Reklama

pátek 20. prosince 2019

Zákřovská tregedie v dubnu 1945: Na olomoucku teda Vlasovci mít pomník rozhodně nebudou!

20. 12. 2019     Aliance národních sil
Blížící se porážka fašismu vedla vedoucí nacistické zločince k těm nejbestiálnějším činům. Jedním z mnoha takových u nás je i tragedie devatenácti zákřovských občanů.
Pod záminkou, že Zákřov je střediskem partyzánů a obyvatelstvo je podporuje, podnikli němečtí fašisté - se zrádci Vlasovci - proti Zákřovu vražednou akci. Gestapem z Velkého Újezda byl vypracován plán akce proti Zákřovu a to tak, že celá vesnice bude obklíčena Vlasovci a pod záminkou střelby partyzánů na Vlasovce bude provedeno zatčení partyzánů a jejich pomocníků podle předem připraveného seznamu.
Akce Zákřov byla provedena 18. dubna 1945. Zúčastnil se jí celý prapor Vlasovců. Navečer odjela horda Vlasovců přes Výkleky k Zákřovu. Po 21. hodině obklíčili gestapáci a Vlasovci obec a provedli prudký útok na severní část vesnice. Používali pušky, kulomety, pancéřové pěsti a ruční granáty. Zakrátko vyšlehly ze stavení rolníka - pana Frant. Švarce - plameny, ale občané požár lokalizovali. Tato usedlost však byla vzápětí znovu zapálena. Když se občané znovu pokoušeli hasit nebo zachraňovat dobytek, bylo na ně stříleno. Někteří byli zadrženi a odvlečeni do jednoho stavení, kde byli střeženi. Aby bylo znemožněno hašení požáru, naházeli Vlasovci do ohně ruční granáty, které postupně vybuchovaly. Pod ochranou palby prováděli Vlasovci drancování, loupení a zatýkání osob - hlavně mužů a chlapců - až do ranních hodin.

Na druhý den ráno byli propuštěni bez výslechu muži starší 50 let. Ostatní - v počtu 23 - byli v trojstupech odvedeni do Velkého Újezda. Tam je Vlasovci zavřeli do malé místnosti ve dvoře radnice - bývalého chléva. Zde byli dva dny "vyslýcháni", biti a týráni. Čtyři z uvězněných byli propuštěni. Ostatních 19 mužů po dvoudenním mučení, s přeraženými údy a rozbitými obličeji, naházeli do nákladního auta a odvezli do lesa k samotě Kyjanice. Stalo se tak v podvečer 20. dubna. Nad samotou Kyjanice u dřevěné boudy (o rozměrech asi 150x210 cm) zastavili, přivezli německého faráře p. Schustera ze Slavkova a vyzvali ho, aby dřevěnou boudu vykropil jako hrob. Když farář uviděl zakrvácené a zohyzděné obličeje a těla přivezených mužů, zhroutil se a odmítl výkrop provést. Němci a vlasovci nalili pak do boudy dehet, naházeli poloubité české mučedníky do boudy, obložili je dřívím, na těla nalili ještě benzín a pak vše zapálili.....

Dlouho se plížil dusivý dým lesy a údolím. Místo bylo střeženo ozbrojenými barbary a nikdo tam nesměl.

Doma zatím příbuzní mrtvých marně - po prožitých hrůzách - čekali na návrat svých manželů, otců, synů a bratrů. Ti se však nevrátili.

BYLI TO:
Calábek Josef (45 roků) Zákřov
Marek Josef (43 roků) Zákřov
Marek Drahomír (17 roků) Zákřov
Švarc František (43 roků) Zákřov
Švarc Vladimír (16 roků) Zákřov
Ohera Jan (40 roků) Zákřov
Plánička Jan (35 roků) Zákřov
Závodník Miroslav (23 roků) Zákřov
Závodník Jaroslav (21 roků) Zákřov
Glier Antonín (18 roků) Zákřov
Ohera Oldřich (37 roků) Zákřov
Bém Vlastimil (19 roků) Tršice
Wolf Otto (18 roků) Tršice
Pazdera Jan (32 roků) Doloplazy
Přikryl Klement (32 roků) Doloplazy
Jahn Josef (18 roků) Velká Bystřice
Švec František (26 roků) Velká Bystřice
Musil Josef (30 roků) Bystrovany
Žák Jaroslav (24 roků) Brno

Vrahům těchto lidí staví pomník Praha - Řeporyje.

