Reklama

pondělí 2. prosince 2019

Sedm pragováků z českého parlamentu a jejich pokusný balónek

https://www.facebook.com/top09cz/videos/455260975191623/
Ivan David
2. 12. 2019
Skupina sedmi poslanců prohlásila, že stvořili jakousi "Pražskou výzvu k informační odpovědnosti" adresovanou americkým zákonodárcům, aby je přesvědčili, že mají vymezit legislativní mantinely sociálních sítí tak, aby se jimi nemohlo šířit to, co se těmto českým zákonodárcům nelíbí. Oni sami tomu říkají dezinformace. Definici pojmu dezinformace samozřejmě neposkytli. Za daleko nejzajímavější na celé této politické epizodě se mi zdá otázka, co je to vlastně za nápad. Je to výplod spolčení neřízených střel, nebo "pokusný balónek" jako úvod do široce koncipované akce?

Stručně si řekněme, že ač se zaklínají tím, že nechtějí cenzuru, o nic jiného než o cenzuru jim nejde. Prostě chtějí zabránit šíření zpráv, které se jim nehodí a názorů, které jsou jim nepřátelské. Není to nic nového. Cenzuru zaváděly různé režimy proto, aby zajistily své neměnné trvání. Cenzura je v příkrém rozporu se svobodou slova, jako základního demokratického práva. Podvratný živel Karel Havlíček Borovský to správně vystihl konstatováním, že mu úplně stačí možnost vydávat noviny a nic jiného nepotřebuje. Zabránění šíření nepohodlných zpráv je útok na demokracii a každý kdo to provádí, páchá zločin proti demokracii. Argumentace, že je přece třeba bránit "naše hodnoty" není nová, každý režim hájil své hodnoty, monarchie, fašisté, komunisté i "demokraté". Vychvalovaná První republika převzala bezostyšně potlačovací aparát z Rakousko-Uherska (s výjimkou příliš profláknutých vedoucích kádrů) a také cenzuru pěstovala velmi zdatně, protože přece všichni máme rádi "naši demokratickou republiku". I minulý režim trval na tom, že "republiku si rozvracet nedáme", ale dal, protože cenzura nakonec nestačila.

Samotné tvrzení, že jim nejde o cenzuru, je tvrzení evidentně lživé, je to desinformace a navíc velmi naivní. Jde jim o omezení svobody slova a to prostřednictvím státu (USA) uplatňováním regulace médií. Že chtějí bojovat proti cizí propagandě? Ano, jistě, to je podstata cenzury. Vadí jim nenávistné projevy? Pak nemají nenávist provokovat svým chováním a starat se, aby bylo mezi občany více spokojenosti a méně frustrace. A hlavně by se sami neměli nenávistně projevovat.

Hrozící konec vlády jedné party

Cenzura je projev slabosti, výrazem vědomí úpadku vlastní obliby a strachu o vlastní budoucnost. Spokojených občanů není třeba se obávat. Situace se mění, a po třiceti letech demokracie, zdá se, to bez cenzury nepůjde. Konání dobra podle jejich představ se přestává líbit. Mají to těžké chlapci a děvčata. Doba šíření vůle panstva vybubnováním na návsi pominula. Rozhlas po drátě, a kontrolovatelnost všech médií je pryč. I když mají pevně v rukou údajně "veřejnoprávní" média a jejich lidé vlastní rozhodující objem tisku i elektronických médií a zaměstnávají své pisálky, kontrola se pomalu vymyká z rukou.

Osvědčenou metodou je zastrašování. Vedle "předposrané masy" je stále ještě dost lidí, kteří jsou neukáznění a nevědí, že by neměli "hřešit ústy ani sluchem, blahoslavení jsou chudí duchem". Dnes přece není těžké zjistit, co kdo čte a poslouchá, není třeba, jako za Protektorátu cedulky: "Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí, nebo i smrtí". Jenže tady působí jiné fenomeny, držitelé moci se musejí tvářit jako demokraté a nemohou upřímně říci: "Musíme zavést cenzuru, protože hrozí, že vypadneme ze Sněmovny a přijdeme o moc!" Kromě toho, kdo věří oficiální propagandě vypadá jako blbec a přibývá lidí majících důvod pochybovat a chtít změnu, i když nevědí jakou. Platí to, co jsem slyšel v listopadu 1989 na Václavském náměstí od ustrašené ženy: "Teď už nám nemohou nic udělat, když je nás tolik..."

