Reklama

úterý 10. prosince 2019

Vykolejení světové ekonomiky na dohled: Peking uvalil sankce na USA. Začíná to být vážné. Proč chce Peking Bidena a Moskva Trumpa? Už i Krvavá Madla dostala v Číně stop. Naděje na dohodu v troskách?

Originální grafika ProtiProud
Dmitrij Bavyrin
10. 12. 2019 zdroj Vzgljad překlad ProtiProud
REDAKCE PROTIPROUD upozorňuje na pozadí dalšího dramatického zhoršení vztahů USA - Čína, které může mít dalekosáhlé důsledky také pro nás

Peking uvalil na USA řadu sankcí z důvodu „vážného porušování mezinárodního práva“ a „zasahování do vnitřních záležitostí Číny“, uvedla představitelka čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying. Tyto sankce, stejně jako tón Huanina prohlášení, se mohou jevit jako rutinní záležitost. Ve skutečnosti je to velmi důležitý zlom, který dává v sázku osud celé světové ekonomiky.


Trefa do černého


Před pár dny podepsal Donald Trump zákon „o demokracii a lidských právech v Hongkongu“, čímž reagoval na protahující se rozbroje mezi aktivisty místní opozice a vládou orientovanou na Peking. Tento zákon je samozřejmě bezzubý. Znamená pouze to, že jednou v budoucnu mohou Spojené státy uvalit sankce na osoby zapojené do potlačování protestů a na některé obchodní operace s Hongkongem. Kromě toho se jím Amerika zavazuje nedodávat speciální policejní vybavení do hongkongské správní oblasti ČLR, což je omezení už vysloveně symbolické.

Čína v tom jako obvykle shledala vměšování do svých vnitřních záležitostí a ústy mluvčí Hua dočasně zakázala posuzovat žádosti USA o povolení americkým vojenským lodím a letadlům přistávat v Hongkongu. Pro Američany to ovšem rovněž není velký problém, protože v oblasti mají spoustu spojenců a základen, kde mohou v případě potřeby vyřídit cokoli bez byrokratických obstrukcí.

Obecně lze říci, že čínská odpověď není tak úplně „zrcadlová“, ale srovnatelná co do snesitelnosti. Pokud by tu ovšem nebylo jedno velké „ale“: Peking ve stejném balíčku uvalil sankce proti několika americkým nevládním organizacím a zdůraznil tři z nich – Human Rights Watch (HRW), Freedom House (FH) a Národní demokratický institut pro mezinárodní záležitosti (NDIFIA). A přestože podrobnosti o těchto sankcích ještě nebyly oznámeny, už nyní můžeme říci, že tohle začíná už být vážné.

Politika dlouhých prstů


Human Rights Watch je oficiálně mezinárodní organizace pro lidská práva, možná nejznámější a nejaktivnější. V zásadě nepřijímá granty od žádné vlády, protože si vystačí se soukromými dary (nejen od George Sorose). Tyto dvě okolnosti předurčují fakt, že třeba Rusko kupodivu zatím nezavedlo žádná zvláštní omezení na činnost HRW, i když je spolu s Izraelem a Čínou neustálým terčem kritiky ze strany těchto „ochránců lidských práv“. To znamená, že Čína šla dál než Rusko a vzala přitom v úvahu souvislosti mezi HRW, Hongkongem a Ujgurskou provincií.

Freedom House jsou také "obhájci lidských práv", ale jiného zaměření. Je to organizace přímo řízená americkou vládou, která hradí ze tří čtvrtin její rozpočet celé organizace. FH se zodpovídá vládě a vystupuje jako advokát amerických vojenských operací proti „nedemokratickým režimům“ po celém světě. Ruská Rada federace navrhla zařazení této organizace do seznamu nežádoucích, ministerstvo spravedlnosti tak ovšem neučinilo, protože FH nevykonává žádné činnosti „v terénu“. Pracuje v oblasti čistého PR a každoročně sestavuje slovutné hodnocení „svobodných“ a „nesvobodných“ zemí. Rusko od roku 2004 klasifikuje jako „zcela nesvobodné“.

