Reklama

sobota 28. prosince 2019

Vláda Ukrajiny vyhlásila "vnitřní bankrot" pro vlastní občany


Vasilij Taran
28. 12. 2019      riafan
V těchto dnech vláda Ukrajiny nečekaně zastavila uvolňování rozpočtových plateb. Na oficiální stránce Ministerstva financí Ukrajiny se objevilo oznámení, že "platby, které bylo zaregistrovány v prosinci, státní pokladna uhradí "po analýze jejich prioritní důležitosti". Důvodem je nesplnění příjmové části rozpočtu více než o 2 miliardy dolarů, tedy banální nedostatek peněz. Korespondent Federální zpravodajské agentury v Kyjevě vyslechl v této souvislosti názory ukrajinských expertů.


"V podstatě to znamená, že výplaty z rozpočtu země už do konce roku nebudou, prohlásil výkonný ředitel Asociace měst Ukrajiny Alexandr Slobožan. Podle údajů médií se finanční omezení vlády nemají dotknout tak zvaných "chráněných kapitol" rozpočtu - důchodů, mezd státních zaměstnanců, sociálních podpor atd. Ale různé projekty rozvoje Ukrajiny (výstavba, investiční, infrastrukturní projekty) budou "zařazeny do seznamu". Takže jim peníze buď vůbec nedají, nebo je budou přidělovat v "ručním režimu".

A to s tím, podotýkají ekonomové, že už několik měsíců za sebou se výdajová složka rozpočtu Ukrajiny i tak úplně neplní - jednotlivé kapitoly jsou profinancovány pouze z 20-30%. V podstatě to je názorná ilustrace "ekonomických úspěchů" Ukrajiny, která v posledních letech udělala spoustu kroků pro snížení svých příjmů a zvýšení dluhů u věřitelů.

"Nynější rozpočtový schodek Ukrajiny je prostě hanba pro naše úřady, soudí ekonomický analytik Vsevolod Stěpaňuk. Hlavní důvod jeho vzniku je podle mého názoru geniální "antivedení" financí země "týmem sorošátek". Mnohé osoby, které dnes zastávají klíčové ekonomické posty v našem státu, jsou jednoduše nekompetentní. Jsou přesvědčeny, že "trh sám dá všechno do pořádku". Ale ve skutečnosti trh v zaostalé zemi "dá do pořádku" všechno tím, že všechny peníze z ní prostě odtečou. Nikdo nebude vkládat prostředky do ukrajinské ekonomiky, jestliže vláda i nadále nebude vynakládat žádné úsilí. A nynější krok úřadů je velmi špatný signál pro podnikatele".

Podle názoru Stěpaňuka ukrajinská vláda očividně přesáhla své pravomoci, když nařídila, aby se nevyčleňovaly prostředky na celou řadu klíčových kapitol. Vždyť podle zákona musí koordinovat takové kroky s parlamentem.

"Nehledě na všechny ty řeči o jakémsi "ekonomickém růstu", ekonomika Ukrajiny je těžce nemocná a tato nemoc se nadále zhoršuje, konstatuje Stěpaňuk. Dnes například geometrickou řadou narůstají dluhy u výplat mezd ukrajinským horníkům, ale vždyť to jsou dnes desítky tisíc lidí, které jsou, v podstatě, v zoufalé situaci. Podobná situace je i v mnoha dalších odvětvích ukrajinské ekonomiky – průmyslu, exportu atd."

Jedním z důvodů nynějšího svízelného postavení ukrajinského rozpočtu je propadová měnová a finanční politika úřadů, domnívají se analytici. Dnes Ministerstvo financí Ukrajiny přebírá denně od investorů v rámci vydávání státních krátkodobých fiskálních obligací více než dvě miliardy hřiven.

"Je to zcela nenormální praxe, v podstatě nynější vláda stále "žije na dluh", když zvětšuje finanční pyramidu, která se v dohledné budoucnosti zhroutí. Přičemž k začátku prosince není plán příjmové části rozpočtu splněný asi o 52 miliardy hřiven (více než 2 miliardy dolarů, pozn. redakce FAN). Rozpočet naší země tak za rok nedostal obrovskou částku, je to víc než 6 procent celkového objemu rozpočtu!, žasne Stěpaňuk. Přičemž dosud není vůbec jasné: nynější zastavení státních plateb bude státní dluh, nebo to je prostě "podraz" ze strany úřadů? Vždyť to jsou neuhrazené výplaty velmi důležitých stavebních prací, tendrů atd."

