Reklama

pátek 6. prosince 2019

Vladimír Čermák: Listopad a „naši“ špioni

Vladimír Čermák
Vladimír Čermák a -rp-
6.12.2019 PrvníZprávy
Mezi knižními novinkami se objevila kniha s názvem Převrat od O. Jurmana s podtitulem „Pravda, fámy a lži o 17.listopadu“.

Tedy o tom, co se tehdy před 30 lety u nás- aspoň podle autora a jeho spolupracujícího týmu - mělo dít. A také o tom, jak se na to dnes někteří z těch, co u toho byli, dívají, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.


Není to v žádném případě nějaká nová analýza Listopadu. V knize chybí nejen nezaujatý, pokud možno trochu kritický pohled na věc, ale i hledání odpovědí na to, proč k událostem na sklonku 80. let vůbec došlo. Nejde ale ani o vzpomínky člověka či kolektivu lidí, jejichž seznam se nachází na posledních stránkách knihy. Nebyl bych si ani zcela jistý, zda o svém podílu (nebo aspoň o způsobu s jakým bude s jejich vzpomínkami zacházeno) na sepsání knihy věděl. To z textu moc jasné není. Je to spíše povídání o tom, co se tehdy mohlo stát.

Jako autor jedné z mnoha knih o Listopadu, který v nejbližších dnech předloží navíc čtenářské veřejnosti její aktualizovanou versi obsahující i novou úvodní studií zabývající se mj. i změnami ve výkladu někdejších listopadových událostí pod novým názvem „Konec vlády jedné strany“, jsem si nemohl ale nevšimnout objevení se Jurmanovy knihy na českém knižním trhu, Po počáteční nevoli, kterou ve mně vzbudily některé její zjevné nedostatky (chybí v ní nejen jmenný rejstřík, ale i seznam použité literatury apod.) jsem dospěl k názoru, že tato kniha má i dobré stránky. Všímá si některých událostí a jevů, které by neměly být – tak jako dosud - podceňovány. Upozorňuje tím také na fakt, že existují i jiné- dosud opomíjené - zdroje informací o Listopadu, včetně role příslušníků tajných služeb v listopadovém dění, což nejspíše souvisí i s nevysloveným přesvědčením, že právě oni a řada dalších komunistických disidentů byli významnými aktéry Listopadu.

To, že tito lidé hráli v dění kolem Listopadu (a to nejen v jeho přípravě) významnou roli, se ví, i když se o tom příliš nemluví. Někdy u toho chybí konkrétnější specifikace kdo a jak, příp. v čem se na tom podílel. V české společnosti se - jak je nám všem dobře známo - nikdy nic nedalo zcela utajit. Bylo by zvláštní, kdyby události v Listopadu měly být výjimkou.

Příkladem za všechny může být třeba osoba Zifčáka-Růžičky, který jako byl svými kolegy z tajných služeb odjinud vybrán k roli mrtvého studia při zásahu na Národní třídě, alias Martina Šmída. Zifčák je jedním ze spoluautorů této knihy. Příkazy, které ke své činnosti dostal, byly nejspíše poměrně neurčité. Jedním z nich ovšem zcela určitě bylo to, že měl o své roli mlčet, což ale jako správný člen této společnosti nedodržel. Ovšem až poté, co jiný ze „zasvěcených“ prásknul parlamentní komisi vyšetřující na sklonku roku 1989, co se tam vlastně dělo kolem údajné mrtvoly dělo. Pak teprve o tom začal mluvit, i když někdy dost mlhavě. Nevěděl to nejspíše ani A. Lorenc, který sice oficiálně byl šéfem tehdejšího StB včetně 1. i 2. správy. Oficiálně u toho „tehdy byl“, mele ale ve svých ( dnes již třech) knihách o tom pořád dokola to samé. Tedy to, co už sdělil před 25 lety v knize napsané ještě ve vězení na počátku 90. let.

Příčina toho tkví nikoliv jen v kvalitě jeho vzpomínek, ale i v tom, že byl – stejně jako Zifčák-Růžička - jen příslušníkem tzv. malé sestry, tedy filiálky moskevské centrály. Její zdejší „špioni“ zase byli - možná že často jen nevědomými – služebníky jiných centrál než jen té moskevské. Ani těm se však toho, co nemuseli ke své práci vědět, moc nesdělovalo. V případě zdejší rozvědky ne snad proto, že by byli prodejní, ale hlavně proto, že byli moc upovídaní. Jak Zifčák, tak Lorenc jsou důkazem, že takové ódium na tyto lidi docela sedí. Šlo nejspíše jen o tzv. užitečné idioty.