Scénář, osoby a obsazení, režisér...

Zajímavější je realizace a prezentace nápadu "sedmi pragováků"*/ tohoto režimu. Každá zúčastněná strana byla zastoupena jedním poslancem, a to nikterak zvlášť významným. Zúčastnily se všechny politické strany krom KSČM a SPD, které o cenzuru nestojí, ba právě naopak, a také by jim neprospěla, neboť by byla namířena proti nim. Tyto strany jsou pokládány za antisystémové, ačkoli KSČM drží vládu a SPD lpí na demokracii. "Pragováci" jsou tedy členy "systémových" stran. Prohlédl jsem si snad dost důkladně webové a facebookové stránky těchto "systémových" stran, a nikde jsem nenašel zmínku o "Pražské výzvě". Psát do amerického Kongresu je, zdá se, rutinou. Ani samotnou tuto výzvu jsem nenašel.

Že by to "pragováci" dělali na vlastní pěst? Každý oslovil "svůj kontakt" do další politické strany a vše činili bez vědomí a dost možná proti vůli vedení těchto stran? Proto se vedení stran tváří jakoby nic? To asi těžko... Vše nasvědčuje tomu, že jde o takzvaný "pokusný balonek". Byl vypuštěn, a teď se čeká, co se stane. Hlavní signatáři jsou "hrdinové", kteří první vylezli ze zákopu. Motivací jim je pevné přesvědčení a možná i pochvala před nastoupenou jednotkou. A v případě úspěchu možná kariérní postup. Z uvedeného dále vyplývá, že ony strany si nejsou až tak jisty. Prosazování cenzury je velká sviňárna. Být si strany jisty, že je to nepoškodí, šly by do toho natvrdo a s velkou parádou. A už dávno.

Za opatrností je obava, co to udělá s preferencemi. TOP09 a Starostové (a také KDU-ČSL) riskovat musejí a bojují o tvrdé jádro zastánců úplně jiných hodnot než demokracie. Pro ČSSD zastoupenou dokonce místopředsedou Veselým je akce velmi riskantní, jenže oni už dávno ztratili pud sebezáchovy. ČSSD ztratila identitu a je k nerozeznání od jiných. Zmizel tedy důvod volit právě ji. Pirát Bc. Lipavský je ovšem fanatik, mohu-li užít jeho slovníku, je to kreatura ZDE, strážce "Evropských hodnot" pornoherce Jandy. O Bžochovi z ANO jsem v životě neslyšel, může být v případě neúspěchu obětován. Autor knihy "Vlasovci v boji za Prahu" Pavel Žáček je také dobrý reprezentant ODS, i když ne tak výrazný, jako Pavel Novotný bojující jinými prostředky za stejnou věc.

Skromná prezentace ambiciózního cíle

Zajímavé je, že se o věci jen velmi krátce zmínila Česká televize ZDE, která zdůraznila, že se akce zúčastnily všechny strany kromě KSČM a SPD. Děkujeme. Stejně tak Aktuálně.cz ZDE. To informovalo, že: "S široce medializovanou kritikou technologických společností vystoupil minulý týden britský herec Sacha Baron Cohen, který Facebook a další firmy označil za "největší propagandistickou mašinerii v dějinách". Uvedl, že kdyby Facebook existoval ve 30. letech minulého století, mohl by nacistický vůdce Adolf Hitler pomocí sociální sítě šířit reklamy o svém "řešení židovské otázky". Americké zákonodárce vyzval k jejich přísnější regulaci a změnu algoritmů, které dnes podporují šíření lží a nenávisti."