Podle názoru Stěpaňuka vnáší nynější postup vlády enormní napětí do ekonomiky země. V důsledku čehož velký byznys bude mít obavy začínat nové projekty, nebude chtít státní zakázky, nebo se úplně bude snažit odvádět peníze do zahraničí.

"Dnes je definitivně jasné, že termín "ekonomická politika" není mnohým členům vlády "absolutně" známý. Stejně tak i to, co to jsou "ekonomické zákony". Nyní tisíce služeb soukromých společností, poskytnuté státu za rok, zůstanou nezaplacené. Stát se tudíž projevil pro podnikatele jako nespolehlivý partner. Přitom pouze za celní poplatky stát za rok nedostal 48 miliard hřiven! To znamená, že v celní sféře vládne naprostý brajgl. To, upřímně řečeno, nebylo dokonce ani za režimu Porošenka", domnívá se Stěpaňuk.

Tímto podle názoru analytika kabinet ministrů Ukrajiny fakticky vyhlásil státní bankrot vůči vlastním občanům, podnikům a místním orgánům.

"Při takovém řízení ekonomiky země to jinak ani nemohlo dopadnout. Nu což, nyní by naše úřady ještě mohly vyhlásit bankrot i vůči státním krátkodobým fiskálním obligacím, a pak bude možné zahájit vývoj naší ekonomiky prakticky "od nuly", uzavřel Stěpaňuk.

Podle vyjádření experta na sociální záležitosti Andreje Pavlovského bude mít s "vnitřním bankrotem" ukrajinská vláda velmi vážné sociální problémy.

"Pozastavení rozpočtových plateb vládou znamená, že u úřadů země dnes zůstaly peníze pouze na vyplacení mezd státních zaměstnanců a důchodů. Přičemž jedny i druhé jsou prostě "korunové", lidem na normální život nestačí ani náhodou, prohlásil Pavlovský. Všechny zbývající výdaje - na dokončení státních staveb, splnění dohod se soukromými společnostmi, náklady na rozvoj zemi - jsou zmrazeny. Moji známí splnili zakázky v oblasti IT-zabezpečení několika ministerstev za několik milionů hřiven. Úředníci jim sdělili: "zaplatíme vám všechny peníze na konci roku". Nyní se ukázalo, že lidé, kteří čestně splnili svou práci pro stát, prakticky zůstali bez peněz. Nejspíše už pro stát pracovat nebudou".

Podobnou situaci je podle slov Pavlovského možné vidět i na Ministerstvu obrany Ukrajiny, které každoročně objednává služby soukromých společností za stovky milionů hřiven. Nyní nemá vojenský rezort čím platit faktury, což ohrožuje zájmy národní bezpečnosti země.

"V podstatě to znamená katastrofu v oblasti vzdělání, medicíny, vědy a mnoha dalších. Takový precedens v naší ekonomice ještě nebyl, říká Pavlovský. V podstatě je dnes celá rozpočtová sféra na Ukrajině paralyzována. Vyhlášením "vnitřního technického bankrotu" naše vláda zasadila velmi těžký úder jak ekonomice země, tak i důvěře v ni ze strany obyvatelstva. Myslím, že obnovení této důvěry bude trvat roky. Ale vždyť vpředu jsou před Ukrajinou, soudě podle prognóz ekonomů, ještě těžší časy, kdy vnější konjunktura na naše základní zboží bude velmi špatná. A proto se nynější vnitřní bankrot může stát pro naše finanční orgány "tréninkem" před skutečným, rozsáhlým finanční bankrotem, který, zdá se, už není daleko", uzavřel analytik.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

18 komentářů :

 1. Na tohle nemusí být člověk analytik, aby věděl, že když pět milionů nejschopnějších lidí pracuje v zahraničí a platí tam daně, nebo je neplatí vůbec, pak nemůžou být peníze v rozpočtu. A další věc je, že dravci z celého světa se těší, jak za pakatel skoupí zemědělskou půdu.Tak že bankrot je záminka k zahájení rozprodejů. Sláva Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknown.
   Klid,Babiš slíbil pomoc Ukrajině.

   Smazat
  2. Predaj ukrajinskej pôdy: "Drang nach Osten" v liberálnom podaní.

   Smazat
  3. Procesy, ktoré dnes prebiehajú v Ukrajine, má Slovensko "úspešne" za sebou. Občanom už nepatrí z niekdajšieho eráru nič, štátny dlh činí 45 mld.€ a dlh občanov na spotrebných úveroch činí 30 mld.€. Kam sa so svojimi číslami hrabe Ukrajina?!

   Smazat
 2. "Důvodem je nesplnění příjmové části rozpočtu více než o 2 miliardy dolarů..." Ukrajina už má za svoji měnu žabí kůže?