Čermák: VŘSR a Listopad 1989 - velká výročí nebo jen dva podvody?

Jurman na některých místech své knihy využívá informace od lidí z režimního (normalizačního) prostředí, které ale nejmenuje, což knihu dost osvěžuje poté, co se mnozí z nás, kteří se o tuto problematiku zajímáme, stali alergickými na dezinformace od Kocába či mladšího Dienstbiera, Bendy či Pajerové anebo jiných studentských samozvaných vůdců. Nechává je vyprávět o tom, co pak označuje jako „pramen 1, 2 apod.“ anebo Milan. Je asi až věcí budoucnosti, kdy se budeme moci z této komunity dovědět něco přesnějšího a autentického, a tedy i zpětně ověřitelného, o roli komunistických a jiných tajných služeb v listopadovém dění. Možná se ale budeme muset smířit s tím, že tyto služby tehdy nehrály ve vývoji české společnosti až tak významnou roli. Že byly prostě k ničemu. Něco takového asi nepřekvapí ty, kteří sledují třeba předválečné dějiny, a pozastavují se třeba nad faktem, jak zoufale byla nepřipravená česká špionáž na to, k čemu v blízké budoucnosti mělo dojít. Kdyby tehdy štáb tehdejší české rozvědky nedovezli Britové těsně před 15. březnem 1939 do Londýna, asi by je v krátké době pochytalo gestapo stejně tak snadno, jako získali do svých rukou její archivy.
14 komentářů :

 1. Já v tom stejně nemám jasno doteď:
  Šmída si kompletně vymyslela patologiká lhářka Drahuna Drážská - a ta nějakýho Zifčáka vůpec nepotkala..

  A proč tam ten Zifčák ležel na tom papíře? Takhle se hraje mrtvý? Vždyť ho tam ošetřovaly tři ženské. A Růžička to bylo krycí jméno Zifčáka? To tedy měl být ten původní mrtvý, ale báchorka Drážské jej převálcovala? Kdo kde slyšel vůbec něco oficiálního o "mrtvém Růžičkovi" ? Západní média měla uhlova Šmída a s tím si vystačila...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tady je trochu víc

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dostal-jsem-letenku-do-moskvy-tvrdi-byvaly-dustojnik-stb-zifcak-alias-mrtvy-student-smid-82713

   Vymazat
  2. @ Jaro 6. prosince 2019 13:58

   Díky.
   TAkže Drážská byla taky agentka - to by dávalo smysl...

   Vymazat
 2. Jak to začalo, tak to i skončí, lhaním pořád dokola. Už 30 let a pořád jim nedochází inspirace,celá řada podařených vtipů, jako např. okázalé ignorování německé okupace, laxní přístup německé justice k potrestání válečných zločinců působících v tehdejší ČSR, ve srovnání se srpnem 68 nepoměrně důležitější věci. Ovšem výhybka byla přehozena východ, tam leží náš cíl a zatím na něj míří jenom propaganda. Zatím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale pochop, že oni musí neustále lhát. Jednak úplnou pravdu zná (znalo) asi jen pár nejvýše postavených a dnes po 30ti letech už je ten majsrštyk odehrán a nikoho krom postižených, tj. nás lidí už to nezajímá. Jsou jiné kauzy rozehrané a živé na kterých se pracuje. A co se stane, když se třeba po 30ti letech dobereme k absolutní pravdě? No nic... Game Over. Je to stejné jako se smrtí Jana Masaryka. Každý nový režim se v tom znovu a znovu štourá, ale proč? I když by to forenzně vyšetřili tak to na nic nebude mít vliv. Prostě tempora trahunt... nebo srozumitelněji... psi štěkají a karavana jede dál. Je dobré sledovat Pjakina

   Vymazat
 3. Každý režim si nese morálku svého vzniku sebou jako genetický kód a proto není náhodou, že zločinecký kapitalizmus vznikl na podvodu a lži a v této cestě lživé propagandy pokračuje až do svého zániku !! Navíc k tomu přibalil na cestu válečné zločiny v amerických válkách !!! Zdraví herout.

