Reklama

středa 25. prosince 2019

To jsem si dal

Jiří Jírovec
25. 12. 2019
Nadělil jsem si pod stromeček rozhovor s politologem Rupnikem [1]. Redaktor jménem Čestmír Strakatý skoro nábožně naslouchal slovům složeným do blábolivých, těžko srozumitelných vět. I tak jsem pochopil, že zmíněný politolog má lidská práva jako zdroj dobré obživy. Mohl by se zabývat třeba bezdomovectvím nebo metodami, jimiž každá moc kontroluje dav. Kdyby nebyl srab, odsuzoval by chaos a války. Jenže za to by ho těžko někdo platil a zval na přednášky.


Rupnik na jednom místě říká, že život v normalizovaném Československu vypadal zvenčí OK: lidé měli práci, kulturu, nakupovali, jezdili na dovolenou, měli byty a chaty. Systém je prý nechal žít, když proti němu nevystupovali. Jenže byste v tom museli žít, abyste pochopili tu hrůzu, dodává.

Vysmívá se těm, kteří v té době žili. Podobně jako invalida z Hrabalových Ostře sledovaných vlaků, který si za rentu mohl denně dopřít láhev rumu a dva paklíky tabáku a takto vybaven se chodil posmívat lidem, kteří tvrdě pracovali. Jenže kameníci, jimž právě zavřeli lom, jej tak zbili, že umřel.

Rupnik samozřejmě nepůjde mezi dělníky, jimž zavřeli továrnu, nebude vysvětlovat občanům žijícím v králikárnách, že přijetím bytových dekretů uzavřeli smlouvu s nenáviděným režimem a nebude bezdomovce přesvědčovat, že důležitější než střecha nad hlavou je svoboda a volnost žít si po svém. Kdyby to udělal, nanejvýš by padla nějaká ta facka. Máme přece holubiččí náturu.

S trochou fantazie si lze představit Havla, jak s Landovským koukají z nábřežního bytu na řeku a Hrad a filosofují: Blbci bydlej v králikárnách, kdežto my máme vystaráno: Peníze máme, chlast a děvky taky, tak co k tomu přidáme - no třeba Tibet a tahle lidská práva na východ od ráje.

Politolog se v rozhovoru dostává i k vlastizradě. Mluví o těch čtyřech, kteří prý v srpnu 68 pozvali Rusy, aby přišli. Nemůže ale být takový hlupák, aby nechápal, že velmoci nepotřebují pár podpisů, aby konaly. Invazi do Iráku nenastartoval Havel svým podpisem pod dopisem bývalých politiků. Ale ano, slouhovství přišlo propagandě vhod, stejně jako zmanipulované zprávy o ZHN. To ale již byly motory dávno nahřáté a rakety a bomby připraveny k použití.

Vyjádření obav z restaurace kapitalismu v Československu nemohlo být podle tehdejších zákonů vlastizradou. Kdyby platilo "padni komu padni", zrady vlasti se dopuštěli ti, kteří spolupracovali se zahraničními zpravodajskými službami a byli jimi placeni. To, že existovali, potvrzuje český zákon, který takovou činnost považuje za hodnou odměny.

Redaktor se mohl zeptat, jaké řešení mají problémy, které přineslo vítězství systému, který Rupnik pomáhal uskutečnit. Buď se bál a nebo ho to nenapadlo. Obojí je stejně špatné.

20 komentářů :

 1. Poslouchat kdykoliv Rupnika je čire flagelanstvi.A na Vanoce?

  OdpovědětVymazat
 2. CO SE DĚJE?
  Je to ještě horší než si myslíme.

  https://www.youtube.com/watch?v=DUlTWTG-SJ4

  https://www.youtube.com/watch?v=CBIiolt1b4E&t=1990s

  OdpovědětVymazat
 3. Mám vytipované lidi, které ze zásady neposlouchám, natož o svátcích, které mají přinést klid a mír.

  OdpovědětVymazat
 4. Jo jsem strašně rád že sem žil v době když stavěli králikárny a že mám byt tak asi tak.

  OdpovědětVymazat
 5. já korporátky nesleduji už vůbec neb tam není na výběr. Pusté tlachy od rána do večera a jen tak mimochodem už to nenápadně montují do každého pořadu i do počasí...