79 komentářů :

 1. Přesně tak stačí se jen podívat na ty hnusné slouhovské fašistické xichty na obrázku. Nejde fašistům odpustit za to co dělali s lidmi a jaké s nimi měli plány natož jim stavět pomník.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. proč to vraždění nazýváte tragédií a né zločinem?

   Smazat
  2. 1) Který hňup tuto lež sem dal? Není podepsán, aby nemohl být žalován a potrestán za snahu potrestat někoho, který to neudělal!
   2) Ten zákeřný manipulátor (zřejmě někdo z potomků, kteří podobně lživě manipulovali s fakty při procesu s Horákovou, kterou pak zavraždili) si všimnul,že vrahům lidí u Olomouce se pomník v Řeporyjích nestaví!
   3) Kterého velitele, které jednotky , který veliobviňuje tě? To by bylo jako za komunismu, nemáme koho potrestat, tak někoho jiného odsoudíme k smrti! No a
   za 4) u toho Olomouce nikdo neměl nášivky na rameni POA, (tedy ROA, Ruská Osvobozenecká Armáda)
   5) Tedy tohoto lživého a manipulativního schef redaktora je třeba nejen potrestat, ale zbavit ho možnosti roznášet lži. Je ale dost šlendriánů, kteří si zprávy neumí řádně přečíst. Och, již ten název plátku je oblbnul. Co by jste chtěli očekávat od takového, již dle názvu, profláknutého plátků. Na to skočí takoví Karlové, nebo fašistická Slovenka Jana. Neví ani co se dělo na Slovensku, které se k Hitlerovi přidalo ,,celé" a chce soudit Česko. Po uč se ne z takových plátků jako je tento ( a s podobnými názvy ....třeba :"Jen pro inteligentní" ..."Pro studované"...) Tam přece patříš i přez to všechno, že číst neumíš a dějiny,aní vlastního národa neznáš,tak Čechy nesuď.

   Smazat
  3. To bloger3
   Co jsi to za hňupa - aha, že se ptám, Krystlíko-Novotného soukmenovce.
   Tak tak, dokladovat třeba v Bělorusku u 638 vypálených vesnic ( plus vyvražděných civilistů ) jednotky, velící důstojníky po náčelníky štábů skupin armád, a především jmenovitě ukázat na řadové vozidly wermachtu nebo ss, kteří se toho dopouštěli, navíc s konkrétními jmény obětí a konkrétním zraněním, které způsobili.
   Bloger ví jak na to, páč když to neuděláš, tak je jasné, že se tam NIKDY NIC PODOBNÉHO NESTALO, A TEN KDO TO TVRDÍ, JE LHÁŘ A HAJZL ...
   Teď už jenom bloggera plus všechny tyto odporné svinské kolaboranty předhodit pozůstalým tunelem v čase hned po válce ...
   Nebo-li škoda každé kulky, která šla vedle , popřípadě každé sirky, která by v kostele se zatlučenými vraty uskladněné kolaboranty nezapálil a - samozřejmě za živa, s doprovodem dovnitř pro zábavu házených granátů.
   Kdepak, svině jako bloger3 bohužel přežily a přežijí všechno, i když by měly viset ...

   Smazat
 2. Čo na to to vyžraté odporné prasa Novotný? Aj s jeho rovnako odpornými voličmi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jano podívejte se na YT Raptor záznam že schůze v Řeporyjích a dovíte se, že Vlasovci byli slušní, čistotní a myli za sebou nádobí...

   Smazat
 3. „Jako holými patami na nálož.” Proč výsledky testování S-400 v Turecku způsobily rozhořčení v USA? Video:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019122011133529-jako-holymi-patami-na-naloz-proc-vysledky-testovani-s-400-v-turecku-zpusobily-rozhorceni-v-usa/