Herec je, zdá se, jakousi grétou cenzury. Je patrně příliš nevzdělaný na to, aby věděl, že „řešení židovské otázky“ naopak nacisté tajili. A o schůzi u jezera Wannsee 20. 1. 1942 jsme se dozvěděli jen díky nekázni jednoho z účastníků, který nezničil zápis. Naopak bojovník za zveřejnění podobných tajných správ Julian Assange, zřejmě bude potrestán, protože chtěl seznámit světovou veřejnost s "konečnými řešeními" našich životů, které nemáme znát, a které nejsou teorií, ale praxí spiknutí a nejsou desinformací, ale jen informací.

Nebude-li pokusný balónek propíchnut, "všichni dobří demokraté" vylezou z děr a začnou zvolna pronásledovat neukázněné občany s úplně nesprávnými názory. Ale je dost možné, že celá věc zapadne mezi lapáliemi všedního dne, protože pokus bude vyhodnocen jako neúspěšný.


*/ "99 pragováků", tedy zaměstnanců pražského podniku "Praga" podepsalo před padesáti lety 18. července 1968 dopis do Sovětského svazu, jimž se domáhali pomoci proti nastupující "kontrarevoluci".

30 komentářů :

 1. TOP09 má výzvu na na FCb. Což jsem ráda. Alespoň je vidět co jsou zač. TOP09=0,9%

  OdpovědětSmazat
 2. Odpovědi
  1. Je to ještě horší...Bolšáni se za cenzuru přecijen styděli a svoje nechutné praktiky neprobírali ve veřejném prostoru...Dneska se věrchuška nežinýruje cenzuru chválit,elfové (práskači) jsou duchovní elitou národa.
   Helanov

   Smazat
  2. Jakýpak zase? Lítáme v tom furt! Teď to jenom chtějí podšprajcovat.

   Smazat
 3. Špičkoví představitelé lokajství. Nic víc...

  OdpovědětSmazat
 4. No normalne jsem temer padl od smichu z postele.
  Pobavi.

  Termin - zvaci dopis, pouze z Atlanticke strany.

  Vedi vubec, ze ty technologie vlastni technici?
  Neee. Mame kvadro, kravatku, rekneme milion slov o demokracii a zadame - CENZURU.

  Vedi vubec, jaky ma svetonazor Ellon Musk? Nebo kazdy jiny tvurce?

  Ti kravatou priskrceni, o sve nabubreli ego opreni, pricmrndani, sedm partajni nicky,..

  Tak smesni, sami sobe, dalsi trapnost, ostuda a nic.

  V prekladu:
  Vlezem vam i do p...e, jen nas spaste od toho, co jsme cely zivot vykonavaly. My ne, to vy.

  Vy mate tu drzost, zadat techniky, kteri vas nesnasi o nejake zasahy?

  Vracim se k terminu - dozicky zamek. Nevite jak funguje.
  Smartfone mate, neznate principy komunikaci, NO SIGNAL a muzete si vlastni blbost - vyfotiit.

  A uz vubec neznate pojem - elektrocentrala, rozvodni sit.

  Tak, 7 partajni egoiste, sup na stromy, kravaty zboznoval i Saakasvili, dobrou chut.

  nobody

  OdpovědětSmazat
 5. Jeste jednou jsem na to koukl, smich posiluuje i branici.

  Takze, mudrlanti.
  Ellon i Mark, proc ne - spolecne, vas mozna odpravi na Mars a tentokrat se misto autaku urcite trefi.
  Zaletate si, kdyz uz letate.

  A tam muzete nejak, na pikosekundu - premyslet.

  nobody a omlouvam se za vstup, jejich blbost je normalne na urovni termonuklearniho, motyla s zivotnosti jeden den.

  At, hezka prezentace, ze?

  OdpovědětSmazat
 6. A Juliana musi pustit.

  Ja jen tak, at uz dozije v klidu.

  Pevne verim, ze ho za nejakou dobu, propusti.
  Toto neni zadny utok, od doby jeho zadrzeni na Ekvadorske ambasade, kazdy hromadil ne dezinformace, informace.

