Reklama

sobota 28. prosince 2019

Steigan: Norsko platí NATO miliardy za výmluvy o „ruské hrozbě“!

Jiří Kouda
28.12.2019 Steigan.no a První Zprávy
Čím rozsáhlejší je destrukce způsobená vojenskými konflikty vyvolané účastí západních sil, tím intenzivnější je protiruská propaganda, upozorňuje profesor historie Georges Chabert.
Podle něj Norsko zbytečně vyplácí miliardy NATO, protože už nyní Aliance nechrání, ale pouze zvyšuje úroveň napětí a využívaje k tomu jako vhodnou záminku „ruskou hrozbu“.


Členství v NATO stojí Norsko miliardy korun, píše v blogu Steigan, Georges Chabert, profesor historie Norského přírodovědného a technického ústavu v Trondheimu. A na oplátku dostává pouze nespolehlivé fregaty, které se jen tak tak nepotopí, problematické a krátkodobé americké stíhačky, stejně jako nebezpečí nových válek, uvádí článek. Během existence Sovětského svazu, za kterým stála celá organizace Varšavské smlouvy, spolupráce s Severoatlantickou aliancí alespoň přislíbila Norsku „určitou bezpečnost“, vysvětluje autor. Dnes je však „Rusko ponecháno samo“ a jeho HDP je srovnatelné se Španělskem - ve skutečnosti se stalo „záminkou pro udržení globální vojenské aliance nad vodou“, zdůrazňuje článek.

„Evropská bezpečnost již není středem pozornosti, a to není zdaleka celá pravda," poukazuje autor. Není náhodou, že Vladimir Putin označil rozpad Sovětského svazu za „největší geopolitickou katastrofu minulého století“ a Západ, zastoupený Spojenými státy a jeho evropskými spojenci, nevyužil toho, že v roce 1991 prakticky ztratil svého bývalého vážného protivníka, uvádí článek.

„Řadu zemí zasáhly bomby a vyhnaly z nich miliony uprchlíků. Válečné strany byly podporovány ve všech směrech a dostávaly peníze a zbraně. Války zcela zničily infrastrukturu ve dvou třetinách Evropy. Putin nezveličoval: svět draze zaplatil za vojenskou dominanci Západu,“ konstatuje autor.

Navíc, čím rozsáhlejší ničení v důsledku vojenských konfliktů s účastí západních sil, tím intenzivnější se stala propaganda, poukazuje materiál: „Označený protivník je vylíčen jako sám ďábel, aby se ospravedlnila válka.“ Podle George W. Bushe byl Saddám Husajn „horší než Hitler“, senátor Lindsay Graham ujistil, že Kaddáfí „chce zaútočit na Evropu“, a Bašára Asada líčí Bílý dům také jako příšerného darebáka, připomíná autor.

Tuto rétoriku snadno přebírají západní média: již od srpna 1990 do ledna 1991 noviny The Washington Post a New York Times srovnávaly Saddáma Husajna s Hitlerem 228krát, uvádí Steigan blogger. „Dva „noví Hitlerové“ již byli mučeni, popraveni a pohřbeni v zemi - mezitím však více než milion Iráčanů zemřelo ve válkách, které se nezastavily od roku 2003,“ poukazuje článek.

Současně americká geopolitika „tlačí Evropu do věčného konfliktu s Ruskem“ a nedávné nepřátelské prohlášení amerického ministra zahraničí Mike Pompeo o Moskvě a Pekingu to jasně ukazují, píše profesor. Zároveň Evropě velí, aby nekupovala ruský plyn a čínské technologie, ale americké technologie, protože prý „hájíme naše hodnoty v boji proti nesvobodným zemím“.

„A když tisk přirovná Vladimira Putina nebo Si Ťin-pchinga k Hitlerovi, je to vážný důvod k znepokojení – znamená to, že se blíží válka," varuje autor. „Když komunismus zmizí, NATO ho bude následovat," předpovídal ve své době Charles DeGaulle. Severoatlantická aliance ale naopak po pádu SSSR přijala řadu nových členů a dnes „představuje největší hrozbu pro světový mír“, je přesvědčen autor.