  OdpovědětVymazat
 6. Jediný pořad, kde se nepolitizuje je porno a navíc se tam mají všichni "opravdu" rádi, bez ohledu na rasu a pohlaví. Proto to asi sluníčkářům zatím ještě nevadí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už je dostatečně "multikulti" a odborníci odtamtud nám už i radí, co si máme myslet. :)

   Vymazat
  2. A já si doteď myslel, že je to předpověď počasí. Hm... Když se v pornu nepolitizuje, kde se tedy vzal Honibrk Evropská Hodnota? Já myslel že se vyučil právě tam.

   Vymazat
  3. Sakra Perune, zase opisuju. Mě hned ti odborníci z tama nedocvakli.

   Vymazat
  4. 15:23 On politizoval i PŘI tom ???.

   Vymazat
  5. To asi ne, žejo. Nejspíš to bude profesionální deformace prostituta. Napřed si honil za prachy tu svou hodnotu, teď si honí za prachy ego, a aby se při tom nenudil, tak honí, samo že zase za prachy, dezinformátory. Je to zkrátka takovej profesionální honič. Hm... To není moc vtipný. Ale co. Taky mám právo na svý dny.

   Vymazat
 7. Lidská práva v kapitalismu? Iluze. Zkuste si stěžovat na demokracii ve firmě, či úřadě, kde pracujete. Nastane šikana. Jděte na úřad samosprávy a žádejte věci na které máte právo! Pokud nejste členem politické strany, která ve městě nebo obci vládne, nemáte šanci......... Nedávno jsem na internetových stránkách "právo", četl pojednání o možnostech občana při podání podnětu či požadavku na úřední orgán. Právník mi popsal jaké jsou možnosti: podání podnětu nemusí znamenat, že vám vyhoví a to bez zdůvodnění. Můžete se odvolat, opět vám nemusí vyhovět (mám s tím osobní zkušenosti), podáte stížnost na orgán, který je nečinný, opět jako rebel budete neúspěšný (dokonce jistý Gazdík mi na mou stížnost odepsal, že se mám obrátit na ty úředníky, na které jsem si stěžoval), pak máte možnost podat žalobu, ale ani zde nepochodíte. Zamítne vám jí buď policejní orgán, nebo státní zástupce Je 30 let po převratu, žádal jsem o zřízení komunikace k nemovitosti přes veřejný pozemek, v podstatě tomu nic nebrání, ba vlastně tomu brání "vrchnostenský přístup úředníků", typický návyk z dob Rakouska Uherska, jak o tom svého času napsal předseda Ústavního soudu JUDr. Rychetský a tak Vám nevyhoví. Za takové jednání nesmíte úředníkovi vynadat, neboť za to je sankce až 15 000 Kč. A tak za 30 let od převratu mi nebylo dosud vyhověno. Tak taková je demokracie v demokratickém Česku. Ne není to vina Babiše, ale systému, který zde zavedli ti, kteří to zavedli v době vládnutí, tedy ODS a další pravicové strany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:11 Tatrmane, no vidíte a já mám uplně jiné zkušenosti s tím co vy popisujete negativně.
   Pokud nemáte pravdu, nebo chcete něco nesmyslného, tak dopadnete, tak jak dopadnete! Vy budete asi ten věčný stěžovatel na všechno, co.
   TO, že zrovna VÁM uřad, instituce nevyhoví je demokracie u nás špatná???

   Vymazat
  2. To není jen moje zkušenost, mluvím jen za sebe. Takových zkušeností u jiných lidí lze uvést stovky...Ano, dnes člověk může říci cokoliv, dokonce vyzývat aby prezidenta podřízli jako prase. Jen některým to neprojde, ...

   Vymazat
 8. Rupnik a Strakatý? O Vánocích?
  To nemůže prospět trávení!

  OdpovědětVymazat
 9. Jírovec, srovnávat se, nebo dokonce pomlouvat pana Rupnika, tak na to opravdu, ale opravdu nemáte!!!!!!
  Píšte dál ty své bláboly, ale s panem Rupnikem se nesnažte držet laťku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na rozdíl od vás "Unknown" já vnímám Rupnika a Strakatého jako dvě lidská prasata.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. 11:30 A kam se řadíte vy, vašnosto, já bych řekl, že mezi dobytek, tam vám bude jistě dobře!!!

   Vymazat
 10. Neměl jsem čas to vše přečíst, ale jedná-li se o Jaques Rupnik, v roce 1989 měl hodnost kapitána a pracoval u CIA na protičeskoslovenském odboru.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.