  OdpovědětSmazat
 4. Jen pro doplnění poznámka z mojí rodiny z doby konce války. Stalo se na východním Slovensku, kde ve vesnici XY chtěli vlasovci jen tak pro zábavu pověsit moji maminku ( měla v tu dobu 10 let) a další děti - jen tak pro zábavu. Vlasovci, jednotky ROA , to byla ta nejhorší lidská spodina. Chovaly se k civilním obyvatelům pomalu hůř než německé jednotky SS. Moje rodina bydlela na statku a na konci války v něm mělo sídlo místní velení německého Wermachtu a pak tam byli jednotky ROA tzv. vlasovci. Takže když přišli Němci sebrali ze statku dobytek, jídlo atd. prostě rekvírovali pro armádu. Němci se Rusů báli jak čert kříže. Když letělo ruské letadlo Němci akorát křičeli Ivan, Ivan a skákali po hlavách do zákopu. Vlasovci ty ve vesnici znásilňovali,vraždili, vešeli, kradli vše, jakýkoliv majetek. Matka se zachránila před pověšením útěkem do lesa. Pak přišli Rusové a Ti si nalámali větvičky ovocných stromů chtěli velký kastrol na vodu, v tom si uvařili čaj a popadli samopaly a šly bojovat proti Němcům. Tak to bylo. Bez ruské armády by tady Slovani nebyli. Měli jsme být zlikvidováni, převychováni podle vypracované německé technologie a zbytek přesídlen do Patagonie. To byla naše budoucnost. Žádní fašisti ale Němci a jejich třetí Říše ti nás chtěli zlikvidovat. Takže prosím vychovávejte své děti a vnuky v pravdě a neříkejte pořád fašisti. Žádný stát fašistsko neexistoval.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můj táta tuhle zemi osvobozoval a rozhodnutím z bruselu z něj udělali kolegu otty molla. Tak takhle teda ne poskoci skopčáků.

   Smazat
  2. Vrahům ze Salaše staví Řeporyje pomník,
   Každoročně probíhá v obci Salaš v okrese Uherské Hradiště, v místech zv. Vápenice, vzpomínka na zavraždění 20 občanů obce Vlasovci a německými nacisty. 19 občanů se dne 20.4.1945 rozhodlo připojit k partyzánům brigády J. Žižky, oddílu Olga, který operoval v chřibských lesích. Vlasovci a němečtí nacisté převlečení za partyzány je odvedli asi kilometr za obec a tam je postříleli. Dvacátou obětí byla rovněž občanka Salaše, která je přijela na kole varovat. V obci Praha – Řeporyje hodlá starosta obce vybudovat pomník na památku Vlasovců, kteří se podíleli na osvobození Československa. Při cestě za osvobození Prahy se Vlasovci zastavili na Uherskohradišťsku. V obci Salaš zůstalo při jejich osvobozovací misi, při které spolupracovali s nacisty, dvacet mrtvých občanů Salaše.

   Smazat
  3. Neříkejte Vlasovci, ale Rusové. Žádný stát Vlasovsko neexistoval. Miladu Horákovou taky nezavraždili komunisti, nýbrž Češi.

   Smazat
  4. Já také neznám žádné "Nacisticko". Tak že Němci. Vždycky jenom Němci.

   Smazat
  5. Martine, píšete nesmysly. Bližší určení je pro identifikaci pachatelů důle.žité. Žádní Rusové ale vlasovci, vždycky vlasovci. A pro Zhnuseného: vždycky nacisti a ne Němci. Např. Konrád Adenauer byl za války v exilu, vedl odboj a byl to německý katolík, další Němci byli v nacistických koncentrácích, komoušové a sociální demokrati. Takže vždycky "v nacistických koncentrácích" a ne jak jedno zahraniční politické jelito řeklo "v polských táborech smrti".

   Smazat
  6. ROA ci RONA nebyli jen Rusove

   Smazat
  7. POA!!!Ani na východním Slovensku, ani v Salaši neměli na rameni nášivky POA! Holoubci, víte o tom prd, tak se tu ne předbíhejte v lživých vyhlášeních!

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Debile. V letech 1918 - 1920 proběhla Polsko - ruská válka. Generál Pilsudsky zatoužil po "Velkém Polsku" od Baltu po Černé moře. To, že to nebyla válka s komunismem, jak se nám snaží namluvit někteří současní "historici",ale čistě agresivní a dobyvačná válka polského šílence dokládá, že Poláci tenkrát obsadili i část severní Moravy a Slovenska. Vyháněli je i českoslovenští legionáři.
   Tak v této válce zajali Poláci velké množství ruských vojáků. A nyní se prameny různí, když Rusové tvrdí, že 80 000 z nich Poláci povraždili, nebo nechali zemřít hlady, zatímco Poláci tvrdí, že jich zabili "jenom" 60 000.
   Nemyslíš, že měli Rusové v Katyni Polákům co oplácet?
   Já neschvaluji žádné násilí. Ale nelze se vůči někomu chovat jako dobytek a potom od něj očekávat šlechetnost a velkorysost. Obě události od sebe dělí dvacet let. Třeba mezi těmi, kteří v Katyni stříleli polské vojáky byli potomci těch, které Poláci popravovali v zajateckých lágrech.