NATO opakovaně v Iráku, Libyi, Sýrii a dalších konfliktních zónách „podkopává chartu OSN“, uvádí Georges Chabert. Podle jeho názoru by Evropané měli být rádi, že Rusko a Čína pokračují ve vývoji svých vlastních zbraňových systémů a země jako Írán posilují svou obranu. Jinak „defenzivní aliance“ vedená Spojenými státy hrozí opakováním katastrofických scénářů konfliktů v Iráku, Libyi nebo Sýrii, kvůli nimž se miliony lidí stávají novými uprchlíky, zdůrazňuje článek.

Mezitím se populární norští politici Erna Sulbergová a Jonas Gahr Støre sejdou se svíčkami na výročí „Kristallnacht“ („Křišťálová noc“ - židovský pogrom, který se v roce 1938 prohnal Německem) a slibují „přijmout veškerá možná opatření“ tak, aby jak to řekl Sulberg „vykořenit všudypřítomné předsudky“.

Nastal však čas pochopit, že vlna nenávisti, která se zvedá v Evropě, je právě to, co provokují vojenské akce Západu v Asii, na Středním východě a v severní Africe, varovně dodává autor.28 komentářů :

 1. Takhle krachující amíci ždímají blbce a to je dobře, požerte se!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc dobře to asi není.Možná jste si nešimnul,že sdílíme jeden kontinent.
   Skandinávci jsou velcí šiřitelé pravdy a lásky,z blahobytu už jim straší v lebeni.Ách jó 😣
   Helanov

   Smazat
  2. Ahoj Helca,

   Je advent, tak at se pobavi, na silverstvu, napr. r. 86.
   At si vzpomenou, malinko:
   https://www.youtube.com/watch?v=GPAvBWKUfFc

   Tak at si nemysli, ze jsme "neletaly".
   A jaaak:).

   Smazat
 2. Norové už asi zapomněli, jak je západ naposledy spasil. Stejně tak zapomněli, kdo je tenkrát okupoval, ale ony ty árijské národy zřejmě tyto "drobné křivdičky" tak neberou.

  OdpovědětSmazat
 3. Norové nakoupili desítky letadel F 35, ale pro těžkou ovladatelnost a vysokou nákladovost jsou uzeměny. Naše pronajaté Gripeny musejí hlídkovat v pobaltí a předstírat ochranu před Ruskem.Krachující SSA ALE NUTNĚ POTŘEBUJÍ každoročně 2% HDP všech vazalů v NATO,ale nemají co prodávat - vše předražené šunty. Viz níže.
  https://www.youtube.com/watch?v=cP0f1_f8nuc&feature=youtu . F-35 není připraven bojovat.
  https://www.idnes.cz/technet/technika/boeing-737-max-nova-chyba-faa-vyskovy-stabilizator.A190627_092654_tec_technika_pka
  http://pravdive.eu/news/145532/boeing-777x-explodoval-pri-zkousce-dodavky-se-zpozdi

  OdpovědětSmazat
 4. Dobrý večer.
  "Rozumem Rusko nepochopíš,
  Loktem obvyklým nezměříš,
  Ono má zvláštní poslání -
  V Rusko je možné jenom věřit."
  Napsal 28.11.1866 Fjodor Ivanovič Ťutčev (1803-1873), ruský romantický básník a diplomat, považovaný po Puškinovi a Lermontovovi za třetího nejvýznamnějšího ruského romantického básníka.
  Výše uvedený text patří k nejcitovanějším Ťutčevovým aforismům.
  zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fjodor_Ivanovi%C4%8D_%C5%A4ut%C4%8Dev
  a nebo "Sad" roste sám...? - pdf, internet
  Přečtěte si. Velice zajímavé.
  Pěkný večer přeji všem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tuším že po posledních velkých infrastrukturních "událostech" v Rusku ( Krymský most, transkontinentální plynovod SilSib a na něj navázaný petrochemický zpracovatelský průmysl včetně rozvoje celé oblasti za polárním kruhem (Jamal LNG, 14 nových ledkolů na udržování Sev. mořské cesty vč. její vojenské ochrany. Světová produkce obilí, obrovské nákupy zlata do rezerv a prakticky žádný dluh u MMF, rozvojřídících národohosp. systémů založených na blockchain takže nenapadnutelných, můžu psát dál, je toho moc a moc. ) Rusko zkrátka jede. Po Jelzinovi přišel novej a ten už se prostě nezakecal. Fandím a závidím...