  OdpovědětVymazat
 4. To je u těch demokratů normální že furt a neustále lžou 89 se neměl stát. Je třeba chránit co zbylo ČR.

  OdpovědětVymazat
 5. Kurňa,bolšáni jeli svůj Vítězný únor asi týden,havlérka jede svůj Vítězný listopad už pomalu 3 neděle a NR taky.
  Pomalu bych si zas dala pauzu.
  Helanov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:28 Pauza nebude. V prosinci zesnul dramatik světového významu V. Havel, což se sice zatím neslaví, ale to truchlení bude neméně otravné.

   Vymazat
  2. 12:09...Ajajaj,tak ještě semelou drramatika a pak už si snad daj chvíli voraz ;-)
   Helanov

   Vymazat
 6. Někdo už to jednou stručně, a výstižně napsal: "89. byl vítězstvím nepracujících lidí nad zdravým rozumem". Ty zahrnuje Ustanovení § 203 (Příživnictví) zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon.
  Výročí 17. listopadu 1989 můžeme tedy plnohodnotně označit jako výročí vítězství lži a nenávisti.
  Vidíme to i na přístupu mladé generace – od ročníku 1979, ze které se rekrutují největší komunistobijci a největší odpůrci například prezidenta Zemana či premiéra Babiše. Je tedy dalším paradoxem, že nejradikálnější jsou ti, kteří nemají přímé osobní vzpomínky na dobu před rokem 89, zatímco ti, kteří tu dobu zažili v dospělém věku, jsou mnohem rezervovanější v odsuzování tehdejšího režimu, a především života v té době. Jsem rozhodně pro, aby bylo široce a detailně zveřejněno a zahrnuto do školních osnov, jak to bylo doopravdy v roce 1989, kde končily intriky zahraničních kruhů a kde podvratná akce StB, které byl Zifčák součástí.

  OdpovědětVymazat
 7. anonym 6. prosince 2019 11:57
  Kdybyste chtěl zahrnout do výuky pravdu o roce 1989, musel byste jít stále dál a dál do minulosti, kde se navály stejné i větší hory "proměn" v historii. Někdy stačí jen "přehodit" znaménko a je vymalováno. Teprve pak by to začalo dávat smysl. Já osobně jsem sice velmi opatrný při přijímání tzv. alternativních výkladů minulosti, ale co se dá dělat, když "oficiální" věda "oficiálně" nedokáže mnohé nálezy z minulosti vysvětlit a navíc v té oficiální historii je celá řada nesouladů. Pak tam hledám aspoň informace, když u nás se mnoho "nezveřejňuje", ale jinde ve světě třeba ještě jo. Zatím.
  Myslíte si, že je náhoda, že jedny z prvních kroků tam, kde zasahují "přátelé ze zámoří" vedou k ničení a ztrátám kulturních historických památek? Jako třeba v Bagdádu a nebo Sýrii.
  Dnes se třeba v Rusku mnoho lidí snaží pochopit starobylou minulost své země. A je jasné, že ta byla přepisována nejednou! Hádejte kterou "národností", ano byli to Němci v carských službách. Proti tomu vystupoval např. i už Lomonosov (a byl i odsouzen do vězení za to, že jednomu z nich zlomil nos! Viditelně nezapřel své jméno :) ). A myslíte si, že třeba naše vlastní historie nebyla měněna? A opět, kdo asi tak tu minulost ochotně přepisoval? Ano, správně zase z drtivé většiny původem Němci a pro přesnost i Rakušané za Habsburků. Vždyť se podívejte na to, jak zkreslený názor mají dnešní školáci i o celkem nedávných událostech. A to se přepisuje veřejně a vydává za nový objev přímo před naším zrakem. Natož jak je pak možno zkreslovat a dezinterpretovat starší události. Čím méně pamětníků a nebo zdrojů informací, tím lépe pro přepisovače. Sám jste to i naznačil.

  OdpovědětVymazat
 8. Knížka je to dobrá a je dobře si jí přečíst.Už mají jen v omezeném množství v Luxuru na Václavskémn náměstí.Je tam plno pravdy a to je důležité..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.