   Smazat
  2. 23:56 A kam se v těch statistikách poděli Němci?? Varšava rozbitá na prášek, Polák míň jak pes, válečné reparace žádné. A když Poláci muknou jako, že by něco chtěli, tak je Němci promptně pošlou do konečníku. To se nám to potom válčí. Jo a nezapomeňte zdůraznit, že za Varšavu mohli Sověti,to jsou univerzální pachatelé na všechno. Nakonec mají prsty i v tom Mnichově.

   Smazat
  3. Ty zmrde! Včera Putin přečetl dokument jak polaci chtěli postavit Hitleru pomník. Ty Zmrde jeden !!!

   Smazat
  4. Lakso, Kostěj se asi pokusil o vtip. Ale moc mu to nevyšlo. Měl by tu svou ironii lépe brousit.

   Smazat
  5. 09:28 Mám za to, že jsem to vyjádřil srozumitelně, že to někdo není schopen pochopit není má vina. A pokud pan Leksa toho zmrda adresoval mé osobě, tak je prostě debil. Má výzva byla určena King Kongovi, jakožto známému demagogovi. Děkuji za pochopení.

   Smazat
 6. Pan Novotný je prostě debil a neví jak na sebe upozornit!!!Nepochopím jak takový člověk může být starostou!!!!Potřeboval by zažít druhou světovou válku na vlastní kůži

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jak? Někaký lidi ho zvolili. Snad. Pokud je to pravda, co to bylo za lidi?
   Kdopak to ví.
   Nutno odkrýt podstatu věci nikoliv jen obecně vykládat. Jinat ke to tlachání.

   Smazat
 7. Ten, kdo trochu ovládá ru pak mu vřele doporučuji ke zhlédnutí (některá nová fakta)!! Obzvláště doporučuji “našim” EU poslancům, kteří hlasovali pro tu neskutečnou prasáckou rezoluci a tím kvalitně podpořili "hledání pravdy" a tak se aktivně zapojili do procesu oblékání do hnědých rajtek s tralalákem na hlavě!
  Prosím paní Irenu, samozřejmě jí předem děkuji za mimořádné úsilí, které otytulkovaní tak často věnuje. Já si netroufám provést plnohodnotný překlad.
  https://youtu.be/X8RIcW4Y7cI

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. A není náhodou také fakt, že okupaci pobaltí předcházela agrese Poláků ve snaze obnovit Litevsko - polskou unii, na úkor mnoha sousedních národů, včetně Rusů, Bělorusů, Ukrajinců, ... Čechů a Slováků?

   Smazat
  3. 06:08 Pan lidoop to tak nebere. On ještě nezaregistroval, že nás Polsko v roce 1938 částečně okupovalo. On je specialista pouze Rusko, proto nevidí ani Mnichov a kolik obětí nás stála následná německá okupace. A kdo to Hitlerovi posvětil?? Angle, Francie, Itálie. Chce to ty správné brejle a hned je historie jednodušší.

   Smazat
  4. king kong 21. prosince 2019 0:29
   Podle Vaší logiky věcí a dějů pak s nacisty spolupracovali mnohem déle takové země, jako jsou například Velká Británie, Francie, Polsko, protože ONI TAKÉ A MNOHEM DŘÍVE měly s nimi smlouvy o "neútočení". Takže, kdo byl aktivní a nepopiratelný kolaborant? Pokud uvedete jeden fakt a tři další zamlčíte, pak si i já můžu třeba "domyslet", že i Vy - tehdy si myslím ještě nenarozený - jste spolupracoval s nimi a to aktivně. A na základě svých znalostí Vám to mohu přišít celkem snadno a zdánlivě plně logicky. Tomu se říká sofistika v logice.
   Pokud je Starikov fanatický stalinista, klidně sežeru svůj klobouk. Mnohem spíše bych ho řadil k tajným přívržencům monarchie. Totéž v bleděmodrém a Irvingovi.

   Pokud chcete něco tvrdit o historii, pak je nutné znát fakta. A ty s případným výkladem někoho nemají nic společného.

   Pokud chcete například pochopit NAŠI vlastní historii kolem období Druhé světové války, doporučuji Vám sehnat si paměti různých lidí, kteří tehdy odešli na "západ" a spolupracovali s Benešem a srovnávat s reáliemi. Budete až nepříjemně překvapen. Tedy z Vaší pozice, již evidentně zaujímáte. Mnohdy ani oni sami vlastně nechápali, co píšou a nebo to nemělo být zveřejněno. Pokud však hledáte hotové výklady minulosti

   PODLE VAŠICH NÁZORŮ A PŘEDEVŠÍM PŘÁNÍ,

   čtěte nanejvýš tak tu správnou v hromadných sdělovacích prostředcích.