   Smazat
 5. Čecháčci stále více věří zločincům z USA. USA se potápí a ne nadarmo se říká, že chcípající kobyla nejvíce kope. Budoucnost je Rusko a Čína. Západ nás vždy zradil a zneužil proti naším přátelům. USA jsou souborem neidentifikovatelných ras(prostě americký lid) a proto podléhají propagandě takových šílenců jako je Trumf. Bývalý umírající agent CIA potvrdil, že "dvojčata" si shodili sami Američané a Bush je toho původcem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:28 Tatránku, vždy budu věřit demokratickému Západu a USA, než zaostalému, nedemokratickému Rusku. Amík nás neokupoval více jak 40 let tak jako Rus. A v tom je ten obrovský rozdíl.
   O USA něměj péči, ti si poradí i bez tebe!
   A ty dvojčata, chudáku, asi " chemtrals" co, dej si na hlavu alobal, třeba ti pomuže!

   Smazat
  2. Nás amík okupovat nemohl, neb si to tak rozparcelovali na Jaltě a v Postupimi. Rus už je téměř třicet let v prdeli. Amík smrdí v Evropě stále a jak to vypadá, ještě hodně dlouho bude.

   Smazat
  3. Jinými slovy Neznámý v 10:12 "bude věřit" a ne přemýšlet. Podobně jako své spoludiskutující s jiným názorem uráží i Rusy, kteří nesli tíhu komunizmu i německého vpádu na Východ a za ohromných obětí osvobodili půl Evropy. Opakuji o.s.v.o.b.o.d.i.l.i - z ČSR odešla Rudá armáda dobrovolně už v září 1945. Amíci okupují západní Evropu dosud a z Francie je musel vykopat generál DeGaulle.

   Unknow 10:12 je typický omezenec, reprezentant pražské havlérky. Nemyslící, nenávistný, duševně nedostatečný, a špatně vychovaný exemplář českého nácka, který žvaní o demokracii, lásce a pravdě.

   Smazat
 6. Jo to víte že vám to sežereme pohádku o zlých Rusech a Číňanech. Je třeba poslat bankrotáře z usa k šípku. Evropa už měla 2 světové války.

  OdpovědětSmazat
 7. Unknown je zřejmě univerzální odborník a zřejmě i slídil, který má v popisu práce odhalovat nepřátelé USA a jim podobných komunit, neboť se objevuje v diskusi na všech článcích NR s obhajobou zločinců a lživými útoky proti Rusku a Číně. Sbohem špione!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknow je označení všech nepodepsaných diskutérů. Jen jeden či dva jsou vámi popsaní slidiči a obhájci zločinů.

   Smazat
 8. Moje babička je staré prase! Šokující VIDEO dětí z Německa rozpoutalo bouři:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Moje-babicka-je-stare-prase-Sokujici-VIDEO-deti-z-Nemecka-rozpoutalo-bouri-608418

  OdpovědětSmazat
 9. http://svobodnenoviny.eu/amerika-je-ve-valce-93-jeji-existence-222-z-239-let-od-roku-1776/
  http://www.rodon.cz/print/clanek.php?id=3880
  http://www.rodon.cz/clanky/Politika/DVE-STE-LET-TERORISMU-USA-Prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek-cast-2-od-valky-ve-Vietnamu-do-soucasnosti--3886
  http://dolezite.sk/200-let-terorismu-USA-9E71yh.html
  https://globe24.cz/svet/34453-pro-silne-zaludky-americane-mucili-vezne-z-jejich-vypovedi-jde-mraz-po-zadech

  OdpovědětSmazat
 10. Západní propaganda se mi jeví jako vysoce efektivní. Pravda, musí jít ruku v ruce se systematickou debilizací společnosti, ale potom funguje. Lidi se nejdříve naučí nemyslet, aby potom bez odporu přijali to, co jim média naservírují.
  Nejdříve nás NATO mělo ochránit před komunismem. Když komunismus z Evropy zmizel, chrání nás proti totalitám. Ač sám západ začíná vykazovat všechny známky totality (jeden správný názor, jedno správné učení, nastupující cenzura a nastupující tresty za odlišné názory,...) chrání nás před cizími totalitami. Je to absurdní, ale je to tak.
  A tak nám západ dnes připomíná nadšené komsomolce a svazáky, kteří také učili krávu nežrat. A když už jí to téměř naučili, kráva chcípla hlady. Novodobí svazáci nás chrání proti cizím totalitám tím, že vybudují totalitu vlastní.