Za tyto ratingy je FH kritizována i v samotné Americe s odůvodněním, že Ruská federace prostě nemůže být na stejné úrovni s absolutistickými monarchiemi Perského zálivu a africkými diktaturami – ve výsledku je to pro prý zavádějící a důvěryhodnost FH snižující.

Analytika je však analytika a černý PR je černý PR. A FH je za něj placená.

A konečně NDIFIA byla vytvořená americkou vládou, sídlí ve Washingtonu a přímo zasahuje do vnitřních záležitostí třetích zemí – poskytuje finanční pomoc „svým“ (neboli na USA orientovaným) politikům a sdružením. V Rusku byla tato organizace na začátku roku 2016 označena za nežádoucí a vyhoštěna ze země. Číňané ji dlouho snášeli, a teprve teď jim došla trpělivost. A má to svůj důvod.


Konec sázek na Demokratickou stranu


NDIFIA totiž není tolik spojena s vládou, ale především s Demokratickou stranou (mimochodem, druhou osobou v této organizaci je bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová). Moskva a Peking však mají k americkým Demokratům poměrně odlišný přístup.

Za rok budou v USA prezidentské volby a v Moskvě budou bezpochyby držet palce Donaldu Trumpovi – ani ne tak kvůli naději, že splní svůj slib „vyjít s Ruskem“, ale protože Demokratická strana USA je přímo fanaticky antiruská. Přízrak k válce odhodlané Hillary Clintonové ji stále ještě ovládá.

V Číně tomu tak není. Tam naopak doufají, že Trump a jeho tvrdé obchodní vyjednávání je pouze „dočasným nedorozuměním“ na jedno funkční období a jsou připraveni přivítat Joe Bidena jako nového prezidenta. V Číně je nepochybně oceňován a respektován, mosty s ním byly nastaveny již dávno před Obamou, který v ČLR naopak žádný respekt neměl a Číňané se všechny problémy snažili řešit prostřednictvím Bidena. Teď však učinil Peking v tomto směru dramatický krok.

Možná, že Čína již nevěří v Bidenovo vítězství (a má pro to pádný důvod), možná NDIFIA překročila „červenou čáru“. V každém případě dnes tu již máme konflikt nejen s Trumpem, ale také s alternativou k němu v podobě Demokratů, s nimiž se dosud Peking snažil udržovat dobré vztahy.


Už víc než obchodní válka


Číňané nejsou vůbec nakloněni konfrontaci s USA – značně to škodí jejich byznysu. Situace v Hongkongu však dosáhla kriticky nebezpečného bodu. Poté, co byla splněna formální žádost protestujících (zrušení zákona o vydávání zločinců do pevninské Číny) a opozice vyhrála komunální volby, počty demonstrantů se sice snížily, ale konfrontace v ulicích se naopak vyostřily. Menší a různorodé skupiny aktivistů postupují zvlášť agresivně – kromě jiného pravidelně blokují důležité trasy a vládní budovy, což způsobuje obrovské ztráty.

Vláda ČLR očividně zvažuje různé scénáře na zastavení tohoto „festivalu neposlušnosti“ a čeká jen na okamžik, kdy hongkongská společnost, která ztrácí své důchody, masově odmítne sympatizovat s opozicí. Proti tomu ovšem směřuje zákon podepsaný Trumpem, protože Bílý dům má samozřejmě eminentní zájem na zachování ohniska nestability v Hongkongu.

V Pekingu to dobře vědí. Proto prohlásili, že Washington „podporuje zločince“. Celá věc je natolik potenciálně nebezpečná (ohrožení územní celistvosti země), že Peking skřípl americké "neziskovky" tak či onak zapojené do hongkongských nepokojů. Učinil tak s vědomím, že ohrozil uzavření obchodní dohody s USA, která byla ohlášena na konec roku.

Tato dohoda je přitom nezbytná pro obě strany Pro Peking, který utrpěl ztráty z obchodní války, i pro Trumpa, pro něhož bude významným vítězstvím v zahraniční politice. Ale koneckonců pro celý svět, který stojí před hrozbou nové hospodářské krize vyvolané právě touto obchodní válkou.