   Ale pak ztrácí smysl diskutovat nejen pro Vás, ale i pro Nás s Vámi.

   A co se týče Katyně, je to tragédie, ale zcela jinak, než si myslíte. Je to obrovská, i když velmi smutná, sranda, že stále skáčete (a nejen Vy) dobrovolně bez přemýšlení na špek Goebblsovi, od něhož to v rámci Studené války plně vědomě převzali Američané, když zabránili - také vědomě - odsouzení tohoto nacistického zločinu na Norimberském procesu.

   A pro karpi 0:44, brzo to bude dvacet miliónů. Takový prostě - beze srandy - bude výklad nové historie, abychom se už konečně poučili. A bude nám ji přednášet king kong, přezdívaný - ping pong pingvin (česky Já mám pravdu a Vy jen lžete a lžete a lžete, cože, ne, Já jsem skutečně tak dobrej, to máte pravdu!).

   Smazat
 8. @ 0:29

  Už 22000 jo??
  Pamatuju doby, kdy to bylo 5000.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Poláci se dnes také nechlubí tím, co Rusům provedli o dvacet let dříve.
   Já nedělám Rusům advokáta. Ale existuje nějaká dohoda mezi českou a ruskou stranou, která měla udělat za minulostí tlustou čáru. Památník obětí srpna 1968 budiž. Ale památník válečným zločincům? Jdi s ním do prdele! A nezapomeň sebou vzít tu tlustou fašistickou svini z Řeporyjí!

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 9. Valné shromáždění OSN přijalo návrh rezoluce „ Boj proti oslavování nacismu, neonacismu a jiným forem, které přispívají k eskalaci moderních forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a související netolerance“. Spoluautorem tohoto návrhu bylo 60 členských států OSN. Tuto rezoluci podpořilo 133 států, proti byly dva státy (USA a Ukrajina) a zdrželo se hlasování 52 států a to včetně ČR. Česká republika, kde zahraniční politiku určují představitelé ANO a ČSSD, se postavila na stranu těch, kteří jsou schopni oslavovat nacismus, neonacismus, rasizmus, xenofobii a s tím související netolerance. Divíte se pak pomníku Vlasovcům?

  OdpovědětSmazat
 10. Zákřov nejsou Řeporyje, tam tlustá svině v historii ryje. Po letech vlastizrady je zachránili Vlasovci, ovšem, když už byl Áda se silami na konci. Armáda není fotbalová liga, tam se změna dresu sakra hlídá.

  OdpovědětSmazat
 11. To co tady popisujete nemá s vojáky ROA nic spolecneho. Je to jako kdyby jste napsal že to provedli Martani, Sheldon Cooper nebo Mickey Mouse.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelské vojenské výzvědné služby NATIV: "Ve 2. světové válce Rudá armáda se spojenci neosvobodila státy Evropy od nacizmu a fašizmu. Evropské státy byly osvobozeny od německé okupace. Nacizmus a fašizmus v Evropě zůstal". Pravdivost jeho slov potvrzují náckové a fašisté z Řeporyj, Prahy a pražského okolí.

  OdpovědětSmazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To co tu plácáte nejsou žádná fakta, ale vaše pokroucené vývody, aby vše zapadlo do vašeho schematu. Říká se tomu schematické myšlení, kdy si neutváříte názor dle relevantních informací, ale ohýbáte je či selektujete tak, aby do vašeho předvytvořeného názoru zapadaly. Dá se to léčit pouze kritickým myšlením. Toho ale někteří nejsou schopni, buď z důvodu inteligenčního deficitu, nebo pokud jim jejich postoj přináší nějakou výhodu (jsou za to placeni)...

   Smazat
  2. 12:59 Víte, co je to kauzalita? Stalo by se něco z toho bez Polsko-ruské války v roce 1920 a bez napadení Polska Německem? Jenom hlupák nechápe děje v širších souvislostech a nedokáže rozlišovat mezi příčinou a následkem. Ale hloupost a ignorantství je u lidí vašeho druhu nutným předpokladem pro "jediný správný názor".