  Diky Ivane

  OdpovědětSmazat
 7. vsadím se, že se jim to i povede, protože ti, kteří drží moc chápou, že už to mají nahnuté a udělají vše pro to, aby svůj konec oddálili

  OdpovědětSmazat
 8. Čeští politici žadoněj u amerických zákonodárců,že chceme víc cenzury...
  Doufám že se probudím ze špatného snu,nebo že někdo řekne APRÍL...Kristova noho,tohle jsme FAKT chtěli, když jsme cinkali!?
  Je to jako zlej sen,pro mne je svoboda slova základní evropská hodnota, člověk který má zalepená ústa je míň než zvíře.
  "Nesouhlasím s tím co říkáte,ale budu bojovat za to,abyste to mohl říkat."
  (Voltaire)
  Ke komu vzhlížej tihleti šmejdi si netroufám odhadovat.
  Bléééé
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:03!
   Když se povinně cinkalo klíči (kdo necicinká není čech), tak jsem byl tak slabučký, že jsem klíče ani nezvedl.
   Valašský staříček vyléčený ze současného korporátního marasmu pravidelnou konzumací valašského penicilínu (důvěryhodný medikament a hlavně všestranně účinný).

   Smazat
  2. @19:25

   2x jsem byl v senku, primo v Kloboukach, s zenou i spal.
   Nadhera, no neprehanet, ty slivovice:)

   A zadny penicilin v tom neni:).

   Jiz lepsi, Valasky ryzlink.

   Ty, Ty, Ty:)

   Smazat
 9. Takhle nějak si představuji chování poslanců parlamentu suverénního státu. Z jednoho chomoutu do druhého a pěkně táhnout.

  OdpovědětSmazat
 10. Především bojují za svobodu ! Cožpak nechápete, že pro ně je
  nápis vpravo nahoře,na titulní straně NR diskriminující?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sice, ja to mam vlevo:),

   no muzou jit akorat tak...
   Ponecham na doplneni, kazdemu.

   At se certi, termin - sebereprentace, nebo beeeee? Ja kdo chce.

   Smazat
  2. Nezapominejme - Nova republika.

   Tak, to ma byt prioritou. Nezavisle, zda to ma nekdo vpravo, levo...

   Nebo proste - primo.

   Smazat
 11. Aspoň člověk ví s kým má tu čest aby si někdo nemyslel že demožumpa a pyjáti jsou demokraté.

  OdpovědětSmazat
 12. Čína zavedla sankce proti USA:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019120211041141-ministerstvo-zahranici-ciny-cina-zavedla-sankce-proti-usa/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prituhuje i nam:

   https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nahnevana-cina-se-msti-zrusila-cesko-cinske-obchodni-forum-40305627

   Smazat
 13. Nezdá se vám, že svět doslova zešílel? To, že poslanci parlamentních stran volají po cenzuře, do tohoto bláznivého mumraje patří. Stejně tak už téměř 30 let se táhnoucí spor mezi naším státem a firmou Diag Human, který začal tím, že ministr zdravotnictví napsal ve své podstatě pravdivý dopis, v němž zmíněnou firmu nechválil, ale české daňové poplatníky to může stát cca 15 miliard korun. Důkazem právní jistoty v tomto světě, že v téže věci český stát v některých státech soudní při vyhraje, v jiných je odsouzen k zaplacení nepředstavitelné částky za údajné poškození údajně dobrého jména firmy a tím pádem neuskutečněné zcela jistě ziskové kšefty s krevní plazmou. Do toho si přimíchejte blbnutí kolem nelegální migrace, školení vědců a světových politiků 16-ti letou autistickou Grétou atd.atd. Opravdu je neskutečný zázrak, že se naprostá většina lidí ještě nezbláznila a je schopna zvládat strasti i slasti běžného života. Jak dlouho ještě ale budou zkoušet naši trpělivost?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://www.czechfreepress.cz/amerika/oligarchove-zhavaruji-system-aby-se-zbavili-trumpa.html
   Šéf kľúčového analytického útvaru jednej nemenovanej Rockefellerovskej banky, ktorý sa zaoberá budúcom vývojom, hovorí: čaká nás gigantická ekonomická svetová kríza, ale nebude len finančná, jej dôsledkom budú davy ľudí, ktorí budú zúrivo putovať ulicami a budú ničiť všetko okolo seba. Politické elity zlyhávajú a dochádza k impaktu spoločnosti do vnútra, to všetko bude začínať kolapsom finančného sektora a prerastie všetkými súčasťami spoločnosti. Odhadovaný čas? rok 2020!