  OdpovědětSmazat
 11. A zase stále dokola, pomluvy Západu, USA, NATA. Napište taky něco o ruském bordelu a že jich je, třeba o krádeži našeho URANU v bilirdách korun! Rusák nezaplatil ani jednu korunu.Na to ovšem tady nemáte koule, že.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak fajn. Rusové nás okrádali. V čem je potom západ lepší? A stála nám ona výměna režimu za to?
   Tenkrát jsem viděl budoucnost špatně. Dnes nevidím žádnou.
   Jsi spokojený?

   Smazat
  2. Rusák nezaplatil ani jednu korunu??
   JAK JSTE NA TO PŘIŠEL???

   Smazat
  3. 10.02
   on ví hovno, v té době nežil ještě ani jeho tata. Měli jsme Tu surovinu, ale nebyli jsme schopni ji ani těžit ani upravit , tak jsme ji na smlouvu dodávali do Sajuzu. Tehdy byla doba fakt zlá a Pershingy jsme měli 60 km za plzní. Pak u nás rus postavil dvě jaderky dodával do nich levné palivo jako kompenzaci za vytěžený Uran.
   Ještě mi prozraď co si představuješ za hodnotu v Biliardě? Jenom plácáš nesmysly jak tě to neučili ve škole. Cena surového smolince bude jistě menší než je dnešní cena Lithia v Krušných horách. Tam už úspěšně prospektují Austrálci a Ti nám za to dají tak leda hovno převázané mašlí. To mi věř

   Smazat
  4. Na uran platilo omezení - mohl se vyvážet jen do SSSR, ale sověti platili ve světových cenách.

   Smazat
  5. A ještě malé podotknutí k anonymnímu hlupákovi 10:02: to, co považuje za pomluvy jsou holá fakta. Může si je ověřit každý. Zato jeho žvásty jsou jen výpotky nenávistného špatně informovaného a nevychovaného blbečka.

   Smazat
  6. A zase Dvořáku lžete. Za URAN jsme od rusa nedostali ani korunu, lehce dohledatelné.
   14:35 A pro tebe, hlupce, otec pracoval v 70-80 letech ve Stráži kde se uran koncentroval do určité formy a vyvážel do ruska! Zase děláš ze sebe blba, ta Aust. nemá zdaleka nic jistého a pokud bude těžit, tak zaplatí, to není ruský všivák

   Smazat
 12. Pro 10:12 Druhá svět. válka ještě neskončila pro Německo,J.Koreu,Japonsko a další země, kde jsou am. základny.
  My jsme okupovány již 30 let !
  Soros o setkání s Havlem a Schwanzenbergem v prosinci 1989 v Praze. Václav Havel se dozvídá, že se stane prezidentem. https://picuscapital.sk/kto-bol-vaclav-havel-fakty/
  https://zemavek.sk/proc-byla-za-pomoci-usa-v-ceske-televizi-zavedena-v-roce-2000-cenzura/

  OdpovědětSmazat
 13. Pro 10:02 Pamatuji benzín za 2,40kčs,topná nafta 0,90kčs,lehký topný olej 0,60kčs/litr.Cena plynu podobná. EL. energie denní 0,11kčs, noční 0,07kčs/kwhod .Voda MO 0,80kčs , VC 0,60kčs/1000l. Ruský el. holicí strojek vydržel 20let. Dnešní spotřebiče po 2 letech neopravitelné. V EÚ se vesele blábolí o ekologii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Povšimněte si, že anonym je podstatně lepší,než unknown.(příspěvek mi to zametlo do stoupy, tak zkouším , jestli je to navždy)

   Smazat
 14. Varšavská zmluva a RVHP boli pritiváhou kapitalistom a NATO. Tí sa museli snažiť o priazeň vlastných obyvateľov. Keď sa obe východné štruktúry rozpadli, kapitál sa utrhnúť mohol (a okamžite sa utrhol) z pomyselnej reťaze. Nemá protiváhu a robí si to, čo je mu vlastné. Žmýka nás, sem-tam niečo vo svete rozbije a potom to ako "pomoc" dáva do poriadku (za nemalý peniaz). Na nás ser-kašle.
  A že dodýchava? No, ešte dlho bude dýchať a stihne porobiť ešte veľa škôd.
  A aby som bol konkrétny, kapitálom myslím predovšetkým ten amícky, násilnícky, ktorý má silných prisluhovačov v Európe, vlastne všade na svete. A zlo sa šíri, nie že by ubúdalo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.