   Mluvíte o nenávisti Poláků k Rusku za Katyň. Poláci jsou opravdu zásadoví. Vůbec jim nevadí, že v rámci „Operace Tannenberg“, která se týkala likvidace polské elity, bylo do 25. října 1939 zavražděno 20–24 tisíc Poláků. Po ní následovala akce „Inteligence“, při níž bylo zabito přes 40 tisíc polských intelektuálů. Na 2,5 miliónu poláků bylo vyhnáno ze svých domovů, přes 3 milióny byly nasazeny na nucené práce v Německu a 5,6 miliónů Poláků bylo Němci zavražděno. To všechno bylo zapomenuto, aby Poláci mohli jezdit do Německa umývat záchody a klanět se a posluhovat novým páníčkům. Za to se jim vyplatí štvát proti Rusku. Jo jo, Poláci jsou prý čestný a hrdý národ, který neodpustí žádnou křivdu.

   Smazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane UnKnowne, vidíte jsem slušně vychován, byť z kulacké rodiny, nikdy bych vás neoslovil "svině". Je vidět, že jste sám pochytil od primitivních lidí schovávající se dříve za bolševiky, kteří dnes opět cítí potřebu se očistit a tak "bojují s nimi". Nejste náhodou příbuzný od Urválka ?

   Smazat
 17. Nezvěte do studií „Babišovy“ novináře! Petr Žantovský je pobouřen výzvou pro veřejnoprávní média. A je toho mnohem víc:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nezvete-do-studii-Babisovy-novinare-Petr-Zantovsky-je-pobouren-vyzvou-pro-verejnopravni-media-A-je-toho-mnohem-vic-607761

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknoune,buďte tak laskav a nepoužívejte impetativ nejste náš vládce, jetli si myslíte, že jste korunovaný, tak možná, ale něco jiného, než král.

   Smazat
 18. 185 Vlasovců zastřelili sami Rusové v Praze, tím se počet "padlých" zvyšuje, aby soudruh Žáček měl pravdu a mohl podporovat blekotu z Řeporyjí.
  Pravdu najdete v archivu a ne co jeden blekota vymýšlí, že byli čistotní, myli po sobě nádobí atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Těch nebylo 200, ale 185, tak je to v archivu! Vaše zkreslování historie, je bohužel denním chlebem těchto lepšolidí, co vědí všechno lépe a proto musí být po jejich, protože 100x řečená lež, se stává pravdou!
   Proč to dělám, protože tu dobu pamatuji, na rozdíl od vás, bylo mi v té době 9 let! A vaše "osvoboditelé" jsem viděl, jak školu na Vinohradech, kde byl lazaret, osvobozovali.

   Smazat
  2. Za tím primitivním Řiťošpulem Novotným z Náckova (dříve Řeporyjí) je právě novinář (ne historik!) Žáček. Ten navedl to nevychované sádlo dřív, než sádlo začalo jančit. Nemýlím-li se, tak žáček je bývalý esesemácký funkcionář a šplhoun. Už tehdy jsme je neměli rádi a i dnes ty "sympatie" k politickým prospěchářům pokračují.

   Smazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavý výklad historie. Ani jeden neslušný výraz typu "rudý nácku, podvodník", hmmm. Pověz nám, žlučovitá, neurotická Novotného spojko, proč tedy Anglie a Francie nevyhlásila pak hned válku SSSR? (Bavíme se o SSSR v r. 1939 - nikoliv o Rusku, jestli ti to ještě, po tolika letech, nedošlo).

   Smazat
  2. 13:03 Máte poněkud zvláštní způsob "myšlení". Na jedné straně nenávidíte Rusy, protože podle vás "první 2 roky války byli velmi aktivními spojenci nacistů! Přepadali, vraždili!" a na druhé straně chcete ruským vojákům "vyjádřit malým památníkem dík." Přitom nepochybně straníte snaze odstranit památník Koněva, který přece postavili "lidé na území na kterém tito osvoboditelé působili a jejichž otce a matky zachránili". Těm, kdo se zasloužili málo chcete pomník stavět a těm, kteří se zasoužili tisíckrát víc ho chcete bourat.
   Vaše inteligence je poněkud nesmělá. Lidově řečeno - jste blb.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 13:03 Jestli vám dobře rozumím, tak vy tvrdíte:

   "Rusové zasluhují opovržení. Protože nejdříve spolupracovali s nacisty a až později z nouze proti nim bojovali."

   "Vlasovci zasluhují památník. Přestože nejdříve spolupracovali s nacisty a až později z nouze proti nim bojovali."

   Obávám se, že člověk s tak havarovanou logikou by se měl léčit.

   Smazat
  5. Já to vidím tak, že se možná ujme nové rčení: Chytrej jak Novotnej a King Kong dohromady.