   Smazat
  2. 18:44
   Ten kolaps je úplně reálný. Je řada skupin obyvatelstva, které během tří dnů od přerušení dodávky elektřiny se ocitnou v krizi . Nenápadně v naší společnosti vegetují alkoholici, kuřáci (dejme tomu že jen tabáku) uživatelé opiátů (tramal proti bolestem) a podobní , kterým výpadek elektřiny
   vyvolá abstinenční příznaky. Tito lidé (znovu upozorňuji na nenápadné chronické kuřáky) jsou zdrojem nepokojů v situaci, kdy nefunguje telefonní síť, obchody jaou zavřené a blbci, kteří při výpadku elektřiny rozsvítí svíčky, vyhoří.Kolik vody máte v rezervě_?

   Smazat
 14. Dopis skupiny českých poslanců 🇨🇿 členům Kongresu USA 🇺🇸, ve kterém odmítají volání některých svých kolegů po zavedení cenzury.

  Upozorňují, že čeští poslanci, kteří v dopise Kongresu USA zavedení cenzury požadují, nemluví jménem České republiky !

  https://www.facebook.com/jiri.ovcacek1979/posts/2571833776218123

  OdpovědětSmazat
 15. Nikdy v životě jsem toho moc nenapsal a tak mi ta gramatika moc nejde. Jsem jen maturant v 62 roce ale s matematikou a to je také logika. Proto jsem už v 89 ihned věděl že ta změna je vlastně skok zpět. V žádné partaji jsem nebyl a socializmus jsem bral jako vývojovou etapu. Do dnes nechápu jak si většina lidí mohla myslet že jim bude líp v kapitalizmu, když všichni věděli že je to v podstatě parazitizmus který profituje z parazitování na celém světě. Za třicet let si vytvořily pozice pro celé svoje rodiny ve státním aparátě a myslím, že volbami to nepůjde změnit. Podporovat tento systém mohl jen morálně narušený člověk.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. praděda:
   Alespoň jste zažil 60. léta jako dospělý a máte možnost srovnání. Svého času jsem měl obavu z nástupu generace, která v životě viděla už jen upadající normalizaci a nic lepšího si ze svého mládí nepamatuje. Ta právě přichází..
   James Krapfl se naučil česky natolik, aby mohl vyzpovídat několik pamětníků ´89 a zjistil, že o kapitalismus celkem nikdo nestál (Revoluce s lidskou tváří). Ovšem socialismus pohřbila Biĺak-Jakešovská interpretace,která nakonec v připravovaných zákonech (zákon o státním podniku) měla nakročeno privatizačním směrem.Antipatie části veřejnosti, vyvolaná čistkami po roce ´68 a ztráta podpory SSSR,který si Bilakova parta pozvala proti vlastnímu lidu, namísto toho, aby politicky obhájila přítomnost sovětských vojsk před občany, otevřela přítomnost pirátům. Veřejnost - pro své pohodlné vládnutí - umlčeli, proto bylo převzetí moci piráty tak snadné. Dnes mají ovšem ze stejných důvodů (chybějící podpora veřejnosti) strach ze změny, jako Biĺak...

   Smazat
 16. Správný nadpis toho článku měl být: Sedm protinárodních, řiťolezeckých, hloupých parazitů z českého parlamentu vyzývá americké kongresmany, aby podpořili zavedení cenzury, což je pro každého slušného Američana přímo kacířské slovo - v rozporu s 1. dodatkem americké ústavy - freedom of speech. Tito burani ukazují svoji omezenost a dělají ostudu naší zemi.

  OdpovědětSmazat
 17. Klasika, Babiše bonzneme Bruselu a cenzuru ať za nás vyřeší taky jiní.

  OdpovědětSmazat
 18. Zvací dopis a internacionální plmoc. Nihil novi sub sole.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.