  OdpovědětSmazat
 3. Příjmovou část ukrajinského rozpočtu tvořily následující položky: výprodej státního majetku: prodán za babku a i z té babky bylo zaplaceno několik drobných. Vše rozkradeno a nic už nezbylo. Další položkou byly půjčky od kde koho, zejména od MMF. Ty byly vužity na válku s vlastním obyvatelstvem na Donbasu a na plynovou válku s Ruskem. Neboť plyn nekupují od Ruska, ale "od Evropy". Pro přitroublé: jde stále o stejný ruský plyn, ale nakupovaný od překupníků. Tedy plyn jde přes Ukrajinu do Polska a na Slovensko a odtud zpátky na Ukrajinu ovšem s patřičnou přirážkou (cca + 1/3). Prý to Porošenko a spol. dělají zadarmo. Zde je ještě možno něco využít. Právě včera klaun v roli prezidenta Ukrajiny podepsal stejný zákon o zákazu přímého nákupu elektrické energie z Ruska. Když si namastil kapsu Porošenko, tak proč ne Zelenský? Posledním artiklem je černozem. A i zde už je podepsán zákon o jejím prodeji cizincům. A jelikož většina je ještě ve státních rukou, tak na běžného Chochola toho z této transakce mnoho nezbyde. Řekl bych že spíš půjde do mínusu. Další podstatnou část útraty z půjček tvoří nákup zbraní od těch, co jim půjčují a zbytek je prostě rozkraden. A pohádky je konec!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. danny, krátke, výstižné a pritom presné

   Smazat
  2. Přidal bych k výčtu ještě australské uhlí. Jediná "výhodnost" tohoto kšeftu byla nezávislost na uhlí z Donbasu.
   Pro proamerické blbce, podobně by jsme dopadli, kdyby jsme kývli na americký plyn, místo ruského. Zbavili by jsme se sice ruské závislosti, ale stali by jsme se americkými otroky.

   Smazat
  3. Americkými otroky jsme dávno!

   Smazat
  4. Myslím, že jsme zatím "jenom" podřízení. Téměř plně, ale k otrokům nám ještě dost chybí. Pro vyjasnění, nikdy není tak zle, aby nemohlo být i hůř. A nám na dno schází ještě dost velký kus cesty. Ale směr je již udán a rychlost pozvolna nabíráme.

   Smazat
  5. Pane danny skvěle popsáno mám rád pohádky ale ty co natočili za socialismu.

   Smazat
  6. 15:43 Podstatné je, že Rus musel zaplatit miliardy dolaru Ukrajině. Na každého zloděje jednou dojde a na Rusa tohle těší dvojnásob.

   Smazat
  7. 18:05 No pokud je Amík " blbec" tak co je potom Rus?
   Kontrolní otázka, kam by jsi ty rozumprde raději odtáhl, do bohaté, demokratické USA, nebo do ruského chudého, nedemokratického bordelu?

   Smazat
  8. Kam bych odtáhnul? Do prdele. Nejraději bych seděl doma v zemi, do které mi nikdo z vnějšku nebude strkat rypák. Nikdo mi nebude diktovat co musím a co nesmím.
   A když jsi nakousl ty Rusy. Ano, za bolševíka jsme museli poslouchat. Ale ten ruský řetěz byl o poznání delší, než ten americký. Rus nás potřeboval mít co nejsilnější. Jak vojensky, tak ekonomicky. Zatímco západu je naše síla a prosperita u prdele. Hlavně že z nás mají. A když nám nezbyde? Tak si od nich můžeme půjčit, že jo. Však on to někdo zaplatí.

   Smazat
 4. Zlatý poklad Ukrajiny byl hned poslán do úschovy do USA.
  htps://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_fed60.htm

  https://www.narodninoviny.cz/na-ukrajine-roste-obchod-s-detmi/ https://www.narodninoviny.cz/5-let-po-majdanu-rozvracena-ekonomika-frustrovani-obcane-banderovci-narodnimi-hrdiny/

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 6. Pod vedením expertů z USA a EU nastoupili cestu k ekonomické a sociální prosperitě Ukrajiny.

  OdpovědětSmazat
 7. No tak to bude pro obyčejné(chudé) občany Ukrajiny vůbec dobré, protože se tím pádem může stát, že se bude ještě k tomu zdražovat a pak to může být pro vládu konec !! V tom nedobrém hospodaření vlády, je pro Ukrajince dobré, že došlo k podpisu smlouvy mezi Gaspromem o dodávkách plynu !! Nic to nezmění na tom, že Ukrajina se dostala do velmi těžké situace, a dostat se z ní bude občany HODNĚ bolet !!!!!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.