   Smazat
 20. e dvou posledních měsících 2. světové války zahynulo asi jedenáct tisíc Čechoslováků. Němci vypalovali vesnice, mučili a zabíjeli muže, ženy i děti za to, že pomáhali partyzánům. Na konci dubna 1945 u moravské obce Salaš bylo devatenáct lidí vlákáno do pasti německého gestapa a Vlasovců. Dodnes ne zcela objasněnému masakru se věnují "Příběhy 20. století".

  "V neděli kolem oběda 29. dubna 1945 přiběhl do vesnice Salaš na Moravě pomocník hajného Josef Dobeš a prosil muže, aby spěchali k nedaleké Kovářově hájovně. Tvrdil, že partyzáni v lesích nutně potřebují v boji pomoc. Devatenáct mužů prosby Dobeše vyslyšelo.
  V hájovně na ně čekala podezřelá skupina asi čtyřiceti ozbrojenců, kteří mezi sebou – podle přeživších svědků – mluvili rusky a polsky. Hajný vyzvídal, kdo jsou a odkud přišli. Ozbrojenci tvrdili, že jsou ruští partyzáni. K příchozím se chovali odměřeně a panovačně.
  František Mlýnek chtěl z hájovny odejít, ale zadrželi ho, že nikdo nesmí zpátky domů, aby je neprozradil. Muže pak vyvedli kilometr do lesa, že jim tam ukážou, jak se zachází se zbraněmi. Velitel vydal rozkaz sednout si na zem. Vojáci je obstoupili. Devatenáct neozbrojených mužů bylo na místě postříleno a dobito pažbami.
  Ve chvíli, kdy mrtvým vylamovali zlaté zuby, projížděla kolem na kole padesátiletá Aloisie Špičáková. Gestapáci a Vlasovci nechtěli svědka, a tak ji dohonili a zlikvidovali. Nezastřelili ji, ale zaživa rozřezali."
  Po válce bylo zjištěno z archivů, že akci provedlo brněnské gestapo ve spolupráci s Vlasovci a nebyla to jediná společná akce. Je pouze dostatečně podchycená a zdokumentovaná, na rozdíl od dalších vražd Čechů, provedenřch Vlasovci.

  OdpovědětSmazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 22. Nemá cenu vysvětlovat takovým "členům" společnosti, jako jsou king kongové a celá ta sebranka, že ONI SAMI by tu nebyli, kdyby se věci udály jinak a to tak jak by si přáli a jak o tom mluví. Možná si myslí, že ONI by byli přece TI vyvolení. Ale to se pletou. A hodně. Nikdo nikdy nikde zbytečně nenechával a nenechává (vzpomeňme si na osudy bývalých proamerických poskoků ve svých zemích, kteří byli nelítostně zlikvidováni v případě "potřeby" - stačí Saddám Husajn a Bin Ládin?). Z historie nejen Druhé světové války je známo mnoho případů, kdy byli zrádci svých národů Němci buď "odstraněni" nebo záměrně ponecháni svému osudu. A sami Němci zrádci opovrhovali, jen je prostě potřebovali a využívali. Ale jak je vidět, žádná "debilelita" po světě se nechce poučit. Vidina okamžité moci a pomsty, velmi často jen za domnělé "zločiny" vůči nim je silnější. Ona "naše" slavná holá prdel z okraje - neslušné - naší společnosti bude nakonec také - pokud již de facto není - odepsána a v nejlepším případě ponechána svému osudu. Jejich život nemá smysl, nemá cíl kromě hrabání a moci za každou cenu.
  To co bylo u nás před rokem 1989 ONI odsuzují ne z hlediska politického náhledu, ale protože nemohou dosáhnout takové moci a nadvlády, jakou připisovali a připisují těm, co byli tehdy u kormidla. Nechápou, že to co chtějí, není možné dosáhnout jinak než vybudováním "perfektní" otrokářské společnosti, kde vláda bude ve skutečnosti náležet jen velmi nemnoha jednotlivcům. Možná i proto má Evropa za ideál řeckou a římskou kulturu o kterých tvrdíme, že tam byla demokracie. Věší nám bulíky a nasazují klapky na oči, abychom si jako celek neuvědomili, že to byla demokracie jen a jen pro vyvolené voliče.
  Pokud postavíme SSSR a nacistické Německo do jedné řady, musí se v prvé řadě hodně zastydět "budoucí vítězové Druhé světové války" (samozřejmě ekodemomulti EU). Rád bych věděl, co jimi - těmi lumpy a darebáky u kormidla EU - doopravdy hýbe. Kromě peněz. Evropa se "chce" zbavit hříchu kolonialismu přivítáním imigrantů z kolonizovaných zemí (nejvíc by jich ale mělo přijet z Indie) a zároveň se prakticky neskrývaně chystá na kolonizační éru novou - plné podrobení Ruska. Bude pak po několika staletích imigrantská vlna desítek milionů Rusů do Evropy stejně jako dnes ta, co je?
  Jedno ale vím určitě, z politiky podlézání, "omývání" jazykem zadní tváře, hledání skulinky mezi těsnými polokoulemi, vykrmených hamburgery, oblbování dětí a mládeže je mi špatně. Na zvracení.
  A JÁ ZVRACÍM HROMY A BLESKY!