Možná v Podnebesí předpokládají, že Trump fakticky kašle na "obhájce lidských práv", kteří ho sami vážně nemají rádi a stojí za nimi Demokraté. Pokud však bude Bílý dům pod vlivem ani ne tak vnějších jako vnitřních faktorů nucen přistoupi k dalším odvetným opatřením, která ještě zesílí hospodářskou konfrontaci s Čínou, potom riziko nové světové hospodářské krize dramaticky vzroste.

A to už se týká nás všech.12 komentářů :

 1. Co si budeme povídat, Amíci stále tahaj za delší konec provazu.
  Tato administrativa nesází na hrubou sílu,spíš na rozvrtávání nepohodlných režimů zevnitř.
  Je to účinné,funguje to,nějakou (potencionální) pátou kolonu mají všude.
  Ten "pochod díků" okolo americké ambasády byl výmluvný.
  Tu obchodní válku s Čínou nemohou vyhrát,i když Čína bude taky výrazně škodná.
  A pravdu má autor článku,že to odnese celý svět.
  Chování Bílého domu mi připadá, jakože"nechci se mít líp, hlavně ať sousedovi chcípne prase."
  Amerika patrně bez věčné konfrontace se zbytkem zeměkoule nemůže existovat.
  Asi se ve vojenském průmyslu točej moc velký prachy.
  Helanov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezapomínejte, že Čína je největším americkým věřitelem. Nejsem ekonom ani finančník. Ale i když každý dluh má svá pravidla, přece jenom vidím možnosti věřitele o něco větší, než možnosti dlužníka. S dluhopisy se dají dělat různá kouzla, kterým prostý smrtelník nemusí rozumět, ale pro dlužníka můžou mít velmi nepříjemné dopady.

   Vymazat
 2. Amerika je zárukou svobodného života, ale jenom toho jejich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Západ sestupuje do chaosu.
   Pondělí 9. prosince 2019 13:42
   https://beforeitsnews.com/protests-demonstrations/2019/12/is-the-west-descending-into-chaos-2458636.html
   Společné rysy, proč je tolik pohybů v nesourodých částech světa, jsou celkem nápadné. Kapitalismus na volném trhu se znovu a znovu ukázal jako selhání. Slíbená bohatství jsou rozložena příliš nerovnoměrně a pro většinu se nikdy neuskuteční. Jediným způsobem, jak zachovat současný společenský a ekonomický řád, je násilí. A když už lidé měli dost, setkávají se s odporem a odolností. Jedná se o poučení nejen pro obyčejné lidi trpící ekonomickými nespravedlnostmi, ale pro vlády, které na ně dohlížejí.
   Získejte zprávy o ekonomickém kolapsu po celý den na adrese http://x22report.comDatum hlášení: 12.08.2019 [DS] to nyní ztrácí, tlačí všechno, co mají, ale nic z toho nemá fakta ani důkazy podporující obžalobu. Jsou odsouzeni k zániku. Vychází zpráva IG FISA, což připraví cestu pro další vlnu. Američané se začnou učit o zradě, zločinech a zločinech proti lidskosti, to je začátek, to je probuzení. Všechny zdrojové odkazy na zprávu lze nalézt na webu x22report.com .

   Vymazat
  2. Amerika je i zárukou demokracie. J.V. Stalin: „ Myslel jsem si, že demokracie je vláda lidu. Americký prezident Franklin D. Roosevelt mi vysvětlil, že demokracie je vláda amerického lidu.“

   Vymazat
  3. Věda a technika se posunuly do nového tisiciletí, ale mentálně jsme se od doby ledové moc neposunuli. Stále je vítězem, ten co má lepší klacek s pazourkem. I když dnes má kravatu a bílý límeček a umí rozpustit hypoteční dluh po celé planetě, dovede vydělávat na zbrojení, umí čerpat přirodní bohatství cizí země, dokáže zblbnout domorodce, že na něj pracují skoro zadarmo. Možná je to tak dobře, protože za blbost se musí platit.

