój na to bude tupě civět a zírat, přičemž nebude vědět, která bije a ani to, kde je sever. Takové hezké ukrajinské “chucpátko”, o kterém se jednou budou vyprávět legendy o tom, jak mohli být Ukrajinci tak blbí.
  No, jenom aby se totéž jednou nevyprávělo o Češích, o Slovácích, o Němcích, o Polácích a o mnoha dalších, protože Ukrajina je jenom špičkou ledovce zotročených, okradených a obelhaných národů o tom, kdo řídí jejich státy a národy, kdo řídí jejich státní rozpočty, kdo řídí ekonomiky, banky, média, soudy, parlamenty, politické strany, opoziční strany, velké alternativní strany a zejména migraci.


  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.