  OdpovědětSmazat
 23. Je spodivem, že jedno jméno figuruje při organizování pražského povstání na konci II sv. války a a při organizování politiky před 21.srpna 1968 a to p. Smrkovsky. V obou případě mu šlo o "pomoc" americké armády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč pomlouváte Smrkovského? Byl to typický tribun lidu, levicový politik a vlastenec. O pomoc americké armády nikdy nestál.

   Smazat
 24. Fiala je nebezpečný poskok starých šlechtických rodů toužících se dostat opět ke "svým" lénům a navrátit stav jejich neomezené moci a nedotknutelnosti. A to vše pod ušlechtilou fangličkou Panevropské unie. Ideálem jejich vize zřejmě bude návrat k robotě a nesvobodě. Osvícenské novoty je totiž v jejich očích těžce poškodily.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to obdivovatel Kalergiho, politický kapoun a obdivovatel nácků z Náckova.

   Smazat
 25. Admine, díky za mazání trola a liberfašouna s růžovými kalhotkami s 90 pohlavími.

  OdpovědětSmazat
 26. King kongu radši se houpej v kleci na pneumatice a nedemonstruj svou bezesporu fenomenálně nízkou inteligenci.

  OdpovědětSmazat
 27. S masakrem V Zákřově neměli Vlasovci (ROA) nic společného. Provedli to příslušníci kozáckého sboru "Feuermittel" který vznikl na Ukrajině již v roce 1941, ROA až v listopadu 1944. Kozáci dělali pro Nacisty ty snad nejhorší zvěrstva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kozácký pluk "Feuermittel" se také účastnil hrdinného osvobozování Řeporyj?

   Smazat
 28. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono se to probudilo a už z něj stříká jed a nenávist na všechny strany. Nebylo by ti v džungli líp?

   Smazat
 29. To v žádném případě, neměl s ROA nic společného. Nechci se v žádném případě Vlasovců zastávat, jde mi jen o historická fakta. Na "alternativních" webech se často dočtu jak mainstream lže a převrací skutečnost, ale to Vy taky

  OdpovědětSmazat
 30. předchozí příspěvek patří @Václav Dvořák 10:23

  OdpovědětSmazat
 31. Kozáci pod velením Helmuth von Pannwitz. opravdu od začátku roku spadali pod ROA,ale formálně. Kozácký prapor 574.( krycí označení Feuermittel-zapalovač.) velitel kapitán Panin,který vraždil vobyvatele Zákřovu,res čin se udál ve Velkém Újezdu(20.4.1945,Dle zpráv se tato jednotka nezapojila operace v Praze.
  Pak táhli dál a 1. května svérázným způsobem "oslavili" zprávu o Hitlerově smrti: po předchozí
  potyčce zavraždili v Přestavlkách sedm místních občanů a vypálili šest domů. Dle zpráv se tato jednotka nezapojila operace v průběhu povstání v Praze.Tolik dohledaná fakta.
  2. května kozáci začali ustupovat na západ, 6. května se vzdali Američanům.
  Kapitán Panin a asi 40 dalších kozáků se dokázali vyhnout vydání do SSSR a zmizeli hlavně v Latinské Americe.. Panin zemřel v roce 1989 v Buenos Aires ve věku 80 let.
  Tím se nezastávám tzv Vlasovců“,které považuji za zrádce,Žádný pomník.

  OdpovědětSmazat
 32. Domlouval někdo s Rusy,že se chystá Varšavské povstání a koordinoval společný postup? Nebo byli Rusové postavení před hotovou věc, kdy Rudá armáda potřebovala zkonsolidovat svoje síly po předešlých bojích?

  OdpovědětSmazat
 33. V Zakřově zahynul i syn olomouckého vrchního kantora pana Bertolda Wolfa. Událost je popsána v knize Deník Otty Wolfa 1942 - 1945.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.