   Vymazat
  4. 20:40 Pokud je řeč o Číně, tak se domnívám, že s tou blbostí se poněkud mýlíte. Vzpomeňte na asijská bojová umění, kde se využívá síla útoku protivníka k vlastnímu vítězství. Práce "skoro zadarmo" nalákala korporace k přesunu výroby a technologií do Číny. Díky tomu a výhodě centrálního řízení se Čína neuvěřitelně změnila. Dnes už má vlastní výzkum, je nezávislá na importu kapitálu a technologií, proto si může dovolit postavit se i USA. Nepotřebuje předražovat výrobky, protože zisk dožene produkovaným množstvím. Podívejte se na stránky Aliexpres a uvidíte, že prakticky všechno lákavé spotřební zboží se vyrábí v Číně. Přitom za zlomek ceny, za kterou je to přeprodáváno západními firmami. A podstatné je, že Čína nabízí spoustu nových, moderních výrobků, které jinde než v Číně neseženete. Viz třeba Huawei. Proto taková panika na Západě, ze kterého byly výrobní kapacity "vysídleny". Vrátit je zpátky není dost dobře možné. Jednak by to bylo nesmírně nákladné, jednak by "doma" vyráběné výrobky už nemohly konkurovat levným čínským "kopiím". Západ prostě skočil Číně na špek a zjistil to, až když je pozdě s tím něco udělat.

   Vymazat
  5. Pane Brtníku, Čína je za vodou, dnes patří mezi novodobá imperia. Vykašlala se na Studenou válku a zvolila si ekonomické bojište, skupuje přístavy (Pireus), naleziště surovin (v Africe), nebo ropu (v Rusku), zbuduje rychlospojení s Evropu (Hedvábná stezka), vrací domů své experty z USA, touto cestou se Země středu uchází o stupeň nejvyšší. Možná, trochu přeženu a jednou možná poveze v rikše Řek (z historického imperia) v rikše Číňana (z jak historického, tak současného imperia).

   Vymazat
 3. V Číně se stalo něco do té doby nevídaného.
  Za třicet let se z rozvojové, polozemědělské země stala druhá (v nominále) nejvýkonnější ekonomika světa a i ten "prostý lid" nesmírně zbohatl.
  Pozice KSČ je tam neotřesitelná :-))

  OdpovědětVymazat
 4. Dobře Čína dělá je to též velmoc a nějaký nýmandi z usa jim nemají co kecat do jejich země. A ty sankce používají usa tak teď dostanou sankce oni. A zadlužené usa stejně padnou na hubu pro svoje nesplatitelné dluhy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Americké ekonomice byla předpovězena apokalypsa:

   https://cz.sputniknews.com/byznys/2019121011084503-americke-ekonomice-byla-predpovezena-apokalypsa/

   Vymazat
 5. Když vidím jak "bojují" některé nuly z Česka proti Číně, která je již i vzhledem k počtu obyvatel a technologickému pokroku, nejvlivnější mocností světa tak člověk nechce věřit, že mohou ještě takoví lidé existovat. Vždyť Čína nás nepotřebuje, my potřebujeme je. A co víc, pod vedením KS se Čína se dokázala rozvinout tak, že může být oporou všem komunistům ve světě. Jestliže se někdo uchyluje k obehrané písničce o lidských právech, pak to jen ukazuje na jeho ubohost. Lidské práva v ideální podobě neexistují nikde na světě natož v USA. Předci Trump je nejbrutálnějším kapitalistickým diktátorem současné doby: každému vyhrožuje, zastrašuje a uděluje sankce, jako by byl vládcem světa. A při astronomickém fiskálním dluhu USA, který nikdy nesplatí jsou USA na pokraji kolapsu. Jistý podnikatel, který byl na zkušené v USA prohlásil: v USA žádná demokracie a lidská práva neexistují. Existuje tam bezohledná diktatura peněz a boháčů. Když chtěl Kenedy odstřihnout vojensko-průmyslový kontext od vlivu na vládu byl zavražděn.....A to by snad "chlíkaři" chtěli udělat i Babišovi?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.